Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2024 r., sygn. II SA/Gd 957/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) Protokolant Specjalista Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 28 sierpnia 2023 r., nr SKO Gd/4998/22 w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decycję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Pszczółki z dnia 7 września 2022 r., nr RIG.6730.18.2022.AR.5, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

P. Sp. z o.o. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 28 sierpnia 2023 r., utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Pszczółki z 7 września 2022 r., odmawiającą ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla części działki [...] k.m. [...], obręb R.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 7 września 2022 r. Wójt Gminy Pszczółki odmówił ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla części działki nr [...] k.m. [...] obręb R. w związku z inwestycją polegającą na realizacji zespołu magazynów energii wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, organ pierwszej instancji przytoczył warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503 ze zm.) nazwanej dalej "u.p.z.p.". Następnie wskazał, że w obszarze analizowanym występują tereny przeznaczone pod uprawy rolne i zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Wnioskowana funkcja magazynowa nie uzupełnia istniejącej funkcji w obszarze analizowanym wobec braku podobnych magazynów energii niezwiązanych z urządzeniami do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2022r., poz. 1378 ze zm.), zwanej dalej u.o.z.e., instalacja odnawialnego źródła energii jest definiowana jako instalacja stanowiąca wyodrębniony zespół urządzeń służących do wytwarzania energii opisanych przez dane techniczne i handlowe, w których energia jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii i połączone z tym zespołem magazyny energii elektrycznej. Magazyny energii nie pełnią samodzielnej roli, lecz są częścią instalacji wytwórczej i muszą być połączone z taką instalacją. Skutkiem tej definicji jest to, że magazyn energii może przechowywać wyłącznie energię elektryczną wytworzoną w instalacji, której jest częścią. Wnioskowany zespół magazynów energii z towarzyszącą infrastrukturą bez urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych jako samodzielny obiekt nie ma uzasadnienia funkcjonalnego, technologicznego i prawnego. Dla planowanej inwestycji nie można ustalić warunków zabudowy, gdyż analizowany teren nie jest zabudowany w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00