Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 21 marca 2024 r., sygn. I SA/Go 55/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędzia WSA Dariusz Skupień po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 marca 2024 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A Spółka Jawna na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu podatku od towarów i usług za listopad 2019 roku 1. Uchyla zaskarżone postanowienie w całości. 2. Zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: organ odwoławczy, organ II instancji) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: organ I instancji) z [...] r. w przedmiocie przedłużenia P. spółka jawna (dalej: strona skarżąca, spółka) terminu zwrotu podatku od towarów i usług za listopad 2019 roku.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

W dniu 23 grudnia 2019 r., do Urzędu Skarbowego wpłynęła e-deklaracja dla podatku od towarów i usług VAT-7 za listopad 2019 r., w której strona skarżąca wykazała kwotę podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni, w wysokości 251.469,00 zł z terminem przypadającym na 21 lutego 2020 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego, w toku czynności sprawdzających, postanowieniem z [...] r., doręczonym skarżącej spółce 5 lutego 2020 r., przedłużył termin zwrotu ww. kwoty podatku do dnia 21 kwietnia 2020 r. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy podał, że w dniu 28 stycznia 2020 r. wezwał telefonicznie spółkę do przedłożenia dokumentów źródłowych tj. faktur, faktur korygujących, dokumentujących transakcje zakupu oraz plików JPK dot. sprzedaży w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. Organ podatkowy wskazał, że do dnia sporządzenia ww. postanowienia nie wpłynęły wymagane dokumenty. Ponadto podkreślił, że zgromadzone dokumenty w postaci pliku JPK za ww. okres wymagają dokładnej weryfikacji pozwalającej ocenić zasadność zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego ze złożonej e-deklaracji VAT-7. Postanowieniem z [...] r., ww. organ ponownie przedłużył termin zwrotu kwoty podatku od towarów i usług do dnia 22 czerwca 2020 r. wskazując na konieczność dokładnej weryfikacji zgromadzonych dokumentów w postaci pliku JPK. Zdaniem organu, rozstrzygnięcie powyższych wątpliwości uzależnione jest od udostępnienia informacji przez inne organy podatkowe, które mogą mieć znaczący wpływ na ustalenia prowadzonych czynności w kwestii zasadności zwrotu za listopad 2019 r. Wskazano, że na dzień sporządzenia postanowienia, organ podatkowy nie ma możliwości dokonania analizy całokształtu materiału dowodowego. Kolejnym postanowieniem z [...] r. dokonano przedłużenia zwrotu podatku do dnia 22 września 2020 r. W tym postanowieniu organ wskazał na wszczętą przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w dniu [...] kwietnia 2020 r. kontrolę celno-skarbową w zakresie kontroli przestrzegania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00