Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 marca 2024 r., sygn. II SA/Rz 1937/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Maria Mikolik /spr./ WSA Paweł Zaborniak Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2024 r. sprawy ze skarg K. Ś., U. F. i F. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia 14 września 2023 r. nr SKO.401.ZP.1996.187.2023 w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego - skargi oddala -

Uzasadnienie

II SA/Rz 1937/23

UZSADNIENIE

Burmistrz [...] decyzją z [...] sierpnia 2023 r. nr [...] orzekł o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego p.n. budowa stacji bazowej telefonii komórkowej A. sp. z o.o. nr [...] wraz z kanalizacją kablową na terenie części działki nr ewid. [...] w miejscowości [...].

Od decyzji wnieśli odwołanie F. D., M. F., U. F. i K. Ś., podnosząc argumentację przemawiającą w ich ocenie za odmową ustalenia planowanej lokalizacji. Lokalizacja proponowana przez inwestora sytuuje obiekt w sąsiedztwie ich nieruchomości, co ogranicza ich prawo własności, a także wpłynie na spadek ich wartości. Inwestycja planowana jest w środku wsi, w otoczeniu istniejącego budownictwa jednorodzinnego. Ponadto przez działkę objętą wnioskiem przepływa strumyk i rosną stare wierzby. Istnieje niebezpieczeństwo, że będzie konieczna ich wycinka. Odwołujący ze zrozumieniem odnoszą się do potrzeby lokalizacji tego rodzaju obiektów, jednak nie uważają za właściwe, iż inwestor nie skorzystał z innej, obiektywnie korzystniejszej lokalizacji. Wyrażają obawę, że panujące powszechnie przekonanie o szkodliwym oddziaływaniu inwestycji na zdrowie ludzi spowoduje spadek atrakcyjności terenu i stratę wartości nieruchomości położonych w obrębie stacji. Odwołujący oczekują więc w dalszym postępowaniu na zmianę planowanej lokalizacji. Zarzucają, że wieża nie jest do pogodzenia z ładem architektonicznym i zeszpeci krajobraz. Do odwołania dołączono petycję mieszkańców, wzmacniając argumentację o panującej powszechnie obawie o zdrowie ludzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00