Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 755/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C. Sp. z o.o. Z. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Wr 172/20 w sprawie ze skargi W. Z., H. R., J. J. oraz P. Sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 23 stycznia 2020 r. nr O-8/20 w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego od decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę składowiska odpadów 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Wr 172/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi W. Z., H. R., J. J. oraz [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. uchylił decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego od decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę składowiska odpadów.
Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z [...] stycznia 2020 r. nr [...] Wojewoda Dolnośląski, po rozpatrzeniu odwołań R. G., J. J., [...] sp. z o.o., H. R. i W. Z., umorzył postępowanie odwoławcze od decyzji Starosty G. z [...] września 2019 r. nr [...], którą zatwierdzono projekt budowlany i udzielono na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą we W. pozwolenia na budowę składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne (obiekt kategorii XXII), przewidzianego do realizacji na terenie działek nr [...] obręb ewidencyjny [...], gmina [...].
Uzasadniając decyzję wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 K.p.a. Wojewoda wyjaśnił, że zgodnie z art. 127 § 1 K.p.a., prawo skutecznego wniesienia odwołania od decyzji wydanej w pierwszej instancji przysługuje stronie postępowania. Zasada ta znajduje zastosowanie także w odniesieniu do decyzji w sprawie pozwolenia na budowę, wydawanych w trybie określonych przepisami - Prawo budowlane. Stosownie do art. 28 ust. 2 u.p.b. stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Zgodnie z definicją określoną w art. 3 pkt 20 u.p.b., obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu. Definicję obszaru oddziaływania obiektu należy rozumieć w ten sposób, że jeżeli istnieją przepisy prawa materialnego, które nakładają na inwestora określone obowiązki czy też ograniczenia związane z zagospodarowaniem i zabudową jego działki względem działek sąsiednich, to tym samym właściciele (użytkownicy wieczyści, zarządcy) tych działek są stronami postępowania o pozwolenie na budowę i to niezależnie od tego, czy projekt budowlany spełnia wymagania określone przepisami prawa materialnego oraz aktów wykonawczych (por. wyrok NSA z 12.04.2011 r. sygn. akt II OSK 644/10). Oznacza to, że organ właściwy do udzielenia pozwolenia na budowę, w celu ustalenia kręgu podmiotów stanowiących strony postępowania, jest zobowiązany wyznaczyć obszar oddziaływania wnioskowanej inwestycji oraz ustalić, jakie nieruchomości znajdują się w wyznaczonym obszarze oddziaływania. Wojewoda wskazał też, że obszar oddziaływania inwestycji organ wyznacza w każdej sprawie indywidualnie, uwzględniając nie tylko rodzaj i zakres inwestycji, ale także - jej usytuowanie, cechy otoczenia, konfigurację terenu, sposób zagospodarowania sąsiednich nieruchomości, etc.