Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.103.2024.2.MWJ
Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług:
‒jest prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem II. Edukacja w ramach projektu: 1. "Projekt 5";
‒nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem:
·I. Ekologia w ramach programów: 1. "Projekt 1", 3. "Projekt 3", 4. "Projekt 4";
·III. Ochrona zdrowia w ramach programu: 1. "Projekt 6";
·IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w ramach programu: 3. "Projekt 9";
·V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne w ramach programów: 1. "Projekt 12", 2. "Projekt 13".
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR w ramach Programu I-V. Uzupełnili go Państwo pismem z 6 lutego 2024 r. (wpływ) oraz– w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 maja 2024 r. (wpływ).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Stan faktyczny
A S.A. z siedzibą w … (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka składa się z Centrali i ... Oddziałów. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest m.in. (...). Prowadzona działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. corporate social responsibility, dalej: „CSR”), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi.
Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.
Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki spółki wywierają na otoczenie, w którym funkcjonują - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań, przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.
Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi, czy wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Działania CSR pomagają więc budować długofalowe relacje z otoczeniem: społecznością lokalną, opinią publiczną, inwestorami, pracownikami, czy organizacjami pozarządowymi. Relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu oraz wysokich standardach etycznych.
Ponadto wskazane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost. Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka chce monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
CSR - zakres, zasady ogólne
Wg danych z początku roku 2020:
·ponad 80% podmiotów znajdujących się na liście ... ma specjalne zakładki na swoich stronach Internetowych poświęcone CSR;
·około 80% .....koncernów publikuje specjalne raporty dotyczące społecznej odpowiedzialności, rośnie także liczba finansowych raportów, do których dołącza się dane dotyczące kosztów i zysków wynikających z CSR;
·każda giełda papierów wartościowych na świecie ma także indeks firm społecznie odpowiedzialnych.
W obecnych realiach rynkowych trudno zidentyfikować podmioty, które jako liderzy branżowi nie propagowaliby prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny społecznie, a w związku z tym nie uwzględniali tej okoliczności przy nawiązywaniu współpracy z innymi podmiotami.
Są to dowody nie tylko na wzrost społecznego znaczenia tej formy działalności, ale także na istnienie pozytywnej korelacji między CSR, a konkurencyjnością firm. Okazuje się, że brak takich działań zmniejsza pozycję firmy na rynku, a na pewno wpływa na jej postrzeganie w otoczeniu. Wieloaspektowe podejście do CSR sprawia, że w analizie organizacji następuje odejście od postrzegania organizacji wyłącznie przez pryzmat źródła korzyści dla inwestorów, zarobków dla pracowników i produktów dla konsumentów, a następuje przejście do analizy firmy jako organizacji odpowiadającej na społeczne i środowiskowe potrzeby i wartości.
Społeczna odpowiedzialność to dzisiaj nie tylko moda na społeczne zaangażowanie, ale przede wszystkim potrzeba przedsiębiorstwa, aby być konkurencyjnym. W dobie globalizacji i powszechnego dostępu do informacji każda firma powinna wytypować te problemy społeczne, w których rozwiązywaniu jest w stanie pomóc, zapewniając sobie jednocześnie przewagę konkurencyjną.
Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem (...). Przy czym, Wnioskodawca funkcjonuje na rynku wiążącym się z koniecznością wykonywania zadań (...), w tym m.in. na podstawie ustawy Prawo …, zaspokajające potrzeby (...). Wnioskodawca zobowiązany jest również do udziału w zapewnieniu (...). Jako odpowiedzialny społecznie podmiot, Spółka zobowiązana jest równoważyć interes jej i jej kontrahentów oraz bezpieczeństwo i potrzeby społeczeństwa.
Wnioskodawca oferuje swoim kontrahentom warunki umów, mając na względzie zasady ich równego traktowania i niedyskryminacji, w zgodzie z regułami konkurencji.
Współczesne teorie i podejścia do CSR koncentrują się na pięciu podstawowych aspektach:
1.korzyściach ekonomicznych (zysku), co jest charakterystyczne dla podejścia ekonomicznego;
2.budowaniu organizacji i społeczeństwa opartego na zasadach etycznych - podejście etyczne;
3.wychodzenia naprzeciw społecznym potrzebom i oczekiwaniom - podejście socjologiczne;
4.zarządzaniu organizacją i jej relacjami z interesariuszami w sposób odpowiedzialny - podejście wynikające z nauk o zarządzaniu;
5.budowanie reputacji organizacji jako odpowiedzialnej za swoje czyny i działania oraz odpowiedzialnie uczestniczącej w życiu społeczno-gospodarczym - podejście public relations.
Natomiast według Komisji Europejskiej, pomimo niejednoznacznego podejścia do definicji CSR osiągnięto porozumienie co do jej głównych cech, a mianowicie:
1.odpowiedzialność społeczna jest zachowaniem wychodzącym poza wymagania prawne, podejmowanym dobrowolnie ze względu na to, iż przedsiębiorstwa traktują ją jako długoterminową inwestycję;
2.odpowiedzialność jest powiązana z koncepcją zrównoważonego rozwoju: biznes potrzebuje zintegrowania ekonomicznych, społecznych i ekologicznych aspektów w swojej działalności;
3.odpowiedzialność nie jest opcją dodatkową do podstawowej działalności firmy, ale sposobem zarządzania przedsiębiorstwem.
Klasyfikowanie czy dane wydarzenie promujące przedsiębiorstwo jest działaniem marketingowym, czy CSR-owym nie jest procesem jednoznacznym. Obie te idee mogą istnieć równolegle, mogą się też uzupełniać, a czasami mogą się pokrywać. Wszystko zależy od modelu zarządzania i charakterystyki danego przedsiębiorstwa.
W perspektywie długofalowej działania CSR mają na celu przyniesienie określonych korzyści, takich jak:
1.wzrost zainteresowania inwestorów. Inwestorzy są jak świadomi klienci, szukają informacji, potwierdzających słuszność wyboru Spółki, odpowiadającej wartościom przez nich wyznawanym. Oczekują długoterminowej gwarancji zysku, a wiarygodność Spółki idzie w parze z wiarygodnością społeczną. Analitycy giełdowi w analizie możliwości długotrwałego wzrostu wartości spółek uwzględniają wyniki społeczne i ekologiczne. Wdrożenie strategii CSR buduje wartość dla udziałowców i inwestorów. Przykładem jest tu także dużo większa możliwość pozyskania finansowania bankowego,
2.zwiększenie lojalności klientów i interesariuszy. Spółka realizująca założenia CSR buduje zaufanie i umożliwia identyfikację z nią oraz umożliwia poprawę relacji z ważnymi interesariuszami, na których składają się klienci, pracownicy, właściciele, dostawcy, organizacje pozarządowe, społeczności lokalne, inwestorzy, banki, media, rząd. Klienci mają większą skłonność do rekomendacji produktów i usług firm, działających w obszarze społecznej odpowiedzialności,
3.poprawa relacji ze społecznością i władzami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu umożliwia zakorzenienie się w społeczności i pozyskanie przychylności mieszkańców oraz zdobycie zaufania władz samorządowych. Prowadzenie dialogu i angażowanie interesariuszy we współpracę daje podstawę do budowania partnerstw międzysektorowych,
4.wzrost konkurencyjności. Przejrzysta polityka CSR stanowi jeden ze sposobów budowania pozycji na rynkach światowych, które realizują działania społecznej odpowiedzialności w zaawansowanym stopniu. Implementacja strategii CSR sprzyja budowaniu długookresowej przewagi konkurencyjnej,
5.podnoszenie poziomu kultury organizacyjnej firmy. Poprzez podejmowanie wyzwań społecznej odpowiedzialności firma buduje ład korporacyjny i podnosi swoje standardy postępowania wobec interesariuszy (pracowników, kontrahentów, klientów),
6.kształtowanie pozytywnego wizerunku Spółki wśród pracowników. Społeczna odpowiedzialność Spółki stanowi jeden z elementów pozafinansowego motywowania pracowników, zwiększenie ich zaangażowania i wzrost lojalności. Świadomość podejmowania przez firmę działań, adresujących istotne społecznie problemy buduje reputację i wiarygodność,
7.kształtowanie pozytywnego wizerunku Spółki wśród społeczeństwa. Społeczna odpowiedzialność biznesu umożliwia pozytywny odbiór przedsiębiorstwa i umożliwia pozyskanie przychylności społecznej do działań realizowanych przez przedsiębiorcę,
8.pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników. Działając w obszarze CSR Spółka zyskuje jako pożądany prawodawca, zwiększając swoją atrakcyjność na rynku pracy. W ten sposób przyciąga potencjalnych pracowników, których wartości są zbieżne z wartościami firmy,
9.poprawa procesów zarządzania ryzykiem. Wdrożenie strategii CSR pomaga zidentyfikować i zarządzać ryzykami, związanymi z czynnikami społecznymi, środowiskowymi i etycznymi,
10.zwiększenie wiarygodności Spółki.
System wartości i zasad w Grupie A
Wnioskodawca wchodzi w skład Grupy Kapitałowej A (dalej: GK A, Grupa A, Grupa), która wdrożyła w ... system zarządzania zgodnością (....) i przyjęła Kodeks etyki GK A (dalej: Kodeks). Kodeks wyznacza system wartości i zasad wykorzystywany w codziennej pracy niezależnie od zajmowanego stanowiska. Społeczna odpowiedzialność zawarta w Kodeksie ma wymiar ogólny i lokalny. Praca w sektorze …wiąże się z wielką odpowiedzialnością. C jest podstawowym zasobem współczesnego społeczeństwa a Grupa A jest liderem rynku … w Polsce. Wyrazem tej odpowiedzialności, oprócz prowadzenia działań operacyjnych w sposób profesjonalny, jest Kodeks, gwarantujący zgodność działań GK A z wymaganiami prawnymi, etyką w biznesie, regułami odpowiedzialności społecznej oraz dobrymi obyczajami.
Jedną z zasad wymienionych w Kodeksie jest: dbamy o relacje ze społecznościami lokalnymi. W dokumencie wskazano, że jako partnerzy społeczności lokalnych spółki GK A dbają o rozwój obszarów, na których prowadzą działalność biznesową, podnoszą jakość życia społeczności, wspierają lokalne wydarzenia.
Grupa A w swoich regulacjach i działaniach uwzględnia również standardy rekomendowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w ... S.A. dla systemu zarządzania zgodnością.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Partnerów Biznesowych w ... roku, Grupa wdrożyła Kodeks (...) GK A. Dokument ten, w oparciu o wartości i zasady zawarte w Kodeksie etyki, określa (...). W Grupie A obowiązuje również od ... roku Polityka Antykorupcyjna. Regulacje dotyczące działań antykorupcyjnych znajdują się w Kodeksie etyki oraz w Kodeksie (...).
Kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie pracowników Grupy A pozwalają budować organizację odpowiedzialną społecznie i konsekwentnie realizującą cele biznesowe.
Wnioskodawca opiera swoje relacje z partnerami handlowymi i kontrahentami na długofalowym partnerstwie, uczciwości i przejrzystości w działaniach handlowych. Współpracę stara się opierać również na wymianie doświadczeń i poszukiwaniu coraz lepszych rozwiązań w celu uzyskania obopólnych korzyści.
Realizowana przez Wnioskodawcę strategia CSR opiera się na pięciu kluczowych celach strategicznych: (...).
Działania Wnioskodawcy w zakresie CSR można podzielić na następujące obszary:
I.Ekologia i ochrona środowiska
II.Edukacja
III.Ochrona zdrowia
IV.Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
V.Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
W ramach wskazanej powyżej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu Spółka zainicjowała m.in. realizację następujących programów przyporządkowanych do powyższych obszarów, nazwy programów są nazwami roboczymi:
I.Ekologia i ochrona środowiska
W ramach obszaru Ekologia i ochrona środowiska Spółka podejmowała i podejmuje następujące projekty:
1."Projekt 1" (...).
2."Projekt 2" (...).
3."Projekt 3" (...).
4."Projekt 4" (...).
II.Edukacja
W ramach obszaru Edukacja Spółka podejmowała i podejmuje następujące projekty:
1. "Projekt 5" (...).
III.Ochrona zdrowia
W ramach obszaru Ochrona zdrowia Spółka podejmowała i podejmuje następujące projekty:
1. "Projekt 6" (...).
IV.Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
W ramach obszaru Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne Spółka podejmowała i podejmuje następujące projekty:
1. "Projekt 7" (...)
2. "Projekt 8" (...)
3. "Projekt 9" (...)
4. "Projekt 10" (...)
5."Projekt 11" (...)
V.Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
W ramach obszaru Społeczne programy edukacyjno-informacyjne Spółka podejmowała i podejmuje następujące projekty:
1."Projekt 12" (...)
2."Projekt 13" (...)
3."Projekt 14" (...)
Podsumowując powyższy stan faktyczny i zdarzenie przyszłe Wnioskodawca w związku z realizacją programów CSR w powyżej wskazanych obszarach dokonuje zakupów towarów i usług ponosi i będzie ponosić w przyszłości wydatki dokumentowane fakturami z wykazanymi na nich kwotami VAT.
Przedmiotem niniejszego wniosku są wydatki na działania opisane w stanie faktycznym i opisie zdarzenia przyszłego powyżej tylko w sytuacjach, w których nie stanowią umowy darowizny. Wydatki te mają charakter definitywny i zostały należycie udokumentowane.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej „Organ”) w piśmie z 23 kwietnia 2024 r. (data wpływu 25 kwietnia 2024 r.) nadesłanym za pośrednictwem operatora pocztowego wezwał A S.A. (dalej jako: „Wnioskodawca”) do uzupełnienia złożonego, za pośrednictwem platformy e-PUAP, wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z 31 stycznia 2024 r. Przedmiotem wniosku była wykładnia przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, tj. prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR.
Pełnomocnik działając w imieniu Wnioskodawcy:
I.cofa Wniosek w zakresie odnoszącym się do stanu faktycznego dotyczącego:
·Obszaru I. Ekologia w części dotyczącej projektu „Projekt 2”
·Obszaru IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w części dotyczącej projektów: „Projekt 7”, „Projekt 9”, "Projekt 10", „Projekt 11”,
·Obszaru V Społeczne programy edukacyjno - informacyjne w części dotyczącej projektu: "Projekt 14”.
W pozostałej części, to jest w szczególności w następujących obszarach:
·Obszar I Ekologia i ochrona środowiska, projekty: „Projekt 1”, „Projekt 3”, „Projekt 4”,
·Obszar II Edukacja, projekt: „Projekt 5”,
·Obszar III Ochrona zdrowia, projekt: „Projekt 6"”,
·Obszar IV Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne, projekt: „Projekt 8”,
·Obszar V Społeczne programy edukacyjno-informacyjne, projekty: „Projekt 12” i „Projekt 13”
- podtrzymuje wniosek i wnosi o wydanie indywidualnej interpretacja prawa podatkowego.
II.w odpowiedzi na wezwanie Organu uzupełnia Wniosek z zachowaniem kolejności zadanych przez Organ pytań.
Uzupełnienie wniosku
Pytanie nr 1
Czy działalność gospodarcza, jaką prowadzi Spółka, jest działalnością wyłącznie opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, czy oprócz ww. działalności Spółka prowadzi również działalność gospodarczą zwolnioną od podatku od towarów i usług?
Odpowiedź:
Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę, jak wskazano we wniosku, polega na (…). Sprzedaż zarówno (…) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Niezależnie od powyższego w Spółce zdarzają się transakcje dotyczące sprzedaży zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (np. sprzedaż nieruchomości) jednakże są to transakcje incydentalne nie mające znaczącego wpływu na strukturę sprzedaży Spółki. Struktura udziału sprzedaży opodatkowanej w ogólnym obrocie Spółki przykładowo za rok 2023 wyniosła 99,....%.
Pytanie nr 2
Czy działania podejmowane przez Spółkę w ramach polityki CSR objętych obszarem - zakresem Programu I - V są/będą kierowane do podmiotów, tj. do kontrahentów /klientów/odbiorców Spółki?
Odpowiedź:
Na wstępie należy zauważyć, iż działalność prowadzona przez Spółkę polegająca (…) naznaczona jest negatywnym odbiorem społecznym, kształtowanym często przez stereotypy przyjęte przez społeczeństwo. Spowodowane jest to wpływem na środowisko naturalne funkcjonujących w Spółce (…).
Zgodnie z polityką …Unii Europejskiej Spółka podejmuje działania mające na celu ograniczenie szkodliwego wpływu …na środowisko. Jednakże obok typowych działań musi podejmować również działania poprzez angażowanie się w społeczną odpowiedzialność biznesu. Tak jak wskazano we Wniosku w działalności wykonywanej przez Spółkę typowe kanały promocji nie są efektywne. W przypadku działań Spółki nie da się wyprowadzić prostej zależności pomiędzy działaniem promocyjnym a odbiorcą, które to działanie może mieć wpływ bezpośredni na nabycie …. Adresatem prowadzonych projektów CSR są nie tylko użytkownicy urządzeń …, ale również kontrahenci, którzy często podejmują decyzję opierając się na wizerunku Spółki, a także odbiorcy …, którzy docenią jej wkład w ochronę środowiska, rozwój społeczności lokalnych, edukację ochronę zdrowia czy politykę informacyjną. Działania Spółki są i będą kierowane do wszystkich podmiotów korzystających z …, to jest klientów, dostawców, kontrahentów ale są też kierowane do szerokiego kręgu społeczeństwa.
Pytanie nr 3
Czy działania podejmowane przez Spółkę w ramach polityki CSR objętych obszarem - zakresem Programu I-V przyczynią się do „przyciągania” kontrahentów Spółki?
Odpowiedź:
W ocenie Spółki działania CSR są podejmowane w celu ukazania jej jako kontrahenta wiarygodnego, dbającego zarówno o interesy gospodarcze jak i interesy społeczne. Są one nakierowane na kwestie wrażliwe i istotne dla każdego przedsiębiorcy oraz odbiorcy …, takie jak ochrona środowiska i ekologia, edukacja i informacja, ochrona zdrowia, czy działalność charytatywna. Mają na celu wsparcie wizerunku Spółki jako podmiotu solidarnego i odpowiedzialnego społecznie, a przez to również godnego zaufania, z którym współpraca przynosi korzyści. Istota w udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytanie tkwi w pojęciu CSR jako tych wszystkich szeroko pojętych działań, w prowadzeniu przedsiębiorstwa, uwzględniających potrzeby społeczne.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw), czyli CSR (Corporate Social Responsibility), to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Działania CSR są kompilacją wielu działań przedsiębiorstwa, których celem i ostatecznym efektem jest pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Do działań tych możemy zaliczyć promocję, reklamę ale również działania wpływające na odbiorców nie mające standardowych cech promocyjnych. Działań CSR nie sposób jest jednoznacznie zaszufladkować do powszechnie przyjętych metod reklamy i promocji podmiotów gospodarczych. W segmencie działalności gospodarczej Spółki powszechnie przyjęte formy promocji i reklamy stosowane na przykład dla dóbr konsumpcyjnych nie mogą przynieść skutku. Dla odbiorcy … produkt działalności przedsiębiorstwa … w postaci … pochodzący od wielu przedsiębiorstw niczym się nie odróżnia. Zatem w takim przypadku działania CSR jako niestandardowe działania promocyjne są działaniami jak najbardziej adekwatnymi do działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo. Owszem działania CSR jak i typowe formy promocji i reklamy wspomagają przedsiębiorcę w budowaniu dobrego wizerunku firmy, które następnie przekładają się na pozytywne postrzeganie, a w konsekwencji przychylność nie tylko pracowników, lokalnych władz, ale i konsumentów.
Jednakże zwrócić uwagę należy na odmienność przyjętych działań w kontekście budowaniu poprawnego wizerunku. Sięganie do alternatywnych sposobów budowania marki jest szczególnie istotne wówczas, gdy przedsiębiorca działa na rynku konkurencyjnym, a także w sytuacji zmieniających się postaw konsumentów, dla których często wrażliwość przedsiębiorcy na potrzeby innych grup społecznych, czy zachowania proekologiczne stanowią kryterium wyboru nabywanych produktów czy usług.
Mając na uwadze postawione przez Organ podatkowy pytania, za nieuprawniony pogląd należy uznać taki, w którym tylko klasyczne metody i sposoby promocji i reklamy i zarządzania przedsiębiorstwem mogą znaleźć odzwierciedlenie w prawnopodatkowej sytuacji Spółki.
Spółka podejmuje działania w obszarze CSR mając na uwadze swój szczególny interes w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi. Zatem nie jest możliwe przyjęcie standardowego pojęcia promocji i reklamy jako narzędzia pozyskiwania klientów na produkt Spółki (podobnie jak … nie może pochwalić się przyciągnięciem klientów prowadząc działania CSR, ponieważ proces akwizycji zleceń jest zupełnie odmienny).
Sposób sformułowania przez Organ podatkowy pytania zmierza do tego, aby jednoznacznie możliwe było wskazanie, że podjęte działania zwiększają liczbę klientów. Tego rodzaju założenie może okazać się złudne, ponieważ nawet przy dobrach konsumpcyjnych i powszechnych formach promocji nie zawsze możliwe jest wskazanie zależności pomiędzy promocją oraz sprzedażą. Tym bardziej, jeżeli podmiot gospodarczy zakłada szersze działania jako promocję, poprawę wizerunku, reklamę, pozytywny odbiór społeczny czy też politykę informacyjną o pozytywnym wpływie Spółki na społeczeństwo i gospodarkę. Stanowczo należy podkreślić, że działania nie CSR nie są typowymi działaniami nakierowanymi na „przyciągnięcie klientów”. Posługując się kryteriami przyjętymi przez organ podatkowy to działania te są nakierowane bardziej na to, aby klientów nie stracić, aby nie prowadzić sporów ze społecznościami lokalnymi i organizacjami ekologicznymi, aby swobodnie prowadzić proces rekrutacyjny chętnych do pracy, aby wykazać w jaki sposób kształtowane są ceny …. i kto ma na nie wpływ. Zatem Spółka prowadzi takie działania celem wytworzenia pozytywnego otoczenia społecznego i gospodarczego.
Ponownie za wnioskiem przyjąć należy stanowisko wyrażone w orzecznictwie sądów administracyjnych. Programy CSR są powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów.
W tej kwestii wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt I FSK 1760/18, publ. CBOSA. W orzeczeniu tym, odwołując się także do swoich rozstrzygnięć w innych sprawach (por. m.in. wyroki NSA z dnia: 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12; 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16; 26 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2500/16 oraz 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17 - wszystkie publikowane w CBOSA), wskazał, że wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, przekładając się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Jest to bowiem - jak podkreślił NSA - koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy.
Jednoznacznie należy wskazać, że prowadzone działania CSR wpływają na zachowania klientów i mają na celu utwierdzenie ich, że Wnioskodawca jest szczególnie pozytywnym podmiotem zaangażowanym w życie społeczne i gospodarcze. Podmiotem, który zasługuje na szczególne zaufanie jako wartościowym partnerem życia gospodarczego i społecznego.
Pytanie nr 4
Jakie dokładnie wydatki ponosi Spółka z tytułu realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem - zakresem Programu I-V (jakie konkretnie towary i usługi nabywa Spółka w ramach danego obszaru - Programu - prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Certyfikacja "A" - koszt certyfikacji .....
3. "Projekt 3"
Środki finansowe na zakup: .....
4."Projekt 4"
Do wyliczenia "Projektu 4" został wypracowany podręcznik oraz narzędzie IT. Materiały przygotowano w ramach członkowska w …, przy wsparciu merytorycznym …. Praca była koordynowana z poziomu A S.A. (A S.A.) B S.A. (B S.A.) poniosła z tego tytułu jednorazową opłatę.
Obszar II Edukacja
1."Projekt 5"
Odziały Spółki B S.A. uczestniczące w przedsięwzięciu zobowiązują się zgodnie z podpisywanymi porozumieniami do:
·(...)
Obszar III - Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
W CSS - Środki finansowe na zabezpieczenie konsumpcji (...)
W Oddziałach - Środki finansowe na działalność statutową Klubów ....
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
2."Projekt 8"
Środki finansowe na zakup (...).
Rzecznik prasowy wysyła informacje o działaniach realizowanych w Spółce na papierze firmowym oznaczonym logo. Redakcje wykorzystują przesłany materiał do publikacji bez wskazania logo w formule jaka im odpowiada. Spółka nie płaci za publikacje, nie są to materiały sponsorowane.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
·" Projekt 12"
Organizacja spotkań w ramach promocji działań podejmowanych przez spółkę:
·Debata na … organizacja wydarzenia
(...)
Wizja lokalna; Logistyka wydarzenia
· (...)
Rzecznik prasowy wysyła informacje o działaniach realizowanych w Spółce na papierze firmowym oznaczonym logo. Redakcje wykorzystują przesłany materiał do publikacji bez wskazania logo w formule jaka im odpowiada. Spółka nie płaci za publikacje, nie są to materiały sponsorowane.
2.Realizacja projektu edukacyjnego
Akcja realizowana z … zakup usług i towarów związanych z realizacją działań edukacyjno- informacyjnych, m.in. reklama banderowa w internecie i prasie, spoty TV, .... (reklama zewnętrzna i outdoor)
Na pytanie nr 5
Jakim celem służą/będą służyć poniesione wydatki w ramach poszczególnych obszarów - Programów CSR (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Cel - posiadanie certyfikatu "A" przez B pozwala na wyróżnienie podmiotu na tle konkurencji oraz zmniejszenie oddziaływania firmy na środowisko, niesie za sobą wymierne korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów działania Spółki poprzez wprowadzenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.
3."Projekt 3"
Cel - dbałość o środowisko naturalne i zasoby leśne oraz edukacja - zmniejszenie wpływu na środowisko; „Projekt 3” to … projekt środowiskowy Grupy A, który realizowany jest od … lat. Program ma charakter warsztatowo - edukacyjny, a jego celem jest zwiększenie świadomości uczestników akcji na temat (...). Program kształtuje także właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników i ich rodzin, a także sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji dobrosąsiedzkich B z lokalnymi społecznościami.
4."Projekt 4"
Od stycznia 2024 roku obowiązuje Dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). Stanowi ona jedno z narzędzi Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zgodnie z tym dokumentem, wszystkie duże przedsiębiorstwa oraz małe i średnie spółki (…). Dane dotyczące "Projektu 4" B (wchodzące w skład A S.A.) są jednym z kluczowych wskaźników …, związanych ze zrównoważonym rozwojem firmy.
Obszar II Edukacja
1."Projekt 5"
Realizacja przedsięwzięcia powinna przynieść następujące efekty: (...).
Obszar III - Ochrona zdrowia
2."Projekt 6"
Cel - krzewienie i rozwijanie szlachetnej idei ... w B S.A.
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
2."Projekt 8"
Cel - poprawa dobrostanu mieszkańców społeczności lokalnych - dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
B przygotowując się do realizacji kluczowych projektów związanych z (...) odpowiedzialnie planuje szereg działań niezbędnych do jej przeprowadzenia. Wśród nich znajdują się procesy komunikacji i konsultacji społecznych, a zwłaszcza wewnętrzna i zewnętrzna komunikacja wspierająca proces ... poprzez minimalizację spekulacji wokół prowadzonych działań, zwiększanie akceptacji dla tych działań oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy wewnątrz, a zwłaszcza na zewnątrz organizacji.
2.Realizacja projektu edukacyjnego
Realizacja działań edukacyjno-informacyjnych mających na celu podniesienie poziomu świadomości społecznej w obszarze funkcjonowania (…).
Na pytanie nr 6
Czy każdy wydatek poniesiony w ramach poszczególnych obszarów - Programów CSR jest/będzie zdefiniowany (tj. poniesiony na konkretny cel) od razu w momencie jego poniesienia (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
TAK
3. "Projekt 3"
TAK
4."Projekt 4"
Raportowanie …
Obszar II Edukacja
1. "Projekt 5"
Każdy wydatek ponoszony w ramach funkcjonowania (...) jest zdefiniowany w momencie jego ponoszenia.
Obszar III - Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
TAK
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
4."Projekt 11"
TAK
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1. "Projekt 12"
TAK
2.Realizacja projektu edukacyjnego
TAK
Na pytanie nr 7
Czy poniesione wydatki w ramach poszczególnych obszarów - Programów CSR mają na celu promocję Spółki, jakie korzyści osiąga Spółka w związku z ich poniesieniem (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów działania Spółki poprzez wprowadzenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.
3."Projekt 3"
Dzięki programowi "Projekt 3” Spółka realizuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju, aktywnie wspierając postawy ekologiczne wśród mieszkańców regionów, w których prowadzi działalność.
4."Projekt 4"
Tak, wydatki mają także na celu promocję Spółki. Znajomość a wchodzącego w skład raportowania … wzmacnia pozycję Spółki w obszarze ubiegania się o wsparcie finansowe. Przedsiębiorstwa, które nie spełniają w zakresie raportowania … oczekiwań interesariuszy, mogą zostać wykluczone z takiego finansowania.
Obszar II Edukacja
2."Projekt 5"
·Promowanie Spółki jako solidnego i atrakcyjnego Pracodawcy na rynku pracy.
·Podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego oraz dostosowanie go do wyzwań rozwojowych i potrzeb lokalnego rynku pracy.
·Zapewnienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej na potrzeby przyszłych przyjęć w ramach uzupełniania braków kadrowych w Oddziałach B S.A.
·Zapewnienie nauczycielom i uczniom dostępu do nowoczesnych technologii, układów i urządzeń eksploatowanych w Zakładach uczestniczących w przedsięwzięciu.
·Kształtowanie u uczniów pożądanych postaw i zachowań, w szczególności w obszarach pracy zespołowej oraz zaangażowania i odpowiedzialności, poprzez odbywanie praktycznej nauki zawodu w naturalnym środowisku pracy i możliwość obserwacji pozytywnych wzorców.
Obszar III - Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
Korzyści wizerunkowe jako Spółka społecznie odpowiedzialna.
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
2. "Projekt 8"
Korzyści wizerunkowe jako Spółka społecznie odpowiedzialna.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Wydatek związany z (...) nie ma bezpośredniego wpływu na promocję Spółki. Pośrednią korzyścią takiej promocji spółki jest m.in.:
·Zwiększenie zaangażowania pracowników, społeczności i samorządowców w cele społeczne i edukacyjne, a to przyczynia się do budowania silnej kultury organizacyjnej oraz budowania więzi społecznych między Spółką a lokalną społecznością i samorządowcami.
·Zwiększenie zaufania - angażowanie społeczności w działania edukacyjne przynosi wzrost zaufania do Spółki.
·Dostęp do różnych perspektyw - takie działanie dostarcza Spółce różnorodne perspektywy i pomysły, które pozwalają lepiej zrozumieć oczekiwania społeczne.
·Korzyści wizerunkowe jako spółka społecznie odpowiedzialna
2.Realizacja projektu edukacyjnego
Wydatek poniesiony na działania edukacyjno- informacyjne nie miał na celu promocji Spółki, a podniesienie poziomu świadomości społecznej w obszarze funkcjonowania rynku (…).
Na pytanie nr 8
W jaki sposób jest promowana Spółka w ramach realizacji poszczególnych obszarów - Programów (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Spółka w sposób rzetelny i odpowiedzialny dba o wizerunek firmy. Działania komunikacyjne są sprofilowane zgodnie z potrzebami interesariuszy wewnętrznych (pracownicy, strona społeczna) i zewnętrznych (opinia publiczna). Celem prowadzonej komunikacji z interesariuszami zewnętrznymi jest przekazywanie rzetelnych informacji o działalności B S.A., funkcjonującej w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i społecznym, budowa wizerunku Spółki jako podmiotu skutecznie i odpowiedzialnie realizującego strategię biznesową.
3."Projekt 3"
Spółka w sposób rzetelny i odpowiedzialny dba o wizerunek firmy. Działania komunikacyjne są sprofilowane zgodnie z potrzebami interesariuszy wewnętrznych (pracownicy, strona społeczna) i zewnętrznych (opinia publiczna). Celem prowadzonej komunikacji z interesariuszami zewnętrznymi jest przekazywanie rzetelnych informacji o działalności B S.A., funkcjonującej w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i społecznym, budowa wizerunku Spółki jako podmiotu skutecznie i odpowiedzialnie realizującego strategię biznesową.
- "Projekt 4"
Udostępnianie raportów, publikacje, prezentacje na konferencjach, komunikaty, gdzie zaznacza się, że Spółka posiada narzędzie i liczy ... w pełnych trzech wymaganych zakresach.
Obszar II Edukacja
1."Projekt 5"
Promowanie Spółki w zakresie (...) odbywa się poprzez: (...)
Obszar III - Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
Spółka w sposób rzetelny i odpowiedzialny dba o wizerunek firmy. Działania komunikacyjne są sprofilowane zgodnie z potrzebami interesariuszy wewnętrznych (pracownicy, strona społeczna) i zewnętrznych (opinia publiczna). Celem prowadzonej komunikacji z interesariuszami zewnętrznymi jest przekazywanie rzetelnych informacji o działalności B S.A., funkcjonującej w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i społecznym, budowa wizerunku Spółki jako podmiotu skutecznie i odpowiedzialnie realizującego strategię biznesową.
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
3."Projekt 8"
Spółka w sposób rzetelny i odpowiedzialny dba o wizerunek firmy. Działania komunikacyjne są sprofilowane zgodnie z potrzebami interesariuszy wewnętrznych (pracownicy, strona społeczna) i zewnętrznych (opinia publiczna). Celem prowadzonej komunikacji z interesariuszami zewnętrznymi jest przekazywanie rzetelnych informacji o działalności B S.A., funkcjonującej w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i społecznym, budowa wizerunku Spółki jako podmiotu skutecznie i odpowiedzialnie realizującego strategię biznesową.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Spółka w sposób rzetelny i odpowiedzialny dba o wizerunek firmy. Działania komunikacyjne są sprofilowane zgodnie z potrzebami interesariuszy wewnętrznych (pracownicy, strona społeczna) i zewnętrznych (opinia publiczna). Celem prowadzonej komunikacji z interesariuszami zewnętrznymi jest przekazywanie rzetelnych informacji o działalności B S.A., funkcjonującej w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i społecznym, budowa wizerunku Spółki jako podmiotu skutecznie i odpowiedzialnie realizującego strategię biznesową.
2.Realizacja projektu edukacyjnego
Spółka nie była promowana w ramach realizacji projektu.
Na pytanie nr 9
Czy realizacja ww. obszarów - Programów przekłada się na cele marketingowe Spółki? Jeżeli tak to w jaki sposób (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Spółka B jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (..). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
3."Projekt 3"
Spółka B jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
4."Projekt 4"
Tak, bezpośrednio przekłada się na cele marketingowe Spółki. Informacja ta pozwala potencjalnym inwestorom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, konsumentom i innym zainteresowanym stronom realnie ocenić działalność firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Obszar II Edukacja
2."Projekt 5"
Bez wątpienia realizacja programu (...) przedkłada się na cele marketingowe Spółki w zakresie pozyskiwania kapitału ludzkiego.
Obszar III - Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
Spółka B jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
2."Projekt 8"
Spółka B jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Spółka B jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
2.Realizacja projektu edukacyjnego
Projekt realizowało (…). Dzięki tej akcji wzrosła świadomość społeczna co do struktury kosztów wytwarzania …. Spółka B jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
Na pytanie nr 10
W jaki sposób działania te mają wpływ na ostatecznych nabywców produktów/usług Spółki, ewentualnie nakłonienie potencjalnych klientów do nabywania towarów/usług Spółki (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Spółka w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami, co oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
3."Projekt 3"
4.Spółka w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami, co oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
5. "Projekt 4"
Raporty … bazują na kryteriach zgodnych z celami dotyczącymi zmian klimatycznych Unii Europejskiej oraz promowaniem zrównoważonego rozwoju. Dzięki wprowadzeniu określonych standardów raportowania, będzie można porównywać zawarte w nich dane. a organizacji stanowi bardzo ważny element środowiskowej kategorii raportów ... Instytucje finansowe coraz częściej uwzględniają informacje o a w procesach kredytowych. Od zrównoważonego rozwoju firmy zależy więc koszt finansowania działalności.
Obszar II Edukacja
2."Projekt 5"
Nie dotyczy
Obszar III - Ochrona zdrowia
1. "Projekt 6"
Spółka w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami, co oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
2."Projekt 8"
Spółka w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami, co oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Spółka w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami, co oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
2.Realizacja projektu edukacyjnego
Spółka w swoich działaniach uwzględnia interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, co oznacza inwestowanie relacje z otoczeniem firmy. Działania miały wpływ na podniesienie świadomości odbiorców … co do struktury kosztów produkcji.
Pytanie nr 11
Jaki jest związek zakupionych w ramach poszczególnych obszarów - Programów towarów i usług z działalnością opodatkowaną Spółki (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Działania podejmowane ze strony Spółki mają zasadniczo na celu realizację szeroko rozumianej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility - CSR). Jej implementacja stanowi jeden z podstawowych filarów zrównoważonego rozwoju Spółki. Ponownie jak we Wniosku o interpretację tak i w niniejszym piśmie Spółka podkreśla, że powszechnie przyjęta definicja CSR jak i realizowana polityka CSR przez Spółkę nie jest konwencjonalnym działaniem reklamowym i promocyjnym. Zatem nie można działania tego (to jest polityki CSR) poddać typowym kryteriom badania jej wpływu na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, czy też związku ze sprzedażą opodatkowaną lub spadku sprzedaży w przypadku braku realizacji takich działań, a także innych zagadnień z punktu widzenia powiązań z konkretnymi efektami. Podnieść należy, że efekty działań CSR zwykle są długofalowe. Ich wpływ na przedsiębiorstwo w wielu aspektach jest trudny do zmierzenia w sposób ekonomiczny i często wiąże się ze sferą mentalną odbiorców oraz ich poglądami na aspekty życia społecznego, takie jak ekologia, ochrona środowiska, ochrona zdrowia, edukacja, polityka informacyjna, oświata, działalność charytatywna czy też działalność na rzecz środowisk lokalnych. Wnioskodawca kształtuje w ten sposób działania CSR aby podniosły jego atrakcyjność, zjednały wobec niego adresatów tych świadczeń. Pokazały, że pomimo często negatywnego wpływu na środowisko naturalne, wykonuje cały szereg czynności rekompensujących swoje negatywne działania a jednocześnie w to miejsce naprawia w każdy możliwy sposób skutki swego działania. Z całą stanowczością podkreślić należy, że kryteria oceny jakie przyjmuje się do działalności promocyjnej i reklamowej np. dóbr konsumpcyjnych, żywności, usług powszechnych, w przypadku segmentu działalności spółki będą zawodziły. Wynik takiego badania, którego kryteria zostały ustalone jak dla dóbr konsumpcyjnych jest z góry skazany na niepowodzenie. Implikacjami działań z obszaru CSR mającymi przełożenie na działalność prowadzoną przez Spółkę są w szczególności:
·wzrost zaufania i reputacji do Spółki (w szczególności w zakresie dbałości o sprawy społeczne);
·poprawa relacji z interesariuszami, w tym z lokalnymi władzami, społecznością lokalną, liderami opinii publicznej;
·pozyskiwanie nowych partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalności;
·ograniczenie sytuacji kryzysowych, dotyczących m.in. kosztów potencjalnych pozwów sądowych i kar (stabilizacja nieprzewidzianych kosztów);
·ograniczenie kosztów i utrudnień wynikających z negatywnego nastawienia interesariuszy (w szczególności lokalnej społeczności) do funkcjonowania Spółki i jej wpływ na otoczenie oraz potencjalnych uciążliwości z tym związanych;
·możliwość wykorzystania informacji o działalności CSR Spółki w ramach akcji marketingowych i reklamy.
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
2."Projekt 1"
Przedmiotowe działanie ma związek ze sprzedażą opodatkowaną, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się również na długofalowy wzrost sprzedaży.
3."Projekt 3"
Działanie to w ocenie Spółki jak najbardziej podnosi jej wiarygodność w oczach odbiorców …. Spółka daje przykład, że negatywne skutki jej działalności są rekompensowane przez nasadzenia nowych drzew. Jednocześnie ukazuje, że pomimo przekazów prasowych o miażdżąco negatywnym wpływie na środowisko pokazuje, że podjęte działania ekologiczne są na tyle efektywne że umożliwiają nasadzenia i wzrost lasów w okolicach ….
Działania takie dają obraz Spółki jako wiarygodnego partnera, godnego zaufania uczestnika życia gospodarczego. Wskazać należy, że w ocenie Spółki taka informacja przekłada się odbiorców co wpływa również na związek ze sprzedażą opodatkowaną produkcję towarów opodatkowanych.
4."Projekt 4"
Bezsprzecznie wydatki poniesione w tym projekcie są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Raporty … bazują na kryteriach zgodnych z celami dotyczącymi zmian klimatycznych Unii Europejskiej oraz promowaniem zrównoważonego rozwoju. Dzięki wprowadzeniu określonych standardów raportowania, będzie można porównywać zawarte w nich dane. a organizacji stanowi bardzo ważny element środowiskowej kategorii raportów …. Instytucje finansowe coraz częściej uwzględniają informacje o a w procesach kredytowych. Od zrównoważonego rozwoju firmy zależy więc koszt finansowania działalności. Wydatki mają także na celu promocję Spółki. Znajomość ... wchodzącego w skład raportowania … wzmacnia pozycję Spółki w obszarze ubiegania się o wsparcie finansowe. Przedsiębiorstwa, które nie spełniają w zakresie raportowania … oczekiwań interesariuszy, mogą zostać wykluczone z takiego finansowania. A to jednoznacznie stanowi utrudnienie w prowadzeniu działalności i ma związek ze sprzedażą opodatkowaną.
Obszar II Edukacja
1."Projekt 5"
Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR, w tym (...) pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Działania te mają na celu pozyskiwanie w przyszłości przygotowanych do pracy pracowników co jednocześnie wpływa na podniesienie sprawności Spółki i zapewnienie wykwalifikowanej kadry uczestniczącej w procesie …. Zatem wydatki związane z tym programem mają związek ze sprzedażą opodatkowaną.
Obszar III Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
Spółka uczestniczy w akcjach (...). Działanie to wpływa na sprzedaż opodatkowaną, ponieważ Spółka pośrednio uczestniczy w akcjach prozdrowotnych, co w oczach jej kontrahentów oraz odbiorców … stanowi pozytywny element odbioru jej działalności jako podmiotu odpowiedzialnego, kierującego się ochrona najwyższych wartości i dbającą o ochronę zdrowia. W ocenie Spółki taki odbiór związek ze sprzedaż opodatkowaną.
Obszar IV Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
1."Projekt 8"
Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla społeczności, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji. Celem jest poprawa dobrostanu mieszkańców społeczności lokalnych dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zatem działania te mają związek ze sprzedaż opodatkowaną, jako podmiotu społecznie odpowiedzialnego.
Obszar V Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Spółka przygotowując się do realizacji kluczowych projektów związanych z (...) odpowiedzialnie planuje szereg działań niezbędnych do jej przeprowadzenia. Wśród nich znajdują się procesy komunikacji i konsultacji społecznych, a zwłaszcza wewnętrzna i zewnętrzna komunikacja wspierająca proces ... poprzez minimalizację spekulacji wokół prowadzonych działań, zwiększanie akceptacji dla tych działań oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy wewnątrz, a zwłaszcza na zewnątrz organizacji. Pozytywny odbiór działań Spółki w tym obszarze jest związana ze sprzedażą opodatkowaną.
2."Projekt 13"
Spółka, mając na uwadze proces wydzielenia A S.A. z Grupy Kapitałowej A i zmian organizacyjnych, jakie w ramach programu zostałyby zrealizowane w spółce, a także biorąc pod uwagę konieczność podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie wzrostu cen … i ogólnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku …, zidentyfikowała potrzebę przeprowadzenia na szeroką skalę działań o charakterze edukacyjno - informacyjnym.
Celem działań było wyjaśnienie opinii publicznej zakresu wprowadzanych zmian organizacyjnych w … i potwierdzenie gwarancji ..., a w zakresie cen … uświadomienie opinii publicznej zakresu czynników wpływających na strukturę ceny …, z podkreśleniem, że większość kosztów jest niezależna od wytwórców …. Realizacja działań edukacyjno- informacyjnych dotyczących projektów z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej miała na celu pogłębienie współpracy z instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w ochronę środowiska naturalnego, a także wspieranie parków narodowych, obszarów chronionych i pomników przyrody. Pozytywny odbiór działań Spółki w tym obszarze powoduje związek ze sprzedażą opodatkowaną.
Pytanie nr 12
W jaki sposób realizacja poszczególnych obszarów - Programów w ramach CSR przekłada się na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki (prosimy o wskazanie oddzielnie dla każdego obszaru - Programu)?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1. "Projekt 1"
Przedmiotowe działanie ma wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży.
2."Projekt 3"
Działanie to w ocenie Spółki jak najbardziej podnosi jej wiarygodność w oczach odbiorców …. Spółka daje przykład, że negatywne skutki jej działalności są rekompensowane przez nasadzenia nowych drzew. Jednocześnie ukazuje, że pomimo przekazów prasowych o miażdżąco negatywnym wpływie na środowisko pokazuje, że podjęte działania ekologiczne są na tyle efektywne że umożliwiają nasadzenia i wzrost lasów w okolicach ….
Działania takie dają obraz Spółki jako wiarygodnego partnera, godnego zaufania uczestnika życia gospodarczego. Wskazać należy, że w ocenie Spółki taka informacja przekłada się odbiorców co wpływa również na produkcję towarów opodatkowanych.
3."Projekt 4"
Bezsprzecznie wydatki poniesione w tym projekcie są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Raporty … bazują na kryteriach zgodnych z celami dotyczącymi zmian klimatycznych Unii Europejskiej oraz promowaniem zrównoważonego rozwoju. Dzięki wprowadzeniu określonych standardów raportowania, będzie można porównywać zawarte w nich dane. ... organizacji stanowi bardzo ważny element środowiskowej kategorii raportów ... Instytucje finansowe coraz częściej uwzględniają informacje o ... w procesach kredytowych. Od zrównoważonego rozwoju firmy zależy więc koszt finansowania działalności. Wydatki mają także na celu promocję Spółki. Znajomość .... wchodzącego w skład raportowania … wzmacnia pozycję Spółki w obszarze ubiegania się o wsparcie finansowe. Przedsiębiorstwa, które nie spełniają w zakresie raportowania … oczekiwań interesariuszy, mogą zostać wykluczone z takiego finansowania. A to jednoznacznie stanowi utrudnienie w prowadzeniu działalności ima wpływ na sprzedaż opodatkowaną.
Obszar II Edukacja
1. "Projekt 5"
Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR, w tym (...) pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Działania te mają na celu pozyskiwanie w przyszłości przygotowanych do pracy pracowników co jednocześnie wpływa na podniesienie sprawności Spółki i zapewnienie wykwalifikowanej kadry uczestniczącej w procesie produkcji …. Zatem wydatki związane z tym programem mają wpływ na sprzedaż opodatkowaną.
Obszar III Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
Spółka uczestniczy w akcjach (...). Działanie to wpływa na sprzedaż opodatkowaną, ponieważ Spółka pośrednio uczestniczy w akcjach prozdrowotnych, co w oczach jej kontrahentów oraz odbiorców … stanowi pozytywny element odbioru jej działalności jako podmiotu odpowiedzialnego, kierującego się ochrona najwyższych wartości i dbającą o ochronę zdrowia. W ocenie Spółki takie odbiór wpływa na sprzedaż opodatkowaną.
Obszar IV Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
1."Projekt 8"
Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej A, dlatego cele marketingowe Spółki są wspólne z całą B. Strategia marketingowa opiera się na Strategii Grupy A, która została oparta na (…). Działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla społeczności, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji. Celem jest poprawa dobrostanu mieszkańców społeczności lokalnych dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zatem działania te mają wpływ na sprzedaż opodatkowaną jako podmiotu społecznie odpowiedzialnego.
Obszar V Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Spółka przygotowując się do realizacji kluczowych projektów związanych z (...) odpowiedzialnie planuje szereg działań niezbędnych do jej przeprowadzenia. Wśród nich znajdują się procesy komunikacji i konsultacji społecznych, a zwłaszcza wewnętrzna i zewnętrzna komunikacja wspierająca proces ... poprzez minimalizację spekulacji wokół prowadzonych działań, zwiększanie akceptacji dla tych działań oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy wewnątrz, a zwłaszcza na zewnątrz organizacji. Pozytywny odbiór działań Spółki w tym obszarze powoduje wpływ na sprzedaż opodatkowaną.
2."Projekt 13"
Spółka, mając na uwadze proces wydzielenia a S.A. z Grupy Kapitałowej a i zmian organizacyjnych, jakie w ramach programu zostałyby zrealizowane w Spółce, a także biorąc pod uwagę konieczność podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie wzrostu cen … i ogólnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku …, zidentyfikowała potrzebę przeprowadzenia na szeroką skalę działań o charakterze edukacyjno - informacyjnym.
Celem działań było wyjaśnienie opinii publicznej zakresu wprowadzanych zmian organizacyjnych w … i potwierdzenie gwarancji utrzymania bezpieczeństwa … państwa, a w zakresie cen …uświadomienie opinii publicznej zakresu czynników wpływających na strukturę ceny …, z podkreśleniem, że większość kosztów jest niezależna od wytwórców …. Realizacja działań edukacyjno- informacyjnych dotyczących projektów z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej miała na celu pogłębienie współpracy z instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w ochronę środowiska naturalnego, a także wspieranie parków narodowych, obszarów chronionych i pomników przyrody. Pozytywny odbiór działań Spółki w tym obszarze powoduje wpływ na sprzedaż opodatkowaną.
Pytanie nr 13
W jaki konkretnie sposób nieponiesienie wydatków spowoduje w Spółce utratę obrotu opodatkowanego VAT?
Odpowiedź:
Odpowiedź na to pytanie została udzielona w pkt 2 oraz pkt 3 niniejszego uzupełnienia. Na wstępie należy podnieść, że nawet gdyby wniosek o indywidualna interpretacje prawa podatkowego dotyczył tradycyjnych form promocji i reklamy to udzielenie wyczerpującej odpowiedzi byłoby niemożliwe. Wskazanie że brak promocji obniża wolumen obrotu opodatkowanego jest założeniem czysto teoretycznym. Tak jak Państwo wspomnieli istnieją produkty sprzedają się nawet bez szczególnej promocji. Natomiast wskazanie „w jaki konkretnie sposób konkretnie sposób nieponiesienie wydatków spowoduje w Spółce utratę obrotu opodatkowanego VAT” czyni pytanie niemożliwym do kreacji odpowiedzi. Pomijając jednak tę kwestię i odpowiadając na postawione pytanie wskazują Państwo, że działania Spółki nakierowane są na poprawę odbioru społecznego działań jakie wykonuje. Podejmowane programy CSR mają na celu przede wszystkim zachowanie dobrego wizerunku Spółki, który to przekłada się na pozytywny społeczny odbiór. Podobnie jak wiele specyficznych branż (…) nie może wykreować zwiększonego popytu na swoje towary bądź usługi, w sposób powszechnie przyjęty w promocji i reklamie (kampanie TV, reklama w mediach), natomiast z pewnością może poprzez swoje działania przedstawić siebie jako podmiot szczególnie dbający o wrażliwe sfery życia gospodarczego i społecznego. Zatem na postawione pytanie należy odpowiedzieć nieco inaczej, że brak realizacji programów CSR w istocie mogłoby spowodować utrwalenie stereotypów o szkodliwej działalności Spółki, której działalność nie stanowi żadnej wartości dodanej dla społeczeństwa co jednocześnie mogłoby przynieść szkody wpływające na zmniejszenie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.
Na pytanie nr 14
Czy działania podejmowane przez Spółkę w ramach polityki CSR objętych obszarem - zakresem Programu I-V firmowane są/będą logo Spółki?
Odpowiedź:
Obszar I Ekologia i ochrona środowiska
1."Projekt 1"
Informacja wysyłana do dziennikarzy opatrzona jest logo Spółki, w treści występuje nazwa Spółki certyfikat opatrzony jest nazwą Spółki.
3."Projekt 3"
Informacja wysyłana do dziennikarzy opatrzona jest logo Spółki, w treści występuje nazwa Spółki podczas akcji prezentowane są loga Spółki i oddziałów oraz nazwa Spółki i oddziałów.
4. "Projekt 4"
Informacja o a ukazuje się w raportach i innych dokumentach, które zawsze zawierają logo Spółki.
Obszar II Edukacja
1."Projekt 5"
TAK
Obszar III - Ochrona zdrowia
1."Projekt 6"
Informacja wysyłana do dziennikarzy opatrzona jest logo Spółki, w treści występuje nazwa Spółki podczas akcji prezentowane są loga Spółki i oddziałów oraz nazwa Spółki i oddziałów.
Obszar IV - Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne
2."Projekt 8"
Informacja wysyłana do dziennikarzy opatrzona jest logo Spółki, w treści występuje nazwa Spółki podczas akcji prezentowane są loga Spółki i oddziałów oraz nazwa Spółki i oddziałów.
Obszar V - Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
1."Projekt 12"
Informacja wysyłana do dziennikarzy opatrzona jest logo spółki, w treści występuje nazwa Spółki podczas akcji prezentowane są loga Spółki i oddziałów oraz nazwa Spółki i oddziałów.
2.Realizacja projektu edukacyjnego
NIE.
Pytanie
Czy w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR, przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki ponoszone w związku z realizacją programów w ramach polityki CSR są związane ze sprzedażą opodatkowaną, a Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Istotą niniejszego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego jest ocena skutków podatkowych w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wskazujących Wnioskodawcę jako nabywcę towarów i usług na potrzeby programów w ramach działań z obszarów strategii CSR.
Punktem wyjścia rozważań w niniejszej sprawie jest analiza pojęcia CSR. CSR (Corporate Soclal Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.
Inną aktualną definicją jest definicja zawarta w normie PN-ISO 26000. CSR to odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa; uwzględnia oczekiwania interesariuszy; jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania; jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach.
Norma PN-ISO 26000 została opracowana przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną (International Organization for Standarization, ISO) w 2010 roku jako przewodnik dla organizacji w zakresie stosowania zasad Odpowiedzialności Społecznej i Środowiskowej. Inauguracja polskiej wersji językowej odbyła się w grudniu 2012 roku. PN-ISO 26000, czyli „Guidance on social responsibility” i zawiera wytyczne dotyczące Odpowiedzialności Społecznej zdefiniowanej jako odpowiedzialność organizacji za wpływ podejmowanych przez nią decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, poprzez przejrzyste i etyczne zachowanie w kluczowych obszarach, takich jak: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Norma PN-ISO 26000 jest przeznaczona dla wszystkich organizacji: biznesowych, administracji rządowej i samorządowej oraz trzeciego sektora. Norma ta nie podlega certyfikacji, jest zbiorem praktyk i standardów dających możliwość dobrowolnego ich stosowania przez organizację. Każda organizacja może posługiwać się tą normą, jeżeli postępuje zgodnie z jej zasadami. Można wybrać te obszary, które dotyczą konkretnej organizacji i dostosować się do nich.
Według ISO 26000 społeczna odpowiedzialność to odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji oraz działań na społeczeństwo i środowisko poprzez etyczne i przejrzyste zachowanie. W rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej praktyki CSR są powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, oraz wspomagają przedsiębiorcę w budowaniu dobrego wizerunku firmy, które następnie przekładają się na jej pozytywne postrzeganie a w konsekwencji przychylność nie tylko pracowników, lokalnych władz, ale i konsumentów. Sięganie do alternatywnych sposobów budowania marki jest szczególnie istotne wówczas, gdy przedsiębiorca działa na rynku konkurencyjnym, a także w sytuacji zmieniających się postaw konsumentów, dla których często wrażliwość przedsiębiorcy na potrzeby innych grup społecznych, czy zachowania proekologiczne stanowią kryterium wyboru nabywanych produktów czy usług.
W ocenie Wnioskodawcy za nieuprawniony pogląd należy uznać taki, w którym tylko klasyczne metody i sposoby promocji i reklamy i zarządzania przedsiębiorstwem mogą znaleźć odzwierciedlenie w prawnopodatkowej sytuacji Spółki. Spółka podejmuje działania w obszarze CSR mając na uwadze swój szczególny interes w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi.
Wychodząc od wykładni art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT oraz wykładni pojęcia i statusu podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi należy oceniać przy racjonalnym podejściu, uwzględniającym dorobek doktryny podatkowej w zakresie potrącalności kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych, w zakresie odnoszącym się do celowości poniesienia kosztów i zasad odliczania podatku naliczonego. Stosownie bowiem do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast, przez działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT (art. 15 ust. 2) uważa się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem, konkludując powyższe definicje podatnika i działalności gospodarczej, można wskazać że podatnikiem jest podmiot wykonujący wszelką działalność, w szczególności wykorzystujący towary i wartości niematerialne i prawne w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Cechą charakterystyczną każdej spółki jest wspólny cel oraz wola zawiązania się dla osiągnięcia tego celu. Założenie Spółki następuje właśnie dla realizacji owego zamierzonego celu wspólników, stanowiąc przejaw wspomnianej woli związania się. Potwierdzeniem powyższego jest art. 3 KSH, w świetle którego przez umowę spółki handlowej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów, oraz jeżeli umowa spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób. Istnienie wspólnego celu jest elementem konstytuującym powstanie spółki akcyjnej. Kodeks spółek handlowych nie określa celu spółki akcyjnej, z czego wynika wniosek, że może ona być utworzona w każdym celu prawnie dopuszczalnym, o ile ustawa nie zawiera ograniczeń.
Programy CSR są powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. W tej kwestii wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt I FSK 1760/18, publ. CBOSA. W orzeczeniu tym odwołując się także do swoich rozstrzygnięć w innych sprawach (por. m.in. wyroki NSA z dnia: 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12; 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16; 26 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2500/16 oraz 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17 - wszystkie publikowane w CBOSA), wskazał, że wydatki na nabycie towarów i usług poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, przekładając się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Jest to bowiem - jak podkreślił NSA - koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy.
Przytoczone przykłady z literatury przedmiotu oraz orzecznictwa NSA wskazują na oczywisty związek podejmowanych działań w zakresie strategii CSR z realizacją celów ekonomicznych w ramach prowadzonej przez nich działalności.
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, aby można było przyznać podatnikowi prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony i określić zakres tego prawa, zasadniczo konieczne jest istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją, powodującą naliczenie podatku, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia. Prawo do odliczenia podatku naliczonego obciążającego nabycie towarów lub usług zakłada, że wydatki poczynione w celu ich nabycia stanowią elementy cenotwórcze transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia. Prawo do odliczenia zostaje również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją, powodującą naliczenie podatku, a jedną lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty towarów i usług należą do ich kosztów ogólnych i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (por. wyroki TSUE C-98/98, C-437/06, C-16/00, C-408/98, C-465/03, C-435/05, C-29/08). lstnienie bezpośredniego i ścisłego związku zakłada, iż koszt świadczeń powodujących naliczenie podatku, jest włączony odpowiednio w cenę poszczególnych transakcji objętych podatkiem należnym lub w cenę towarów lub usług świadczonych przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (por. wyroki TSUE C-118/11).
Istnienie prawa do odliczenia ustalane jest na podstawie transakcji objętych podatkiem należnym, do których transakcje powodujące naliczenie podatku są przyporządkowane. Omawiane prawo istnieje więc w przypadku, gdy podlegająca podatkowi VAT transakcja, powodująca naliczenie podatku pozostaje w bezpośrednim i ścisłym związku z transakcją lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia. Jeżeli nie ma to miejsca, należy zbadać, czy wydatki poczynione celem nabycia towarów lub usług powodujących naliczenie podatku, należą do wydatków ogólnych związanych z całością działalności gospodarczej podatnika. W jednym lub w drugim wypadku istnienie bezpośredniego i ścisłego związku zakłada, iż koszt świadczeń powodujących naliczenie podatku jest włączony odpowiednio w cenę poszczególnych transakcji objętych podatkiem należnym lub w cenę towarów lub usług świadczonych przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej (por. wyroki TSUE C-16/00, C-465/03). Koncepcja spełnienia warunku prawa do odliczenia przy istnieniu tylko pośredniego związku zakupów z działalnością opodatkowaną została zaaprobowana w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (por. wyroki NSA: z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12; z 31 sierpnia 2018 r., sygn. akt l FSK 1370/16; z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17; CBOSA).
Prawo do odliczenia dotyczy całego podatku naliczonego, obciążającego wydatki podatnika w związku z różnymi świadczeniami wykonanymi na jego rzecz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile wszystkie czynności tego podatnika w ramach działalności gospodarczej są opodatkowane (por. C-465/03). Podatnik może domagać się pełnego odliczenia podatku naliczonego, jaki obciążył towary i usługi nabyte przez niego dla potrzeb wykonywania działalności podlegającej opodatkowaniu (por. wyroki TSUE C-174/08, C-504/10).
W ocenie Wnioskodawcy realizacja zadań z obszaru strategii CSR jednoznacznie wskazuje na związek z czynnościami opodatkowanymi. Służy nie tylko filantropii ale też tworzeniu i realizacji strategii zarządzania firmą. Uruchomienie różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR, podnosi motywację pracowników oraz ich identyfikację z wartościami firmy, przychylność społeczności lokalnej, władz oraz ogółu społeczeństwa. Powszechnie dostępne analizy z obszarów szeroko rozumianego marketingu wyraźnie potwierdzają, iż prowadzenie przedsiębiorstwa w sposób społecznie odpowiedzialny nie tylko w pozytywny sposób oddziałuje na otoczenie firmy, ale przede wszystkim stymuluje wzrost i stabilny rozwój samego przedsiębiorstwa, czego implikacją jest wzrost zaufania do firmy, poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalności.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na poglądy przyjęte w orzecznictwie o konieczności dokonywania dynamicznej wykładni funkcjonalnej, uwzględniającej zmiany w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej, tworzące się zwyczaje i praktykę obrotu gospodarczego, co powoduje, że np. niektóre wydatki, które kiedyś uznawane były jako dokonywane w celu budowania wizerunku firmy, obecnie mogą być wydatkami ponoszonymi zwyczajowo oraz powszechnie i uznawanymi za konieczne dla prowadzenia działalności gospodarczej (por. wyroki NSA z dnia: 15 listopada 2017 r., sygn. akt II FSK 2725/15 oraz 20 października 2022 r., sygn. akt II FSK 531/20 - oba publikowane w CBOSA).
Zdaniem Wnioskodawcy wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mają związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, przekładając się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Jest to bowiem koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy (por. m.in. wyroki z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12, z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16; z 26 września 2018 r, sygn. akt II FSK 2500/16 oraz z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17; CBOSA).
Spółka wskazuje, że opisane projekty mogą zostać pogrupowane i opisane pod kątem implikacji działań z obszaru CSR na prowadzaną działalność następująco:
I.Ekologia i ochrona środowiska
II.Edukacja
III.Ochrona zdrowia
IV.Działalność charytatywna, pomoc społeczna, zaangażowanie społeczne
V.Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych obszarów CSR pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:
·wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne,
·wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy pracownicze,
·wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ochrony środowiska i ekologii,
·poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych,
·długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
·wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
·podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki,
·możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych,
·poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalność,
·zminimalizowanie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka,
·zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy.
Ponadto poniżej Spółka przestawia szczegółowe informacje dla poszczególnych obszarów:
I.Obszar Ekologia i ochrona środowiska
Powyższe działania budują i będą budować wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy dbającego o środowisko jednocześnie przyczyniając się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki. Spółka podejmując działania w ramach ww. obszaru wchodzące w zakres działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży …, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego oraz potencjalnych klientów.
Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Wnioskodawcy przełożą się na długofalowy wzrost zysków. Uciążliwościami dla społeczności lokalnej, w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę są szkody górnicze oraz konieczność uzyskania nowych terenów z przeznaczeniem do wykorzystania do procesów górniczych bądź składowisk. Spółka dąży do zrekompensowania tych uciążliwości i do zyskania aprobaty społeczności lokalnej oraz władz samorządowych na działania prowadzone przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej. Pozwala to ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowiska poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią.
W ostatecznym efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży m.in. poprzez ułatwioną możliwość rekrutowania nowych pracowników, wzrost zaufania pracowników do Spółki. Jednocześnie realizując założenia projektów w tym obszarze przedstawia rzetelną informację o jej wpływie na środowisko naturalne, zaprzeczając jednocześnie przyjętym stereotypom o nieodwracalnej degradacji środowiska naturalnego oraz zniszczenia populacji dzikich zwierząt.
II.Obszar Edukacja
Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki.
Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży w działalności opodatkowanej. Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.
Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.
Celem programu edukacji jest kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem lokalnym, budowanie pozytywnego wizerunku Spółki oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów branży …, co wpisuje się w działalność CSR, która jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki.
III.Obszar ochrona zdrowia
Wnioskodawca poprzez wsparcie niniejszego obszaru, prowadzi działalność mającą nie tylko na celu wsparcie idei (...), ale również popularyzację idei zdrowego trybu życia wśród pracowników i ich rodzin. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym obszarze, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży w działalności opodatkowanej.
Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający idee popularyzacji zdrowego trybu życia i profilaktyki. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie pracowników i ich rodzin przekłada się również na wsparcie społeczeństwa lokalnego, co buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności.
IV.Działalność charytatywna, pomoc społeczna, zaangażowanie społeczne
Spółka podejmuje działania społeczne w ramach CSR, z uwagi na wymierne korzyści jakim jest wzrost zaufania do Spółki w zakresie dbałości o sprawy społeczne, poprawa relacji ze społecznością lokalną i władzami lokalnymi, wzrost konkurencyjności Spółki, a także możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach w akcjach reklamowych. Ostatecznym efektem i korzyścią z tytułu przedmiotowego obszaru jest długofalowy wzrost sprzedaż Spółki. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w działalność Spółki. Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.
Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.
Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności CSR w tym obszarze z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży z działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.
V.Społeczne programy edukacyjno-informacyjne
Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki.
Ponadto Spółka ma możliwość wykorzystania ww. materiałów w ramach akcji reklamowych/promujących jej wizerunek. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży z działalności opodatkowanej.
Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży …, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego, co ma pośredni wpływ na decyzje potencjalnych klientów do nabywania towarów Spółki.
Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.
Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy ogólnospołeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu. Realizacji powyższego założenia służy prowadzenie działań polegających na dialogu ze społecznościami lokalnymi oraz samorządami, prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej mającej na celu zapoznanie społeczeństwa z funkcjonowaniem rynku …, a w szczególności wpływie na cenę …obciążeń publicznoprawnych oraz dostosowanie produkcji … do nowych regulacji wprowadzonych przez Unię Europejską. Istotną pozycję w tym obszarze zajmuje również komunikacja z organizacjami branżowymi, które kształtują otoczenie biznesowe i wpływają również na utrwalanie pozytywnego wizerunku Wnioskodawcy jako (…).
Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w tym obszarze z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony poprawiają relacje ze społeczeństwem dając obiektywne informacje o Spółce i problemach z którymi spotyka się w bieżącej działalności. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost sprzedaży z działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki. Powyższe w ocenie Wnioskodawcy wskazuje, że realizacja programów z zakresu strategii CSR, a w konsekwencji i wydatki poniesione na zakupy towarów i usług związanych z przeprowadzeniem programów w założeniu Wnioskodawcy były i będą działaniami i wydatkami z zakresu szeroko pojętego marketingu, strategii zarządzania firmą, budowania jej pozytywnego wizerunku, które wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi. O pośrednim związku mówić można bowiem wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością, a tym samym ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. Aby jednak można było uznać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowoskutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika np. poprzez odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości. Przy czym istotny jest również rodzaj prowadzonych działań CSR. W przypadku Wnioskodawcy nakierowany jest on między innymi na te obszary, w których Spółka przez negatywne stereotypy jest źle postrzegana. Wnioskodawca działaniami z zakresu CSR ma na celu zmianę tych poglądów.
Prowadząc działania z obszaru ekologii ma na celu poinformowanie szerokiego kręgu odbiorców, że prowadzi akcje (...).
Prowadząc działania edukacyjne i wspierając edukację buduje wizerunek przedsiębiorcy wspierającego edukację a jednocześnie zapewnia sobie przyszłą wykwalifikowaną kadrę. Prowadząc działalność charytatywną i angażując się społecznie zyskuje miano przedsiębiorcy wrażliwego na sprawy społeczne, który swoimi działaniami chce poprawić negatywny odbiór społeczny, co skutecznie poprawia jego wizerunek.
Natomiast prowadząc działania edukacyjno-informacyjne między innymi w zakresie rynku … i wpływu obciążeń publicznoprawnych na cenę …, wpływa na szeroki odbiór społeczny, że cena … i wysokość obciążeń publicznoprawnych nie zależy tylko i wyłącznie od decyzji przedsiębiorcy. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie wizerunku Wnioskodawcy i wpływają na jego odbiór społeczny.
W wyroku z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał m.in., że „(…)”.
Podobnie wydatki związane z działaniami podjętymi w ramach CSR ocenił jako wydatki o charakterze marketingowym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 grudnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2881/15. Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1458/15 wskazał, że podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę Interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu Inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku. W ramach stanu faktycznego, którego dotyczył wspomniany wyrok z 23 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1458/15 Sąd uznał, że wydatki spółki nie mogą być uznane za wydatki marketingowe, gdyż skarżącą spółka nie działała na rynku konkurencyjnym, co przesądziło, że związek spornych wydatków o charakterze marketingowym z działalnością opodatkowaną nie wystąpił. Stwierdzić zatem należy, iż dla oceny takich działań CSR (wydatków) decydujące znaczenie ma więc ich wpływ (nawet pośredni) na generowanie obrotu. W ocenie Wnioskodawcy wpływ taki zostaje zachowany poprzez działania firmy mające na celu poprawienie jej wizerunku.
Ponadto Wnioskodawca pragnie podkreślić, że żaden racjonalny przedsiębiorca, a zarazem podatnik podatku od towarów i usług, nie działa po to, żeby generować straty. Intencją wszystkich działań podejmowanych przez rozsądnego przedsiębiorcę jest osiąganie zysków. Taka też jest intencja finansowania inicjatyw z obszaru strategii CSR, które poprzez kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy Spółki wpływają i będą wpływały na jej sprzedaż opodatkowaną. Zatem nie istnieją systemowe argumenty, aby kwestionować prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług w sytuacji, gdy u ich podłoża leży cel w postaci pozytywnego kształtowania wizerunku firmy i potrzeba prowadzenia niestandardowych działań o charakterze marketingowym. W tym przejawia się związek z czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, który w świetle orzecznictwa sądów krajowych i TSUE jest konieczny dla uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Odnotować przy tym należy, że kwalifikacja wydatków poniesionych w ramach programu marketingowego opartego na koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu znalazła także odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i ustawy o podatku od towarów i usług.
Organy interpretacyjne, jako prawidłowe oceniały stanowiska podmiotów składających wnioski o wydanie interpretacji, w jakim przyjmowały prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działaniami podejmowanymi w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, (por. interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 grudnia 2011 r., sygn. IPTPB3/423-233/11-2/MF; Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 stycznia 2014 r., sygn. IPTPB3/423-419/13-2/IR; Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 lutego 2014 r., IPTPP1/443-783/11-5/S/13/MW; Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 lipca 2014 r., ILPP1/443-353/14-2/AW; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2014 r., sygn. IPPP1/443-1016/14-2/AW; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2014 r., sygn. IPPB5/423-845/14-2/JC; Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 listopada 2014 r., sygn. ITPP2/443-1169/14/AD; Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 grudnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-1304/14/AW; Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 marca 2015 r., sygn. ILPB3/423-718/14-3/PR; Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2015 r., sygn. ILPB3/4510-1-441/15-3/KS; Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-92/16/MO; Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z 5 października 2018 r., sygn. ITPP174512-897/15/18-S/NK; Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z 18 kwietnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.74.2019.3.JC; Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z 3 stycznia 2020 r., sygn. IPPP1/4512-247/15-2/AS).
Reasumując, nabywane towary i usługi wykazują pośredni związek z generowanym obrotem, a więc i wykonywanymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Końcowo należy również przytoczyć jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 marca 2022 r. sygn. I FSK 1760/18: „Wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, przekładając się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Jest to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy”.
Biorąc pod uwagę najnowsze wyroki sądów administracyjnych zwrócić należy uwagę na ukształtowaną linię orzeczniczą w zakresie podatku od towarów i usług. W świetle tego orzecznictwa podatnikom realizującym programy z zakresu CSR przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług. W szczególności przytoczyć należy: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 grudnia 2023 r. I SA/Wr 387/23; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 sierpnia 2023 r. I SA/Wr 202/23; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 sierpnia 2023 r. I SA/Wr 154/23; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 czerwca 2022 r. I SA/Gd 217/22.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących nabycie wspomnianych w stanie faktycznym towarów i usług wykorzystanych w działaniach społecznej odpowiedzialności biznesu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku:
‒jest prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem II. Edukacja w ramach projektu: 1. "Projekt 5";
‒nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem:
·I. Ekologia w ramach programów: 1. "Projekt 1", 3. "Projekt 3", 4. "Projekt 4";
·III. Ochrona zdrowia w ramach programu: 1. "Projekt 6";
·IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w ramach programu: 3. "Projekt 8";
·V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne w ramach programów: 1. "Projekt 12", 2. "Projekt 13".
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Podkreślenia wymaga, że aby dana czynność – stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług w rozumieniu ustawy – podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być wykonywana przez podmiot działający w charakterze podatnika.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z ww. art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powołanego art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar/usługa mają służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ww. ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczające jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, ze zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE, m.in. wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.
Podobny pogląd wyraził Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank. Trybunał nie miał w tej sprawie wątpliwości, że art. 2 Pierwszej Dyrektywy i art. 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika podatku VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa, było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. W uzasadnieniu tego wyroku Trybunał wyjaśnił, że w przypadku gdy podatnik dokonuje transakcji w odniesieniu do których podatek VAT podlega odliczeniu oraz transakcji nie dających podstaw do odliczenia podatku naliczonego, podatnik może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego od towarów i usług przez niego nabytych w przypadku, gdy towary te pozostają w bezpośrednim związku z transakcjami sprzedaży podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.
Należy zauważyć, że w wyroku TSUE z 8 lutego 2007 r. C 435/05 w sprawie Investrand BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, (pkt 23) TSUE w pierwszej kolejności wskazał, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem, aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT i określić zakres tego prawa, zasadniczo konieczne jest istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 24; w sprawie Abbey National, pkt 26; oraz wyrok z 3 marca 2005 r. w sprawie C 32/03 Fini H, Zb.Orz. str. 1599, pkt 26). Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług zakłada, iż wydatki poczynione celem ich nabycia stanowiły element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzących prawo do jego odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 30, w sprawie Abbey National, pkt 28, jak i wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C 16/00 Cibo Participations, Rec. str. I 6663, pkt 31).
Następnie w pkt 24 wyroku TSUE wskazał, że prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (zob. w szczególności ww. wyroki w sprawach Midland Bank, pkt 23 i 31 oraz Kretztechnik, pkt 36).
Ostatecznie jednak TSUE doszedł w tej sprawie do konkluzji, że artykuł 17 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku należy interpretować w ten sposób, że koszty usług doradczych, z których podatnik skorzystał w celu ustalenia kwoty wierzytelności stanowiącej część majątku jego przedsiębiorstwa i związanej ze sprzedażą akcji dokonaną w okresie, w którym nie był on jeszcze podatnikiem podatku VAT, z braku dowodów na to, że wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika, nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
W konsekwencji, z wyroku tego wynika, że aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związek pomiędzy zakupami, a działalnością gospodarczą co do zasady powinien być bezpośredni, może być również pośredni jednak tylko gdy zakupy związane są z działalnością gospodarczą („wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika”). W przeciwnym wypadku koszty pośrednie nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
Przenosząc tezy płynące z powyższego orzeczenia C-435/05 na grunt niniejszej sprawy należy zauważyć, że nie można zakładać, że w każdym przypadku ten związek pośredni zakupów uprawnia do odliczenia podatku. Oznacza to, że wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, ale nie muszą.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę, jak wskazano we wniosku, polega na (…). Sprzedaż zarówno (…) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Niezależnie od powyższego w Spółce zdarzają się transakcje dotyczące sprzedaży zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (np. sprzedaż nieruchomości) jednakże są to transakcje incydentalne nie mające znaczącego wpływu na strukturę sprzedaży Spółki. Struktura udziału sprzedaży opodatkowanej w ogólnym obrocie Spółki przykładowo za rok 2023 wyniosła 99,...%.
W ramach prowadzonej działalności, angażują się Państwo w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu („CSR”), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi.
Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi, czy wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Działania CSR pomagają więc budować długofalowe relacje z otoczeniem: społecznością lokalną, opinią publiczną, inwestorami, pracownikami, czy organizacjami pozarządowymi. Relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu oraz wysokich standardach etycznych.
Wskazane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost. Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka chce monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Spółka jest przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki i państwa. Przy czym, Wnioskodawca funkcjonuje na rynku wiążącym się z koniecznością wykonywania zadań także w interesie publicznym, w tym m.in. na podstawie ustawy Prawo …, zaspokajające potrzeby podstawowe i występujące powszechnie. Wnioskodawca zobowiązany jest również do udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa … kraju. Jako odpowiedzialny społecznie podmiot, Spółka zobowiązana jest równoważyć interes jej i jej kontrahentów oraz bezpieczeństwo i potrzeby społeczeństwa.
Spółka oferuje swoim kontrahentom warunki umów, mając na względzie zasady ich równego traktowania i niedyskryminacji, w zgodzie z regułami konkurencji.
Realizowana przez Spółkę strategia CSR opiera się na pięciu kluczowych celach strategicznych: (...).
Działania Spółki w zakresie CSR można podzielić na następujące obszary:
I. Ekologia i ochrona środowiska – Programy: "Projekt 1", "Projekt 3", "Projekt 4";
II. Edukacja – Program : "Projekt 5",
III. Ochrona zdrowia –Program – "Projekt 6",
IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne – Program: "Projekt 8",
V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne –Programy: "Projekt 12", "Projekt 13".
Działania Spółki są i będą kierowane do wszystkich podmiotów korzystających z …, to jest klientów, dostawców, kontrahentów ale są też kierowane do szerokiego kręgu społeczeństwa.
W związku z realizacją programów CSR w powyżej wskazanych obszarach Spółka dokonuje zakupów towarów i usług ponosi i będzie ponosić w przyszłości wydatki dokumentowane fakturami z wykazanymi na nich kwotami VAT.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.
Definicja tego pojęcia została określona w 2010 r. przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną (ang. International Organization for Standarization, ISO). Według Normy PN-ISO 26000 („Guidance on social responsibility”) – „społeczna odpowiedzialność to odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko zapewniana poprzez przejrzyste i etyczne postępowanie które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa; uwzględnia oczekiwania interesariuszy jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania oraz jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach”.
Norma PN-ISO 26000 jest przeznaczona dla wszystkich organizacji: biznesowych, administracji rządowej i samorządowej oraz trzeciego sektora. Norma ta nie podlega certyfikacji, jest zbiorem praktyk i standardów dających możliwość dobrowolnego ich stosowania przez organizację. Każda organizacja może posługiwać się tą normą, jeżeli postępuje zgodnie z jej zasadami. Można wybrać te obszary, które dotyczą konkretnej organizacji i dostosować się do nich.
W części (3) dotyczącej rozumienia i charakterystyki społecznej odpowiedzialności (3.3) podano, że ponieważ społeczna odpowiedzialność dotyczy potencjalnego i rzeczywistego oddziaływania decyzji oraz działań podejmowanych przez organizację, to stałe, codzienne działania organizacji stanowią najważniejszy obszar, który należy wziąć pod uwagę. Zaleca się, aby społeczna odpowiedzialność była integralną częścią podstawowej strategii organizacji, z przypisanymi obowiązkami i rozliczalnością z nich na wszystkich właściwych poziomach organizacji. Zaleca się, aby było to odzwierciedlone w procesie decyzyjnym oraz uwzględnione w realizacji działań.
Filantropia (w tym kontekście rozumiana jako przekazywanie środków na cele charytatywne) może pozytywnie wpływać na społeczeństwo. Jednakże nie zaleca się, aby tego typu działania były stosowane przez organizacje jako substytut integrowania społecznej odpowiedzialności z działaniami organizacji (3.3.4).
W tym kontekście, społeczna odpowiedzialność biznesu, to przede wszystkim prowadzenie własnej działalności z uwzględnieniem kluczowych obszarów społecznej odpowiedzialności takich jak: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie oraz zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności globalnej.
W tym miejscu podkreślenia wymaga, że chociaż pojęcie CSR, jako pewnego rodzaju jednolita struktura funkcjonuje (jest realizowane) w działalności biznesowej oraz jest dostrzegane na poziomie publicznym (zdefiniowanie pojęcia CSR przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w normie ISO 26000 z 2010 r.) to jednak wypada podkreślić, że nie jest ono znane jako takie przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Nie zostało ono w niej wymienione wprost, brak jest także innej konstrukcji prawnej, która pozwalałaby uznać tego rodzaju wydatki całościowo. To zaś prowadzi do wniosku, że nie jest możliwe, dokonywanie oceny wszystkich zagregowanych w strukturze CSR wydatków tak, jakby był to jeden wydatek. Jakkolwiek podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku.
Zatem, samo wskazanie przez podatnika, że wydatki ponoszone są w ramach CSR, nie jest wystarczające dla uznania, że związku z tym powinny one być traktowane jako pośrednio związane z wykonywaniem przez Spółkę działalności opodatkowanej. Nawet jeśli, zdaniem podatnika, działania podejmowane są w ramach przyjętej strategii biznesowej, które można przypisać do społecznej odpowiedzialność biznesu, to należy dokonać oceny, czy rzeczywiście efektem, a nie tylko celem działania realizowanego w związku z polityką CSR Spółki jest budowa jej pozytywnego wizerunku w otoczeniu lokalnym i biznesowym.
Co do zasady działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy i pośrednio mogą wpływać na zwiększenie prowadzonej przez podatnika działalności opodatkowanej. Zauważyć należy, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. wyroki z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12, z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16 oraz z 26 września 2018 r, sygn. akt II FSK 2500/16) wyjaśniono, że wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną. Jest to - jak podkreślono - koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy.
Praktyki CSR są współcześnie uznaną metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma szerokiego zastosowania.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1458/15 wskazał, że podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku. W każdej zatem konkretnej, wskazanej we wniosku sytuacji należy rozważyć czy podejmowane przez przedsiębiorcę czynności (zakupy, usługi) w ramach CSR mają związek z działalnością opodatkowaną i wpływ na powstanie obrotu.
Wątpliwości Państwa dotyczą m.in. kwestii prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem II Edukacja w ramach projektu: 1. "Projekt 5".
Z opisu sprawy wynika, że w ramach wskazanej powyżej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu Spółka zainicjowała m.in. realizację następującego programu przyporządkowanego do obszaru II Edukacja.
W ramach obszaru Edukacja Spółka podejmowała i podejmuje następujący projekt:
1."Projekt 5" (...).
Spółka z tytułu realizacji działań w ramach polityki CSR objętych zakresem programu II. Edukacja 1. "Projekt 5":
·ponosi wydatki, w związku z podpisywanymi porozumieniami, dotyczące ufundowania stypendiów dla (...). Zapewnienia warunki materialne do realizacji praktycznej nauki zawodu w siedzibie Zakładów uczestniczących w przedsięwzięciu (niezbędnej odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej oraz miejsca do ich przechowywania, dostępu do pomieszczeń sanitarno-higienicznych oraz posiłków i napojów profilaktycznych) zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. Zapewnienia środki na realizację w Zakładach uczestniczących w przedsięwzięciu dodatkowych szkoleń dla uczniów i nauczycieli oraz na zdobycie wybranych uprawnień kwalifikacyjnych przez uczniów;
·celem działań w ramach ww. programu jest (...);
·każdy wydatek ponoszony w ramach funkcjonowania (...) jest zdefiniowany w momencie jego ponoszenia;
·poniesione wydatki w ramach programu mają na celu promowanie Spółki jako solidnego i atrakcyjnego Pracodawcy na rynku pracy; podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego oraz dostosowanie go do wyzwań rozwojowych i potrzeb lokalnego rynku pracy; zapewnienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej na potrzeby przyszłych przyjęć w ramach uzupełniania braków kadrowych w Oddziałach B S.A.; zapewnienie nauczycielom i uczniom dostępu do nowoczesnych technologii, układów i urządzeń eksploatowanych w Zakładach uczestniczących w przedsięwzięciu; kształtowanie u uczniów pożądanych postaw i zachowań, w szczególności w obszarach pracy zespołowej oraz zaangażowania i odpowiedzialności, poprzez odbywanie praktycznej nauki zawodu w naturalnym środowisku pracy i możliwość obserwacji pozytywnych wzorców;
·promowanie Spółki w zakresie (...) odbywa się poprzez: (...);
·realizacja programu (...) przedkłada się na cele marketingowe Spółki w zakresie pozyskiwania kapitału ludzkiego;
·działania podejmowane przez Spółkę w ramach polityki CSR objętych ww. programem są firmowane logo Spółki;
·działania Spółki są i będą kierowane do wszystkich podmiotów korzystających z …, tj. klientów, dostawców, kontrahentów, ale są też kierowane do szerokiego kręgu społeczeństwa;
·wydatki poniesione przez Spółkę w związku z realizacja ww. programu mają związek ze sprzedażą opodatkowaną oraz mają wpływ na sprzedaż opodatkowaną. Spółka podejmuje działania edukacyjne analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Działania CSR, w tym (...), pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Działania te mają na celu pozyskiwanie w przyszłości przygotowanych do pracy pracowników co jednocześnie wpływa na podniesienie sprawności Spółki i zapewnienie wykwalifikowanej kadry uczestniczącej w procesie produkcji ….
W stosunku do wydatków opisanych we wniosku, które Spółka ponosi z tytułu realizacji działań w ramach polityki CSR objętych zakresem programu II. Edukacja 1. "Projekt 5", należy przeanalizować, czy pomiędzy tymi wydatkami, a opodatkowaną działalnością gospodarczą Spółki istnieje bezpośredni lub pośredni (tj. wpływający na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości poprzez ich cenotwórczy charakter) związek uprawniający podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Nie wszystkie bowiem wydatki ponoszone w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zdefiniowanej jako koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych czy ekologicznych w otoczeniu firmy uprawniają podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to jest bowiem uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku, a w szczególności charakteru poniesionego wydatku i profilu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę przedmiot działalności gospodarczej Spółki, który polega m.in. na (…), a także cel podejmowanych działań w ramach polityki CSR objętych zakresem programu II. Edukacja 1. "Projekt 5", uznaję, że istnieje/będzie istniał pośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ww. wydatkami, a działalnością opodatkowaną Spółki uprawniający Państwa do odliczenia podatku w ww. zakresie, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem:
·I. Ekologia w ramach programów: 1. "Projekt 1", 3. "Projekt 3", 4. "Projekt 4";
·III. Ochrona zdrowia w ramach programów: 1. "Projekt 6";
·IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w ramach programów: 3. "Projekt 8";
·V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne w ramach programów: 1. Projekt 12", 2. "Projekt 13",
należy zauważyć, że podejmowane przez Spółkę ww. działania nie mają/nie będą mieć powiązań z profilem prowadzonej przez Państwa działalności. Wydatki te nie wpływają/nie będą wpływać na podniesienie obrotu Państwa Spółki lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość. Działania te, nie wykazują/nie będą wykazywać bezpośredniego i pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki, tj. z profilem prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Wskazany przez Państwa obszar wpływu realizowanych działań stanowi niewątpliwie pozytywny element prowadzonej polityki w zakresie ekologii, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, edukacji, polityki informacyjnej, oświaty, działalności charytatywnej czy też działalność na rzecz środowisk lokalnych, ale nie można ich powiązać z czynnościami opodatkowanymi Spółki. Nie sposób zatem z faktu realizacji ww. działań wyprowadzić wniosku o wzroście sprzedaży opodatkowanej w Spółce prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie (…).Powyższego nie zmienia okoliczność, że realizacja ww. programów ma na celu promocję Spółki, a działania zrealizowane w ramach wszystkich obszarów realizują cele marketingowe budując wizerunek firmy jako przyjaznej dla środowiska, nowoczesnej oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
Należy podkreślić, że strategia CSR polega na połączeniu w działalności firmy celów realizacji celów marketingowych i społecznych. Tym samym wsparcie wybranego celu społecznego powinno być powiązane z działalnością Spółki.
Chociaż wydatki ponoszone w ramach tych Programów przekładają się na Państwa wizerunek jako pracodawcy, to nie można/nie będzie uznać, że w tych Programach realizują/będą Państwo rywalizować strategię CSR, polegającą na połączeniu realizacji celów marketingowych i społecznych.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzam, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, nie przysługuje/nie będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku VATod wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem:
·I. Ekologia w ramach projektów: 1. "Projekt 1", 3. "Projekt 3", 4. "Projekt 4";
·III. Ochrona zdrowia w ramach projektu: 1. "Projekt 6";
·IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w ramach projektu: 3. "Projekt 8";
·V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne w ramach projektów: 1. "Projekt 12", 2. "Projekt 13".
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawiliście i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy wniosku wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem:
·I. Ekologia w ramach programów: 1. "Projekt 1", 3. "Projekt 3", 4. "Projekt 4";
·II. Edukacja w ramach projektu: 1. "Projekt 5";
·III. Ochrona zdrowia w ramach programu: 1. "Projekt 6";
·IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w ramach programów: 3. "Projekt 8;
·V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne w ramach programów: 1. "Projekt 12", 2. "Projekt 13".
Natomiast, w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na potrzeby realizacji działań w ramach polityki CSR objętych obszarem:
·I. Ekologia w ramach programu: 2. "Projekt 2";
·IV. Działalność charytatywna, pomoc społeczna i zaangażowanie społeczne w ramach programów: 1. "Projekt 7", 3. "Projekt 9", 4. "Projekt 10", 5. "Projekt 11";
·V. Społeczne programy edukacyjno-informacyjne w ramach programu: 3. Współpraca z organizacjami branżowymi,
zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Ponadto, odnosząc się do powołanych przez Państwa w przedmiotowym wniosku wyroków sądów, tutejszy organ wyjaśnia, że powołane wyroki są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają. Zatem wskazane we wniosku wyroki sądów nie mają wpływu na odjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.
Odnośnie powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięć, dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right