Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. II PSKP 31/22
Negatywna ocena pracownika administracji skarbowej, związana między innymi z wniesieniem przeciwko niemu aktu oskarżenia do sądu karnego oraz odsunięciem go od wykonywania czynności służbowych, powodująca brak przedłużenia z nim stosunku pracy, nie powinna być oceniona jako dyskryminacja lub nierówne traktowanie w rozumieniu art. 112 i 113 k.p. w sytuacji, gdy inni pracownicy, którzy dopuścili się podobnych naruszeń obowiązków pracowniczych uzyskali pozytywną ocenę swojej pracy i propozycje dalszego zatrudnienia.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. S. i M. K. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w W. o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 grudnia 2023 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 3 listopada 2020 r., sygn. akt XXI Pa 5/20,
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie I oraz III i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
M. S. oraz M. K. wnieśli o zasądzenie od Izby Administracji Skarbowej w W. kwot po 50.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami, wskazując, że od wielu lat byli zatrudnieni jako pracownicy służby cywilnej w Urzędzie Skarbowym w W. i jego następcach prawnych. Z dniem 31 sierpnia 2017 r. ich stosunek pracy wygasł zgodnie z art. 170 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. W pozwach zwrócili uwagę na porozumienie zawarte 1 marca 2017 r. przez Szefa KAS ze Związkiem Zawodowym „S.”, w którym określono przesłanki nieprzedstawienia nowych warunków pracy. Zdaniem powodów nie zaszła wobec nich żadna z tych przesłanek, a nieprzedstawienie im propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia naruszało prawo i stanowiło naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right