Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. I SAB/Op 20/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Judecki (spr.) Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi K. G. na bezczynność Starosty Oleskiego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1) zobowiązuje Starostę Oleskiego do rozpoznania wniosku K. G. z dnia 22 sierpnia 2023 r., uzupełnionego pismem z dnia 21 września 2023 r., w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy, 2) stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności w sprawie, 3) stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 4) zasądza od Starosty Oleskiego na rzecz skarżącej K. G. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

K. G. (zwana dalej: "stroną", "skarżącą") zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu bezczynność Starosty Oleskiego (zwanego dalej: "organem") w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia 22 sierpnia 2023 r., uzupełniony pismem z dnia 21 września 2023 r.

Skarżona bezczynność organu miała miejsce w następującym stanie faktycznym.

Z przedłożonych przez organ akt administracyjnych i treści skargi wynika, że strona wnioskiem z dnia 22 sierpnia 2023 r. (data wpływu do organu, według daty na prezentacie, w dniu 25 sierpnia 2023 r.). zwróciła się do organu z prośbą o udostępnienie informacji publicznej. We wniosku zwróciła się o udzielenie informacji dotyczącej nieruchomości oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr a, obręb [...], gmina P., położonej przy ul. [...] w K. Zadała w nim pytanie: "na jakiej podstawie prawnej (decyzja, postanowienie – data, sygnatura, inny dokument urzędowy – data sygnatura organ wydający) umiejscowiono budynki na mapie geodezyjnej". Pytanie to zadała, jak wyjaśniła, w związku z ujawnieniem na mapach geodezyjnych budynków, które - w jej ocenie - stanowią samowole budowlane, co do których nie została zakończona procedura legalizacyjna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00