Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.158.2024.2.JS

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości odziedziczonej w spadku.

Interpretacja indywidualna

 - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 marca 2024 r. (wpływ – 26 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Aktem notarialnym (...) sporządzonym (...) 2023 r. przez notariusza A. A dokonał Pan sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z przypadającym własności tego lokalu udziałem (...) w części nieruchomości wspólnej stanowiącej grunt oraz części budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli.

Przedmiotową nieruchomość nabył Pan w drodze spadku po zmarłym (...) 2022 r. B. B. Nabycie spadku zostało potwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w X (...). .

Spadkodawca nieruchomość tą nabył na podstawie oświadczenia użytkowania wieczystego (...) sporządzonego (...) 2012 r. przed notariuszem C. C.

Uzupełnienie wniosku

Zmarły spadkodawca B. B posiadał następujące składniki majątkowe:

·lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność położony w X przy ul. Y 1 o powierzchni (...) m2, objęty księgą wieczystą o numerze (...) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w X;

·nieruchomość położoną w Z o powierzchni (...) ha objętą (...) z (...) 1974 r. obejmującą działki o numerach 2, 3, 4, 5, 6 oraz 7.

Po zmarłym B.B nabył Pan ww. składniki majątkowe jako jedyny spadkobierca i w związku z tym nie był przeprowadzany dział spadku.

Wartość rynkowa nabytych składników majątkowych wynosiła 100% nabytego udziału, bo był Pan jedynym spadkobiercą.

Na pytania:

W związku ze stwierdzeniem zawartym w opisie sprawy:

Spadkodawca nieruchomość tą nabył na podstawie oświadczenia użytkowania wieczystego (...) sporządzonej w (...)  2012r. przed notariuszem C.C.

·Jaki tytuł prawny przysługiwał spadkodawcy do opisanej we wniosku nieruchomości?

Odpowiedział Pan, że spadkodawca posiadał odrębną własność lokalu mieszkalnego.

·O jakiej czynności prawnej mowa w przytoczonym powyżej fragmencie?

Odpowiedział Pan, że w przytoczonym w wezwaniu fragmencie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zastosowano skrót całej obszernej nazwy ujętej w akcie notarialnym wykupu przedmiotowego lokalu mieszkalnego położonego w X przy ul. Y 1, które to sformułowanie powinno brzmieć zgodnie z treścią aktu notarialnego w następujący sposób: (...) złożone w imieniu Gminy-Miasta X przez D. D.

Działalność gospodarczą prowadzi Pan od (...) 2004 r. w formie (...).

Zbycie przedmiotowej nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy przychód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychód ze sprzedaży tej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem od końca roku, w którym spadkodawca nabył tą nieruchomość do dnia sprzedaży dokonanej przez spadkobiercę upłynęło 5 lat. W niniejszej sprawie znajduje zastosowanie art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Przepisart. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest regulacją szczególną. Ustawodawca pozwolił spadkobiercom na korzystniejszy sposób liczenia terminu 5-letniego, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Miał przy tym na względzie charakter spadkobrania jako instytucji prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeks cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Na podstawie art. 926 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W opisie sprawy wprost Pan wskazał, że:

·nabył Pan nieruchomość w drodze spadku po zmarłym w 2022 r. spadkodawcy;

·nieruchomość tę spadkodawca nabył w 2012 r.;

·był Pan jedynym spadkobiercą, dlatego też nie był przeprowadzany dział spadku;

·w 2023 r. dokonał Pan sprzedaży tej nieruchomości;

·ww. sprzedaż nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

Uwzględniając zatem powyższe – w szczególności treść art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, dla nieruchomości będącej przedmiotem wniosku, nabytej przez Pana w spadku należy liczyć od końca 2012 r., w którym to roku spadkodawca ją nabył.

Dokonując więc oceny skutków podatkowych sprzedaży przez Pana w 2023 r. ww. nieruchomości wyjaśniam, że jej odpłatne zbycie nie stanowił źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie tej nieruchomości zostało dokonane po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w ww. przepisie.

Tym samym dochód ze sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00