Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.321.2024.1.AK
Możliwość i sposób opodatkowania w Polsce zysków ze spółki amerykańskiej LLC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Pani,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów osiąganych ze spółki X z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o PIT. Wnioskodawca jest od 10.02.2022 r. wspólnikiem spółki typu limited liability company (dalej: "X") utworzonej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych (dalej: USA).
Zgodnie z ogólnymi regułami prawa podatkowego USA X nie ma podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego - klasyfikowana jest jako podmiot transparentny podatkowo (podatnikami od dochodów X są wspólnicy X). Wnioskodawca jako wspólnik X posiada prawo do udziału w zysku X. Przedmiotem działalności X jest działalność na rynku e-commerce. Działalność spółki X jest w całości prowadzona i zarządzana z terytorium Polski. X nie podlega w USA opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca nie prowadzi (i nie prowadził) jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) (dalej: "Jednoosobowa działalność gospodarcza"). Wnioskodawca osiąga w Polsce przychody (dochody) z tytułu umowy o pracę.
Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że nie posiada i nie będzie posiadał zagranicznego zakładu w USA. Prowadzenie działalności za pośrednictwem zawiązanej w USA transparentnej podatkowo spółki X, która jest prowadzona z Polski przez Wnioskodawcę jako polskiego rezydenta podatkowego nie stanowi zagranicznego zakładu podatkowego w rozumieniu art. 6 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Brak jest bowiem materialnego substratu działalności Wnioskodawcy na terenie USA, który uzasadniałby istnienie tam zakładu podatkowego, nie istnieje tam stałe biuro, filia, czy fabryka. X nie zatrudnia na terenie USA żadnych pracowników. Nie istnieje również stała "placówka działalności gospodarczej" za pośrednictwem której jest prowadzona działalność spółki X. Wnioskodawca, złożył do właściwego urzędu skarbowego w dniu 20 lutego 2024 r. oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dla osiąganych przychodów ze spółki X w 2024 r. w sposób liniowy, tj. na podstawie art. 30c Ustawy o PIT. opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce X na opodatkowanie liniowe.
Pytania
1) Czy źródłem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce X będzie pozarolnicza działalność gospodarcza?
2) Czy osiąganie przez Wnioskodawcę przychodów z tytułu udziału w spółce X wymaga, aby Wnioskodawca równolegle prowadził jednoosobową działalność gospodarczą?
3) Czy przychody osiągane przez Wnioskodawcę w 2023 r. z tytułu udziału w spółce X ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej, zgodnie z art. 27 Ustawy o PIT) ?
4) Czy przychody osiągane przez Wnioskodawcę w 2024 r. z tytułu udziału w spółce X ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza będą mogły być opodatkowane liniowo (według art. 30c Ustawy o PIT, pod warunkiem odpowiedniego wyboru tej formy opodatkowania i nie zachodzą okoliczności przewidziane w art. 9a ust. 3 Ustawy o PIT, które spowodowałyby utratę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym)?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
1) Źródłem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce X będzie pozarolnicza działalność gospodarcza.
2) Osiąganie przez Wnioskodawcę przychodów z tytułu udziału w spółce X nie wymaga, aby Wnioskodawca równolegle prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.
3) Przychody osiągane przez Wnioskodawcę w 2023 r. z tytułu udziału w spółce X ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej, zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej „PIT”).
4) Przychody osiągane przez Wnioskodawcę w 2024 r. z tytułu udziału w spółce X ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza będą mogły być opodatkowane liniowo (według art. 30c Ustawy o PIT, pod warunkiem odpowiedniego wyboru tej formy opodatkowania, jeżeli nie zachodzą okoliczności przewidziane w art. 9a ust. 3 Ustawy o PIT, które spowodowałyby utratę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.
Ad. 1)
Podmioty, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, zostały wskazane w art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: "Ustawa o CIT").
Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy o CIT, przepisy tej ustawy mają zastosowanie do spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W konsekwencji, wnioskując a contrario, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych nie jest spółka X, skoro zgodnie z przepisami prawa podatkowego USA X nie jest podatnikiem podatku dochodowego - klasyfikowana jest jako podmiot transparentny podatkowo. X powinna być zatem traktowana jako spółka niemająca osobowości prawnej w rozumieniu Ustawy o CIT oraz w rozumieniu art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT.
W myśl art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Przepis ten wyraża zasadę transparentności spółek niemających osobowości prawnej, która oznacza, że spółka niebędąca osobą prawną nie jest podatnikiem podatku dochodowego, dlatego dochód osiągany przez tę spółkę podlega opodatkowaniu na poziomie każdego wspólnika będącego podatnikiem. Jeśli więc wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej jest osoba fizyczna, dochód z udziału w spółce podlegający przypisaniu do tego wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.
W konsekwencji, rozliczenia podatkowe Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce X powinny być dokonywane zgodnie z zasadą wynikającą z art. 8 ust. 1 i 2 Ustawy o PIT. Przychody i koszty uzyskania przychodów osiągane na skutek działalności prowadzonej przez X będą podlegać przypisaniu do Wnioskodawcy jako przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, proporcjonalnie do jego udziału w zysku X - dochód osiągany przez X podlega opodatkowaniu od całości dochodów Polsce na poziomie wspólnika-Wnioskodawcy będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, proporcjonalnie do jego udziału w zysku X.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Jak stanowi art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Z kolei, jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza.
Mając na uwadze powyższe, przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w spółce X podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.
Ad. 2)
Zgodnie z art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. pozarolnicza działalność gospodarcza).
Zatem, przychód Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce X uznaje się za przychód ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Z kolei osiąganie przychodu ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest równoznaczne z obowiązkiem prowadzenia indywidualnej (jednoosobowej) działalności gospodarczej. W przypadku osiągania przychodów z udziału w spółce X działalność gospodarczą prowadzi bowiem spółka X, która z kolei nie jest podatnikiem podatku dochodowego (jest neutralna podatkowo), dlatego dochód osiągany przez tę spółkę podlega opodatkowaniu na poziomie Wnioskodawcy będącego podatnikiem, proporcjonalnie do jego udziału w zysku X. Powyższe potwierdza treść art. 9a ust. 5 Ustawy o PIT, zgodnie z którym jeżeli podatnik:
1) prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,
2) jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną
- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Zgodnie z niniejszym przepisem możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w formie bycia wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, bez jednoczesnego obowiązku prowadzenia indywidualnej (jednoosobowej) działalności gospodarczej.
W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że osiąganie przez Wnioskodawcę przychodów z tytułu udziału w spółce X nie wymaga, aby Wnioskodawca równolegle prowadził Jednoosobową działalność gospodarczą. W rezultacie, pomimo braku prowadzenia przez Wnioskodawcę Jednoosobowej działalności gospodarczej w przyszłości, Wnioskodawca jako wspólnik w spółce X nadal będzie mógł osiągać przychody z tytułu udziału w spółce X.
Ad. 3)
Zgodnie z art. 9a ust. 1 Ustawy o PIT, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W 2022 ani w 2023 r. Wnioskodawca nie składał takiego oświadczenia, stąd jako prawidłowy należy uznać pogląd, że osiągane w tych latach przychody winny być opodatkowane według zasad ogólnych (skali podatkowej). Mając na uwadze powyższe przepisy, zdaniem Wnioskodawcy przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w spółce X ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza w 2022 i 2023 r. powinny być opodatkowane według zasad ogólnych (skalą podatkową).
Ad. 4)
Z kolei w 2024 r., Wnioskodawca rozważa zmianę formę opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce X na opodatkowanie liniowe. Zakładając, że pierwszy przychód z tego tytułu zostanie w 2024 osiągnięty w styczniu, Wnioskodawca złoży stosowne oświadczenie nie później niż do dnia 20 lutego 2024 r. Takie uprawnienie wynika wprost z treści art. 9a ust. 2 Ustawy o PIT, zgodnie z którym podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 3 Ustawy o PIT, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W myśl art. 30c ust. 1 Ustawy o PIT, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Mając na uwadze powyższe przepisy, zdaniem Wnioskodawcy przychody osiągane w 2024 r. przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w spółce X ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza będą mogły być opodatkowane liniowo (według art. 30c Ustawy o PIT, pod warunkiem odpowiedniego wyboru tej formy opodatkowania i nie zachodzą okoliczności przewidziane w art. 9a ust. 3 Ustawy o PIT, które spowodowałyby utratę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym).
W opinii Wnioskodawcy, pomimo faktu, iż nie prowadzi Jednoosobowej Działalności Gospodarczej (zarejestrowanej w CEIDG), będzie on uprawniony do opodatkowania osiąganych z tytułu udziału w spółce X przychodów (dochodów) na zasadach przewidzianych w art. 30c ust. 1 Ustawy o PIT (tj. podatkiem liniowym), gdyż dokonał wyboru tej formy opodatkowania, poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do 20 lutego 2024 r. W opinii Wnioskodawcy, fakt nieprowadzenia Jednoosobowej działalności gospodarczej (zarejestrowanej w CEIDG), pozostaje bez wpływu na prawo do opodatkowania podatkiem liniowym przychodów (dochodów)Wnioskodawcy ze Spółki X.
Ocena stanowiska
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe. Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pan sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right