Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.140.2024.2.AW

Ustalenie podstawy opodatkowania usług wchodzących w skład sprzedawanego w ramach akcji promocyjnej Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego oraz ustalenia, czy zastosowanie rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jest działaniem zgodnym z brzmieniem art. 29a ust. 1-10 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

1)ustalenia podstawy opodatkowania usług wchodzących w skład sprzedawanego w ramach akcji promocyjnej Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

2)ustalenia, czy zastosowanie rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jest działaniem zgodnym z brzmieniem art. 29a ust. 1-10 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie: ustalenia podstawy opodatkowania usług wchodzących w skład sprzedawanego w ramach akcji promocyjnej Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego oraz ustalenia, czy zastosowanie rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jest działaniem zgodnym z brzmieniem art. 29a ust. 1-10 ustawy.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2024 r. (wpływ 16 maja 2024 r.) poprzez przeformułowanie zadanych we wniosku pytań, doprecyzowanie opisu sprawy oraz przeformułowanie własnego stanowiska.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawionego w piśmie z 16 maja 2024 r.)

X S.A. (dalej jako: Wnioskodawca, X) wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy, prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na dystrybucji publikacji elektronicznych drogą elektroniczną na rzecz osób fizycznych.

Wnioskodawca podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z Kontrahentem numer 1 (dalej jako: Kontrahent 1, Partner 1, Strona 1), aby uregulować zasady współpracy, w celu oferowania klientom X wspólnej oferty usług (dalej jako: Pakiet 1, zestaw promocyjny), Strona 1 i X podejmą decyzję o zawarciu umowy polegającej na ustaleniu zasad dystrybucji dostępów do usługi Partnera 1 (kodów uprawniających do korzystania z tej usługi) i oferowania tej usługi przez X wraz z usługą X (dalej: „Pakiet 1”). X wskazuje, że celowo nie wskazuje konkretnego podmiotu (ze wskazaniem nazwy, numeru NIP i adresu prowadzenia działalności), bowiem warunki współpracy będą realizowane z potencjalnym kontrahentem, a zatem podmiotem, z którym współpraca będzie dopiero realizowana.

Wnioskodawca podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z Kontrahentem numer 2 (dalej jako: Kontrahent 2, Partner 2, Strona 2), aby uregulować zasady współpracy, w celu oferowania klientom X wspólnej oferty usług (dalej jako: Pakiet 2, zestaw promocyjny), Strona 2 i X podejmą decyzję o zawarciu umowy polegającej na ustaleniu zasad dystrybucji dostępów do usługi Partnera 1 (kodów uprawniających do korzystania z tej usługi) i oferowania tej usługi przez X wraz z usługą X (dalej: „Pakiet 2”). X wskazuje, że celowo nie wskazuje konkretnego podmiotu (ze wskazaniem nazwy, numeru NIP i adresu prowadzenia działalności), bowiem warunki współpracy będą realizowane z potencjalnym kontrahentem, a zatem podmiotem, z którym współpraca będzie dopiero realizowana.

Zamiarem X jest dystrybucja pakietów, a zatem: Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

1.Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1).

·Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

2.Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2).

·Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Etapy realizacji prac w ramach Pakietu 1:

·Partner 1 udostępnia X kody przeznaczone do dalszej dystrybucji przez X w ramach pakietu usług, które umożliwiać będą rozpoczęcie subskrypcji Oferty Partnera 1 jednorazowo i na czas nieokreślony (tj. w cyklicznie po sobie następujących okresach abonamentowych, a użytkownik może w każdym czasie zrezygnować z Pakietu 1).

Aktywacja dotyczy Oferty Partnera 1 i Oferty X.

·X przesyła do Partnera 1 zamówienia na przekazanie konkretnej liczby kodów na „Ofertę Partnera 1” w formie tabeli/zestawienia w pliku y/zaszyfrowanych plików elektronicznych lub w innej formie uzgodnionej przez Strony. Zamówienie będzie przesłane mailem na wskazany w Umowie adres kontaktowy. X będzie otrzymywać od Partnera 1 kody przeznaczone do dalszej dystrybucji przez X i będzie je dystrybuować w imieniu Partnera 1.

·Użytkownik (dalej jako: Klient, Użytkownik) po nabyciu Pakietu 1 otrzyma od X kod oraz opracowaną przez X i Partnera 1 instrukcję, jak go wykorzystać, by otrzymać dostęp do usługi Partnera 1.

·Usługa z Oferty X aktywuje się automatycznie po sfinalizowaniu procesu nabycia Pakietu 1. Usługi zawarte w Pakiecie 1 będą dezaktywować się jednocześnie, w związku z czym Partner 1 jest zobowiązany umożliwić jednoczesną ich dezaktywację za pomocą wdrożonego rozwiązania informatycznego).

·Zakup kodów Partnera 1 przez Użytkownika uprawniających do korzystania z „Oferty Partnera 1” odbywać się będzie za cenę w wysokości X brutto za jeden kod. Cenę kodu dotyczącego Oferty Partnera 1 każdorazowo określa Partner 1 wraz z kolejnym pakietem kodów przekazywanych X w celu ich dystrybucji w Pakiecie 1 i po tej samej cenie dostarcza kod do X. Cena kodu będzie ceną niższą niż podstawowa cena nabycia Oferty Partnera 1, jaką Partner 1 oferuje na rynku osobom fizycznym. Cena, po jakiej użytkownik nabywa kod, stanowi cenę brutto, tj. wraz z podatkiem VAT określonym zgodnie z obowiązującymi stawkami w chwili dokonania nabycia Pakietu 1.

·Intencją jest umożliwienie oferowanego Pakietu 1 w sposób, w którym rabat udzielony na usługi z Oferty X oraz usługi z Oferty Partnera 1 jest tożsamy, to znaczy cena brutto danej usługi jest oferowana z takim samym procentowo rabatem. X będzie rozliczało się z Partnerem 1 na podstawie raportów dystrybucji Pakietu 1, które będą przekazywane Partnerowi 1 przez X raz w miesiącu w terminie 10 dni po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego. W raporcie X określi liczbę kodów udostępnionych w każdym miesiącu w ramach Pakietu 1 przedłużonych (odnowionych) oraz dezaktywowanych dostępach do usług.

·Użytkownik nabywając Pakiet 1 dokona płatności za wszystkie usługi wchodzące w skład Pakietu 1. Płatność przyjmowana jest przez X.

·Użytkownik otrzymuje kod pozwalający mu na dostęp do usługi z Oferty Partnera 1, jednorazowo, to jest z chwilą nabycia Pakietu 1. Nabycie Pakietu 1 za kolejny okres rozliczeniowy odbywa się bez przekazania mu kolejnego kodu, natomiast od strony finansowej X i Partner 1 uznają, że udzielenie dostępu użytkownikowi za taki okres rozliczeniowy jest równoważne z dostarczeniem kodu przez Partnera 1.

Etapy realizacji prac w ramach Pakietu 2:

·Partner 2 udostępnia X kody przeznaczone do dalszej dystrybucji przez X w ramach pakietu usług, które umożliwiać będą rozpoczęcie subskrypcji Oferty Partnera 2 jednorazowo i na czas nieokreślony (tj. w cyklicznie po sobie następujących okresach abonamentowych, a użytkownik może w każdym czasie zrezygnować z Pakietu 2). Aktywacja dotyczy Oferty Partnera 2 i Oferty X.

·X przesyła do Partnera 2 zamówienia na przekazanie konkretnej liczby kodów na „Ofertę Partnera 2” w formie tabeli/zestawienia w pliku y/zaszyfrowanych plików elektronicznych lub w innej formie uzgodnionej przez Strony. Zamówienie będzie przesłane mailem na wskazany w Umowie adres kontaktowy. X będzie otrzymywać od Partnera 2 kody przeznaczone do dalszej dystrybucji przez X i będzie je dystrybuować w imieniu Partnera 2.

·Użytkownik (dalej jako: Klient, Użytkownik) po nabyciu Pakietu 2 otrzyma od X kod oraz opracowaną przez X i Partnera 2 instrukcję, jak go wykorzystać, by otrzymać dostęp do usługi Partnera 2.

·Usługa z Oferty X aktywuje się automatycznie po sfinalizowaniu procesu nabycia Pakietu 2. Usługi zawarte w Pakiecie 2 będą dezaktywować się jednocześnie, w związku z czym Partner 2 jest zobowiązany umożliwić jednoczesną ich dezaktywację za pomocą wdrożonego rozwiązania informatycznego.

·Zakup kodów Partnera 2 przez Użytkownika uprawniających do korzystania z „Oferty Partnera 2” odbywać się będzie za cenę w wysokości X brutto za jeden kod. Cenę kodu dotyczącego Oferty Partnera 2 każdorazowo określa Partner 2 wraz z kolejnym pakietem kodów przekazywanych X w celu ich dystrybucji w Pakiecie 2 i po tej samej cenie dostarcza kod do X. Cena kodu będzie ceną niższą niż podstawowa cena nabycia Oferty Partnera 2, jaką Partner 2 oferuje na rynku osobom fizycznym. Cena, po jakiej użytkownik nabywa kod, stanowi cenę brutto, tj. wraz z podatkiem VAT określonym zgodnie z obowiązującymi stawkami w chwili dokonania nabycia Pakietu 2.

·Intencją jest umożliwienie oferowanego Pakietu 2 w sposób, w którym rabat udzielony na usługi z Oferty X oraz usługi z Oferty Partnera 2 jest tożsamy, to znaczy cena brutto danej usługi jest oferowana z takim samym procentowo rabatem. X będzie rozliczało się z Partnerem 2 na podstawie raportów dystrybucji Pakietu 2, które będą przekazywane Partnerowi 2 przez X raz w miesiącu w terminie 10 dni po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego. W raporcie X określi liczbę kodów udostępnionych w każdym miesiącu w ramach Pakietu 2 przedłużonych (odnowionych) oraz dezaktywowanych dostępach do usług.

·X uprawnione będzie do otrzymania prowizji z tytułu oferowania „Oferty Partnera 2”. Partner 2 zapłaci X prowizję za każdą transakcję rozpoczęcia (aktywacji) i kontynuowania subskrypcji. W oparciu o raport X wystawi Partnerowi 2 fakturę VAT powiększoną o VAT zgodnie z obowiązującymi stawkami podatku VAT.

·Użytkownik nabywając Pakiet 2 dokona płatności za wszystkie usługi wchodzące w skład Pakietu 2. Płatność przyjmowana jest przez X.

·Użytkownik otrzymuje kod pozwalający mu na dostęp do usługi z Oferty Partnera 2, jednorazowo, to jest z chwilą nabycia Pakietu 2. Nabycie Pakietu 2 za kolejny okres rozliczeniowy odbywa się bez przekazania mu kolejnego kodu, natomiast od strony finansowej X i Partner 2 uznają, że udzielenie dostępu użytkownikowi za taki okres rozliczeniowy jest równoważne z dostarczeniem kodu przez Partnera 2.

Podatek od towarów i usług:

Oczywiście za zasadne należy uznać, że rodzaj strategii cenowej, przyjmowanej przez przedsiębiorców, zależy od wielu czynników, takich jak specyfika rynku, rodzaj sprzedawanych usług, czynniki makroekonomiczne występujące w regionie, czy też docelowa grupa klientów. W związku z tym, strategie te mogą przybierać różne formy. X planuje prowadzić dystrybucję pakietów – odpowiednio Pakietu 1 i Pakietu 2, przy czym konsumentowi oferowana jest jedna cena całkowita za Pakiet 1 lub za Pakiet 2. Wnioskodawca wskazuje, że Pakiet 1 będzie dostępny na platformie X z możliwością dodania go do koszyka zakupów. Analogiczna sytuacja dotyczy zakupu Pakietu 2, który również będzie dostępny na platformie X z możliwością dodania go do koszyka zakupów. Niezależnie od tego, czy Użytkownik wybierze Pakiet 1, czy Pakiet 2, to po dokonaniu zakupu na dokumencie potwierdzającym dokonanie zakupu przez Użytkownika wskazane są poszczególne usługi wchodzące w skład odpowiednio Pakietu 1 lub Pakietu 2, np. dostęp do Oferty Partnera 1 i Oferty X z przypisanymi cenami każdej z usług lub dostęp do Oferty Partnera 2 i Oferty X z przypisanymi cenami każdej z usług. Przy ustalaniu ceny poszczególnych usług wchodzących w skład pakietu, X oraz odpowiednio Partner 1 i Partner 2 stosują proporcjonalne obniżenie ceny – cena każdej usługi w zestawie jest obniżana o tę samą procentową wartość. Takie działanie znajduje ekonomiczne uzasadnienie w strategii przedsiębiorstwa (np. w kwestii pozyskania nowych partnerów biznesowych lub poszerzenia grona czytelników X).

Jednocześnie jako dodatkową informację należy wskazać fakt, że X planuje przygotować i wdrożyć regulamin lub zasady dotyczące sprzedaży usług w ramach akcji promocyjnych, który określa do kogo skierowana jest sprzedaż za niższą kwotę, jak długo trwać będzie akcja promocyjna oraz jakie warunki musi spełnić nabywca, aby zakupić usługę poniżej ceny jaka obowiązuje za tą samą usługę na stronie internetowej X.

Jednocześnie Wnioskodawca sygnalizuje, że w niniejszej sprawie nie mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, lecz zespołem odrębnych świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach właściwych dla każdego świadczenia odrębnie. Usługodawcą faktycznie świadczącym konkretną usługę wchodzącą w skład zestawu promocyjnego jest bowiem albo Oferta X, albo Oferta Partnera 1/Oferta Partnera 2 i te usługi są od siebie niezależnie (np. są świadczone za pomocą innych rozwiązań informatycznych).

Wnioskodawca wskazuje, że:

·Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

·Umowa z użytkownikiem Pakietu 1 zostaje zawarta na 30 dni, przy czym należy wskazać, że jeśli użytkownik nie zrezygnuje z pakietu, tzn. nie zastosuje procedury rezygnacji, to umowa będzie się odnawiać automatycznie.

·Umowa z użytkownikiem Pakietu 2 zostaje zawarta na 30 dni, przy czym należy wskazać, że jeśli użytkownik nie zrezygnuje z pakietu, tzn. nie zastosuje procedury rezygnacji, to umowa będzie się odnawiać automatycznie.

·W umowie zawartej z Użytkownikiem Pakietu 1 określono, moment za jaki uznaje się wykonanie usług wchodzących w zakres danego Pakietu – jest to moment dostarczenia kodu, pozwalającego na aktywację (uruchomienie) przez Użytkownika Pakietu 1.

·W umowie zawartej z Użytkownikiem Pakietu 2 określono, moment za jaki uznaje się wykonanie usług wchodzących w zakres danego Pakietu – jest to moment dostarczenia kodu, pozwalającego na aktywację (uruchomienie) przez Użytkownika Pakietu 2.

·Dostęp do Pakietu 1 udzielany jest w momencie dokonania zapłaty (moment dokonania zapłaty jest momentem, następującym po tym jak Użytkownik zapozna się z warunkami korzystania z Pakietu 1 (akceptacji umowy).

·Dostęp do Pakietu 2 udzielany jest w momencie dokonania zapłaty (moment dokonania zapłaty jest momentem, następującym po tym jak Użytkownik zapozna się z warunkami korzystania z Pakietu 2 (akceptacji umowy).

·Dostęp do Pakietu 1 warunkuje posiadanie statusu nowego użytkownika oraz wniesienie wymaganej opłaty, natomiast dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, warunkiem skorzystania z Pakietu 1 jest rezygnacja (dezaktywowanie) posiadanej już usługi w X lub u Partnera 1, a następnie aktywacja Pakietu 1 (już jako nowy użytkownik) oraz wpłata opłaty.

·Dostęp do Pakietu 2 warunkuje posiadanie statusu nowego użytkownika oraz wniesienie wymaganej opłaty, natomiast dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, warunkiem skorzystania z Pakietu 2 jest rezygnacja (dezaktywowanie) posiadanej już usługi w X lub u Partnera 2, a następnie aktywacja Pakietu 2 (już jako nowy użytkownik) oraz wpłata opłaty.

·Ważność dostępu do Pakietu 1 warunkuje termin – jest to okres 30 dni. Bieg terminu ważności Pakietu 1 rozpoczyna się w dniu wpłaty opłaty. Moment zarejestrowania potwierdzenia dokonania płatności warunkuje uruchomienie Pakietu 1, a w konsekwencji rozpoczyna bieg ważności Pakietu 1.

·Ważność dostępu do Pakietu 2 warunkuje termin – jest to okres 30 dni. Bieg terminu ważności Pakietu 2 rozpoczyna się w dniu wpłaty opłaty. Moment zarejestrowania potwierdzenia dokonania płatności warunkuje uruchomienie Pakietu 2, a w konsekwencji rozpoczyna bieg ważności Pakietu 2.

·Odnowienie Pakietu 1 warunkuje dokonanie wpłaty opłaty, a w konsekwencji wyrażenie zgody i chęci korzystania z Pakietu 1 przez kolejne 30 dni. Jeśli Użytkownik nie chce kontynuować korzystania z Pakietu 1 (nie chce odnowić pakietu na kolejne 30 dni), wówczas nie wyraża zgody i w zakładce „ustawienia” w panelu użytkownika ustawia odpowiedni status, konsekwencją czego będzie niepobranie opłaty na kolejne 30 dni.

·Odnowienie Pakietu 2 warunkuje dokonanie wpłaty opłaty, a w konsekwencji wyrażenie zgody i chęci korzystania z Pakietu 2 przez kolejne 30 dni. Jeśli Użytkownik nie chce kontynuować korzystania z Pakietu 2 (nie chce odnowić pakietu na kolejne 30 dni), wówczas nie wyraża zgody i w zakładce „ustawienia” w panelu użytkownika ustawia odpowiedni status, konsekwencją czego będzie niepobranie opłaty na kolejne 30 dni.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje następujące kwestie, w celu uzupełniania powyższego opisu:

1.Skład Pakietu 1 to Oferta X + Oferta Partnera 1

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 1 objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Skład Pakietu 2 to Oferta X + Oferta Partnera 2

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 2 objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1/Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

2.Zestawy promocyjne

Pierwszy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz: Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)).

Niestety, ze względu na obowiązującą umowę z Partnerem 1, Wnioskodawca nie może ujawnić konkretnych danych dotyczących kontrahenta.

Drugi zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz: Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Oferta Partnera 2 to usługa – płatna, skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów. Partner 2 prowadzi jedną z największych platform zakupowych w Polsce oraz jedną z największych firm e-commerce w Europie. Działa w modelu marketplace, umożliwiającym zakupienie produktów od tysięcy sprzedawców z całego regionu.

Niestety, ze względu na obowiązującą umowę z Partnerem 2, Wnioskodawca nie może ujawnić konkretnych danych dotyczących kontrahenta. Jednakże zasygnalizuje, że jest to znaczący podmiot na polskim rynku platform sprzedażowych.

3.Wnioskodawca sprzedaje usługi. Wnioskodawca nie sprzedaje towarów.

4.Zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi.

5.Opis działalności Spółki – X jest innowacyjną firmą technologiczną działającą na rynku publikacji elektronicznych. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż abonamentowej usługi dostępu do publikacji elektronicznych (ebooków i audiobooków) oraz oferowanie usług w zakresie e-czytelnictwa. Spółka jako jeden z pierwszych podmiotów na rynku, stworzył serwis oferujący dostęp do publikacji elektronicznych w modelu subskrypcyjnym. Działanie serwisu jest podobne do funkcjonowania muzycznej aplikacji (…), które umożliwiają nieograniczone korzystanie ze zgromadzonych zasobów multimedialnych w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową.

Platforma X oferuje łatwy dostęp do publikacji elektronicznych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu na urządzeniach przenośnych (aplikację mobilną X na smartfony, zainstalowano ponad 5 mln razy) i popularnych systemach operacyjnych. Jest ona dostępna również na szeregu najpopularniejszych e-czytników (w tym (…)). Niektóre z nich można nabyć za pośrednictwem Spółki. Dotychczas Spółka sprzedała w Polsce blisko xx tysięcy (…).

6.Zestaw promocyjny i Pakiet 1/Pakiet 2 zawierają te same elementy składowe, bowiem Wnioskodawca zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny. Pakiet 1 jeden zawiera Ofertę X oraz Ofertę Partnera 1, natomiast w Pakiet 2 zawiera tą samą ofertę X (tą samą ofertę co w Pakiecie 1) i inną ofertę Partnera 2 (inną od Oferty Partnera 1).

Skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa).

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 1 objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa)

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Oferta Partnera 2 to usługa – płatna, usługa skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów.

Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 2 objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”.

7.Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

8.Kody, o których mowa we wniosku, będą stanowić uzupełnienie Pakietu 1 i 2, i będą nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, przy czym Wnioskodawca sygnalizuje, że przez wspomniane w poprzednim zdaniu uzupełnienie pakietu 1 i 2 Wnioskodawca rozumie element usługi, bowiem zarówno Pakiet 1 i Pakiet 2 składa się z dwóch elementów składowych (uzupełnienia w postaci kodu). Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że kody są nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, w ujęciu generalnym, ponieważ kody uprawniają do korzystania z usług i ich aktywowania przez użytkownika.

9.Kody, o których mowa we wniosku, będą stanowić uzupełnienie zestawu promocyjnego i będą nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, przy czym Wnioskodawca sygnalizuje, że przez wspomniane w poprzednim zdaniu uzupełnienie pakietu 1 i 2 Wnioskodawca rozumie element usługi, bowiem zarówno Pakiet 1 i Pakiet 2 składa się z dwóch elementów składowych (uzupełnienia w postaci kodu). Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że kody są nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, w ujęciu generalnym, ponieważ kody uprawniają do korzystania z usług i ich aktywowania przez użytkownika.

10.Wnioskodawca sygnalizuje, że zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny.

11.Wnioskodawca będzie kalkulować cenę Pakietu 1/Pakietu 2 na gruncie ustaleń wskazanych w umowie z Partnerem 1/Partnerem 2.

12.Sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno, tj.:

·w ramach Pakietu 1: Oferta Partnera 1 stawką VAT obniżoną 8%, a dla X stawką VAT 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

·w ramach Pakietu 2: Oferta Partnera 2 stawką VAT obniżoną 23%, a dla X stawką VAT podstawową 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno.

W konsekwencji, poszczególne produkty wchodzące w skład Pakietu 1 i Pakietu 2 są opodatkowane oddzielnie, według stawek właściwych dla danej usługi, ponieważ między tymi usługami nie istnieje trwały związek funkcjonalny.

13.Wnioskodawca sygnalizuje, że zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny. Wnioskodawca będzie kalkulować cenę Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego na gruncie ustaleń wskazanych w umowie z Partnerem 1/Partnerem 2.

14.Sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno, tj.

·w ramach Pakietu 1: Oferta Partnera 1 stawką VAT obniżoną 8%, a dla X stawką VAT 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

·w ramach Pakietu 2: Oferta Partnera 2 stawką VAT obniżoną 23%, a dla X stawką VAT podstawową 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno.

W konsekwencji, poszczególne produkty wchodzące w skład Pakietu 1 i Pakietu 2, są opodatkowane oddzielnie, według stawek właściwych dla danej usługi, ponieważ między tymi usługami nie istnieje trwały związek funkcjonalny.

15.Akcje promocyjne/rabaty, o których mowa we wniosku, będą udzielane na jednakowych warunkach dla wszystkich Użytkowników platformy X.

16.Pomiędzy towarami/usługami oferowanymi w ramach Pakietu 1/Pakietu 2 nie będzie istniał funkcjonalny związek, tj. wzajemnie nie będą się uzupełniać (dopełniać). Nie będzie to również usługa kompleksowa. Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników.

17.Pomiędzy usługami oferowanymi w ramach zestawu promocyjnego nie będzie istniał funkcjonalny związek, tj. wzajemnie nie będą się uzupełniać (dopełniać). Nie będzie to również usługa kompleksowa. Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników.

18.Wszystkie elementy Pakietu 1/2 nie będą tak ściśle ze sobą powiązane, w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym, aby tworzyć obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie.

19.Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników. Korzystając z dwóch usług jednocześnie, firma może osiągnąć synergiczne efekty, co może przyczynić się do jeszcze większego zasięgu na nowych rynkach i przyciągnięcia większej liczby użytkowników. Kombinacja obu usług może stworzyć kompleksowe podejście do ekspansji, które obejmuje różne aspekty rynkowe i zapewnia bardziej wszechstronne narzędzia do pozyskiwania nowych klientów. To podejście może być szczególnie skuteczne w dynamicznym i konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, gdzie różnorodne strategie mogą być kluczem do sukcesu.

20.Wnioskodawca zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny.

21.Wszystkie elementy zestawu promocyjnego nie będą tak ściśle ze sobą powiązane, w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym, aby tworzyć obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie.

22.Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników. Korzystając z dwóch usług jednocześnie, firma może osiągnąć synergiczne efekty, co może przyczynić się do jeszcze większego zasięgu na nowych rynkach i przyciągnięcia większej liczby użytkowników. Kombinacja obu usług może stworzyć kompleksowe podejście do ekspansji, które obejmuje różne aspekty rynkowe i zapewnia bardziej wszechstronne narzędzia do pozyskiwania nowych klientów. To podejście może być szczególnie skuteczne w dynamicznym i konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, gdzie różnorodne strategie mogą być kluczem do sukcesu.

23.Usługi sprzedawane w Pakiecie 1 będą tworzyć jedną całość, klient dokona zakupu jednego Pakietu 1, w skład którego wchodzą dwie usługi.

Usługi sprzedawane w Pakiecie 2 będą tworzyć jedną całość, klient dokona zakupu jednego Pakietu 2, w skład którego wchodzą dwie usługi.

Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą towarów.

Usługi sprzedawane w zestawie promocyjnym, z punktu widzenia nabywcy, będą tworzyć jedną całość. Nabywca dokona zakupu jednego zestawu promocyjnego, w skład którego wchodzą dwie usługi. Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą towarów.

24.Wnioskodawca nabywa usługi wchodzące w skład poszczególnych Pakietów/zestawu promocyjnego. Wnioskodawca nie nabywa towarów.

25.Wnioskodawca będzie natomiast wytwarzać jedną usługę (Ofertę X) wchodzącą w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego, natomiast kolejną usługę wchodzącą w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego, będzie wytwarzać Partner 1 (odpowiednio Partner 2). Wnioskodawca nie wytwarza towarów.

26.Koszt nabycia lub wytworzenia poszczególnych towarów i usług wchodzących w skład pakietów/zestawów promocyjnych będzie zależał od ich charakteru oraz specyfiki działań promocyjnych. Koszt nabycia/wytworzenia usług będzie zatem zmienny. Spółka będzie dokładnie analizować koszty związane z wytworzeniem usług, koszty usług marketingowych oraz wszelkie inne wydatki niezbędne do stworzenia kompletnych pakietów promocyjnych. Celem jest zapewnienie atrakcyjnych ofert promocyjnych przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu zasobów, aby zwiększyć wartość oferowanych produktów i usług dla swoich klientów.

27.Spółka będzie odpowiedzialna za tworzenie poszczególnych pakietów/zestawów promocyjnych. Spółka będzie opracowywać pakiety promocyjne, dopasowane do potrzeb klientów i rynków docelowych. Zespół będzie pracował nad stworzeniem atrakcyjnych ofert, uwzględniając różne czynniki, takie jak preferencje klientów, trendy rynkowe i cele biznesowe. Celem jest dostarczenie kompleksowych rozwiązań promocyjnych, które pomogą klientom osiągnąć sukces w pozyskiwaniu nowych użytkowników oraz utrzymywaniu lojalności istniejących klientów. Usługi ujęte w Pakiecie 1/Pakiecie 2 /zestawie promocyjnym nie stanowią usługi kompleksowej – nie są ze sobą nierozerwalnie związane, bowiem usługi te funkcjonują na rynku samodzielnie.

28.Cena sprzedaży usług oferowanych nie będzie jednakowa w Pakiecie, jak i poza Pakietem. Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą towarów.

29.Poszczególne towary i usługi objęte akcją promocyjną będą stanowiły prezenty o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie nabywa towarów.

30.Spółka nie prowadzi ewidencji osób obdarowanych, ponieważ nie dokonuje żadnych darowizn.

31.Pomiędzy Wnioskodawcą, a Partnerem 1/Partnerem 2 nie występują/nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361).

32.Pomiędzy Wnioskodawcą, a Partnerem 1/Partnerem 2 nie występują/nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361). Właściwy organ podatkowy nie wydał uprzedniego porozumienia cenowego, o którym mowa w dziale III ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 948).

Pomiędzy Wnioskodawcą, a Partnerem 1/Partnerem 2 nie występują/nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361). Właściwy organ podatkowy nie wydał uprzedniego porozumienia cenowego, o którym mowa w dziale III ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 948).

Wnioskodawca nie zawarł porozumienia pomiędzy Państwem a Partnerem 1/Partnerem 2, w konsekwencji nie ma możliwości zaprezentowania warunków porozumienia.

Uzupełnienie wniosku

1.Co dokładnie będzie przedmiotem sprzedaży przez Spółkę?

Odpowiedź:

Pierwszy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego: Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)).

Drugi zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego: Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferta Partnera 2/zestaw promocyjny to usługa – płatna, skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów. Partner 2 prowadzi jedną z największych platform zakupowych w Polsce oraz jedną z największych firm e-commerce w Europie. Działa w modelu marketplace, umożliwiającym zakupienie produktów od tysięcy sprzedawców z całego regionu.

2.Co dokładnie wchodzi w skład Pakietu 1/Pakietu 2? Czy Pakiet 1/Pakiet 2 obejmuje wyłącznie towary, wyłącznie usługi, czy też towary i usługi? Proszę szczegółowo opisać jakie towary i usługi Państwo sprzedają?

Co dokładnie wchodzi w skład Pakietu 1/Pakietu 2?

Odpowiedź: Skład Pakietu 1 to Oferta X + Oferta Partnera 1

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 1 objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Skład zestawu promocyjnego Oferta X + Oferta Partnera 2

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 2 objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Czy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie towary, wyłącznie usługi, czy też towary i usługi?

Odpowiedź:

Pierwszy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)).

Drugi zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferta Partnera 2 to usługa – płatna, skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów. Partner 2 prowadzi jedną z największych platform zakupowych w Polsce oraz jedną z największych firm e-commerce w Europie. Działa w modelu marketplace, umożliwiającym zakupienie produktów od tysięcy sprzedawców z całego regionu.

Proszę szczegółowo opisać jakie towary i usługi Państwo sprzedają?

Odpowiedź: Wnioskodawca sprzedaje usługi. Wnioskodawca nie sprzedaje towarów.

Pierwszy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)).

Niestety, ze względu na obowiązującą umowę z Partnerem 1, Wnioskodawca nie może ujawnić konkretnych danych dotyczących kontrahenta. Jednakże zasygnalizuje, że jest to znaczący podmiot na polskim rynku platform zajmujących się ....

Drugi zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi. Usługi wchodzące w skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa). Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Oferta Partnera 2 to usługa – płatna skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów.

Niestety, ze względu na obowiązującą umowę z Partnerem 2, Wnioskodawca nie może ujawnić konkretnych danych dotyczących kontrahenta. Jednakże zasygnalizuje, że jest to znaczący podmiot na polskim rynku platform sprzedażowych.

3.Co dokładnie wchodzi w skład zestawu promocyjnego? Czy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie towary, wyłącznie usługi, czy też towary i usługi? Proszę szczegółowo opisać jakie towary i usługi Państwo sprzedają?

Co dokładnie wchodzi w skład zestawu promocyjnego?

Odpowiedź: Skład zestawu promocyjnego to Oferta X + Oferta Partnera 1:

·Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

·Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 1 objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów, użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Skład zestawu promocyjnego Oferta X + Oferta Partnera 2:

·Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

·Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 2 objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Czy zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie towary, wyłącznie usługi, czy też towary i usługi?

Odpowiedź: Zestaw promocyjny obejmuje wyłącznie usługi.

Proszę szczegółowo opisać jakie towary i usługi Państwo sprzedają?

Odpowiedź: Opis działalności Spółki – X jest innowacyjną firmą technologiczną działającą na rynku publikacji elektronicznych. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż abonamentowej usługi dostępu do publikacji elektronicznych (ebooków i audiobooków) oraz oferowanie usług w zakresie e-czytelnictwa. Spółka, jako jeden z pierwszych podmiotów na rynku, stworzył serwis oferujący dostęp do publikacji elektronicznych w modelu subskrypcyjnym. Działanie serwisu jest podobne do funkcjonowania muzycznej aplikacji (…), które umożliwiają nieograniczone korzystanie ze zgromadzonych zasobów multimedialnych w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową.

Platforma X oferuje łatwy dostęp do publikacji elektronicznych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu na urządzeniach przenośnych (aplikację mobilną X na smartfony, zainstalowano ponad 5 mln razy) i popularnych systemach operacyjnych. Jest ona dostępna również na szeregu najpopularniejszych e-czytników (w tym (…)). Niektóre z nich można nabyć za pośrednictwem Spółki. Dotychczas Spółka sprzedała w Polsce blisko 20 tysięcy czytników.

Odpowiedź: Skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa):

·Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

·Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 1 objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa):

·Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz:

·Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Oferta Partnera 2 to usługa – płatna, usługa skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów.

·Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 2 objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

4.Czy zestaw promocyjny i Pakiet 1/Pakiet 2 zawierają te same elementy składowe?

Odpowiedź: Tak, zestaw promocyjny i Pakiet 1/Pakiet 2 zawierają te same elementy składowe, bowiem Wnioskodawca zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny. Pakiet 1 jeden zawiera Ofertę X oraz Ofertę Partnera 1, natomiast w Pakiet 2 zawiera tą samą ofertę X (tą samą ofertę co w Pakiecie 1) i inną ofertę Partnera 2 (inną od Oferty Partnera 1).

Skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 1 (usługa)

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 1 (dalej jako: Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 1 objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

Skład zestawu promocyjnego Oferta X (usługa) + Oferta Partnera 2 (usługa)

Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 2 (dalej jako: Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Oferta Partnera 2 to usługa – płatna, usługa skierowana do Kupujących platformy sprzedażowe obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów.

Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera 2 objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”.

Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę.

5.Czy kody, o których mowa we wniosku, będą stanowić uzupełnienie Pakietu 1 i 2, i będą nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Państwa?

Odpowiedź: Tak, kody, o których mowa we wniosku, będą stanowić uzupełnienie Pakietu 1 i 2, i będą nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, przy czym Wnioskodawca sygnalizuje, że przez wspomniane w poprzednim zdaniu uzupełnienie pakietu 1 i 2, rozumie się element usługi, bowiem zarówno Pakiet 1 i Pakiet 2 składa się z dwóch elementów składowych (uzupełnienia w postaci kodu). Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że kody są nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, w ujęciu generalnym, ponieważ kody uprawniają do korzystania z usług i ich aktywowania przez użytkownika.

6.Czy kody, o których mowa we wniosku, będą stanowić uzupełnienie zestawu promocyjnego i będą nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Państwa?

Odpowiedź: Tak, kody, o których mowa we wniosku, będą stanowić uzupełnienie zestawu promocyjnego i będą nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, przy czym Wnioskodawca sygnalizuje, że przez wspomniane w poprzednim zdaniu uzupełnienie pakietu 1 i 2, Wnioskodawca rozumie element usługi, bowiem zarówno Pakiet 1 i Pakiet 2 składa się z dwóch elementów składowych (uzupełnienia w postaci kodu). Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że kody są nieodłącznym i niezbędnym elementem usług świadczonych przez Wnioskodawcę, w ujęciu generalnym, ponieważ kody uprawniają do korzystania z usług i ich aktywowania przez użytkownika.

Przez zestaw promocyjny Wnioskodawca definiuje Pakiet 1 i Pakiet 2.

7.Jak będzie kalkulowana cena Pakietu 1/Pakietu 2?

Odpowiedź: Wnioskodawca sygnalizuje, że zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny. Wnioskodawca będzie kalkulować cenę Pakietu 1/Pakietu 2 na gruncie ustaleń wskazanych w umowie z Partnerem 1/Partnerem 2.

Sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno, tj.

·w ramach Pakietu 1: Oferta Partnera 1 stawką VAT obniżoną 8%, a dla X stawką VAT 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

·w ramach Pakietu 2: Oferta Partnera 2 stawką VAT obniżoną 23%, a dla X stawką VAT podstawową 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno.

W konsekwencji, poszczególne produkty wchodzące w skład Pakietu 1 i Pakietu 2, są opodatkowane oddzielnie, według stawek właściwych dla danej usługi, ponieważ między tymi usługami nie istnieje trwały związek funkcjonalny.

8.Jak będzie kalkulowana cena zestawu promocyjnego?

Odpowiedź: Wnioskodawca sygnalizuje, że zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny. Wnioskodawca będzie kalkulować cenę Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego na gruncie ustaleń wskazanych w umowie z Partnerem 1/Partnerem 2.

Sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno, tj.

·w ramach Pakietu 1: Oferta Partnera 1 stawką VAT obniżoną 8%, a dla X stawką VAT 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

·w ramach Pakietu 2: Oferta Partnera 2 stawką VAT obniżoną 23%, a dla X stawką VAT podstawową 5%. Na paragonie fiskalnym będą to zatem dwie osobne pozycje.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż opisanego Pakietu, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla każdego składnika osobno.

W konsekwencji, poszczególne produkty wchodzące w skład Pakietu 1 i Pakietu 2, są opodatkowane oddzielnie, według stawek właściwych dla danej usługi, ponieważ między tymi usługami nie istnieje trwały związek funkcjonalny.

9.Czy akcje promocyjne/rabaty, o których mowa we wniosku, będą udzielane na jednakowych warunkach dla wszystkich Użytkowników? Jeżeli akcje promocyjne/rabaty nie będą udzielane na jednakowych warunkach dla wszystkich Użytkowników, to proszę opisać na jakich zasadach będą udzielane?

Odpowiedź: Akcje promocyjne/rabaty, o których mowa we wniosku, będą udzielane na jednakowych warunkach dla wszystkich Użytkowników platformy X.

10.Czy pomiędzy towarami/usługami oferowanymi w ramach Pakietu 1/Pakietu 2 będzie istniał funkcjonalny związek, tj. czy wzajemnie będą się uzupełniać (dopełniać)? Jeżeli tak, należy wyjaśnić na czym ten związek (dopełnienie) będzie polegać? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego z Pakietów objętych zakresem wniosku.

Odpowiedź: Pomiędzy towarami/usługami oferowanymi w ramach Pakietu 1/Pakietu 2 nie będzie istniał funkcjonalny związek, tj. wzajemnie nie będą się uzupełniać (dopełniać). Nie będzie to również usługa kompleksowa. Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników.

11.Czy pomiędzy towarami/usługami oferowanymi w ramach zestawu promocyjnego będzie istniał funkcjonalny związek, tj. czy wzajemnie będą się uzupełniać (dopełniać)? Jeżeli tak, należy wyjaśnić na czym ten związek (dopełnienie) będzie polegać? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego zestawu objętego zakresem wniosku.

Odpowiedź: Pomiędzy usługami oferowanymi w ramach zestawu promocyjnego nie będzie istniał funkcjonalny związek, tj. wzajemnie nie będą się uzupełniać (dopełniać). Nie będzie to również usługa kompleksowa. Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników.

12.Czy wszystkie elementy Pakietu 1/2 będą tak ściśle ze sobą powiązane, że w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym będą tworzyć obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie?

Odpowiedź: Nie, wszystkie elementy Pakietu 1/2 nie będą tak ściśle ze sobą powiązane, w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym, aby tworzyć obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie.

Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników. Korzystając z dwóch usług jednocześnie, firma może osiągnąć synergiczne efekty, co może przyczynić się do jeszcze większego zasięgu na nowych rynkach i przyciągnięcia większej liczby użytkowników. Kombinacja obu usług może stworzyć kompleksowe podejście do ekspansji, które obejmuje różne aspekty rynkowe i zapewnia bardziej wszechstronne narzędzia do pozyskiwania nowych klientów. To podejście może być szczególnie skuteczne w dynamicznym i konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, gdzie różnorodne strategie mogą być kluczem do sukcesu.

Wnioskodawca zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny.

13.Czy wszystkie elementy zestawu promocyjnego będą tak ściśle ze sobą powiązane, że w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym będą tworzyć obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie?

Odpowiedź: Nie, wszystkie elementy zestawu promocyjnego nie będą tak ściśle ze sobą powiązane, w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym, aby tworzyć obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie.

Celem usługi jest ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników. Korzystając z dwóch usług jednocześnie, firma może osiągnąć synergiczne efekty, co może przyczynić się do jeszcze większego zasięgu na nowych rynkach i przyciągnięcia większej liczby użytkowników. Kombinacja obu usług może stworzyć kompleksowe podejście do ekspansji, które obejmuje różne aspekty rynkowe i zapewnia bardziej wszechstronne narzędzia do pozyskiwania nowych klientów. To podejście może być szczególnie skuteczne w dynamicznym i konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, gdzie różnorodne strategie mogą być kluczem do sukcesu.

Wnioskodawca zamiennie używa określenia Pakiet 1 i zestaw promocyjny, odpowiednio Pakiet 2 i zestaw promocyjny.

14.Czy towary i usługi sprzedawane w Pakiecie 1/Pakiecie 2, z punktu widzenia nabywcy, będą tworzyć jedną całość?

Odpowiedź: Tak, usługi sprzedawane w Pakiecie 1 będą tworzyć jedną całość, klient dokona jednego zakupu Pakietu 1, w skład którego wchodzą dwie usługi.

Tak, usługi sprzedawane w Pakiecie 2 będą tworzyć jedną całość, klient dokona jednego zakupu Pakietu 2, w skład, którego wchodzą dwie usługi.

Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą towarów.

15.Czy towary i usługi sprzedawane w zestawie promocyjnym, z punktu widzenia nabywcy, będą tworzyć jedną całość?

Odpowiedź: Usługi sprzedawane w zestawie promocyjnym, z punktu widzenia nabywcy, będą tworzyć jedną całość. Nabywca dokona zakupu jednego zestawu promocyjnego, w skład którego wchodzą dwie usługi. Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą towarów.

16.Czy będą Państwo nabywali towary i usługi wchodzące w skład poszczególnych Pakietów/zestawu promocyjnego?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca nabywa usługi wchodzące w skład poszczególnych Pakietów/zestawu promocyjnego. Wnioskodawca nie nabywa towarów.

17.Czy będą Państwo wytwarzali towary i usługi wchodzące w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego?

Odpowiedź: Wnioskodawca będzie wytwarzać jedną usługę (Ofertę X) wchodzącą w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego, natomiast kolejną usługę wchodzącą w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego, będzie wytwarzać Partner 1 (odpowiednio Partner 2). Wnioskodawca nie wytwarza towarów.

18.Jaki będzie koszt nabycia/wytworzenia poszczególnych towarów i usług wchodzących w skład poszczególnych Pakietów/zestawu promocyjnego?

Odpowiedź: Koszt nabycia lub wytworzenia poszczególnych towarów i usług wchodzących w skład pakietów/zestawów promocyjnych będzie zależał od ich charakteru oraz specyfiki działań promocyjnych. Koszt nabycia/wytworzenia usług będzie zatem zmienny. Spółka będzie dokładnie analizować koszty związane z wytworzeniem usług, koszty usług marketingowych oraz wszelkie inne wydatki niezbędne do stworzenia kompletnych pakietów promocyjnych. Celem jest zapewnienie atrakcyjnych ofert promocyjnych przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu zasobów, aby zwiększyć wartość oferowanych produktów i usług dla naszych klientów.

19.Czy poszczególne Pakiety/zestaw promocyjny będą tworzone przez Spółkę?

Odpowiedź: Tak, Spółka będzie odpowiedzialna za tworzenie poszczególnych pakietów/zestawów promocyjnych. Spółka będzie opracowywać pakiety promocyjne, dopasowane do potrzeb klientów i rynków docelowych. Zespół będzie pracował nad stworzeniem atrakcyjnych ofert, uwzględniając różne czynniki, takie jak preferencje klientów, trendy rynkowe i cele biznesowe. Celem jest dostarczenie kompleksowych rozwiązań promocyjnych, które pomogą naszym klientom osiągnąć sukces w pozyskiwaniu nowych użytkowników oraz utrzymywaniu lojalności istniejących klientów. Usługi ujęte w Pakiecie 1/Pakiecie 2 /zestawie promocyjnym nie stanowią usługi kompleksowej nie – są ze sobą nierozerwalnie związane, bowiem usługi te funkcjonują na rynku samodzielnie.

20.Czy cena sprzedaży towarów i usług oferowanych przez Państwo będzie jednakowa w Pakiecie, jak i poza Pakietem?

Odpowiedź: Cena sprzedaży usług oferowanych nie będzie jednakowa w Pakiecie, jak i poza Pakietem. Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą towarów.

21.Czy poszczególne usługi objęte akcją promocyjną nie będą stanowiły prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odpowiedź: Poszczególne towary i usługi objęte akcją promocyjną będą stanowiły prezenty o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie nabywa towarów.

22.Czy Spółka prowadzi ewidencję osób obdarowanych?

Odpowiedź: Nie, Spółka nie prowadzi ewidencji osób obdarowanych, ponieważ nie dokonuje żadnych darowizn.

23.Czy pomiędzy Państwem a Partnerem 1/Partnerem 2 występują/będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361)?

Odpowiedź: Pomiędzy Wnioskodawcą, a Partnerem 1/Partnerem 2 nie występują/nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361).

24.W przypadku wskazania, że Państwo i Partner 1/Partner 2 są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ww. przepisu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług, należy wskazać, czy w odniesieniu do Państwa oraz Partnera 1/Partnera 2 właściwy organ podatkowy wydał uprzednie porozumienie cenowe, o którym mowa w dziale III ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 948)?

Odpowiedź: Pomiędzy Wnioskodawcą, a Partnerem 1/Partnerem 2 nie występują/nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361). Właściwy organ podatkowy nie wydał uprzedniego porozumienia cenowego, o którym mowa w dziale III ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 948).

25.Jakie są warunki wydanego porozumienia pomiędzy Państwem a Partnerem 1/Partnerem 2?

Podkreślenia wymaga, że udzielając odpowiedzi na ww. pytania należy odnieść się do pakietów/zestawów promocyjnych, będących przedmiotem sprzedaży i Państwa zapytania.

Odpowiedź: Pomiędzy Wnioskodawcą, a Partnerem 1/Partnerem 2 nie występują/nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361). Właściwy organ podatkowy nie wydał uprzedniego porozumienia cenowego, o którym mowa w dziale III ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 948).

Wnioskodawca nie zawarł porozumienia pomiędzy Państwem a Partnerem 1/Partnerem 2, w konsekwencji nie ma możliwości zaprezentowania warunków porozumienia.

Pytania (ostatecznie sformułowane w piśmie z 16 maja 2024 r.):

1.Czy zgodnie z brzmieniem art. 29a ustawy o VAT w przypadku sprzedaży usług w opisanym Pakiecie 1/ Pakiecie 2/zestawie promocyjnym, podstawą opodatkowania VAT, ustalaną odrębnie dla każdej z usług tworzących zestaw promocyjny, będzie kwota należna za sprzedaż danej usługi, pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT, tj. w przypadku Pakietu 1 cena sprzedaży Oferty X, uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Oferty Partnera 1 cena sprzedaży uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Pakietu 2 cena sprzedaży Oferty X, uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Oferty Partnera 2 cena sprzedaży uwzględniająca udzielony rabat? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

2.Czy zastosowanie rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jest działaniem zgodnym z brzmieniem art. 29a ust. 1-10 ustawy? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w piśmie z 16 maja 2024 r.)

Stanowisko do pytania nr 1 (oznaczonego we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży usług w rozpatrywanych pakietach: Pakiet 1 i Pakiet 2, w których rabatowaniu podlega każda z usług, proporcjonalnie – w takiej samej wysokości procentowej % dla każdej z usług, wchodzących w skład pakietu, podstawą opodatkowania VAT, ustalaną odrębnie dla każdej z usług, tworzących zestaw promocyjny, będzie w przypadku:

·w przypadku Pakietu 1 cena sprzedaży Oferty X, uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Oferty Partnera 1 cena sprzedaży uwzględniająca udzielony rabat,

·w przypadku Pakietu 2 cena sprzedaży Oferty X, uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Oferty Partnera 2 cena sprzedaży uwzględniająca udzielony rabat.

Należy podkreślić, iż sprzedaż usługi w nazwanych już w opisie sprawy zestawach promocyjnych: Pakiet 1 i Pakiet 2, dla celów podatku VAT, należy traktować jako sprzedaż poszczególnych usług odrębnie. W przypadku bowiem, gdy przedmiotem jest zestaw kilku usług, pomiędzy którymi brak jest związku umożliwiającego uznanie takiego zestawu za jedną rzecz w rozumieniu Kodeksu cywilnego, to nie można przyjąć, że przedmiotem dostawy jest jedna usługa.

Stanowisko to znajduje odzwierciedlenie zarówno w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych, w tym między innymi, w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 sierpnia 2008 r., sygn. akt I FSK 994/07. Odnośnie podstawy opodatkowania w przypadku udzielania rabatów zgodnie z art. 29a ust. 7 ustawy o VAT: „Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot: 1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytuł wcześniejszej zapłaty; 2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży; 3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo”.

Ponadto, zgodnie z ustępem 10 powołanego artykułu: „Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 13, obniża się o: 1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen; 2. wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12; 3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło; 4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1”.

Wyróżnia się zatem następujące rodzaje rabatów: rabaty przyznane i uwzględnione w trakcie sprzedaży – niemające wpływu na podstawę opodatkowania, w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, ponieważ zapłatą z tytułu sprzedaży jest kwota żądana od nabywcy pomniejszona już o udzielony rabat uwzględniany w momencie sprzedaży (art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy); rabaty przyznane po dokonaniu sprzedaży – opusty i obniżki cen – wpływające na obniżenie wcześniej ustalonej zapłaty; do tych rabatów ma zastosowanie art. 29a ust. 10 ustawy, a udzielenie takiego rabatu wymaga odpowiedniego udokumentowania.

Ustawa o VAT, nie ogranicza podatnika w swobodzie ustalania ceny sprzedaży. W szczególności nie narzuca jakie usługi mogą podlegać rabatowaniu, nie określa maksymalnego pułapu udzielanych rabatów czy ceny. Podatnik może zatem zdecydować, iż tylko jedna z usług w zestawie promocyjnym podlega rabatowaniu i dowolnie ustalić wysokość takiego rabatu.

Podstawą opodatkowania VAT jest bowiem wszystko co stanowi zapłatę i nie ma znaczenia, że podatnik w danej chwili sprzedaje dane usługi za cenę uwzględniającą rabat. Jedynie w ściśle wskazanych w ustawie przypadkach organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie cen rynkowych.

Reasumując, przepisy ustawy o VAT nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny czy udzielania rabatu. Jedynie w sytuacji, gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania rodzinne, kapitałowe, majątkowe lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w art. 32 ustawy o VAT, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku, ale tylko w sytuacji, gdyby związki te miały wpływ na ustalenie ceny.

W związku z powyższym, w rozpatrywanej sprawie w przypadku sprzedaży Pakietu 1 (odpowiednio Pakietu 2) podstawę opodatkowania VAT należy ustalić odrębnie dla każdej z usług wchodzących w skład pakietu:

·w przypadku Pakietu 1 cena sprzedaży Oferty X, uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Oferty Partnera 1 cena sprzedaży uwzględniająca udzielony rabat,

·w przypadku Pakietu 2 cena sprzedaży Oferty X, uwzględniająca udzielony rabat, a w przypadku Oferty Partnera 2 cena sprzedaży uwzględniająca udzielony rabat.

Stanowisko do pytania nr 2 (oznaczonego we wniosku nr 3)

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1)stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2)udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3)otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku. Podstawą opodatkowania jest obrót, natomiast obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z zapisami ustawy o VAT podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych i obowiązkowych rabatów – bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont. W ustawie o VAT nie ma natomiast przepisów szczególnych, które wprowadzałyby zakaz lub ograniczenie obniżania ceny towaru lub usługi (udzielania rabatu).

W konsekwencji, nie ma przeszkód, by udzielać rabatów do kwoty określonej za usługi znajdujące się w Pakiecie 1 (Oferta X i Oferta Partnera 1) oraz do kwoty określonej za usługi znajdujące się w Pakiecie 2 (Oferta X i Oferta Partnera 2). Rabat do jednorazowego zamówienia, ustalany proporcjonalnie w takiej samej wartości procentowej jest działaniem prawidłowym i rabaty te nie stanowią zaniżenia obrotu w rozumieniu podatku VAT. Planowane działania są zgodne z art. 7 i art. 29a ust. 1-10 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

1)ustalenia podstawy opodatkowania usług wchodzących w skład sprzedawanego w ramach akcji promocyjnej Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego oraz

2)ustalenia, czy zastosowanie rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jest działaniem zgodnym z brzmieniem art. 29a ust. 1-10 ustawy

jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na mocy art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z powyższego wynika, że art. 29a ust. 1 ustawy odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez sprzedawcę z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.

Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy, w myśl którego:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1)stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2)udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3)otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Stosownie do art. 29a ust. 10 ustawy:

Podstawę opodatkowania obniża się o:

1)kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2)wartość zwróconych towarów i opakowań;

3)zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4)wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „bonifikata” czy „rabat”. W związku z powyższym pojęcia te należy interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową. Bonifikata to zniżka, ustępstwo od ustalonej ceny towaru na rzecz nabywcy („Słownik języka polskiego PWN”, wydawnictwo Naukowe PWN, rok wydania 2005, str. 62). Natomiast przez rabat, w myśl Słownika Języka Polskiego PWN, Warszawa 1996 r., należy rozumieć obniżenie ceny jakiegoś towaru o pewną kwotę.

Z punktu widzenia podstawy opodatkowania, można wyróżnić następujące rodzaje rabatów:

rabaty przyznane przed ustaleniem ceny i dokonaniem sprzedaży – niemające wpływu na podstawę opodatkowania,

rabaty przyznane po dokonaniu sprzedaży – bonifikaty, opusty, uznane reklamacje i skonta – wpływające na obniżenie wcześniej ustalonej kwoty osiągniętego obrotu.

Przepisy ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny, czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość tych towarów i usług. Taka sytuacja nie różni się niczym od normalnej sprzedaży towaru z zyskiem. Podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży i nie ma znaczenia, że podatnik w danej chwili sprzedaje ten towar bądź usługę za cenę znacznie niższą.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 168):

Użyte w ustawie określenia oznaczają: cena – wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę;

W myśl art. 3 ust. 2 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług:

W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę taryfową.

Wyjątek od powyższych zasad ogólnych zachodzi w sytuacjach wskazanych w art. 32 ustawy.

Stosownie do treści art. 32 ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieją powiązania, o których mowa w ust. 2, oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:

1)niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2)niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku,

3)wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

– organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że powiązania te miały wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wartości rynkowej – rozumie się przez to całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a)w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b)w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług;

W myśl art. 32 ust. 2 ustawy

Przez powiązania, o których mowa w ust. 1, rozumie się powiązania:

1)w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2)wynikające ze stosunku pracy;

3)wynikające z tytułu przysposobienia.

Z powołanych przepisów wynika, że udzielenie rabatu, o ile nie sprzeciwiają się temu inne niż podatkowe przepisy prawa, a ponadto jest ściśle skorelowane z konkretną transakcją, w związku z którą zostało zastosowane i powoduje obniżenie ceny dostarczanych towarów lub świadczonych usług, wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą polegającą m.in. na dystrybucji publikacji elektronicznych drogą elektroniczną na rzecz osób fizycznych. Podjęli Państwo decyzję o nawiązaniu współpracy z Kontrahentem nr 1/2 – Pakiet 1/2, aby uregulować zasady współpracy, w celu oferowania Państwa klientom wspólnej oferty usług. Strona 1/2 i Spółka podejmą decyzję o zawarciu umowy polegającej na ustaleniu zasad dystrybucji dostępów do usługi Partnera 1/2 (kodów uprawniających do korzystania z tej usługi) i oferowania tej usługi przez Państwa wraz z usługą Spółki (Pakiet 1/2). Zamiarem Spółki jest dystrybucja pakietów, a zatem: Oferty X (dalej jako: Oferta X lub X ebooki + audiobooki bez limitu na czas nieokreślony lub ebooków bez limitu na czas nieokreślony) oraz Oferty Partnera 1 (Oferta Partnera 1, Pakiet 1). Oferta Partnera 1 to dostęp do platformy z artykułami – ... (w formatach: (...)). Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera objęta stawką VAT w wysokości 8% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. X zamierza prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X” i „Oferty Partnera 1”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera 1” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 1, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 1, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę. Druga oferta Spółki to: Oferta Partnera 2 (Oferta Partnera 2, Pakiet 2). Oferta Partnera 2 to usługa – płatna, skierowana do Kupujących platformy sprzedażowej obejmująca możliwość skorzystania, bez konieczności ponoszenia wskazanej przez Sprzedającego opłaty, z określonych zgodnie z Regulaminem platformy sprzedażowej metod dostawy Towarów nabytych w Serwisie i ich zwrotów. Na dostęp do usług wchodzących w zakres pakietu, składają się: Oferta Partnera objęta stawką VAT w wysokości 23% oraz Oferta X objęta stawką VAT w wysokości 5%. Zamierzają Państwo prowadzić dalszą dystrybucję kodów, w ramach dystrybucji w pakiecie „Oferty X 2” i „Oferty Partnera 2”, w ten sposób, że użytkownik, który zakupi Pakiet będzie mógł korzystać z „Oferty Partnera” przez okres korzystania z „Oferty X”. Pakiet dostępny jest dla nowych użytkowników oraz dla dotychczasowych użytkowników X lub Partnera 2, jednak w tym ostatnim przypadku, użytkownik będzie mógł skorzystać z Pakietów w sytuacji, gdy nie ma aktywowanej innej usługi w X oraz u Partnera 2, co oznacza, że posiadając taką aktywną inną usługę oraz chcąc skorzystać z Pakietów użytkownik będzie musiał zrezygnować (dezaktywować) odpowiednią usługę. Zakup kodów Partnera 1/2 przez Użytkownika uprawniających do korzystania z „Oferty Partnera 1/2” odbywać się będzie za cenę w wysokości X brutto za jeden kod. Cenę kodu dotyczącego Oferty Partnera 1/2 każdorazowo określa Partner 1/2 wraz z kolejnym pakietem kodów przekazywanych Spółce w celu ich dystrybucji w Pakiecie 1/2 i po tej samej cenie dostarcza kod do Państwa. Cena kodu będzie ceną niższą niż podstawowa cena nabycia Oferty Partnera 1/2, jaką Partner 2 oferuje na rynku osobom fizycznym. Cena, po jakiej użytkownik nabywa kod, stanowi cenę brutto, tj. wraz z podatkiem VAT określonym zgodnie z obowiązującymi stawkami w chwili dokonania nabycia Pakietu 1/2. Intencją jest umożliwienie oferowanego Pakietu 1/2 w sposób, w którym rabat udzielony na usługi z Oferty X oraz usługi z Oferty Partnera 1/2 jest tożsamy, to znaczy cena brutto danej usługi jest oferowana z takim samym procentowo rabatem. Użytkownik nabywając Pakiet 1/2 dokona płatności za wszystkie usługi wchodzące w skład Pakietu 1/2. Płatność przyjmowana jest przez Spółkę. Planują Państwo wprowadzić dystrybucję pakietów – odpowiednio Pakietu 1 i Pakietu 2, przy czym konsumentowi oferowana jest jedna cena całkowita za Pakiet 1 lub za Pakiet 2. Spółka wskazuje, że Pakiet 1 będzie dostępny na platformie X z możliwością dodania go do koszyka zakupów. Analogiczna sytuacja dotyczy zakupu Pakietu 2, który również będzie dostępny na platformie X z możliwością dodania go do koszyka zakupów. Niezależnie od tego, czy Użytkownik wybierze Pakiet 1, czy Pakiet 2, to po dokonaniu zakupu na dokumencie potwierdzającym dokonanie zakupu przez Użytkownika wskazane są poszczególne usługi wchodzące w skład odpowiednio Pakietu 1 lub Pakietu 2, np. dostęp do Oferty Partnera 1 i Oferty X z przypisanymi cenami każdej z usług lub dostęp do Oferty Partnera 2 i Oferty X z przypisanymi cenami każdej z usług. Przy ustalaniu ceny poszczególnych usług wchodzących w skład pakietu, X oraz odpowiednio Partner 1 i Partner 2 stosują proporcjonalne obniżenie ceny – cena każdej usługi w zestawie jest obniżana o tę samą procentową wartość. Cena sprzedaży usług oferowanych nie będzie jednakowa w Pakiecie, jak i poza Pakietem. Spółka będzie odpowiedzialna za tworzenie poszczególnych pakietów/zestawów promocyjnych. Spółka będzie opracowywać pakiety promocyjne, dopasowane do potrzeb klientów i rynków docelowych.

Przy tak przedstawionym opisie Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia podstawy opodatkowania usług wchodzących w skład sprzedawanego w ramach akcji promocyjnej Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego przy zastosowaniu rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 353¹ ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.

Odnosząc przedstawiony wyżej opis zdarzenia przyszłego do powołanych w sprawie przepisów prawa należy stwierdzić, że rabaty udzielane przez Spółkę w ramach akcji promocyjnej cen sprzedawanych usług w Pakiecie 1/Pakiecie 2/zestawie promocyjnym będą stanowiły rabaty udzielane przed ustaleniem ceny (i przed dokonaniem sprzedaży) nie będą miały one wpływu na podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, ponieważ kwotą należną z tytułu sprzedaży poszczególnych usług wchodzących w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego jest kwota żądana od nabywcy, a więc w takim przypadku kwota uwzględniająca już przyznany rabat.

Ponadto, należy zauważyć, że podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy tak, by działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym, w tym stosując znaczne upusty cenowe, jeśli jest to w jego uznaniu zasadne dla osiągnięcia tego celu. Jednakże stosując upusty cenowe i mając na uwadze obowiązek dokumentowania zdarzeń gospodarczych zgodnie ze stanem faktycznym, podatnik powinien ten fakt udokumentować odpowiednimi dowodami, z których jednoznacznie wynikać będzie jakim odbiorcom usług i w jakich okolicznościach oraz w jakim zakresie upust przysługuje.

Jak już zaznaczono powyżej, przepisy ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalenia ceny (udzielenia rabatu), czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej (nawet znacznie) niż rzeczywista wartość danego towaru, czy usługi. Jedynie w sytuacji, gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania w rozumieniu art. 32 ust. 2 ustawy, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej tych towarów lub usług, ale tylko w sytuacji, gdyby związki te miały wpływ na ustalenie ceny.

Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie znacznych rabatów jest niedopuszczalne w zakresie jakim ma ono służyć tzw. obejściu przepisów prawa i uniknięciu opodatkowania tej czynności. Tak więc, każdy zastosowany upust winien być uzasadniony ekonomicznie i prowadzić w końcowym efekcie do osiągnięcia celu jaki został wytyczony dla działalności gospodarczej, tj. zarobku.

W niniejszej sprawie, jak Państwo wskazali, pomiędzy Spółką a Partnerem 1/Partnerem 2 nie będą występować powiązania, o których mowa w art. 32 ustawy. Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że akcje promocyjne obejmujące sprzedaż usług w ramach Pakietów 1 i 2 prowadzone będą w celu ekspansji na nowe rynki oraz pozyskanie nowych użytkowników. Korzystając z dwóch usług jednocześnie, firma może osiągnąć synergiczne efekty, co może przyczynić się do jeszcze większego zasięgu na nowych rynkach i przyciągnięcia większej liczby użytkowników. Kombinacja obu usług może stworzyć kompleksowe podejście do ekspansji, które obejmuje różne aspekty rynkowe i zapewnia bardziej wszechstronne narzędzia do pozyskiwania nowych klientów. To podejście może być szczególnie skuteczne w dynamicznym i konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, gdzie różnorodne strategie mogą być kluczem do sukcesu.

Ponadto, zgodnie z przedstawionym opisem, akcje promocyjne/rabaty, o których mowa we wniosku, będą udzielane na jednakowych warunkach dla wszystkich Użytkowników platformy X. Należy zatem uznać, że w analizowanej sprawie potencjalni użytkownicy/klienci również nie będą podmiotami powiązanymi ze Spółką.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, stwierdzić należy, że podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży Pakietów 1/2/zestawów promocyjnych w ramach opisanych działań o charakterze promocyjnym, będzie – zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 1 oraz art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy – wszystko, co stanowi zapłatę, którą Państwo otrzymają od nabywcy z tytułu sprzedaży Pakietów 1/2/zestawów promocyjnych, pomniejszoną o kwotę podatku VAT.

Zatem, w przypadku przeprowadzenia opisanych przez Państwo działań promocyjnych, podstawą opodatkowania podatkiem VAT sprzedawanych przez Spółkę Pakietów 1/2/zestawów promocyjnych na zasadach promocyjnych, będzie cena faktycznie zapłacona przez użytkowników/klientów pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT.

Ponadto, należy wskazać, że skoro – jak wskazano we wniosku – pomiędzy Spółką a użytkownikami/klientami nie będą zachodziły żadne z powiązań, o których mowa w art. 32 ustawy oraz o ile ustalenie ceny za przedmiotowe Pakiety 1/2/zestawy promocyjne nie będzie służyło obejściu przepisów prawa i uniknięciu opodatkowania danej czynności, to cena, z uwzględnieniem rabatów, zapłacona faktycznie przez użytkownika/klienta będzie stanowiło podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Podsumowując, w przypadku sprzedaży usług wchodzących w skład Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego, podstawą opodatkowania VAT, będzie kwota należna za sprzedaż danej usługi, pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT. Poza tym, mają Państwo prawo zastosować rabaty w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jeżeli nie będzie służyło to obejściu przepisów prawa i uniknięciu opodatkowania tych czynności.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 i 2 uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytań). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. Jako element zdarzenia przyszłego przyjęto, że usługi, wchodzące w skład Pakietów 1/2/zestawów promocyjnych, objęte zakresem pytań rozliczane są odrębnie. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja dotyczy wniosku w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania usług wchodzących w skład sprzedawanego w ramach akcji promocyjnej Pakietu 1/Pakietu 2/zestawu promocyjnego (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz ustalenia, czy zastosowanie rabatów w wysokości ustalonej z Kontrahentem proporcjonalnie, tzn. w takiej samej wartości procentowej wartości ceny regularnej każdej z usług wchodzących w skład Pakietu 1 lub Pakietu 2, jest działaniem zgodnym z brzmieniem art. 29a ust. 1-10 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Natomiast wniosek w zakresie wskazania czy Wnioskodawca prawidłowo traktuje sprzedaż usług w Pakiecie 1 (odpowiednio w Pakiecie 2) jako sprzedaż dwóch oddzielnych usług, w związku z czym wykazuje na paragonie fiskalnym usługi wchodzące w skład Pakietu 1 i Pakietu 2 jako dwie pozycje opodatkowane różnymi stawkami VAT, tj. w ramach Pakietu 1 stawką 8% oraz stawką 5%, a w ramach Pakietu 2 stawką 23% oraz 5% (pytania oznaczonego we wniosku nr 2) został załatwiony postanowieniem o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia z 29 maja 2024 r., nr 0112-KDIL3.4012.359.2024.1.AW.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00