Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.76.2024.4.BM
Nabycie udziału w nieruchomości gruntowej przez Panią do Pani majątku osobistego nastąpiło 17 grudnia 2014 r., zatem okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, minął 31 grudnia 2019 r. Sprzedaż udziału w niezabudowanej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 30 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sprzedaży udziału w nieruchomości.
Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 kwietnia 2024 r. (wpływ 8 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani współwłaścicielką posiadającą 1/2 udziału w niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni (...) m2, dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (...) („Nieruchomość”).
Nabyła Pani 1/2 udziału w Nieruchomości na mocy umowy sprzedaży 17 grudnia 2014 r. Nabycie 1/2 udziału w Nieruchomości nie było opodatkowane podatkiem VAT, podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Nabyła Pani 1/2 udziału w Nieruchomości do majątku osobistego (tj. 1/2 udziału w Nieruchomości nie jest objęta wspólnością majątkową małżeńską).
Nieruchomość nie była nigdy przedmiotem odpłatnego najmu, ani dzierżawy, ani innych umów o podobnym charakterze. Nie podejmowała Pani żadnych działań mających na celu uatrakcyjnienie lub podniesienie wartości Nieruchomości. W szczególności, nie występowała o przyłączenie mediów, podział Nieruchomości na mniejsze działki ewidencyjne.
Nie prowadzi Pani pozarolniczej działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Obecnie jest Pani emerytką.
Posiada Pani 50% udziałów w spółce B. Sp. z o.o., w której dodatkowo pełni Pani funkcję prezesa zarządu oraz jest Pani komplementariuszem w spółce C. Spółka Komandytowa. Natomiast, Nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności prowadzonej przez ww. spółki, ani w pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pani męża; tym samym nie stanowiła środka trwałego i nie była ujęta w ewidencji środków trwałych.
Obecnie, Pani wraz z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości planujecie jej odpłatne zbycie zewnętrznemu (tj. niepowiązanemu z Panią) inwestorowi. Planuje Pani wykorzystanie środków ze sprzedaży 1/2 udziału w Nieruchomości na cele rodzinne (prywatne).
Nieruchomość stanowi tereny budowlane w myśl art. 2 pkt 33 Ustawy VAT. Nieruchomość jest niezabudowana, oznaczona w ewidencji gruntów i budynków symbolem Bp (tj. zurbanizowane tereny niezabudowane). Podlega Pani na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Wraz z pozostałymi współwłaścicielami planuje Pani niezwłoczną sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej KW nr (...) („Grunt”). Prowadzone są obecnie rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Stąd, złożyła Pani wniosek o interpretację podatkową w celu potwierdzenia: (i) zasad opodatkowania sprzedaży udziału w Gruncie podatkiem VAT oraz (ii) zasad opodatkowania sprzedaży udziału w Gruncie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ze względu jednak na to, że jest to Grunt inwestycyjny, którego zakupem zainteresowani są profesjonalni inwestorzy (deweloperzy) na cele zabudowy komercyjnej, proces sprzedaży jest długi - zakup poprzedzony będzie badaniem prawnym dokonywanym na zlecenie kupującego. Stąd, zakłada Pani, że sprzedaż Gruntu (zawarcie umowy rozporządzającej) nastąpi dopiero w 2025 r. (w latach 2020-2021 prowadzone były rozmowy z potencjalnym nabywcą; doszło do zawarcia umowy przedwstępnej, ale nabywca się wycofał i nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej).
Do chwili obecnej nie doszło do zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży Gruntu. Zatem, nie jest Pani znany nabywca, ale dąży Pani do zawarcia umowy przedwstępnej i następnie umowy przyrzeczonej (przenoszącej własność).
Planowała Pani wybudowanie na Gruncie domu mieszkalnego dla siebie i swojej rodziny. Planowała Pani jednak w pierwszej kolejności znieść współwłasność Gruntu poprzez jego fizyczny podział, na co nie zgodzili się pozostali współwłaściciele Gruntu. Stąd została podjęta decyzja o jego sprzedaży (ze względu na wartość 1/2 udziału w Gruncie, nie było rozważane zniesienie współwłasności ze spłatą pozostałych współwłaścicieli).
Planowała Pani zniesienie współwłasności Gruntu poprzez jego fizyczny podział po to, by stać się jedynym właścicielem 1/2 Gruntu, na którym planowała rozpoczęcie budowy domu dla siebie i swojej rodziny. Z uwagi jednak na to, że w chwili zakupu 1/2 udziału w Gruncie, nie miała Pani kontaktu ze wszystkimi współwłaścicielami, proces ustalenia współwłaścicieli (de facto spadkobierców współwłaścicieli) był długotrwały i zakończył się dopiero w roku 2017. Nie udało się Pani porozumieć z pozostałymi współwłaścicielami co do kształtu granicy Gruntu po podziale. Ostatecznie, Grunt nie został podzielony. Udział w Gruncie stanowił przez cały czas Pani aktywo (składnik majątku prywatnego). Ponosiła Pani również koszty związane z utrzymaniem Gruntu (w tym podatek od nieruchomości, koszty wywozu śmieci składowanych nielegalnie na tym Gruncie).
Nie wykorzystywała Pani Gruntu w celu prowadzenia działalności gospodarczej (w szczególności Grunt nie był dzierżawiony).
Udzieliła Pani pełnomocnictwa prawnikowi wskazanemu przez potencjalnego nabywcę. Zakres pełnomocnictwa obejmuje jedynie zbadanie stanu prawnego własności Gruntu (na mocy pełnomocnictwa, prawnik jest uprawniony do dostępu do Ksiąg Wieczystych Gruntu). Udzielone pełnomocnictwo nie uprawnia potencjalnego nabywcy do wystąpienia o warunki zabudowy, ani pozwolenia na budowę. Nabywca będzie występował o pozwolenie na budowę na własny koszt i we własnym imieniu, po podpisaniu umowy przedwstępnej.
Zgodzi się Pani, po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży, na dysponowanie przez nabywcę Gruntem na cele budowlane, jeżeli takie życzenie nabywcy zostanie wskazane w umowie przedwstępnej.
Nie podejmowała Pani aktywnych działań w celu sprzedaży 1/2 udziału w Gruncie. Zamieściła Pani jedynie na Gruncie ogłoszenie informujące o sprzedaży. Nie zawarła Pani również umowy z pośrednikiem obrotu nieruchomościami. Sprzedaż prowadzi Pani samodzielnie.
Udział w Gruncie jest jedyną nieruchomością znajdującą się obecnie w Pani majątku odrębnym. Do majątku odrębnego nabyła Pani jeszcze w 2016 r. garaż o powierzchni (...) m2 położony w (...), z którego korzystała na własny użytek. Garaż sprzedała Pani w 2018 r.
Dodatkowo, w trakcie całego swojego życia nabyła Pani kilka nieruchomości na zasadach współwłasności małżeńskiej (współwłasność łączna), które zostały sprzedane tj.
- w 2010 r. nabyła lokal mieszkalny o powierzchni (...) m2 wraz z miejscami parkingowymi położony w (...), w którym mieszkała córka z rodziną. Mieszkanie wraz z miejscami parkingowymi zostało sprzedane w 2017 r., ponieważ córka planowała przeprowadzkę do innego mieszkania;
- w 2014 r. nabyła 12/100 prawa użytkowania wieczystego gruntu niezabudowanego położonego w (...), które zostało sprzedane w 2021 r. ze względu na wzrastające opłaty z tytułu użytkowania wieczystego;
- w latach 1998-2012 posiadała dwa mieszkania, w których kolejno Pani mieszkała wraz z mężem oraz dwie działki gruntowe niezabudowane, które zostały sprzedane przed 2012 r. Środki ze sprzedaży działek zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.
Jest Pani obecnie współwłaścicielką, na zasadach współwłasności łącznej (małżeńskiej) nieruchomości o charakterze mieszkalnym, tj. domu, w którym mieszka z małżonkiem oraz działki niezabudowanej o powierzchni ok. (...) m2 (zgodnie z miejscowym planem, działka przeznaczona jest na cele publiczne).
Jest Pani emerytką i z racji wieku i pogarszającego się stanu zdrowia zmuszona jest Pani do sprzedaży posiadanego udziału w Gruncie. Nie planuje Pani nabywać ani sprzedawać innych nieruchomości poza udziałem w Gruncie, którego dotyczy złożony wniosek.
Pytania
1)Czy z tytułu planowanej, przyszłej czynności odpłatnego zbycia 1/2 udziału w Nieruchomości będzie Pani działała w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy VAT?
2)Czy sprzedaż 1/2 udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy pytania oznaczonego Nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.
Pani stanowisko w sprawie
Sprzedaż 1/2 udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
UZASADNIENIE STANOWISKA
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) Ustawy PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą nienastępująca w wykonaniu działalności gospodarczej sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.
A contrario, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy PIT i tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Biorąc pod uwagę, że Pani: (i) nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej, (ii) nabyła 1/2 udziału w Nieruchomości do majątku prywatnego, (iii) nabyła 1/2 udziału w Nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży z 17 grudnia 2014 r., należy uznać, że sprzedaż 1/2 udziału w Nieruchomości, która nastąpi w roku 2024 r. lub w latach późniejszych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ spełnione są przesłanki wyłączające powstanie przychodu wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) Ustawy PIT.
W konsekwencji, nie będzie Pani zobowiązana do wykazywania sprzedaży 1/2 udziału w Nieruchomości w deklaracji PIT-39.
Mając na uwadze powyższe, prosi Pani o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d.innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione powinny zostać dwie podstawowe przesłanki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Określenie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej
Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków:
- po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
- po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
- po trzecie, w sposób ciągły.
Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:
1)jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
2)wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
3)prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym.
Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Zatem jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14:
„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f”.
Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
W celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem udziału w nieruchomości (niezabudowanej nieruchomości gruntowej), o której mowa we wniosku.
Dla oceny, czy dokonywane czynności spełniają kryteria działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozstrzygające znaczenie mają okoliczności, w jakich są one wykonywane.
O prowadzeniu działalności gospodarczej przesądzają obiektywne i zewnętrzne jej przejawy, a nie przekonanie podatnika. W tym sensie nie ma i nie może mieć znaczenia, że określony podmiot prowadzący konkretną działalność nie ocenia jej (subiektywnie) jako działalności gospodarczej.
Podatnik nie może zatem w sposób dowolny w zależności od stanu swojej świadomości, czy przewidywanych korzyści podatkowych dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów.
Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.
Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.
W przedmiotowej sprawie czynności podejmowane przez Panią wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. W żaden sposób nie podejmowała Pani działań podnoszących wartość lub atrakcyjność działki, w szczególności nie podejmowała Pani profesjonalnych czynności marketingowych, charakterystycznych dla podmiotów zajmujących się zawodowo obrotem nieruchomościami.
Okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości i planowanej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie podjęła Pani działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o prowadzeniu działalności gospodarczej w tym zakresie. Nie sposób uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Panią pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży udziału w Nieruchomości do kategorii przychodu z działalności gospodarczej.
Działania Pani należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym, które są wystarczające do uznania, że planowana sprzedaż udziału w Nieruchomości nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, sprzedaż nieruchomości nie spowoduje u Pani powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nabycie nieruchomości w drodze umowy kupna-sprzedaży
Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły.
Należy zatem wskazać, że nabyciem w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest każda czynność, na mocy której na osobę fizyczną - nabywcę, przechodzi własność nieruchomości, bez względu na to, czy nabycie następuje w sposób odpłatny, czy nieodpłatny.
Stosownie do art. 1052 § 1 Kodeksu cywilnego:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.
Nabyła Pani udział w niezabudowanej nieruchomości gruntowej do majątku osobistego na podstawie umowy sprzedaży w dniu 17 grudnia 2014 r.
W bieżącym roku lub w przyszłych latach planuje Pan wraz z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości zbycie zewnętrznemu (niepowiązanemu z Panią) inwestorowi.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości
Sprzedaż przez Panią udziału w niezabudowanej nieruchomości gruntowej można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zbycie udziału w nieruchomości gruntowej nie będzie dokonane w ramach działalności gospodarczej, lecz w ramach rozporządzania własnym majątkiem i będzie działaniem w sferze prywatnej.
Nabycie udziału w nieruchomości gruntowej przez Panią do Pani majątku osobistego nastąpiło 17 grudnia 2014 r., zatem okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, minął 31 grudnia 2019 r.
Sprzedaż udziału w niezabudowanej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pani stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym.
Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej.
Odnosząc się do powołanych we wniosku wyroków i interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcie w nich zawarte nie są wiążące w Pani sprawie. Interpretacje te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Ponadto, interpretacja rozstrzyga kwestie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości dla Pani, natomiast nie rozstrzyga dla współwłaścicieli nieruchomości - pozostałych współwłaścicieli.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right