Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 marca 2024 r., sygn. II SA/Gl 1966/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Asesor WSA Aneta Majowska, Protokolant specjalista Ewa Bojarska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2024 r. sprawy ze skargi B.B. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Katowicach z dnia 9 listopada 2023 r. nr GKII.7221.94.2023 w przedmiocie aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia 11 września 2023 r. nr [...]
Uzasadnienie
Obecnie skarżący – B. B., w związku z otrzymanym zawiadomieniem dotyczącym zmian wprowadzonych w ewidencji gruntów i budynków, złożył w dniu 30 maja 2023 r. do Prezydenta Miasta S. wniosek o sprostowanie danych dotyczących należącego do niego budynku, zlokalizowanego w S. przy ul. [...], z funkcji handlowo-usługowej na mieszkaniową.
Decyzją z dnia 11 września 2023 r. organ ewidencyjny orzekł o pozostawieniu stanu dotychczasowego w operacie ewidencji gruntów i budynków w odniesieniu do przedmiotowego budynku. Jako podstawę prawną swojego rozstrzygnięcia organ wskazał m.in. art. 7d pkt 1 lit. a) tiret 1, art. 20 ust. 1, art. 24 ust. 2a pkt 1 lit. c), art. 24 ust. 2b pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. 2023, poz. 1752), zwanej dalej p.g.k., a także § 11 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2021 r., poz. 1390), zwanego dalej rozporządzeniem.
W uzasadnieniu organ wskazał, że zmiana funkcji przedmiotowego budynku z budynku mieszkalnego na budynek handlowo-usługowy nastąpiła wskutek modernizacji ewidencji gruntów i budynków w 2021 r., a skarżący z prawa do zapoznania się z dokumentacją w tym procesie oraz złożenia swoich zastrzeżeń nie skorzystał. Organ zaznaczył, że w toku postępowania wykonawca modernizacji gruntów i budynków podtrzymał swoje stanowisko co do zmiany funkcji głównej przedmiotowego budynku z mieszkalnej na handlowo-usługową. Nadto, z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, iż w przedmiotowym budynku prowadzona jest działalność gospodarcza produkcyjno-handlowa. Z kolei decyzją z dnia 14 października 1997 r., nr [...], wydano pozwolenie na użytkowanie pomieszczeń biurowych w budynku mieszkalnym. Z inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej z 1997 r. wynika również, że powierzchnia mieszkalna jest znacznie mniejsza niż powierzchnia przeznaczona pod działalność usługową. Organ I instancji wskazał także, że w dniu 22 sierpnia 2023 r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w S. przeprowadził kontrolę przedmiotowej nieruchomości, w czasie której skarżący oświadczył, że nieruchomość nie jest przeznaczona na cele gospodarcze. Natomiast z wykonanej wtedy dokumentacji fotograficznej nie wynika również aby spełniała funkcję mieszkalną.