Ogólne zasady rozliczania leasingu w firmie – część 2
Umowy zawarte z leasingodawcą w większości przypadków zawierają zapis, że jest to leasing operacyjny i że odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Jest to jednak tylko informacja podatkowa. Dla celów bilansowych należy dokonać odpowiedniej klasyfikacji zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. To spełnienie, lub nie, określonych warunków decyduje o tym, czy daną umowę dla celów bilansowych należy traktować jak leasing operacyjny czy finansowy.
Leasing finansowy
Leasing finansowy – ewidencja u korzystającego
Ujęcie przedmiotu umowy w księgach rachunkowych – zasady ogólne
Korzystający wykazuje przedmiot umowy leasingu finansowego w swoich księgach rachunkowych jako:
składnik aktywów trwałych, a drugostronnie jako
zobowiązanie finansowe.
Korzystający dokonuje także odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu.
Wartość początkowa przedmiotu umowy
Na wartość początkową przedmiotu umowy leasingu finansowego składa się cena jego zakupu powiększona o opłatę za zawarcie umowy oraz poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, montażu, fundamentów, przystosowania, ulepszenia i inne podobne.
Cenę zakupu ustala się jako niższą spośród:
wartości rynkowej przedmiotu leasingu, ustalonej na moment rozpoczęcia leasingu, lub
wartości bieżącej opłat leasingowych, ustalonej za pomocą stopy procentowej leasingu lub stopy procentowej korzystającego.
Wartość rynkowa przedmiotu leasingu odpowiada, w większości przypadków, wartości wskazanej w umowie.
Jeżeli ustalenie wartości rynkowej przedmiotu leasingu nie jest wiarygodne, korzystający sam ustala wartość przedmiotu umowy. W tym celu bierze pod uwagę cenę rynkową takiego samego lub podobnego przedmiotu. Jeżeli ustalenie ceny rynkowej przedmiotu leasingu na tej podstawie nie jest praktycznie możliwe (co dotyczy np. specjalistycznych maszyn i urządzeń dostosowanych wyłącznie do potrzeb korzystającego), to wartość przedmiotu leasingu ustala się drogą zdyskontowania (ustalenia wartości bieżącej) sumy opłat z tytułu leasingu wynikających z umowy.