Czy otrzymywany przez pracowników samorządowych dodatek za wieloletnią pracę stanowi przychód ze stosunku pracy
Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego. A więc dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej wysokości obok zasiłku chorobowego płaconego przez ZUS. Od dodatku stażowego za czas choroby nie nalicza się składek społecznych, ani zdrowotnych. Naliczany jest tylko podatek. Czy otrzymywany przez pracowników samorządowych dodatek za wieloletnią pracę stanowi przychód ze stosunku pracy? Czy przychód ten pomniejsza się o pracownicze koszty uzyskania przychodów?
Otrzymywany przez pracowników samorządowych dodatek za wieloletnią pracę stanowi przychód ze stosunku pracy. Przychód ten pomniejsza się o pracownicze koszty uzyskania przychodów.
W oparciu o brzmienie przywołanych poniżej przepisów ustawy o PIT, ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego oraz Kodeksu pracy powiedzieć najpierw należy, że ZUS wypłacający zasiłek chorobowy jako płatnik pomniejsza zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Odnosząc powyższe do opisanego przypadku powiedzieć zatem należy, że skoro ZUS przy wypłacie zasiłku chorobowego comiesięcznie pomniejsza kwotę zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, to zakład pracy wypłacający dodatek za długoletnią pracę nie może pomniejszać zaliczek na podatek dochodowy o kwotę tego zmniejszenia.
Przychodem pracownika ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty pieniężne, niezależnie od źródeł ich finansowania. Stąd też należy powiedzieć, że otrzymywany przez pracowników samorządowych dodatek za wieloletnią pracę stanowi (jako składnik ich wynagrodzenia wynikający z ustawy o pracownikach samorządowych) przychód ze stosunku pracy.
W związku z powyższym skoro dodatek za długoletnią pracę stanowi przychód ze stosunku pracy, to w celu ustalenia dochodu polegającego opodatkowaniu przychód ten pomniejsza się o pracownicze koszty uzyskania przychodów. Z przepisów ustawy o PIT nie wynika bowiem, że pracownicze koszty uzyskania przychodów mają zastosowanie wyłącznie do wynagrodzenia za świadczoną pracę.
art. 9, ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1, art. 22 ust. 2, art. 31a ust. 1, art. 31b ust. 1-3, art. 32 ust. 1, art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.),
art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 530),
art. 22 § 1, art. 78 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465),
ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).
Marian Szałucki
doradca podatkowy