Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-06
Data publikacji: 2024-06-06

Dyrektywa unijna o płacy minimalnej będzie wprowadzona w 2024 roku

Dyrektywa unijna o płacy minimalnej musi zostać wprowadzona jesienią 2024 roku - poinformowała w środę szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Unijne regulacje dotyczące adekwatnych wynagrodzeń minimalnych zobowiązują państwa członkowskie do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia i wdrożenia przepisów Dyrektywy w listopadzie 2024 roku.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta od 1 lipca 2024 r. >>>

Minimalne wynagrodzenie i świadczenia od niego zależne w 2024 r. >>>

Dyrektywa o płacy minimalnej będzie przyjęta

Dyrektywa unijna o płacy minimalnej musi zostać wprowadzona do jesieni 2024 roku - powiedziała w środę w Lublinie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że trwa dyskusja o szczegółach zapisów tej ustawy m.in. na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Minister, pytana przez media, czy projekt Lewicy o wzroście płacy minimalnej już upadł w związku z doniesieniami o spięciu na linii resort - premier Donald Tusk, odparła, że dyrektywa o minimalnych, adekwatnych wynagrodzeniach w Unii Europejskiej musi zostać wprowadzona do jesieni tego roku. „I nic nie wskazuje na to, aby miało tutaj dojść do jakiegoś opóźnienia. W tej chwili dyskutujemy o szczegółach zapisów tej ustawy w odpowiednich gremiach, także w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów” – przekazała.

Podkreśliła, że nie ma sporu, co do konieczności wdrażania przepisów unijnych. „Nie ma także i nigdy nie było sporu co do tego, na jakich zasadach będzie wprowadzona płaca minimalna w 2025 r. To się odbędzie na podstawie obowiązujących przepisów – na podstawie obecnej ustawy, zgodnie z obowiązującymi procedurami” – sprecyzowała Dziemianowicz-Bąk.

Ważne

Dyrektywa unijna 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych zobowiązuje państwa członkowskie, żeby ustawa o minimalnym wynagrodzeniu weszła życie w listopadzie 2024 roku.

Państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu muszą wybrać jedną lub kilka orientacyjnych wartości referencyjnych. Przykładowo może to być np. 60 proc. mediany wynagrodzeń, 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym).

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, propozycja podwyżki płacy minimalnej do 60% średniego wynagrodzenia to jedynie „wartość kierunkowa, do której powinniśmy dążyć”.

Płaca minimalna w 2025 roku

Płaca minimalna w 2025 r. będzie określana na starych zasadach. Natomiast zasady określania wysokości płacy minimalnej na kolejne lata określi ustawa o minimalnym wynagrodzeniu - informowała we wcześniejszych wypowiedziach minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zdaniem Dziemianowicz-Bąk polska gospodarka musi przestawić się na konkurowanie innowacyjnością, produktywnością i efektywnością, a nie jak dotychczas niskimi kosztami zatrudnienia, tanią siłą roboczą i zderegulowanymi warunkami pracy.

Do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości płacy minimalnej na rok 2025 roku zgodnie z obowiązującymi przepisami.

PAP

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00