Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.35.2024.2.DK

Dotyczy oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prowadzone przez Spółkę Prace B+R w zakresie rozwijania Platformy oraz tworzenia Oprogramowania stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo - rozwojową oraz uznania wydatków wymienionych we wniosku za koszty kwalifikowane.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prowadzone przez Spółkę Prace B+R w zakresie rozwijania Platformy oraz tworzenia Oprogramowania stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo - rozwojową oraz uznania wydatków wymienionych we wniosku za koszty kwalifikowane jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 17 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania za działalność badawczo-rozwojową przedstawionych w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego Oprogramowań oraz możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 11 marca 2024 r.(data wpływu 11 marca 2024 r.) oraz pismem z 20 marca 2024 r. (data wpływu 20 marca 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca :

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (...) (dalej jako „Grupa”). Grupa zajmuje się m.in. tworzeniem, rozwijaniem, wdrażaniem specjalistycznego oprogramowania skierowanego głównie do firm (…).

Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie projektowania i dostarczania oprogramowania oraz usług informatycznych na rzecz innych spółek z Grupy oraz klientów zewnętrznych. Spółka jest wyodrębnioną w strukturze spółek Grupy spółką zajmującą się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania.

Wnioskodawca zawarł umowę o współpracy w zakresie rozwoju oprogramowania (dalej jako „Umowa”) na rzecz dwóch spółek należących do Grupy, tj. ze spółką amerykańską B.,Inc (dalej jako „B. Inc.”) oraz C. Limited z siedzibą w Irlandii (dalej jako „C. Ltd.”).

Mając na uwadze ciągły postęp technologiczny i wzrastające i zmienne wymagania klientów, prowadzenie działalności rozwojowej związanej z produktami Spółki jest niezbędnym elementem działalności Wnioskodawcy, w tym inwestycje w nowe pomysły oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych znajdujących zastosowanie w procesach biznesowych dla branży (…).

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie projektowania i rozwoju dla Grupy opartej na chmurze specjalistycznej platformy dla firm (…), zbudowanej i rozwijanej przy użyciu różnych technologii, takich jak (…) i przepływy pracy oparte na zdarzeniach, niezbędne do obsługi nowych modeli biznesowych i oczekiwań klientów (dalej: "(…)"). (…) jest unikalnym rozwiązaniem stworzonym dla firm (...), aby sprostać przyszłym zmianom w środowisku technologii (…) i stanowi istotę przewagi konkurencyjnej Grupy.

Oprócz rozwijania (…), Spółka tworzy oprogramowanie komputerowe dedykowane dla firm z branży (…).

Ponadto, Wnioskodawca może wykonywać inne usługi programistyczne oraz IT, które jednak nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

Działalność w zakresie rozwijania Platformy oraz tworzenia lub rozwijania oprogramowania

Działalność Spółki obejmuje następujące obszary:

1. Projektowanie i wdrażanie na indywidualne zamówienie klientów oprogramowania (dalej: „Oprogramowanie”). Oprogramowanie w większości przypadków jest tworzone przez Spółkę w ramach projektów - tj. na indywidualne zamówienie klienta Grupy (w takim przypadku jest ono dopasowane do indywidulanych potrzeb klienta Grupy);

2. Spółka podejmuje się również rozwijania nowych funkcjonalności Platformy. Wiąże się to zasadniczo z rozwijaniem w istniejącego oprogramowania. Rozwinięcia oprogramowania zmierzają w istocie do

  • rozwijania funkcjonalności (…),
  • poprawy konkurencyjności Spółki oraz Grupy poprzez poprawę konkurencyjności (…) na rynku podmiotów działających w branży (…),
  • adresowaniu potrzeb klientów z bardzo konkurencyjnej i wymagającej branży (…).

Wyżej wymienione prace dot. tworzenia Oprogramowania i rozwijania (…) określane są łącznie dalej jako „Prace B+R”.

Prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę, obejmują tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie IT i mają charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (stworzenia konkretnej funkcjonalności (…) czy Oprogramowania) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego oprogramowania (kodu źródłowego).

Praca projektowa w zakresie Prac B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania projektami informatycznymi, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu.

Prowadzone przez Spółkę Prace B+R polegają w szczególności na łączeniu oraz rozwijaniu zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz możliwościami, jakie daje technologia. Związane jest to z tym, że w ramach Prac B+R dochodzi do współpracy osób posiadających wiedzę z różnych obszarów technologii. Powyższe pozwala na łączenie unikatowej wiedzy z zakresu języków programowania, technologii oraz analityki biznesowej, efektem czego są unikatowe technologicznie i biznesowo rozwiązania, dające Spółce przewagę rynkową. W efekcie Prac B+R otrzymywane są nowe, ulepszone lub rozwinięte i zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych. Projekty, co do zasady, realizowane są w ramach cyklu projektowego.

Każdy projekt tworzony przez Wnioskodawcę wprowadza nowe koncepcje w zakresie programowania. Ze względu na unikalny cel i wymagania każdego Oprogramowania oraz (…) Wnioskodawca za każdym razem stosuje nowe koncepcje, narzędzia i rozwiązania które nie są tożsame z zastosowanymi poprzednio. Zatem, Wnioskodawca uwzględnia następujące aspekty, które przyczyniają się do oryginalności oraz innowacyjności oprogramowania:

  • Nowe algorytmy/metodyki (nowe, efektywne algorytmy lub metodyki rozwiązywania problemów, które nie istnieją w innych rozwiązaniach, co znacząco różnicuje Oprogramowanie oraz (…) Wnioskodawcy. Oryginalne podejście do rozwiązywania problemów poprawia wydajność lub jakość rozwiązań);
  • Wykorzystanie nowych technologii (użycie najnowszych technologii), które jeszcze nie są powszechnie stosowane (a w niektórych projektach konkurentów nie są stosowane wcale), zapewnia innowacyjność oprogramowania oraz jego przewagę.
  • Własne rozwiązanie branżowe (tworzenie Oprogramowania specjalizowanego dla konkretnej branży), które uwzględnia unikalne wymagania i procesy, które zapewnia oryginalność i wartość dla klientów. Tworzenie oprogramowania dla dużych klientów biznesowych z branży (…).
  • Nowe standardy i wzorce kodowania (każdy projekt wymaga ciągłego postępu oraz ewolucji wzorców kodowania i praktyk programistycznych co z całą pewnością wprowadza oryginalność w tworzonym oprogramowaniu, zapewniając bardziej zrozumiały, skalowalny i utrzymywalny kod źródłowy).

Pracownicy projektowi

Prace B+R prowadzona przez Spółkę, mają charakter systematyczny (tj. są wykonywane cyklicznie, wg ustalonego sposobu działania, charakterystycznego dla projektów IT), twórczy (tj. efektem Prac B+R jest opracowanie nowej lub ulepszonej wiedzy z zakresu oprogramowania komputerowego, stanowiącej efekty finalny działań kreatywnych osób związanych z projektem) i projektowy (działania w ramach prac B+R dzielą się na odrębne projekty, co pozwala na odpowiednie zarządzanie nimi, dobór pracowników, itd.). Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania/ stworzenia Oprogramowania lub rozwinięcia (…) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego Oprogramowania czy też rozwinięcie (…).

Każdy projekt mający na celu realizacje Umowy w zakresie rozwinięcia (…) czy stworzenia Oprogramowania, ma charakter odrębny tj. oddzielny projekt (…), do którego w celu jego realizacji każdorazowo jest tworzony zespół składający się z pracowników Spółki, jak i Grupy (dalej jako „Pracownicy”).

W zakresie doboru osób do danego projektu istotne jest posiadanie przez Pracownika odpowiedniej wiedzy technologicznej i branżowej oraz kompetencji, które w połączeniu z wiedzą i kompetencjami innych członków zespołu pozwalają na skuteczne prowadzenie Prac B+R.

Należy wskazać, że wszyscy pracownicy Wnioskodawcy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Wnioskodawca zatrudnia Pracowników w celu tworzenia i rozwijania Platformy lub Oprogramowania, w szczególności na następujących stanowiskach:

  • Programiści,
  • Testerzy automatyzujący,
  • Testerzy manualni,
  • Analitycy IT/ biznesowi,
  • (….) inżynierowie,
  • Architekci IT,
  • Product Menadżerowie.

Tworzone przez Pracowników Oprogramowania lub (…) mają charakter oryginalny (tj. wnoszą nową wartość, a ich rezultatem jest wytwór nowego, niepowtarzalnego oprogramowania/kodów źródłowych, które nie mają charakteru odtwórczego) oraz mają charakter indywidualny (tj. nie są wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, tylko są efektem określonych procesów myślowych, które wymagają od ich twórców kreatywności i innowacyjności).

Pracownicy realizując wyznaczone im zadania stworzenia Oprogramowania lub rozwijania (…), każdorazowo działają za pomocą niestandardowej i unikalnej metodologii, zależnej od specyfiki systemu komputerowego.

Mimo, że Pracownicy, tworząc odpowiednie rozwiązania, mogą się opierać na już zdobytych zasobach wiedzy, umiejętności i doświadczenia (tj. wykorzystują istniejące już technologie informatyczne oraz języki programowania), to nie powielają oni stosowanych wcześniej rozwiązań, lecz dążą do osiągnięcia rezultatu w postaci nowych i bardziej wydajnych algorytmów i skryptów. Jest to poniekąd wymuszone specyfiką i oryginalnością każdego z projektów oraz potrzebami biznesowymi, jakie muszą być adresowane w Oprogramowaniu lub (…). Unikalność metodologii i rozwiązań polega na tworzeniu autorskiego algorytmu lub skryptu, będącego wynikiem pracy twórczej o indywidualnym charakterze osób pracujących nad projektem. Taki charakter pracy cechuje się niepewnością co do efektów podejmowanych działań.

Niemniej jednak, w szerszej, ogólnej perspektywie, twórcza i unikalna działalność Pracowników sprawia, że tworzone Oprogramowania i rozwój (…) mają charakter innowacyjny, są bardziej wydajne i lepiej dopasowane do potrzeb ich użytkowników, w wyniku czego Pracownicy przyczyniają się do postępu technologicznego w dziedzinie tworzenia oprogramowania komputerowego. Innowacyjność ta przejawia się w szczególności tym, że w efekcie pracy Pracowników tworzone są zupełnie nowe lub znacząco ulepszone rozwiązania, które wcześniej nie były przez Wnioskodawcę stosowane.

Pracownicy projektowi czasem posiadają ogólny zarys funkcjonalności mającego być efektem ich pracy. Przy czym nie mają oni odgórnie narzuconych wytycznych co do komponentów programu komputerowego, pełnionych przez nie funkcji i panujących między nimi relacji oraz kodu źródłowego Oprogramowania lub (…).

Pracownikom projektowym stawiane jest zatem wyzwanie opracowania Oprogramowania lub np. opracowania funkcjonalności (…) spełniające określone wymagania w zakresie m.in. funkcjonalności, użyteczności, niezawodności, wydajności oraz łatwości obsługi. Stworzenie Oprogramowania lub rozwinięcia (…) spełniające wskazane powyżej wymagania jest zadaniem trudnym do wykonania, ponieważ składa się to na złożoność i wielowymiarowość procesów oraz mechanizmów funkcjonujących w środowisku klientów oraz konieczność dostosowania Oprogramowania lub (…) do specyfiki działalności prowadzonej przez klienta końcowego oraz jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Co natomiast przekłada się na wysoki stopień złożoności projektowanego nowego Oprogramowania lub rozwijania (…) (i wymaga angażowania osób posiadający różny zakres wiedzy i kompetencji). W związku z czym może się okazać, że dane oprogramowanie może nie spełniać oczekiwań klienta.

Każdorazowo zatem mówimy o rozwinięciu lub stworzeniu w środowisku produkcyjnym (…) lub Oprogramowania (w zapisach kodu, jego architekturze, formacie, strukturze danych itd.) oraz weryfikacji spełnienia opracowanych założeń koncepcyjnych w środowisku testowym, które może być niewidoczne dla użytkownika. Prace te są bowiem realizowane zanim oprogramowanie w danej (najnowszej lub indywidualnie wersji) zostanie udostępnione w środowisku produkcyjnym (celem testów i weryfikacji spełnienia ich oczekiwań).

Przebieg Prac B+R

Ze względu na charakter prac, konieczność zaangażowania szerszego zasobu Pracowników oraz konieczność łączenia interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu technologii oraz biznesu, poszczególne Prace B+R dzielą się na części, w ramach których możemy wyodrębnić etapy, tj.:

Etap 1 - Definiowanie wymagań - jasne zdefiniowanie i dokumentowanie wymagań dotyczących Oprogramowania lub funkcjonalności (…).

Etap 2 - Projektowanie architektury - etap ten zakłada przełożenie wymagań biznesowych na język techniczny. Celem tego etapu jest zaplanowanie głównych elementów, jak ma być zbudowane Oprogramowanie lub rozwinięta (…). Etap te stanowi również rozpoczęcie prac związanych z zaplanowaniem budowy kodu źródłowego oprogramowania.

Etap 3 - Budowanie lub rozwijanie Oprogramowania lub (…)- właściwy rozwój i kodowanie. Na tym etapie jest tworzony kod źródłowy oprogramowania zgodny z zaprojektowaną architekturą. Programiści muszą przestrzegać wytycznych dotyczących jakości kodu, a narzędzia programistyczne są używane do tworzenia kodu źródłowego. W projektach wykorzystywane są różne języki programowania wysokiego poziomu lub technologie. Język programowania oraz technologie dobierane są w zależności od typu tworzonego kodu źródłowego oprogramowania, potrzeb oraz możliwości technologicznych - co jest indywidualnie określane na potrzeby projektu.

Etap 4 -Testowanie kodu źródłowego oprogramowania - ten etap polega na tworzeniu testów oraz narzędzi testowych. Całość testów polega na przejściu określonych scenariuszy, które może wykonać docelowy użytkownik Oprogramowania lub (…). Następnie testy wykonywane są np. w wielu konfiguracjach sprzętowo-programowych uwzględniając różne wersje systemów operacyjnych oraz przeglądarek. Testy mają na celu identyfikację potencjalnych problemów oraz błędów, które należy wyeliminować.

Etap 5 - Zamknięcie prac rozwojowych i przekazanie finalnej wersji kodu źródłowego (Oprogramowania lub funkcjonalności (…)). Powyższe wskazuje, że prace związane z rozwojem Platformy lub tworzeniem Oprogramowania składają się z wielu elementów i etapów, są prowadzone w usystematyzowany i metodyczny sposób i angażuje osoby posiadające różne obszary wiedzy i specjalizacji.

Koszty Prac B+R

W związku z prowadzeniem Prac B+R, Wnioskodawca ponosi następujące rodzaje kosztów:

  • koszty pracownicze, obejmujące w szczególności wynagrodzenie zasadnicze oraz koszty składek sfinansowanych przez płatnika (dalej: „Koszty wynagrodzeń pracowników”),
  • koszty wydatków na sprzęt lub licencje konieczne do prowadzenia Prac B+R, tj. np. komputery oraz urządzenia peryferyjne, wyposażenie biura wykorzystywane przez danych pracowników zajmujących się Pracami B+R (dalej: „Koszty materiałowe”).

Koszty wynagrodzeń pracowników oraz Koszty materiałowe stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów (z tym, że w stosunku do Kosztów materiałowych, stanowiących środki trwałe, rozliczenie w kosztach uzyskania przychodu następuje w czasie). W szczególności, Spółka jako płatnik zalicza wynagrodzenie zasadnicze Pracowników do przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art.. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, dalej: „ustawa o PIT”).

Ewidencje

Spółka, w ramach swojej działalności prowadzi ewidencje rachunkowe, w tym ewidencje pomocnicze, w ramach których ma możliwość wyodrębnienia poszczególnych kosztów Prac B+R.

Podstawą do wyliczenia Kosztów wynagrodzeń pracowników jest prowadzona przez Pracowników Wnioskodawcy ewidencja czasu poświęcanego przez Pracowników na Prace B+R, w tym w szczególności stosunek Prac B+R, w ogólnym czasie pracy tych osób na rzecz Spółki. Przy czym czas pracy dokumentowany jest na każdy projekt osobno i rejestrowany jest w wewnętrznych systemach informatycznych Wnioskodawcy.

Konieczność prowadzenia tej ewidencji wynika z faktu, iż Pracownicy zatrudniani przez Wnioskodawcę mogę realizować nie tylko prace związane z tworzeniem Oprogramowania lub Ulepszeń. Niektórzy z Pracowników Projektowych wykonują i będą wykonywać również inne czynności, które nie są związane z tworzeniem Oprogramowania lub rozwijaniem Platformy tj. mają charakter (prac) rutynowy, odtwórczy czy administracyjny. Wobec czego, niektórzy Pracownicy zatrudniani przez Spółkę mogą być zaangażowani w wykonywanie czynności niestanowiących Prac B+R. Tak jak już zostało wcześniej wskazane, tego rodzaju prace nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

Na tej podstawie, Spółka jest w stanie ustalić kwotę kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, odpowiadających Kosztom wynagrodzeń funkcjonalnie związanych z realizowanymi Pracami B+R przez dedykowanych Zespoły projektowe.

W zakresie Kosztów materiałowych, na podstawie prowadzonych ewidencji Spółka jest wstanie określić w jakiej wysokości dany koszt stanowi koszt kwalifikowany związany z Pracami B+R, poprzez określenie iloczynu wysokości danego koszty materiałowego oraz miesięcznego stosunku procentowego wykorzystania go w czasie pracy B+R do miesięcznego czasu pracy danego pracownika materiału przypisanego do pracownika.

Ponadto należy wskazać, że Koszty wynagrodzeń pracowników oraz Koszty materiałowe nie zostały oraz nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

Dodatkowo Wnioskodawca pragnie wskazać, że:

1)nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z dnia 2021 r. poz. 706). Spółka nie prowadzi również działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani na terenie objętym decyzją o wsparciu nowej inwestycji,

2)nie prowadzi działalności gospodarczej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej oraz nie korzysta ze zwolnień strefowych, o których mowa w ustawie o CIT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

1)Od kiedy prowadzą Państwo działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i uzyskują z tego tytułu dochody? Proszę wskazać rok/lata.

Od momentu rozpoczęcia działalności operacyjnej przez Spółkę, tj. 2021 r.

2)Jeżeli korzystają Państwo z ww. zwolnień podatkowych, to czy zamierzają Państwo dokonać odliczeń przysługujących jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie były/nie są/nie będą uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku?

Spółka nie korzystała ze zwolnień podatkowych, a więc Wnioskodawca rozważa dokonanie odliczeń przysługujących jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowalnych, które nie były/nie są/nie będą uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku dochodowego od osób prawnych.

3)Za jaki okres zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na działalność badawczo - rozwojową?

Wnioskodawca nie podjął ostatecznej decyzji za jaki okres zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Jest to uzależnione m.in. od otrzymania interpretacji indywidualnej.

4)Czy uzyskują/będą Państwo uzyskiwać również przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierzają korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo rozwojową?

Spółka nie zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową od przychodów z zysków kapitałowych.

5)Czy koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, o których mowa we wniosku Spółka pokrywała/pokrywa ze środków własnych, nie były/nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?

Tak.

6)Czy ponoszone przez Państwa wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej były/są/będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów danego roku?

Tak.

7)Czy przedmiotem Państwa zapytania są wyłącznie prace, które mogą stanowić prace badawczo-rozwojowe realizowane jedynie przez Państwa Spółkę?

Tak. Spółka wykonuje powyższe prace samodzielnie, jako spółka programistyczna (podmiot zajmujący bezpośrednio się w ramach grupy tworzeniem oprogramowania). Prace związane z wytwarzaniem oprogramowania nie były/są/będą wykonywane pod kierownictwem oraz/lub w miejscu i czasie wyznaczonym przez podmioty zewnętrzne, poza sytuacjami określonymi przez wymagane terminy projektowe. Spółka w tym kontekście jest podmiotem niezależnym.

8)Jakie konkretnie są dotychczasowe efekty Państwa prac, tj.:

a)jakie Oprogramowanie (konkretna nazwa programu, konkretne zastosowanie programu ze wskazaniem, do czego służy dany program komputerowy) dotychczas Państwo stworzyli w ramach opisywanej we wniosku działalności?

Oprogramowanie (kod źródłowy oprogramowania) wytworzeniem przez Spółkę to (…), wraz z modułami takim jak (…).

Spółka tworzyła i rozwija kompleksowy system składający się z modułów, który modernizuje podstawowy system klienta i oszczędza znaczną ilość czasu i pieniędzy w działalności operacyjnej (…). Oprogramowanie zaimplementowane w podmiotach z branży (…) generuje oszczędności w procesach wewnętrznych firm. Jego opracowanie wymagało znajomości istniejących procesów (…) oraz opracowania możliwych zmian, a następnie stworzenie oprogramowania, które wykorzysta odpowiedni know - how i wygeneruje przez to przewagę konkurencyjną dla użytkowników oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Spółkę. W rezultacie Wnioskodawca pracuje oraz ciągle rozwija (usprawnia) swoje oprogramowanie. W ramach takich prac nad oprogramowaniem Spółka pracuje przykładowo nad modułami z zakresu (…), wsparcia procesów decyzyjnych u klientów, funkcjonalności tej platformy, dodatkowych aplikacji funkcjonujących w jej ramach. Szczegółowe funkcjonalności poszczególnych modułów są wskazane w poniższych odpowiedziach.

W przyszłości Wnioskodawca nie wyklucza tworzenia i pracy nad kolejnymi systemami IT oraz ich ciągłego rozwoju, ponieważ jest to istotne z punktu widzenia Spółki.

b)jakie Oprogramowanie (konkretna nazwa programu, konkretne zastosowanie programu ze wskazaniem, do czego służy dany program) oraz w jakim zakresie (każdy z konkretnych programów) został poddany modyfikacjom/zmianach w ramach wskazanych we wniosku Ulepszeń?

W zakresie ulepszeń Wnioskodawca pragnie wskazać, że chodzi o rozwijanie (czyli ulepszanie) opracowanego oprogramowania, przez dodawanie w nim kolejnych funkcjonalności, poprawy ich funkcjonowania, a więc o proces związany z tworzeniem oprogramowania komputerowego (kodu źródłowego oprogramowania) związanego z produktami (systemami IT spółki), które ze względu na postęp technologiczny oraz zmiany biznesowe wymagają rozwoju (o kolejne funkcjonalności lub moduły).

Jako przykład można wskazać wspomnianą wyżej platformę (…) i rozbudowywane (w zależności od zaistnienia potrzeb biznesowych) kolejne moduły.

9)Czy prowadzone przez Państwa prace w zakresie tworzenia i modyfikacji oprogramowania, które Spółka zamierza uznać za prace badawczorozwojowe, były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowaniem (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić rutynowych i okresowych zmian. Spółka wykonuje również czynności rutynowe i powtarzalne dla swoich klientów (…), niemniej nie stanowią one działalności rozwojowej i nie są przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację.

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów. Tego typu działalność jest klasyfikowana przez Wnioskodawcę jako ww.(…).

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki (po pozytywnym zakończeniu prac badawczo-rozwojowych),

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić produkcji seryjnej, powtarzalnej „taśmowej” produkcji tego samego oprogramowania w ramach bieżącej działalności Spółki,

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić działalności wspomagającej i pomocniczej, wykraczającej w ocenie Spółki poza zakres prac B+R.

e)czynności:

I.testowania produktu/produktów,

II.wykonanie badań produktu/produktów,

III.oceny produktu/produktów,

IV.bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac badawczorozwojowych,

Czynności już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych nad danym oprogramowaniem (kodem źródłowym oprogramowania, który został wykonany i sprzedany) nie są uznawane przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową. W związku z tym czynności wskazane przez tut. organ administracji podatkowej w zakresie testowania kodu źródłowego, oceny oprogramowania, badań produktów bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych nie stanowią działalności rozwojowej i nie są elementem stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

f)czynności serwisowych,

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności serwisowych. Czynności serwisowe wykonywane przez Spółkę są klasyfikowane przez Wnioskodawcę jako tzw.(…), co nie stanowi działalność rozwojowej i nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

g)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce, ponieważ każdy projekt związany tworzeniem oprogramowania ma indywidualny charakter i jest kierowany do rynku, a nie na potrzeby wewnętrze. Co więcej, nie są to rozwiązaniem „gotowym”, które Spółka może pobrać „z półki” i sprzedawać seryjnie.

h)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac badawczorozwojowych,

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku o interpretację nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić, czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac badawczo-rozwojowych.

i)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych?

Prace nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowaniem (kodu źródłowego oprogramowania) wskazane we wniosku nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych rozumianych jako wykonanie zwalidowanego kodu źródłowego oprogramowania.

10)Czy Państwa działalność, którą uważają Państwo na badawczo-rozwojową doprowadziła/doprowadzi do zaprojektowania i stworzenia nowego, zmienionego lub ulepszonego: produktu, procesu albo usługi? Jeśli tak, należy wskazać i opisać konkretny produkt, proces bądź usługę?

Tak. Przykładowo Wnioskodawca może wskazać platformę (…), która jest wieloelementową platforma dla branży (…), związaną ze sprzedażą, obsługą klientów, zarządzaniem szkodami i rozliczaniem kontraktów oraz zarządczą dla klientów, zawierając szereg modułów takich np. jak:

  • (…)
  • (…)
  • (…)
  • (…)
  • (…)
  • (…).

Ciągłe rozbudowywanie powyższej platformy i dostęp do której jest sprzedawany podmiotom z branży (…), dostosowywanie jej do zmieniających się realiów biznesowych oraz rozwój funkcjonalności wymaganych przez rynek jest fundamentalne z punktu widzenia Spółki.

11)Czy w stosunku do dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, to w czym przejawia się ta innowacyjność?

Tak, oprogramowanie tworzone przez Spółkę ma nowy i bardziej innowacyjny charakter. Wynika to ze zmieniającego się nieustannie środowiska biznesowego branży (…), tworzenia przez branżę nowych produktów (…). Wymusza to ciągłe implementowania zmian w procesach biznesowych oraz szukania efektywności w tym obszarze (co przekłada się na wzrost konkurencyjności). W konsekwencji generuje to oszczędności użytkownikom oprogramowania. Ponadto, daje to użytkownikom możliwość wykorzystania dużych baz danych do lepszego (…). Przedkłada się to na konieczność innowacyjnego podejścia Spółki do tworzenia oprogramowania dla wymagającej branży (…), podążania za zmianami w branży i decyduje o przewadze konkurencyjnej Wnioskodawcy.

W ramach tej działalności Spółka implementuje:

  • Nowe technologie, lub zastosowanie technologii w niespotykany dotąd sposób (np. Wykorzystanie (…))
  • Niestandardowe wykorzystanie istniejących systemów i rozwiązań
  • Nowe języki programowania lub kombinacja kilku języków/technologii w celu optymalizacji
  • Nowe protokoły komunikacyjne i nowe kanały integracji,
  • Wiedza nt. wykorzystania zasobów (np. chmura i sprzętu stacjonarny), co w praktyce pozwala na mniejsze,
  • Nowe rodzaje zabezpieczeń rozwiązania informatycznego lub integracja dotychczas wykorzystywanych rozwiązań (…) w niestandardowy sposób, co jest kluczowe dla branży (…), która bardzo restrykcyjnie podchodzi do bezpieczeństwa danych,
  • Niestandardowe zmiany/ulepszenia procesów,
  • Standaryzacja procesów i formatów, co przekłada się na oszczędności po stronie klientów,
  • Nowe algorytmy,
  • Nowe, unikatowe modele danych,
  • Wiedza nt. sposobu funkcjonowania branży (…), potrzeb użytkowników grup użytkowników i ich preferencji.

12)Czy prowadzone przez Państwa prace miały na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń?

Tak.

13)Czy każdy z obszarów przedstawionych we wniosku, będących przedmiotem Państwa pytania, których Spółka jest i będzie „twórcą”:

a)zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem?

Tak.

b)zawsze jest i będzie kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu?

Tak, efektem twórczej pracy był/jest/będzie kod źródłowy oprogramowania (oprogramowanie) nowo wytworzone przez Spółkę.

c)nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?

Tworzenie oprogramowania (kodu źródłowego) nie jest powtarzalną i seryjną działalnością „rzemieślniczą” , ponieważ do uzyskania zakładanego efektu konieczne jest łączenie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin i znajomość technologii. W konsekwencji, efekt finalny jest wypadkową wielu elementów oraz piwotów w trakcie projektu. Tym samym, ciężko przewidzieć jest ostateczny kształt wytworzonego kodu źródłowego, mimo że założenie co do celu jest stawiane na starcie projektu.

d)nie jest/nie będzie jedynie „techniczną”, a jest/będzie „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę?

Działalność twórcza Spółki nie jest/nie będzie jedynie „techniczną”, a jest/będzie „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów.

14)Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Państwa) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że Państwa oprogramowania, o których mowa we wniosku w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych usług, co pozwala uznać je za nowatorskie?

Oprogramowanie tworzone przez Spółkę jest wielowymiarową platformą dedykowaną dla branży (…), która ma swoją specyfikę produktów, rodzajów klientów i obsługi klienta. Na rynku występują rozwiązania, które oddzielnie potrafią adresować potrzeby branży (…), jednak w ograniczonym zakresie. Oprogramowanie wytwarzane przez Spółkę, ze względu na kompleksowe podejście do branży, jej znajomość, znajomość procesów występujących w takich organizacjach, znajomość otoczenia regulacyjnego (branża wysoce regulowana) pozwala Spółce na oferowanie kompleksowych narzędzi, które w ramach platformy wspierają klientów (oraz powodują wzrost ich konkurencyjności) w takich obszarach jak wspomniane już wcześniej:

  • (…) (opisane wyżej),
  • (…) (opisane wyżej),
  • (…) (opisane powyżej),
  • (…) (opisane powyżej).

Na powyższe nakłada się jeszcze wiedza i umiejętność w zakresie zarządzania danymi analitycznymi (…), co pozwala na poprawę procesów zarządczych w sytuacji, gdy klient Spółki analizuje szereg połączonych w jednym systemie danych (czego nie może osiągnąć lub jest to utrudnione w przypadku systemów rozproszonych). Oprogramowanie tworzone przez Spółkę generuje tworzenie nowej wiedzy i rozwiązań w następujących obszarach:

  • Niestandardowe wykorzystanie istniejących systemów i rozwiązań (np. Wykorzystanie synergii modułu oprogramowania do wsparcia procesów decyzyjnych i kontroli działalności organizacji z branży (…)),
  • Nowe języki programowania lub kombinacja kilku języków/technologii w celu optymalizacji,
  • Nowe protokoły komunikacyjne i nowe kanały integracji,
  • Nowe podejście do prac projektowych (zarządzanie projektem, techniki zarządzania jakością, sposoby testowania – automatyzacja procesów),
  • Wiedza nt. wykorzystania zasobów (łączenia tzw. Środowiska chmurowego i sprzętu stacjonarnego),
  • Nowe I ulepszone rodzaje zabezpieczeń rozwiązania informatycznego lub integracja dotychczas wykorzystywanych rozwiązań security w niestandardowy sposób,
  • Niestandardowe zmiany/ulepszenia procesów,
  • Standaryzacja procesów i formatów,
  • Nowe algorytmy oprogramowania,
  • Nowe, unikatowe modele danych,

15)Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem tej działalności, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac będących przedmiotem wniosku?

Spółka dysponowała zasobami wiedzy w zakresie technologii informatycznych, w tym języków oprogramowania, wiedzy biznesowej dotyczącej procesów charakterystycznych dla branży (…). W toku działalności Spółka rozwinęła kluczowe kompetencje w zakresie procesów biznesowych z branży (…) (co było wymagane do prowadzenia kompleksowych projektów IT w oprogramowaniu branżowym), oraz technologii informatycznych, co jest związane z ciągłymi dynamicznymi zmianami w tym obszarze. W szczególności wskazać można:

  • Znajomość procesów biznesowych,
  • Znajomość standardowych rozwiązań i ich ograniczeń,
  • Znajomość systemów i technologii,
  • Znajomość technik programowania,
  • Znajomość architektury IT,
  • Znajomość projektowania interfejsu graficznego,
  • Znajomość technik integracyjnych i protokołów,
  • Znajomość technik i metodologii testowania,
  • Umiejętność analitycznego myślenia,
  • Wiedza z zakresu baz danych i tworzenia modelu danych.

16)O jakich konkretnie wydatkach mowa kiedy wskazują Państwo, że ponoszą koszty wynagrodzenia pracowników? - Tutejszy organ prosi o konkretne wskazanie wydatków zaliczanych przez Państwa do tej grupy, gdyż w treści wniosku posłużono się - przy definiowaniu tej kategorii - jedynie ich przykładowym wyliczeniem (w szczególności wynagrodzenie zasadnicze oraz koszty składek finansowanych przez płatnika). Z tego względu proszę o doprecyzowanie i wskazanie wszystkich wydatków, które zamierzają Państwo uwzględnić w tej grupie lub wskazać, że wymienione wydatki są katalogiem zamkniętym. W przypadku, gdy katalog kosztów zostanie rozszerzony to należy wskazać przesłanki świadczące o bezpośrednim powiązaniu poszczególnych wydatków z prowadzoną bezpośrednio przez Państwa działalnością noszącą znamiona działalności badawczorozwojowej.

W zakres wynagrodzeń, które w ocenie Wnioskodawcy mogą stanowić koszty kwalifikowane, wchodzi:

2)wynagrodzenie zasadnicze,

3)wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,

4)premie

5)koszty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych (tj. bez funduszu pracy oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych), w zakresie w jakim pracownik był związany z działalnością badawczo-rozwojową.

17)O jakich konkretnie wydatkach mowa kiedy wskazują Państwo, że ponoszą koszty sprzętu oraz licencji? - Tutejszy organ prosi o konkretne wskazanie wydatków zaliczanych przez Państwa do tej grupy, gdyż w treści wniosku posłużono się - przy definiowaniu tej kategorii – jedynie ich przykładowym wyliczeniem (np. komputery oraz urządzenia peryferyjne, wyposażenie biura wykorzystywane przez danych pracowników zajmujących się Pracami B+R) z tego względu proszę o doprecyzowanie i wskazanie wszystkich wydatków w tym licencji, które zamierzają Państwo uwzględnić w tej grupie lub wskazać, że wymienione wydatki są katalogiem zamkniętym. W przypadku, gdy katalog kosztów zostanie rozszerzony to należy wskazać przesłanki świadczące o bezpośrednim powiązaniu poszczególnych wydatków z prowadzoną bezpośrednio przez Państwa działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej.

W chwili obecnej mowa jest o:

1.komputerach (np. laptop),

2.urządzeniach peryferyjnych do komputerów (np. monitor, myszka, stacje dokujące),

3.biurko i krzesło (jako stanowisko pracy wykorzystywane przez osobę, która wykonuje prace B+R – wymóg zapewnienia odpowiednich warunków pracy wynikający z przepisów BHP i prawa pracy),

4.licencje na oprogramowanie potrzebne do pracy (np. licencja na (…) lub tworzenia oprogramowania (np. (…)) – czyli oprogramowanie konieczne do pracy nad oprogramowaniem.

18)Czy środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy Państwa wniosek stanowią/będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i zostały/zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, oraz podlegają/będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

W przypadku komputerów lub licencji zbiorczych na oprogramowanie (np. (…)) o wartości powyżej 10 000 PLN netto, stanowią one dla Spółki środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, wprowadzone do ewidencji środków trwałych i podlegają amortyzacji zgodnie i na zasadach wynikających z regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

19)Czy dokonują Państwo/zamierzają dokonać odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie w części, w jakiej były/są/będą one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczorozwojowej?

Kosztem kwalifikowalnym będą odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie w części, w jakiej były/są/będą one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej

20)Od kiedy dokonują/zamierzają Państwo rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?

W terminach i zgodnie z wymogami oraz na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21)Czy dokonują/zmierzają Państwo dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop?

Tak.

22)Czy w celu skorzystania z odliczenia B+R prowadzą Państwo ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Tak.

W piśmie z 20 marca 2024 r. Wnioskodawca wskazał, że za koszty kwalifikowane działalności rozwojowej Spółka uznaje poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, w zakres których wchodzi:

1)wynagrodzenie zasadnicze,

2)wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,

3)premie

4)koszty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych (tj. bez funduszu pracy oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych).

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest wynagrodzenie chorobowe oraz wynagrodzenie urlopowe (usprawiedliwiona nieobecność).

Pytanie

1)Czy, zgodnie z art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy CIT, prowadzone przez Spółkę Prace B+R w zakresie rozwijania (…) oraz tworzenia Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej?

2)Czy, zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy CIT, kosztami kwalifikowanymi są, wydatki przeznaczone przez Spółkę w roku podatkowym na:

  • koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w prace B+R;
  • koszty materiałowe, w zakresie w jakim są wykorzystywane do działalności B+R?

3)Czy, zgodnie z 18d ustawy o CIT, Spółka jest uprawniona do zmniejszenia kwoty podstawy opodatkowania poprzez skorzystanie z ulgi na badania i rozwój?

Państwa stanowisko w sprawie

1)Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy CIT, prowadzone przez Spółkę Prace B+R w zakresie rozwijania (…) oraz tworzenia Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej.

2)Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy CIT, kosztami kwalifikowanymi są, wydatki przeznaczone przez Spółkę w roku podatkowym na:

  • koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w prace B+R;
  • koszty materiałowe, w zakresie w jakim są wykorzystywane do działalności B+R.

3)Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z 18d ustawy o CIT, Spółka jest uprawniona do zmniejszenia kwoty podstawy opodatkowania poprzez skorzystanie z ulgi na badania i rozwój.

Uzasadnienie

Ad. 1 Działalność badawczo- rozwojowa

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa stanowi „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;”

Przez badania naukowe określone w art. 4a ust. 27 pkt ustawy o CIT, rozumie się badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 poz. 742, dalej jako „prawo o SWiN”) oraz badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 prawa o SWiN,

Działalność Spółki nie stanowi badań naukowych w rozumieniu ustawy prawo o SWiN.

Jak wskazuje natomiast art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe to „prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;”

Tym samym, dla określenia definicji działalności badawczo rozwojowej, w tym działalności rozwojowej, konieczne jest odniesie się do definicji zawartej w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 prawa o SWiN, "Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.”

Zatem prace rozwojowe to działania polegające na:

  • nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu, wykorzystywaniu dostępnej już wiedzy i umiejętności, w tym narzędzi informatycznych lub oprogramowania,
  • do produkcji, planowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,
  • jednocześnie prace rozwojowe nie są działaniami o czysto rutynowym charakterze, które wprowadzają jedynie okresowe zmiany.

Żeby prace rozwojowe mogły zostać zakwalifikowane jako prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, muszą zatem zostać spełnione łącznie.

Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dot. IP BOX (dalej jako: „Objaśnienia”) w celu zakwalifikowania działalności podatnika do działalności badawczo-rozwojowej należy spełnić łącznie następujące kryteria tj.:

  • przesłanka twórczości (kreatywności),
  • przesłanka systematyczności,
  • zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań

Przesłanka twórczości

Pojęcie „twórczość” nie zostało zdefiniowana w ustawie o CIT, w związku z czym, aby zrozumieć to pojęcie należy się odwołać do jego wykładni językowej oraz pomocniczo wykładni przedstawionej przez Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).

Jak zostało wskazane w Objaśnieniach, „na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Natomiast w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wtedy, gdy istnieje nowy wytwór intelektu tj. rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, czyli posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.

Zatem twórczy charakter prac badawczo-rozwojowych może przejawiać się w szczególności w opracowywaniu nowych rozwiązań lub koncepcji, dotychczas niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika lub opracowane koncepcje lub rozwiązania są na tyle nowatorskie, że istotnie różnią się lub odbiegają od rozwiązań oraz koncepcji już funkcjonujących. Natomiast z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy wyłączyć działalność o charakterze rutynowym.

Przenosząc powyższe na grunt wyżej dokonanej wykładni pojęcia „twórczy”, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podjęta przez niego działalność w zakresie rozwijania Platformy lub tworzenia Oprogramowania odznacza się charakterem twórczym.

Tworzenie Oprogramowania oraz rozwijanie (…) przez Pracowników (Zespół projektowy) stanowi wytwór intelektu ww. osób, do czego prawa posiada Wnioskodawca (jako pracodawca).

Ponadto realizacja Prac B+R wymaga od Pracowników różnych zasobów wiedzy technicznej,

technologicznej oraz kreatywności, a także indywidualnego i oryginalnego charakteru.

Wytwarzanie nowego lub ulepszonego kodu źródłowego, skryptów oraz algorytmów, a także testowanie ich, pozwala na stwierdzenie, że przesłanka twórczości w przedmiotowym przypadku jest spełniona.

Ponadto jak zostało już wskazane w stanie faktycznym, twórcza i unikalna działalność Pracowników sprawia, że tworzone Oprogramowania i rozwijana Platforma mają charakter innowacyjny, są bardziej wydajne i lepiej dopasowane do potrzeb ich użytkowników, w wyniku czego Pracownicy przyczyniają się do postępu technologicznego w dziedzinie tworzenia oprogramowania komputerowego dedykowanego dla wymagającej branży (…). Innowacyjność ta przejawia się w szczególności tym, że w efekcie pracy Pracowników tworzone są zupełnie nowe lub znacząco ulepszone rozwiązania, które wcześniej nie były przez Wnioskodawcę stosowane. Tworzone Oprogramowania i rozwijanie Platformy nie mają charakteru rutynowego, gdyż prace nad nimi są dostosowane do indywidualnych wymogów danego projektu (SOW) lub zamówienia klienta na Oprogramowanie. Ponadto każdorazowo projekty (SOW) i Oprogramowania różnią się od siebie, co uniemożliwia bezpośrednie posłużenie się oprogramowaniem, skryptami czy kodami źródłowymi stworzonym w przeszłości.

Podsumowując działalność Spółki, związana z realizacją Prac B+R ma na celu m.in. tworzenie nowego Oprogramowania lub rozwinięcie i udoskonalenie Platformy poprzez wprowadzanie do nich istotnych modyfikacji, zmian, dodawanie niezastosowanych lub nieistniejących dotychczasowo skryptów, algorytmów, kodów źródłowych i funkcjonalności. Zatem Prace B+R mają charakter twórczy, indywidualny, są nowatorskie i ukierunkowane na opracowywanie nowych lub w znacznym stopniu ulepszonych rozwiązań informatycznych, które są nowatorskie, zdaniem Spółki w co najmniej w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i Grupy.

Przesłanka systematyczności

Drugim kryterium działalności badawczo-rozwojowej, jest podejmowanie działalności w sposób systematyczny. Sformułowanie „systematyczny” również nie zostało zdefiniowane na gruncie ustawy o CIT.

W celu zrozumienia ww. terminu, należy posłużyć się wykładnią językową oraz odwołać się do Objaśnień.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

Natomiast, z brzmienia art. 4a pkt 26 ustawy o CIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Mając na uwadze, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do "działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Wobec czego, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz m.in. zapotrzebowania rynku czy klientów.

Zatem spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od zachowania ciągłości tej działalności, a w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczy zatem, aby podatnik zaplanował i przeprowadził tylko jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i odpowiednie zasoby. Wówczas działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Podobne stanowisko zostało przyjęte w Objaśnieniach, gdzie Minister Finansów wskazuje, że „najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.”

Zważywszy na powyższe, termin „systematyczność” należy rozumieć jako podejmowanie działalności w sposób regularny (zorganizowany), wykonywanie jej w sposób uporządkowany, według pewnego systemu i w sposób metodyczny. Przebieg prac powinien być odpowiednio zaplanowany. Jak już wcześniej zostało wskazane, na spełnienie ww. kryterium nie będzie miało wpływu ani określenie czasu, przez jaki dana czynność ma być wykonywana, ani jak również to, czy podatnik będzie chciał wykonywać podobne czynności w przyszłości. Innymi słowy, spełnienie powyższego kryterium nie jest uzależnione od ciągłości prowadzonej działalności badawczo rozwojowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie stanu faktycznego prowadzona działalność w zakresie realizacji Prac B+R jest realizowana w sposób systematyczny tj. poszczególne Prace B+R dzielą się na części, w ramach których wyodrębnione zostają następujące etapy:

Etap 1 - Definiowanie wymagań - jasne zdefiniowanie i dokumentowanie wymagań dotyczących Oprogramowania lub funkcjonalności Platformy.

Etap 2 - Projektowanie architektury – etap ten zakłada przełożenie wymagań biznesowych na język techniczny. Modyfikacja kodu źródłowego oprogramowania, tak aby decyzja, co i jak należy zmienić w kodzie, aby osiągnąć cele stawiane. Zaplanowanie dalszej pracy.

Etap 3 - Budowanie lub rozwijanie Oprogramowania lub Platformy- właściwy rozwój i kodowanie. Na tym etapie jest tworzony kod źródłowy oprogramowania zgodny z zaprojektowaną architekturą.

Programiści muszą przestrzegać wytycznych dotyczących jakości kodu, a narzędzia programistyczne są używane do tworzenia kodu źródłowego. W projektach wykorzystywane są różne języki programowania wysokiego poziomu lub technologie. Język programowania oraz technologie dobierane są w zależności od typu tworzonego kodu źródłowego oprogramowania, potrzeb oraz możliwości technologicznych – co jest indywidualnie określane na potrzeby projektu.

Etap 4 -Testowanie kodu źródłowego oprogramowania - ten etap polega na tworzeniu testów oraz narzędzi testowych. Całość testów polega na przejściu określonych scenariuszy, które może wykonać docelowy użytkownik Oprogramowania lub Platformy. Następnie testy wykonywane są np. w wielu konfiguracjach sprzętowo-programowych uwzględniając różne wersje systemów operacyjnych oraz przeglądarek. Testy mają na celu identyfikację potencjalnych problemów oraz błędów, które należy wyeliminować.

Etap 5 – Zamknięcie prac rozwojowych i przekazanie finalnej wersji kodu źródłowego (Oprogramowania lub funkcjonalności Platformy). Biorąc powyższe pod uwagę, Prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę są w sposób usystematyzowany, metodyczny, zorganizowany, w określonych etapach oraz nie mają charakteru incydentalnego. W szczególności, realizowane są przez dedykowane i specjalnie tworzone zespoły projektowe. Poszczególni Pracownicy są dobierani do zespołów projektowych z uwzględnieniem ich dotychczasowego doświadczenia, umiejętności i kompetencji. Taki sposób tworzenia pod konkretny projekt zespołu ma zapewnić najlepszą realizację danego projektu.

Pracownicy mają również przydzielone zadania w obrębie Projektów i zobowiązani są do rejestrowania czasu pracy na Projektach. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności w odniesieniu do działalności Wnioskodawcy jest spełnione, gdyż działalność w ramach Prac B+R związana z rozwijaniem Platformy lub tworzeniem Oprogramowana prowadzona jest w sposób uporządkowany, zgodnie z określonymi procedurami postępowania, według wcześniejszego ściśle określonego planu.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań

Ostatnim kryterium jakie musi zostać spełnionej jest rezultat prowadzonej działalności badawczorozwojowej (tj. zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań).

Jak zostało wskazane w Objaśnieniach, „działalność badawczo- rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).”

Jak wskazują ww. Objaśnienia, sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „korzystanie z już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Zatem Objaśnienia rozróżniają powyższą przesłankę i dzielą ją w zależności od tego czy podatnik prowadzi badania naukowe czy prace rozwojowe.

Mając na uwadze, że przedstawione w niniejszym wniosku Prace B+R, zdaniem Wnioskodawcy są pracami rozwojowymi, to należy odnieść się do elementu celowości tj. zdobycia i wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych czy ulepszonych zastosowań.

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, kluczowym elementem działalności rozwojowej jest to, że działalność musi być nastawiona na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie jej do nowych zastosowań. Wobec czego w powyższym zakresie kluczowa jest możliwość wykazania, że w toku prowadzonej działalności podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę oraz umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

Jak wynika z przedstawionego w niniejszym wniosku stanu faktycznego, prowadzone przez Wnioskodawcę:

  • prace dotyczą opracowywania nowych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych tj. Oprogramowania i rozwijanie Platformy, gdzie w ramach Prac B+R Pracownicy wykorzystują dostępną wiedzę z zakresu technologii, języków programowania oraz procesów biznesowych lub pozyskują nową wiedzę w tych obszarach.
  • Prace B+R są prowadzone w sposób systematyczny tj. według określonych i ułożonych w odpowiedniej kolejności etapów,
  • Prace B+R mają charakter twórczy tj. są nakierowane na wykorzystywanie lub wypracowanie/ tworzenie nowych rodzajów Oprogramowani lub rozwinięcie Platformy),
  • realizowane Prace B+R nie mają charakteru działań rutynowych czy okresowych zmian.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym Pracownicy, tworząc odpowiednie rozwiązania, mogą się opierać na już zdobytych zasobach wiedzy, umiejętności i doświadczenia (tj. wykorzystują w tym celu już istniejące technologie informatyczne oraz języki programowania w połączeniu z wiedzą związaną z procesami biznesowymi). Jednakże nie powielają oni stosowanych wcześniej rozwiązań, lecz dążą do osiągnięcia rezultatu w postaci nowych i bardziej wydajnych algorytmów i skryptów. Każdorazowo zatem mówimy o rozwinięciu lub tworzeniu autorskiego kodu źródłowego czy skryptu w środowisku produkcyjnym Platformy lub Oprogramowania (w zapisach kodu źródłowego, jego architekturze, formacie, strukturze danych itd.) oraz weryfikacji spełnienia opracowanych założeń koncepcyjnych w środowisku testowym, które może być niewidoczne dla użytkownika. Prace te są bowiem realizowane zanim oprogramowanie w danej (najnowszej lub indywidualnej wersji) zostanie udostępnione w środowisku produkcyjnym (celem testów i weryfikacji spełnienia ich oczekiwań). Jest to poniekąd wymuszone specyfiką i oryginalnością każdego z projektów oraz potrzebami biznesowymi, jakie muszą być adresowane w Oprogramowaniu lub Platformie. Należy wskazać, że dokonując analizy przebiegu realizacji Prac B+R możliwe jest wskazanie, że w toku przeprowadzanych ww. prac, pracownicy projektowi zdobywają i wykorzystują aktualnie dostępną wiedze i umiejętności w celu planowania oraz projektowania.

W ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność, w związku z realizacją Prac B+R nakierowana jest na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie jej do tworzenia nowych zastosowań biznesowych.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, realizowane przez Spółkę Prace B+R:

  • są pracami rozwojowymi, mającymi twórczy charakter oraz są prowadzone w systematyczny sposób,
  • mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy lub jej wykorzystanie do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług,
  • polegają na wykorzystywaniu specjalistycznej wiedzy i umiejętności posiadanej przez Pracowników Wnioskodawcy,
  • nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian.

Tym samym, w opinii Spółki działalność w zakresie realizacji Prac B+R, w zakresie tworzenia Oprogramowania lub rozwijania Platformy, spełnia definicję prac rozwojowych, o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy o SWiN tj. nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowani/a, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Należy wskazać, że rezultatem Prac B+R wykonywanych przez Wnioskodawcę są unikatowe, niestosowane dotychczas, nowe, innowacyjne (narzędzia informatyczne) oprogramowanie, które co najmniej w skali branży (…) są nowymi lub ulepszonym/ innowacyjnymi produktami/ oprogramowaniem i stanowią o przewadze konkurencyjnej Spółki oraz Grupy.

Zatem, realizowane przez Spółkę czynności polegające na tworzeniu Oprogramowania oraz rozwijaniu Platformy przez zatrudnionych przez Spółkę do tego celu Pracowników, którzy realizują Pace B+R spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Spółka pragnie wskazać, że również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach konsekwentnie potwierdzają, że działalność polegająca na tworzeniu bądź rozwijaniu oprogramowania stanowi działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do stosowania ulgi badawczo-rozwojowej. Przykładowo Wnioskodawca wskazuje:

1)Interpretacja indywidulana z dnia 28 listopada 2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.455.2023.2.JMS,

2)Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.434.2023.2.AZ,

3)Interpretacja indywidulana z dnia 8 września 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.356.2023.4.KW,

4)Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.266.2023.2.JMS.

Ad. 2 Koszty kwalifikowane

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową tj. koszty kwalifikowane. Przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Natomiast w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT wprowadzony został katalog zamknięty wydatków, które mogą być uznane za koszty kwalifikowane, mogące podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Katalog ten przewiduje, że za koszt kwalifikowany mogą zostać uznane m.in.:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 poz. 1230, dalej jako „Ustawa o SUP”), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

2)wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (art. 18b ust. 2 pkt 2 i 2a ustawy o CIT),

3)w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2 Ustawy o CIT,

Koszty wynagrodzeń pracowników

W zakresie Pracowników, Wnioskodawca zatrudnia osoby na podstawie umów o pracę, w związku z czym ponosi w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUP.

Na podstawie prowadzonych przez Spółkę ewidencji, Wnioskodawca jest wstanie określić w jakim wymiarze poszczególne osoby są związane z Pracami B+R, a w konsekwencji działalnością rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (tj. w szczególności przychody pracowników ze stosunku pracy, wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego.), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUP w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Mając na uwadze powyższe, do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe tj. m.in. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki jak również sfinansowane przez płatnika składki z tych tytułów należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Zatem do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć min. składki emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jednakże, żeby podatnik mógł skorzystać z odliczenia, musi on określić część, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Przy czym, przepisy ustawy o CIT nie precyzują jednocześnie szczegółowych zasad, zgodnie z którymi należy ustalać ww. udział.

Należy wskazać, że w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT pojęcie czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na prace badawczo-rozwojowe. Wobec czego odliczeniu nie będzie podlegały kwoty wynagrodzeń (z tytułu umowy o pracę czy świadczenia usług) i składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności m.in takich jak wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenie z tytułu urlopu i inne. Zatem zasadnym jest wyłączenie z kosztów kwalifikowalnych ulgi badawczo rozwojowej oraz wyodrębnienie tej części wynagrodzeń i świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, które są zostały określone w ustawie o SUP, które nie są związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Podstawą do wyliczenia Kosztów wynagrodzeń pracowników jest prowadzona przez Pracowników Wnioskodawcy ewidencja czasu pracy. Wskazuje ona ilość poświęcanego czasu pracy przez Pracowników na prace B+R oraz pozostałe czynności (nie stanowiące Prac B+R).

Konieczność prowadzenia tej ewidencji wynika z faktu, iż Pracownicy zatrudniani przez Wnioskodawcę mogą realizować nie tylko prace związane z tworzeniem Oprogramowania lub rozwijaniem Platformy.

Tym samym, na podstawie takiej ewidencji (określającej proporcję Prac B+R do całości czasu pracy pracownika w miesiącu) oraz wartości wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne (bez Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), Spółka ma możliwość określenia wysokości kosztów kwalifikowalnych wynagrodzeń pracowników związanych bezpośrednio z Pracami B+R

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy Koszty wynagrodzenia pracowników, w zakresie w jakim ich czas pracy jest związany z Pracami B+R, mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, zgodnie z w art. 18d ust 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych, przykładowo w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 października 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.434.2023.2.AZ.

Sprzęt

W zakresie wydatków materiałowych, związanych z zakupem sprzętu oraz urządzeń peryferyjnych wykorzystywanego do Prac B+R, Wnioskodawca pragnie wskazać, że przepisy Ustawy o CIT nie definiują pojęć „materiały” i „surowce”.

Definicje w tym zakresie zawiera np. ustawa o rachunkowości, gdzie jest wskazane, że materiały zaliczają się do zapasów i rzeczowych aktywów obrotowych, które zostały nabyte do zużycia na własne potrzeby.

Materiały stanowią zasadniczo niezbędny składnik w prowadzeniu procesu produkcji. Surowce stanowią jedną z kategorii materiałów, obok materiałów podstawowych, pomocniczych, paliw czy części zamiennych.

Słownik Języka Polskiego PWN definiuje materiały jako „zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy”, a surowiec jako „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii”.

Kosztami kwalifikowanymi będą także wydatki na nabycie sprzętu specjalistycznego, który nie stanowi środków trwałych i który jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wydaje się jednak zasadnym przyjęcie, że kosztami kwalifikowanymi będą wszelkie materiały, surowce, wyposażenie, a także np. narzędzia, które są ściśle związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową i na potrzeby tej działalności wykorzystywane.

Skoro jako przykład takich wydatków (posługując się wyrazami „w szczególności”) Ustawodawca podaje naczynia, przybory laboratoryjne, urządzenia pomiarowe, to przenosząc ten przykład na sytuację Wnioskodawcy, jako koszty kwalifikowane powinny być uznane - koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego i akcesoriów czy urządzeń peryferyjnych (np. kabli, klawiatur, myszek, części zamiennych) czy np. urządzeń mobilnych oraz monitorów, jako narzędzi niezbędnych Pracownikom do prowadzenia Prac B+R.

Wydatki te bowiem są ponoszone w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Wnioskodawcy (Pracami B+R). Gdyby nie zadania wykonywane w ramach prac związanych z tworzeniem Oprogramowania oraz rozwojem Platformy, Wnioskodawca wydatków tych by nie poniósł. Jednocześnie są one niezbędne dla prawidłowej realizacji Prac B+R.

W konsekwencji, wydatki na sprzęt oraz urządzenia peryferyjne również mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa 18b ust. 2 pkt 2 i 2a ustawy o CIT, w zakresie w jakim są wykorzystywane do Prac B+R.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych, przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 3 listopada 2023 r. 0111-KDIB1-3.4010.480.2023.2.JMS

Amortyzacja środków trwałych i WNiP

Zgodnie z art. 18d ust 3 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Kosztem kwalifikowanym może być tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 ustawy o CIT.

Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (tj. uznane za koszty kwalifikowane) w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, określoną w art. 18d ustawy o CIT, pod warunkiem, że:

  • zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym,
  • nie dotyczą środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wyłączonych z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową,
  • środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, których dotyczy odpis, wykorzystywane są w prowadzonej działalności rozwojowej.

Zatem odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, powinny dotyczyć aktywów, które spełniają definicję środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto ww. aktywa nie powinny być wymienione w katalogu środków trwałych niepodlegających amortyzacji, określonych w art. 16 ust 1 ustawy o CIT.

Należy wskazać, że Wnioskodawca może dokonywać odpowiedniego wyodrębnienia środków trwałych i WNiP używanych do prac rozwojowych (Prac B+R), na podstawie odpowiednich ewidencji, co umożliwi określenie wysokości kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz WNiP bezpośrednio wykorzystywanych do działalności rozwojowej Spółki, w ramach realizacji Prac B+R (w całości lub proporcjonalnie w zakresie w jakim środki trwałe lub WNiP były i będą wykorzystywane przez Pracowników w ramach realizacji Prac B+R).

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy będzie on uprawniony do uznania wyżej wskazanych kosztów amortyzacji oraz WNiP za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy o CIT, w zakresie w jakim wykorzystywane są do działalności rozwojowej w ramach Prac B+R.

Podejście to potwierdzają organy podatkowe, przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 28 czerwca 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.290.2023.2.MR.

Ad. 3

Odliczenie kosztów kwalifikowanych

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT „Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.”

Powyższa regulacja wskazuje, że w przypadku podatników prowadzących działalność badawczo rozwojową są oni uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowalne), maksymalnie do wysokości dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym przez podatnika.

Zgodnie z art. 18d ust 7 pkt 3 ustawy o CIT kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 100% kosztów, o których mowa w art. 18d ust 2 pkt 2-5, ust 2a i ust 3 ustawy o CIT, oraz 200% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o CIT.

Ponadto zgodnie z art. 18d ust 8 ustawy o CIT odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 ustawy o CIT.

Jednocześnie, w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast, art. 9 ust. 1b ustawy CIT, wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej podatnika kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, w przypadku podatników CIT, którzy:

1)prowadzą działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,

2)ponoszą koszty, które są bezpośrednio związane z działalnością rozwojową (koszty kwalifikowalne, o których mowa w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT),

3)koszty kwalifikowane nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie,

4)prowadzą stosowne ewidencje, o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT,

5)wykazują dochód do opodatkowania w danym roku, są uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania (dochodu za dany rok podatkowy) kosztów kwalifikowalnych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Pamiętać należy jednak, że kwota odliczenia kosztów kwalifikowanych wynosi nie więcej niż:

6)200% w przypadku kosztów kwalifikowalnych związanych z wynagrodzeniami (z wyłączeniem składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych),

7)100% w pozostałych przypadkach kosztów kwalifikowalnych.

Odliczenia podatnik dokonuje w swoim rocznym zeznaniu podatkowym za dany rok.

Mając na uwadze powyższe, Spółka, będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych:

  • prowadzi działalność rozwojową, która stanowi element działalności badawczo rozwojowej w zakresie tworzenia Oprogramowania oraz rozwijania Platformy,
  • ponosiła i ponosi koszty na działalność B+R (Prace B+R) w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. Koszty wynagrodzeń pracowników oraz Koszty materiałowe, w tym koszty materiałów oraz środków trwałych i WNiP,
  • koszty Prac B+R stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
  • koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej (Prac B+R),
  • koszty kwalifikowane, tj. Koszty wynagrodzeń pracowników oraz Koszty materiałowe, w tym koszty materiałów oraz środków trwałych i WNiP, nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiekolwiek formie.

Mając na uwadze powyższe, Spółka spełnia wszystkie wymagane przez regulacje Ustawy o CIT warunki, do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy CIT, to znaczy do odliczania kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc powyższe przepisy na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że prowadzicie Państwo działalność w zakresie projektowania i rozwoju dla Grupy opartej na chmurze specjalistycznej platformy dla firm (…), zbudowanej i rozwijanej przy użyciu różnych technologii, takich jak (…), niezbędne do obsługi nowych modeli biznesowych i oczekiwań klientów. Platforma jest unikalnym rozwiązaniem stworzonym dla firm (…), aby sprostać przyszłym zmianom w środowisku technologii ubezpieczeniowych i stanowi istotę przewagi konkurencyjnej Grupy. Oprócz rozwijania (…), Spółka tworzy oprogramowanie komputerowe dedykowane dla firm z branży (…). Projektowanie i wdrażanie na indywidualne zamówienie klientów oprogramowania (dalej: „Oprogramowanie”). Oprogramowanie w większości przypadków jest tworzone przez Spółkę w ramach projektów - tj. na indywidualne zamówienie klienta Grupy (w takim przypadku jest ono dopasowane do indywidulanych potrzeb klienta Grupy).

Spółka prowadzi działalność, która nosi znamiona działalności badawczo - rozwojowej od momentu rozpoczęcia działalności operacyjnej, tj. od 2021 r.

Spółka podejmuje się również rozwijania nowych funkcjonalności Platformy. Wiąże się to zasadniczo z rozwijaniem w istniejącego oprogramowania. Rozwinięcia oprogramowania zmierzają w istocie do:

  • rozwijania funkcjonalności (…),
  • poprawy konkurencyjności Spółki oraz Grupy poprzez poprawę konkurencyjności (…) na rynku podmiotów działających w branży (…),
  • adresowaniu potrzeb klientów z bardzo konkurencyjnej i wymagającej branży (…).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec powyższego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że prace badawczo-rozwojowe w ramach wskazanych powyżej Projektów nie były związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Tak jak Spółka wskazała w uzupełnieniu tworzenie oprogramowania (kodu źródłowego) nie jest powtarzalną i seryjną działalnością „rzemieślniczą” , ponieważ do uzyskania zakładanego efektu konieczne jest łączenie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin i znajomość technologii. W konsekwencji, efekt finalny jest wypadkową wielu elementów oraz piwotów w trakcie projektu. Tym samym, ciężko przewidzieć jest ostateczny kształt wytworzonego kodu źródłowego, mimo że założenie co do celu jest stawiane na starcie projektu.

Oprogramowanie (kod źródłowy oprogramowania) wytworzone przez Spółkę to (…), w raz z modułami takim jak (…).

Spółka tworzyła i rozwija kompleksowy systemy, składający się z modułów, który modernizuje podstawowy system klienta i oszczędza znaczną ilość czasu i pieniędzy w działalności operacyjnej (…). Oprogramowanie zaimplementowane w podmiotach z branży (…) generuje oszczędności w procesach wewnętrznych firm. Jego opracowanie wymagało znajomości istniejących procesów (…) oraz opracowania możliwych zmian, a następnie stworzenie oprogramowania, które wykorzysta odpowiedni know how i wygeneruje przez to przewagę konkurencyjną dla użytkowników oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Spółkę. W rezultacie Wnioskodawca pracuje oraz ciągle rozwija (usprawnia) swoje oprogramowanie. W ramach takich prac nad oprogramowaniem Spółka pracuje przykładowo nad modułami z zakresu (…), wsparcia procesów decyzyjnych u klientów, funkcjonalności tej platformy, dodatkowych aplikacji funkcjonujących w jej ramach. Szczegółowe funkcjonalności poszczególnych modułów zostały wskazane w uzupełnieniu wniosku.

Oprogramowanie tworzone przez Spółkę ma nowy i bardziej innowacyjny charakter. Wynika to ze zmieniającego się nieustannie środowiska biznesowego branży (…), tworzenia przez branżę nowych produktów (…). Wymusza to ciągłe implementowania zmian w procesach biznesowych oraz szukania efektywności w tym obszarze (co przekłada się na wzrost konkurencyjności). W konsekwencji generuje to oszczędności użytkownikom oprogramowania. Ponadto, daje to użytkownikom możliwość wykorzystania dużych baz danych do lepszego (…). Przedkłada się to na konieczność innowacyjnego podejścia Spółki do tworzenia oprogramowania dla wymagającej branży finansowej, podążania za zmianami w branży i decyduje o przewadze konkurencyjnej Wnioskodawcy.

W ramach tej działalności Spółka implementuje:

  • Nowe technologie, lub zastosowanie technologii w niespotykany dotąd sposób (np. Wykorzystanie skryptów programistycznych do integracji)
  • Niestandardowe wykorzystanie istniejących systemów i rozwiązań
  • Nowe języki programowania lub kombinacja kilku języków/technologii w celu optymalizacji
  • Nowe protokoły komunikacyjne i nowe kanały integracji,
  • Wiedza nt. wykorzystania zasobów (np. chmura i sprzętu stacjonarny),
  • Nowe rodzaje zabezpieczeń rozwiązania informatycznego lub integracja dotychczas wykorzystywanych rozwiązań security w niestandardowy sposób, co jest kluczowe dla branży finansowej, która bardzo restrykcyjnie podchodzi do bezpieczeństwa danych,
  • Niestandardowe zmiany/ulepszenia procesów,
  • Standaryzacja procesów i formatów, co przekłada się na oszczędności po stronie klientów,
  • Nowe algorytmy,
  • Nowe, unikatowe modele danych,
  • Wiedza nt. sposobu funkcjonowania branży finansowej, potrzeb użytkowników grup użytkowników i ich preferencji.

Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi w zakresie tworzenia innowacyjnych oprogramowań, ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z opisu sprawy wynika, że działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany.

Ze względu na charakter prac, konieczność zaangażowania szerszego zasobu Pracowników oraz konieczność łączenia interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu technologii oraz biznesu, poszczególne Prace B+R dzielą się na części, w ramach których Spółka wyodrębnia etapy, tj.:

Etap 1 - Definiowanie wymagań - jasne zdefiniowanie i dokumentowanie wymagań dotyczących Oprogramowania lub funkcjonalności (…).

Etap 2 - Projektowanie architektury - etap ten zakłada przełożenie wymagań biznesowych na język techniczny. Celem tego etapu jest zaplanowanie głównych elementów, jak ma być zbudowane Oprogramowanie lub rozwinięta (…). Etap te stanowi również rozpoczęcie prac związanych z zaplanowaniem budowy kodu źródłowego oprogramowania.

Etap 3 - Budowanie lub rozwijanie Oprogramowania lub (…)- właściwy rozwój i kodowanie. Na tym etapie jest tworzony kod źródłowy oprogramowania zgodny z zaprojektowaną architekturą. Programiści muszą przestrzegać wytycznych dotyczących jakości kodu, a narzędzia programistyczne są używane do tworzenia kodu źródłowego. W projektach wykorzystywane są różne języki programowania wysokiego poziomu lub technologie. Język programowania oraz technologie dobierane są w zależności od typu tworzonego kodu źródłowego oprogramowania, potrzeb oraz możliwości technologicznych - co jest indywidualnie określane na potrzeby projektu.

Etap 4 -Testowanie kodu źródłowego oprogramowania - ten etap polega na tworzeniu testów oraz narzędzi testowych. Całość testów polega na przejściu określonych scenariuszy, które może wykonać docelowy użytkownik Oprogramowania lub (…). Następnie testy wykonywane są np. w wielu konfiguracjach sprzętowo-programowych uwzględniając różne wersje systemów operacyjnych oraz przeglądarek. Testy mają na celu identyfikację potencjalnych problemów oraz błędów, które należy wyeliminować.

Etap 5 - Zamknięcie prac rozwojowych i przekazanie finalnej wersji kodu źródłowego (Oprogramowania lub funkcjonalności (…)).

Powyższe wskazuje, że prace związane z rozwojem Platformy lub tworzeniem Oprogramowania składają się z wielu elementów i etapów, są prowadzone w usystematyzowany i metodyczny sposób i angażuje osoby posiadające różne obszary wiedzy i specjalizacji.

Powyższe potwierdza zatem, że spełnione jest przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z Państwa uzupełnienia wynika, że w rezultacie prowadzonych przez Spółkę prac B+R, Oprogramowanie tworzone przez Spółkę generuje tworzenie nowej wiedzy i rozwiązań w następujących obszarach:

  • Niestandardowe wykorzystanie istniejących systemów i rozwiązań (np. Wykorzystanie synergii modułu oprogramowania do wsparcia procesów decyzyjnych i kontroli działalności organizacji z branży (…)),
  • Nowe języki programowania lub kombinacja kilku języków/technologii w celu optymalizacji,
  • Nowe protokoły komunikacyjne i nowe kanały integracji,
  • Nowe podejście do prac projektowych (zarządzanie projektem, techniki zarządzania jakością, sposoby testowania – automatyzacja procesów),
  • Wiedza nt. wykorzystania zasobów (łączenia tzw. Środowiska chmurowego i sprzętu stacjonarnego),
  • Nowe I ulepszone rodzaje zabezpieczeń rozwiązania informatycznego lub integracja dotychczas wykorzystywanych rozwiązań security w niestandardowy sposób,
  • Niestandardowe zmiany/ulepszenia procesów,
  • Standaryzacja procesów i formatów,
  • Nowe algorytmy oprogramowania,
  • Nowe, unikatowe modele danych,

W toku działalności Spółka rozwinęła kluczowe kompetencje w zakresie procesów biznesowych z branży (…) (co było wymagane do prowadzenia kompleksowych projektów IT w oprogramowaniu branżowym), oraz technologii informatycznych, co jest związane z ciągłymi dynamicznymi zmianami w tym obszarze. W szczególności wskazać można:

  • Znajomość procesów biznesowych,
  • Znajomość standardowych rozwiązań i ich ograniczeń,
  • Znajomość systemów i technologii,
  • Znajomość technik programowania,
  • Znajomość architektury IT,
  • Znajomość projektowania interfejsu graficznego,
  • Znajomość technik integracyjnych i protokołów,
  • Znajomość technik i metodologii testowania,
  • Umiejętność analitycznego myślenia,
  • Wiedza z zakresu baz danych i tworzenia modelu danych.

Zatem powyższe pozwala uznać, że Spółka wykorzystuje/wykorzystywać będzie istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT wzw. z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Powyższe oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Jak sami Państwo wskazali, podejmowane przez Spółkę działania w ramach realizacji prowadzonych Projektów polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

Działalność Spółki nie stanowi badań naukowych w rozumieniu ustawy prawo o SWiN.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność spełnia warunki do uznania jej za działalność badawczo – rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Ad.2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

W myśl art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k updop:

Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

W myśl art. 18d ust. 7 updop (obowiązującego od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop (obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.):

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 updop, obowiązującym od 1 stycznia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16

W myśl natomiast art. 15 ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

W art. 16a ust. 1 updop ustawodawca wskazał, że:

amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16b ust. 1 updop,

amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1) (uchylony)

2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3) (uchylony)

4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5) licencje,

6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie zaś z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania oznaczonego nr 2 i 3 jest kwestia ustalenia, czy za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 updop, mogą być uznane następujące wydatki:

  • koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w prace B+R, tj.:
  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • premia
  • koszty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych (tj. bez funduszu pracy oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych),
  • koszty materiałowe, w zakresie w jakim są wykorzystywane do działalności B+R, tj. koszty na sprzęt i licencje konieczne do prowadzenia Prac B+R obejmujące:
  • komputery (np. laptop),
  • urządzenia peryferyjne do komputerów (np. monitor, myszka, stacje dokujące),
  • biurka i krzesła (jako stanowisko pracy wykorzystywane przez osobę, która wykonuje prace B+R – wymóg zapewnienia odpowiednich warunków pracy wynikający z przepisów BHP i prawa pracy),
  • licencję na oprogramowanie potrzebne do pracy (np. licencja na (…)) lub tworzenia oprogramowania (np. (…)) - czyli oprogramowanie konieczne do pracy nad oprogramowaniem.

a tym samym czy zgodnie z 18d ustawy o CIT, Spółka jest uprawniona do zmniejszenia kwoty podstawy opodatkowania poprzez skorzystanie z ulgi na badania i rozwój.

W piśmie z 20 marca 2024 r. wskazali Państwo, że za koszty kwalifikowane działalności rozwojowej Spółka uznaje poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, w zakres których wchodzi:

1)wynagrodzenie zasadnicze,

2)wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,

3)premie

4)koszty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych (tj. bez funduszu pracy oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych).

Jednocześnie wskazali Państwo, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest wynagrodzenie chorobowe oraz wynagrodzenie urlopowe (usprawiedliwiona nieobecność).

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm., dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa o pracę, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas pracy pracownika był związany z działalnością badawczo rozwojową.

Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozowjowej poozstaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Wskazać należy, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Obowiązek i zasady odprowadzania składek na Fundusz Pracy nakłada na pracodawców ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 735), natomiast składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uregulowane są w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1087). Zatem, składki te nie zostały uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r., a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tę ustawę, ale składki te nie są przepisami tej ustawy określone.

Uwzględniając powyższe uznać należy, że wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, premia, koszty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części przypadającej na ww. składniki wynagrodzenia (tj. bez funduszu pracy oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo - rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu wypełniają przesłankę do ich kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Państwa stanowisko w tej części należy uznać za prawidłowe.

Z kolei art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców za koszt kwalifikowany jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r., poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Według internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

  • sprzęt nie stanowi środka trwałego,
  • zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz
  • jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, mogą stanowić wyłącznie wydatki poniesione na sprzęt specjalistyczny nie stanowiący u podatnika środka trwałego.

Natomiast, jeżeli sprzęt taki stanowi środek trwały kosztem kwalifikowanym mogą zostać wyłącznie odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 updop, w części w jakiej sprzęt jest wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

Ponadto jak już wcześniej wskazano w art. 18d ust. 3 i 3k updop

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

W kwestii uznania za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Państwa zdaniem kosztami kwalifikowanymi będą wszelkie materiały, surowce, wyposażenie, a także np. narzędzia, które są ściśle związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową i na potrzeby tej działalności wykorzystywane. Kosztami kwalifikowanymi będą także wydatki na nabycie sprzętu specjalistycznego, który nie stanowi środków trwałych i który jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Skoro jako przykład takich wydatków (posługując się wyrazami „w szczególności”) Ustawodawca podaje naczynia, przybory laboratoryjne, urządzenia pomiarowe, to uważacie Państwo, że jako koszty kwalifikowane powinny być uznane - koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego i akcesoriów czy urządzeń peryferyjnych (np. kabli, klawiatur, myszek, części zamiennych) czy np. urządzeń mobilnych oraz monitorów, jako narzędzi niezbędnych Pracownikom do prowadzenia Prac B+R.

Wydatki te bowiem są ponoszone w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Wnioskodawcy (Pracami B+R). Gdyby nie zadania wykonywane w ramach prac związanych z tworzeniem Oprogramowania oraz rozwojem Platformy, Wnioskodawca wydatków tych by nie poniósł. Jednocześnie są one niezbędne dla prawidłowej realizacji Prac B+R.

Uważacie Państwo także, że kosztem kwalifikowanym może być tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Wskazują Państwo także, że mogą dokonywać odpowiedniego wyodrębnienia środków trwałych i WNiP używanych do prac rozwojowych (Prac B+R), na podstawie odpowiednich ewidencji, co umożliwi określenie wysokości kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz WNiP bezpośrednio wykorzystywanych do działalności rozwojowej Spółki, w ramach realizacji Prac B+R (w całości lub proporcjonalnie w zakresie w jakim środki trwałe lub WNiP były i będą wykorzystywane przez Pracowników w ramach realizacji Prac B+R).

Mając na uwadze powyższe uregulowania należy wskazać, że wymienione powyżej koszty materiałowe w sytuacji gdy stanowią u Państwa środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, materiały i surowce czy sprzęt specjalistyczny mogą stanowić koszty kwalifikowane w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 oraz pkt. 2a i ust. 3 updop.

Państwa stanowisko w tej części należy uznać za prawidłowe.

Podsumowując należy stwierdzić, że wskazane przez Państwa:

  • koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w prace B+R, tj.:
  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • premia
  • koszty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych (tj. bez funduszu pracy oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych),
  • koszty materiałowe, w zakresie w jakim są wykorzystywane do działalności B+R, tj. koszty na sprzęt i licencje konieczne do prowadzenia Prac B+R obejmujące:
  • komputery (np. laptop),
  • urządzenia peryferyjne do komputerów (np. monitor, myszka, stacje dokujące),
  • biurka i krzesła (jako stanowisko pracy wykorzystywane przez osobę, która wykonuje prace B+R - wymóg zapewnienia odpowiednich warunków pracy wynikający z przepisów BHP i prawa pracy),
  • licencję na oprogramowanie potrzebne do pracy (np. licencja na (…)) lub tworzenia oprogramowania (np. (…)) - czyli oprogramowanie konieczne do pracy nad oprogramowaniem.

ponoszone w ramach realizacji działalności badawczo - rozwojowej opisanej we wniosku, stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1, 2, 2a i ust. 3 updop.

Zatem Spółka jest uprawniona do zmniejszenia kwoty podstawy opodatkowania poprzez skorzystanie z ulgi na badania i rozwój.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 i 3 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

  • Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wyadania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z przedstawionego stanu faktycznego czy własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej - rozpatrzone. Zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy przedmiotem niniejszego wniosku nie jest wynagrodzenie chorobowe oraz wynagrodzenie urlopowe ( usprawiedliwiona nieobecność ).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00