Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. III OSK 2689/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rektora Uniwersytetu [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 sierpnia 2022 r. sygn. akt III SA/Gl 198/22 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia 4 stycznia 2022 r. nr SS.417.3.1.2022 w przedmiocie nieprzyznania stypendium socjalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2022 r., sygn. akt III SA/Gl 198/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dziekana Wydziału [...] (dalej jako "Dziekan") z dnia 18 listopada 2021 r. w sprawie ze skargi J.S. (dalej jako "skarżąca") na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] (dalej jako "Rektor") z dnia 4 stycznia 2022 r. nr SS.417.3.1.2022 w przedmiocie nieprzyznania stypendium socjalnego.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji wskazał, że z uzasadnienia decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji wynika, że skarżąca w dniu 28 października 2021 r. złożyła wniosek o przyznanie stypendium socjalnego na rok akademicki 2021/2022, w którym przedstawiła swoją sytuację materialną. Z oświadczenia skarżącej wynikało również, że wcześniej studiowała przez okres dłuższy niż 72 miesiące. Okres studiowania organ pierwszej zrównał z okresem, w którym skarżącej przysługiwało stypendium socjalne niezależnie od tego, czy to stypendium skarżąca rzeczywiście pobierała, czy też nie. Następnie organ przytoczył treść art. 92 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r., poz. 478) stwierdzając, że upłynął już sześcioletni okres, przez który skarżąca mogła pobierać świadczenie socjalne. Okres ten biegł od daty złożenia ślubowania przez studenta, biegł również w czasie urlopu studenta, a w przypadku przerwania studiów i podjęcia na nowo, biegł dalej. Żadna z tych okoliczności nie spowodowała, że termin rozpoczął swój bieg na nowo. Z kolei w przypadku zakończenia studiów pierwszego stopnia i podjęcia studiów magisterskich okresy studiowania podlegały sumowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00