Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 marca 2024 r., sygn. II SA/Wr 752/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Białek (sprawozdawca) po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 marca 2024 r. sprawy ze sprzeciwu K. O. od decyzji Wojewody Dolnośląskiego z dnia 16 listopada 2023 r. nr IF-O.7840.1.255.2023.MSZ w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na przebudowę budynku gospodarczego I. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; II. oddala wniosek o wymierzenie grzywny; III. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz K. O. kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu K. O. (dalej: skarżący) jest wskazana w sentencji decyzja Wojewody Dolnośląskiego (dalej: Wojewoda, organ odwoławczy), który decyzję Starosty Ząbkowickiego (dalej: Starosta, organ I instancji) z dnia 11 lipca 2023 r., nr 149/2023 – zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą skarżącemu pozwolenia przebudowę budynku gospodarczego – uchylił w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Zaskarżone rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Wskazaną na wstępie decyzją Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił skarżącemu pozwolenia na przebudowę budynku gospodarczego, położonego w K., przy ul. [...], nr ewid. [...]. Zgodnie z projektem, przebudowa obejmuje budowę schodów w ww. budynku w celu zapewnienia inwestorowi komunikacji do poddasza budynku gospodarczego i strychu budynku mieszkalnego.

W toku postępowania poprzedzającego wydanie ww. pozwolenia, co do wniosku skarżącego o jego udzielenie sprzeciw złożyła L. P. jako uczestniczka postępowania, która podniosła, że opisana nieruchomość pozostaje we współwłasności jej i skarżącego. Wskazała, że postępowanie o zniesienie współwłasności zostało zakończone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w Z. z dnia 28 lutego 2022 r., sygn. akt [...], które zostało utrzymane w mocy postanowieniem Sądu Okręgowego w Ś. z dnia 30 grudnia 2022 r., sygn. akt [...]. Jednak ww. orzeczeniem ustanowiono jedynie odrębną własność lokali mieszkalnych w budynku mieszkalnym, natomiast w pozostałym zakresie części wspólne budynku i inne urządzenia nie służące wyłącznie do użytku właścicieli lokali i w prawie własności gruntu pozostawiono we współwłasności uczestniczki i skarżącego. Zatem w ocenie uczestniczki skarżący nie ma prawa samodzielnie decydować o wykonywaniu w częściach wspólnych jakichkolwiek prac remontowo-budowlanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00