Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gl 1797/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Asesor WSA Aneta Majowska, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 lutego 2024 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 25 sierpnia 2023 r. nr SKO.GN/41.8/189/2023/16229 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta D. decyzją z dnia 20 października 1999 r. orzekł o rozgraniczeniu nieruchomości położonej w D., obręb [...], km [...], działki [...], stanowiącej własność F. i F1. B., z nieruchomościami - działkami nr: [...], [...], [...], [...], [...] - ul. [...] (dalej: decyzja rozgraniczeniowa). W uzasadnieniu wskazał, że jak wynika z protokołu granicznego z dnia 7 października 1999 r., będącego integralną częścią operatu pomiarowego, sporządzonego przez geodetę uprawnionego, postępowanie w sprawie granic przedmiotowej nieruchomości zostało przeprowadzone zgodnie z art. 31 i art. 32 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. nr 45, poz. 453; obecnie t. jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1752), zwanej dalej p.g.i.k., a granice zostały ustalone w oparciu o dokumenty geodezyjne znajdujące się w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej.

Pismem z dnia 29 grudnia 2022 r. obecnie skarżąca – M.B., wniosła o stwierdzenie nieważności m.in. powyższej decyzji. Zaznaczyła, że przedmiotową nieruchomość otrzymała w drodze spadkobrania po ojcu oraz darowizny od matki. Wskazała, że jedna z działek zabudowana jest budynkami mieszkalnymi, a granica rozdzielająca działki nr [...] i [...], przebiega po ścianie budynku nr [...] położonego przy ul. [...], zaś punktami granicznymi nr [...] i [...], zaznaczonymi na szkicu polowym (katastralnym), stanowiącym nieoddzielną część protokołu granicznego z dnia 7 października 1999 r., są narożniki tego budynku. Wskazała, że istotnym jest fakt, iż budynek mieszkalny będący wówczas własnością jej rodziców leży w granicy z nowo powstałą działką. Ponadto, w ścianie powyższego budynku od strony działki nr [...] znajdują się (i znajdowały się w dacie wydania decyzji) otwory okienne, a także część okapu dachu, co oznacza, iż nie została zachowana odległość 4m budynku zwróconego w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi, od granicy działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00