Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 maja 2024 r., sygn. I SA/Gd 206/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Specjalista Dorota Zawiślińska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2024 r. sprawy ze skargi "Z" Sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2023 r. nr 2201-IEW.4253.86.2023.ARS w przedmiocie przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług od stycznia do grudnia 2022 r. oraz za styczeń 2023 r. i dokonania zabezpieczenia na majątku oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 20 grudnia 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej: Dyrektor), po rozpatrzeniu odwołania S. Spółki z o.o. (dalej: Skarżąca, Spółka), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni z dnia 20 lipca 2023 r. w przedmiocie określenia przybliżonych kwot zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r. w podanych kwotach wraz z odsetkami za zwłokę oraz orzekającej o zabezpieczeniu na majątku Spółki wykonania tych zobowiązań.
W uzasadnieniu organ odwoławczy przytoczył treść art. 33 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm., dalej: O.p.) i przeprowadził wywód poświęcony instytucji zabezpieczenia zobowiązania podatkowego.
Dalej Dyrektor podał, że w okresie objętym kontrolą celno-skarbową, a następnie postępowaniem podatkowym Spółka uwzględniła w rozliczeniach podatkowych z zakresu podatku od towarów i usług (wykazanych w plikach JPK_VAT) faktury wystawione przez G. Sp. z o.o. i A. Sp. z o.o.
Zdaniem Dyrektora ustalenia poczynione w toku postępowania kontrolnego oraz postępowania podatkowego prowadzą do wniosku, że G. Sp. z o.o. i A. Sp. z o.o. są podmiotami niewiarygodnymi, które nie mogły zrealizować usług opisanych fakturami wystawionymi na rzecz Spółki. Uprawnione jest zatem twierdzenie, że uwzględnione przez Spółkę w rozliczeniach podatkowych z zakresu podatku od towarów i usług (i wykazane w JPK_VAT) faktury VAT wystawione przez G. Sp. z o.o. i A. Sp. z o.o. nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.