Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.207.2024.4.KK
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 maja 2024 r. (wpływ 3 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości położonych w miejscowości ..., gmina (…), województwo (…). W wieku 3 lat otrzymała, jako współwłasność 50% udziałów tej nieruchomości w spadku po zmarłym ojcu (…), postanowieniem Sądu Powiatowego z dnia 2 marca 1973 r., sygn. akt (…).
Ojciec Wnioskodawczyni (…) wszedł w posiadanie nieruchomości po śmierci swojego ojca (…) w drodze spadku, w latach 60-tych XX wieku (nieznana jest Wnioskodawczyni dokładna data śmierci dziadka, ani też daty postępowania spadkowego). Nieruchomość nabył do majątku osobistego.
Dziadek Wnioskodawczyni (…) otrzymał gospodarstwo rolne po powrocie ze zsyłki z obozu (…) , aktem nadania (…), Państwowej Komisji Osadnictwa Rolnego z 23 czerwca 1947 r. w ramach dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych. Wnioskodawczyni nie posiada żadnego dokumentu dotyczącego spadku, na podstawie którego nieruchomość przeszła na własność Jej ojca. Nie zna nikogo z rodziny ze strony ojca, kto znałby szczegóły dotyczące tej sprawy spadkowej. Matka Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński z Jej ojcem już po śmierci dziadka – (…). Wnioskodawczyni urodziła się już po śmierci dziadka, a ojca straciła zaledwie w wieku 2 lat.
Babcia Wnioskodawczyni (…), nabyła udziały w gospodarstwie przed 1968 r. W tym roku poznali się rodzice Wnioskodawczyni, a Jej dziadek wówczas już nie żył. Wnioskodawczyni nie dysponuje żadnymi dokumentami, w których zawarta jest data nabycia udziałów w nieruchomości przez jej babcię. Nie ma takiej informacji w posiadanych dokumentach.
Dnia 23 czerwca 1997 r. Wnioskodawczyni została jedyną właścicielką gospodarstwa poprzez zniesienie współwłasności ze swoją babcią (…). Przedmiotem zniesienia było należące do babci 50% udziałów w całym gospodarstwie, które składało się z działek rolnych o nr: 2/1, 2/2, 2/3, 4/1, 4/2, 6/4 (z tej działki zostały wydzielone później działki będące przedmiotem zapytania).
Zniesienie współwłasności odbyło się w całości na rzecz Wnioskodawczyni, a w akcie notarialnym babcia otrzymała prawo dożywotniego, nieodpłatnego zamieszkiwania w budynku mieszkalnym, który znajdował się na działce nr 2/1. Babcia nie była spadkobierczynią po ojcu Wnioskodawczyni. Przed zniesieniem współwłasności z babcią, obie miały po 50 % udziału w nieruchomości. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie. Nie było innych spadkobierców.
W 2004 r. Wnioskodawczyni przeprowadziła się do (…), gdzie wyszła za mąż i do dnia obecnego tu zamieszkuje.
Z odziedziczonej ojcowizny do tej pory zbyła nieruchomości: działkę rolną nr 2/1 z domem mieszkalnym w 2007 r. oraz działkę rolną nr 8 w 2010 r.
Aktualnie z odziedziczonego majątku Wnioskodawczyni posiada: 2 działki rolne: nr 4/1 i 4/2 oraz działki rolne, będące przedmiotem zapytania, tj. działki o numerach: 6/2, 6/3, 6/4, 6/5, 6/6, 6/7, 6/8, 6/9, 6/0 o łącznej powierzchni 0,6727 ha. Działki te powstały z podziału działki nr 6/4. Dla dziewięciu działek będących przedmiotem zapytania, Sąd Rejonowy (…) XI Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę nr KW (…). Działki nie są zabudowane ani zalesione. W ewidencji gruntów teren jest oznaczony jako RIV i RIVa - grunty orne. Działki te objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną. Działki do tej pory użytkowane były jako użytki zielone. Wszystkie te działki zostały wydzielone w 2018 r, gdy Wnioskodawczyni dokonała podziału jednej odziedziczonej po ojcu w 1973 r. działki, żeby na rzecz gminy przenieść własność jednej z tych wydzielonych działek, tj. drogi gminnej, którą to drogę gmina wydzieliła na terenie należącym do Wnioskodawczyni. Z mocy prawa, Wnioskodawczyni została wywłaszczona z tej części działki. Przy okazji tego wydzielenia drogi gminnej, dokonała podziału pozostałej części na dziewięć mniejszych działek z drogą wewnętrzną. Poza tym podziałem, działki są w niezmienionym stanie od 1973 r., nie dokonano na nich żadnych inwestycji, uzbrojenia itp. Nieruchomość nie była i do momentu sprzedaży nie będzie w żaden sposób dzierżawiona, wynajmowana, czy odpłatnie udostępniana. Jedyną czynnością był ww. podział, a bezpośrednim powodem tego podziału była konieczność przeniesienia własności wydzielonej na terenie działki drogi na rzecz gminy.
Wnioskodawczyni wraz z mężem posiadają jeszcze, jako majątek wspólny, nieruchomości:
1)działkę rolną w miejscowości (…) (gmina (…), województwo (…) o powierzchni 2,0003ha, zakupioną w 2006 r.,
2)działkę budowlaną o pow. 1278 m2 w miejscowości (…), woj. (…) zakupioną w 2011 r.,
3)zabudowaną nieruchomość przy ul. (…) w (…), nabytą w 2007 r. po przeprowadzce z (…), w której Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkają do dziś,
4)mieszkanie w (…) o metrażu 60 m2 zakupione w 2022 r., w którym zamieszkują niepełnosprawni teściowie Wnioskodawczyni,
5)działkę budowlaną w miejscowości (…) (gmina (…), województwo (…) o powierzchni 0,1426 ha, zakupioną w 2023 r.,
6)2 mieszkania w (…) o metrażu 55 m2 i 54 m2 zakupione w 2023 r.
Z powodu złego stanu zdrowia Wnioskująca od 2013 r. nie jest w stanie pracować zawodowo i nie prowadzi działalności gospodarczej.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni na pytanie o treści: „(...) prosimy, aby wskazała Pani: przewidywaną/przybliżoną datę sprzedaży 9 działek; w jakim okresie nastąpi sprzedaż oraz czy zostanie dokonana na rzecz różnych podmiotów/nabywców?”, wskazała, że w obecnej chwili przedmiotowe działki nie są jeszcze wystawione na sprzedaż, podanie daty sprzedaży jest więc niemożliwe- działki zostaną sprzedane, kiedy znajdą się chętni nabywcy. Wnioskodawczyni zakłada, że poszczególne działki zostaną sprzedane wielu różnym nabywcom.
W sytuacji, gdy Wnioskodawczyni zdecyduje się na sprzedaż jednej lub wielu działek z przedstawionych we wniosku, zamierza wystawić ogłoszenia na portalach internetowych typu: (...) i być może innych lokalnych obsługujących województwo (…).
Wnioskodawczyni chce sprzedać działkę lub działki poprzez jeden akt notarialny, bez umowy przedwstępnej. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba takiej umowy, np. gdy nabywca będzie finansował zakup z kredytu, Wnioskodawczyni jest gotowa na zawarcie umowy przedwstępnej. Aktualnie nie ma z nikim podpisanej umowy przedwstępnej. Nie ma obecnie zainteresowanych kupujących, nie ma żadnej umowy przedwstępnej. Warunki konieczne do sprzedaży działek to: zdecydowany na zakup kupujący musi posiadać środki za zakup. Ze strony Wnioskodawczyni niezbędne dokumenty do aktu notarialnego: nr księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, zaświadczenie o rewitalizacji, zaświadczenie o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie o lasach. Wnioskodawczyni zobowiąże się do wykonania czynności niezbędnych do podpisania aktu notarialnego, czyli skompletuje niezbędne dokumenty wymienione powyżej. W obecnej chwili nie ma kupującego, musi on dysponować pieniędzmi na zapłatę. W przypadku sprzedaży nieruchomości, poza przeniesieniem własności nie będą ciążyły na nabywcy żadne dodatkowe prawa, czy obowiązki. Wnioskodawczyni nie ma w planie udzielenia ewentualnemu przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa, czy zgody na występowanie w Jej imieniu w sprawach dotyczących ww. działek.
Pytania
1.Czy sprzedaż tych 9 dziatek pojedynczo należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?
2.Czy sprzedając te działki pojedynczo, sprzedająca będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, dotyczącego podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód ze sprzedaży działek nie powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym, ponieważ nabycie i ewentualna sprzedaż tej nieruchomości nie jest realizowana w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
Ponieważ nabycie i ewentualna sprzedaż tej nieruchomości nie jest realizowana w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, to jedynie, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, sprzedaż ta będzie źródłem przychodów i transakcja sprzedaży będzie objęta podatkiem dochodowym. Natomiast po tym terminie, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż tej nieruchomości nie będzie przychodem i nie będzie podlegała ewentualnemu naliczeniu podatku dochodowego.
Przedmiotowa nieruchomość należy do osobistego majątku Wnioskodawczyni, gdzie datą nabycia 50% udziału w nieruchomości nabytych w wyniku spadku w 1973 r. oraz 50% udziałów nabytych w wyniku zniesienia współwłasności z babcią w 1997 r. Zatem, 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) niewątpliwie minął.
Przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza wystawić ogłoszenia na portalach internetowych typu : (...) oraz w lokalnych, obsługujących województwo (…).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Źródła przychodów
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą, nienastępująca w ramach wykonywania działalności gospodarczej sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Odrębnym źródłem przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy:
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ‒ oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
‒ prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:
-zarobkowym celu działalności,
-wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
-prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Ponadto należy wskazać, że w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z powyższym, istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika – mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości położonych w miejscowości (...), gmina (...), województwo (...). W wieku 3 lat, otrzymała jako współwłasność 50% udziałów tej nieruchomości w spadku po zmarłym ojcu (...), postanowienie Sądu Powiatowego z dnia 2 marca 1973 r., sygn. akt (...). Ojciec Wnioskodawczyni (...) wszedł w posiadanie nieruchomości po śmierci swojego ojca (...) w drodze spadku, w latach 60-tych XX wieku (nieznana jest Wnioskodawczyni dokładna data śmierci dziadka, ani też daty postępowania spadkowego). Nieruchomość nabył do majątku osobistego.
Dziadek Wnioskodawczyni otrzymał gospodarstwo rolne po powrocie ze zsyłki z obozu na (...), aktem nadania nr (...), Państwowej Komisji Osadnictwa Rolnego z 23 czerwca 1947 r. w ramach dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych. Wnioskodawczyni nie posiada żadnego dokumentu dotyczącego spadku, na podstawie którego nieruchomość przeszła na własność Jej ojca.
Babcia Wnioskodawczyni (...), nabyła udziały w gospodarstwie przed 1968 r. Wnioskodawczyni nie dysponuje żadnymi dokumentami, w których zawarta jest data nabycia udziałów w nieruchomości przez jej babcię. Nie ma takiej informacji w posiadanych dokumentach.
Dnia 23 czerwca 1997 r. Wnioskodawczyni została jedyną właścicielką gospodarstwa poprzez zniesienie współwłasności ze swoją babcią (...). Przedmiotem zniesienia było należące do babci 50% udziałów w całym gospodarstwie, które składało się z działek rolnych o nr: 2/1, 2/2, 2/3, 4/1, 4/2, 6/4 (z tej działki zostały wydzielone później działki będące przedmiotem zapytania Wnioskodawczyni). Zniesienie współwłasności odbyło się w całości na rzecz Wnioskodawczyni, a w akcie notarialnym Jej babcia otrzymała prawo dożywotniego, nieodpłatnego zamieszkiwania w budynku mieszkalnym, który znajdował się na działce nr 2/1. Jej Babcia nie była spadkobierczynią po ojcu Wnioskodawczyni. Przed zniesieniem współwłasności z babcią Wnioskodawczyni, Obie miały po 50% udziału w nieruchomości. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie. Nie było innych spadkobierców. W 2004 r. Wnioskodawczyni przeprowadziła się do (...), gdzie wyszła za mąż i obecnie tu zamieszkuje. Wnioskodawczyni z odziedziczonej ojcowizny do tej pory zbyła nieruchomości: działkę rolną nr 2/1 z domem mieszkalnym w 2007 r. oraz działkę rolną nr 8 w 2010 r. Aktualnie z odziedziczonego majątku Wnioskodawczyni posiada: 2 działki rolne: nr 4/1 i 4/2 oraz działki rolne, będące przedmiotem zapytania, tj. działki o numerach: 6/2, 6/3, 6/4, 6/5, 6/6, 6/7, 6/8, 6/9, 6/0 o łącznej powierzchni 0,6727 ha. Działki te powstały z podziału działki nr 6/4. Dla dziewięciu działek będących przedmiotem zapytania Wnioskodawczyni, Sąd Rejonowy (...) XI Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę nr KW(...). Działki nie są zabudowane ani zalesione. W ewidencji gruntów teren jest oznaczony jako RIV i RIVa- grunty orne. Działki te objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną. Działki do tej pory użytkowane były jako użytki zielone. Wszystkie te działki zostały wydzielone w 2018 r., gdy Wnioskodawczyni dokonała podziału jednej, odziedziczonej po ojcu w 1973 r. działki, żeby na rzecz gminy przenieść własność jednej z tych wydzielonych działek, tj. drogi gminnej, którą to drogę gmina wydzieliła na terenie należącym do Wnioskodawczyni. Z mocy prawa, Wnioskodawczyni została wywłaszczona z tej części działki. Przy okazji tego wydzielenia drogi gminnej, dokonała podziału pozostałej części na dziewięć mniejszych działek z drogą wewnętrzną. Poza tym podziałem, działki są w niezmienionym stanie od 1973 r., nie dokonano na nich żadnych inwestycji, uzbrojenia itp. Nieruchomość nie była i do momentu sprzedaży nie będzie w żaden sposób dzierżawiona, wynajmowana, czy odpłatnie udostępniana. Jedyną czynnością był ww. podział, a bezpośrednim powodem tego podziału była konieczność przeniesienia własności wydzielonej na terenie działki drogi na rzecz gminy.
Wnioskodawczyni wraz z mężem posiadają jeszcze, jako majątek wspólny, nieruchomości:
1)działkę rolną w miejscowości (...) (gmina (...), województwo (...) o powierzchni 2,0003ha, zakupioną w 2006 r.,
2)działkę budowlaną o pow. 1278 m2 w miejscowości (...), woj. ... zakupioną w 2011 r.,
3)zabudowaną nieruchomość przy ul. (...) w (...), nabytą w 2007 r. po przeprowadzce z (...), w której Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkają,
4)mieszkanie w (...) o metrażu 60 m2 zakupione w 2022 r., w którym zamieszkują niepełnosprawni teściowie Wnioskodawczyni,
5)działkę budowlaną w miejscowości (...) (gmina (...), województwo ...) o powierzchni 0,1426 ha, zakupioną w 2023 r.,
6)2 mieszkania w (...) o metrażu 55 m2 i 54 m2 zakupione w 2023 r.
Z powodu złego stanu zdrowia, Wnioskodawczyni od 2013 r. nie jest w stanie pracować zawodowo i nie prowadzi działalności gospodarczej. Aktualnie przedmiotowe działki nie są jeszcze wystawione na sprzedaż, podanie daty sprzedaży jest więc niemożliwe- działki zostaną sprzedane, kiedy znajdą się chętni nabywcy. Wnioskodawczyni zakłada, że poszczególne działki zostaną sprzedane wielu różnym nabywcom. W sytuacji, gdy Wnioskodawczyni zdecyduje się na sprzedaż jednej lub wielu działek z przedstawionych we wniosku, zamierza wystawić ogłoszenia na portalach internetowych np. (...) i być może innych lokalnych. Wnioskodawczyni chce sprzedać działkę lub działki poprzez jeden akt notarialny, bez umowy przedwstępnej. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba takiej umowy, np. gdy nabywca będzie finansował zakup z kredytu, Wnioskodawczyni jest gotowa na zawarcie umowy przedwstępnej. Aktualnie nie ma z nikim podpisanej umowy przedwstępnej. Nie ma obecnie zainteresowanych kupujących, nie ma żadnej umowy przedwstępnej. Warunki konieczne do sprzedaży działek to: zdecydowany na zakup kupujący musi posiadać środki za zakup. Ze strony Wnioskodawczyni niezbędne dokumenty do aktu notarialnego: nr księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, zaświadczenie o rewitalizacji, zaświadczenie o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie o lasach. Wnioskodawczyni zobowiąże się do wykonania czynności niezbędnych do podpisania aktu notarialnego, czyli skompletuje niezbędne dokumenty wymienione powyżej. W przypadku sprzedaży nieruchomości, poza przeniesieniem własności nie będą ciążyły na nabywcy żadne dodatkowe prawa, czy obowiązki. Wnioskodawczyni nie ma w planie udzielenia ewentualnemu przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa, czy zgody na występowanie w Jej imieniu w sprawach dotyczących ww. działek.
W celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Wnioskodawczynię do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych ze sprzedażą udziału w nieruchomościach.
W przedmiotowej sprawie, czynności podejmowane przez Wnioskodawczynię wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że sprzedaż nieruchomości (działek) nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym przychód, który Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży nieruchomości (dziewięciu działek wydzielonych z nieruchomości), nie będzie stanowiła źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązania do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.
W związku z tym, okoliczności opisane we wniosku wskazują, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z cytowanego wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia, jak również sam moment zbycia.
Odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku
Stosownie do art. 10 ust. 5 ww. ustawy:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Wnioskodawczyni wskazała, że nabyła udział w nieruchomościach gruntowych m.in. w drodze spadku po ojcu (…). Ojciec Wnioskodawczyni wszedł w posiadanie nieruchomości po śmierci swojego ojca (…) w drodze spadku, w latach 60-tych XX wieku (nieznana jest Wnioskodawczyni dokładna data śmierci dziadka). Należy więc ustalić moment nabycia przedmiotowych nieruchomości przez spadkodawcę (tj. ojca Wnioskodawczyni).
Kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
W świetle art. 922 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Z kolei art. 924 ustawy Kodeks cywilny stanowi:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Art. 925 ww. kodeksu wskazuje, że:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nabytej w drodze spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Przy czym należy w tym miejscu wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjmuje się, że momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, tj. w chwili śmierci jego spadkodawcy. Zatem, za moment nabycia nieruchomości (udziału) lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się nabycie nieruchomości (udziału) lub praw przez spadkodawcę, nie zaś przez jego spadkodawcę.
Wobec powyższego stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i ust. 5 ww. ustawy datą, od jakiej należy liczyć pięcioletni okres, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości, w części nabytej przez Wnioskodawczynię w spadku po ojcu, jest data nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę, tj. data śmierci dziadka Wnioskodawczyni (lata 60-te XX wieku).
Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął.
Odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności
Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu ustawy Kodeks cywilny jest nowe kształtowanie prawa własności rzeczy, które stanowi przedmiot współwłasności.
W myśl art. 195 Kodeksu cywilnego:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Istota współwłasności polega na tym, że współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać. Dopóki więc istnieje współwłasność można mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, a nie o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy. Będąca przedmiotem współwłasności rzecz jest niepodzielna i każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy w trakcie trwania współwłasności, a nie jedynie do jej części określonej wielkością jego udziału.
Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego:
Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
W momencie nabycia udziału w prawie własności, każdy ze współwłaścicieli staje się współwłaścicielem całej nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności, a więc każdego metra kwadratowego tej nieruchomości. Będąca przedmiotem współwłasności rzecz jest niepodzielna i każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy w trakcie trwania współwłasności.
Zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu cywilnego:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu.
Stosownie do art. 211:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. W rezultacie, w wyniku zniesienia współwłasności dochodzi do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy współwłasności.
Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbyło się bez spłat i dopłat.
Za datę nabycia nieruchomości lub prawa – w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku zniesienia współwłasności, należy zatem przyjąć datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz zniesienie współwłasności zostało dokonane bez spłat i dopłat.
O tym, czy w wyniku zniesienia współwłasności doszło do nowego nabycia ponad wcześniej posiadany udział decyduje porównanie wartości tych nieruchomości, a nie ich powierzchni. Może się zdarzyć, że większą wartość będzie miała nieruchomość o mniejszej powierzchni.
Tak więc, co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia współwłasności podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.
Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności jest nabyciem tych rzeczy.
Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności, jeśli:
-podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty, lub
-wartość rzeczy mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie w majątku wspólnym.
Jeżeli więc spełnione są wymienione wyżej warunki, zniesienie współwłasności nieruchomości nie może być rozpatrywane w kategoriach nabycia. W takiej sytuacji za datę jej nabycia uznać należy datę pierwotnego nabycia udziału w nieruchomości.
Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.
Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Wnioskodawczyni wskazała, że dnia 23 czerwca 1997 r. została jedyną właścicielką gospodarstwa poprzez zniesienie współwłasności ze swoją babcią. Przedmiotem zniesienia było należące do babci 50% udziałów w całym gospodarstwie, które składało się z działek rolnych o nr: 2/1, 2/2, 2/3, 4/1, 4/2, 6/4 (z tej działki zostały wydzielone później działki będące przedmiotem zapytania). Zniesienie współwłasności odbyło się w całości na rzecz Wnioskodawczyni, a w akcie notarialnym babcia otrzymała prawo dożywotniego, nieodpłatnego zamieszkiwania w budynku mieszkalnym, który znajdował się na działce nr 2/1. Przed zniesieniem współwłasności z babcią, obie miały po 50 % udziału w nieruchomości. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie.
W analizowanej sprawie datą nabycia przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomościach w części dotyczącej udziału w nieruchomościach nabytych w wyniku zniesienia współwłasności będzie data 23 czerwca 1997 r., tj. moment zawarcia z Jej babcią aktu notarialnego znoszącego współwłasność nieruchomości. Wnioskodawczyni stała się bowiem jedyną właścicielką nieruchomości w 1997 r., w wyniku zniesienia współwłasności.
Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął.
Reasumując, planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż dziewięciu działek wydzielonych z nieruchomości, którą Wnioskodawczyni nabyła w udziale w spadku po ojcu i w udziale nabytym w wyniku zniesienia współwłasności, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż ta będzie bowiem miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie:
-przez spadkodawcę (w części dotyczącej udziału w działkach nabytych w drodze spadku – art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ww. ustawy),
- przez Wnioskodawczynię (w części dotyczącej udziału w działkach nabytych w drodze zniesienia współwłasności – art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy).
Tym samym, Wnioskodawczyni nie będzie miała obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu planowanej sprzedaży przedmiotowych działek.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Wnioskodawczyni przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, w związku z czym nie dokonuje analizy dołączonych do wniosku dokumentów. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Jednocześnie wyjaśnić należy, że na powstanie obowiązku podatkowego w podatku w dochodowym od osób fizycznych nie ma wpływu wystąpienie (lub niewystąpienie) obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług. Kwestie związane z tym podatkiem są regulowane poprzez odrębne przepisy zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361). Oznacza to, że rozstrzygnięcia spraw w zakresie regulowanym ustawą o podatku od towarów i usług zasadniczo nie mają wpływu na rozstrzygnięcia w zakresie regulowanym ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a ;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. O podatku od towarów i usług ;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA) :
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres : Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right