Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.10.2024.2.IN
Wydatki ponoszone na zwrot kosztów podróży pracowników (opłaty za parkingi oraz autostrady) oraz zwrot kosztów podróży odbytych przy wykorzystaniu prywatnych samochodów pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką (tzw. kilometrówki) nie stanowią dochodów z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT. Wydatki te są ponoszone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i mają wpływ na wysokość osiągniętego przez Spółkę przychodu.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w kwestii dotyczącej ustalenia czy:
- wydatki związane z podróżami służbowymi Prezesa Zarządu Spółki nie stanowią dochodów z tytułu ukrytego zysku lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest prawidłowe;
- wydatki reprezentacyjne związane z działaniami podejmowanymi przez pracowników Spółki nie stanowią dochodów z tytułu ukrytego zysku lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest prawidłowe;
- koszty usług prawnych i opłat sądowych nie stanowią dochodów z tytułu ukrytego zysku jest prawidłowe;
- koszty usług prawnych i opłat sądowych nie stanowią dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieprawidłowe;
- wydatki związane z najmem powierzchni parkingowej nie stanowią dochodów z tytułu ukrytego zysku lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest prawidłowe;
- wydatki związane ze zwrotem kosztów podróży odbytych przy wykorzystaniu prywatnych samochodów pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką nie stanowią dochodów z tytułu ukrytego zysku lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy ponoszone przez Spółkę wydatki nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie z 1 lutego 2024 r. - pismem z 13 lutego 2024 r. (data wpływu 13 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka „A.” Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (...) i w tym zakresie posiada niezbędne koncesje uprawniające ją do prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.
Jedyny udziałowiec Spółki jest jednocześnie jej Prezesem Zarządu.
Spółka jest opodatkowana w formie ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”) od 1 stycznia 2023 r. Spółka spełnia warunki uprawniające ją do korzystania z tej formy opodatkowania i nie jest to przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
W ramach niniejszego wniosku Spółka chciałaby potwierdzić odpowiednią kwalifikację ponoszonych w ramach prowadzonej działalności wydatków na gruncie przepisów art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT - wydatki te Wnioskodawca rozróżnił na sześć kategorii, których szczegółowy opis przedstawia poniżej.
1. Koszty podróży służbowych Prezesa Zarządu
Prezes Zarządu, jako organ reprezentujący Spółkę, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych targach, konferencjach, wydarzeniach i festiwalach związanych z branżą filmową, branżą nadawczą (usług telewizyjnych), np. międzynarodowych targach branży filmowej „(...)” oraz konferencjach organizowanych przez (...).
Celem odbywania podróży służbowych Prezesa Zarządu jest uczestnictwo w panelach, dyskusjach dotyczących kluczowych zmian w branży telewizyjnej, w tym refarming - przełączenie na nowy standard nadawania, a także uczestnictwo w spotkaniach w zakresie funkcjonowania rynku mediów telewizyjnych.
Ponadto, celem podróży Prezesa Zarządu są również spotkania z przedstawicielami i dystrybutorami wytwórni filmowych, mające na celu zawarcie kontraktów na zakup licencji programowych.
Spółka ponosi wydatki związane podróżami Prezesa Zarządu, tj. wydatki na transport (bilety lotnicze), wydatki związane z zakwaterowaniem Prezesa na miejscu wydarzenia (koszty hotelu), a także koszty samego uczestnictwa w wydarzeniu, w tym koszty akredytacji. Spółka posiada odpowiednią dokumentację (faktury) potwierdzającą poniesienie powyższych wydatków.
2. Wydatki o charakterze reprezentacyjnym
Pracownicy Spółki podejmują działania mające na celu pozyskanie nowych klientów oraz utrzymanie i zacieśnienie aktualnych relacji biznesowych.
W ramach podejmowanych przez pracowników działań pojawiają się wydatki o charakterze reprezentacyjnym - upominki dla kontrahentów bez logo Spółki oraz koszty spotkań biznesowych - w tym odbywających się w restauracji.
Celem odbywanych przez pracowników spotkań może być zarówno nawiązywanie nowych relacji biznesowych, jak i omawianie z kontrahentami szczegółów współpracy za dany okres, np. ustalenie warunków kontraktu.
Spółka posiada odpowiednią dokumentację (faktury) potwierdzającą poniesienie powyższych wydatków.
3. Koszty obsługi prawnej i opłat sądowych
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności występują sytuacje, w których Spółka obciążana jest karami pieniężnymi na podstawie wydawanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) decyzji.
W związku z procedurami odwoławczymi związanymi z otrzymywanymi decyzjami KRRiT, Spółka ponosi koszty obsługi prawnej oraz opłat sądowych.
Spółka posiada odpowiednią dokumentację potwierdzającą poniesienie powyższych wydatków.
4. Najem powierzchni parkingowej
Wnioskodawca wynajmuje od podmiotu niepowiązanego kilkadziesiąt miejsc parkingowych na zamkniętym parkingu znajdującym się w pobliżu siedziby Spółki. Z tytułu najmu parkingu Spółka ponosi comiesięczne koszty czynszu udokumentowane fakturą.
Wynajmowane miejsca nie są indywidualnie przypisane do konkretnej osoby lub pojazdu, a dostęp do nich ma osoba, która posiada kartę magnetyczną umożliwiającą zaparkowanie pojazdu na jednym z miejsc parkingowych pozostawionych do dyspozycji Spółki.
Z miejsc parkingowych mogą korzystać zarówno klienci, kontrahenci przybywający na spotkania w siedzibie Spółki, jak również Prezes Zarządu oraz pracownicy Spółki w związku z wypełnianiem obowiązków służbowych.
5. Koszty parkingu oraz opłat za autostrady ponoszone podczas podróży służbowych lub jazd lokalnych
Poza siedzibą Spółki odbywają się różnego rodzaju eventy firmowe, szkolenia i inne wydarzenia, w których uczestniczą pracownicy Spółki, realizując swoje obowiązki służbowe (przykładowo: programy transmitowane na żywo, relacje z planu zdjęciowego, akcje promocyjne, w tym nagrania spotów promujących pozycje programowe).
Pracownicy Spółki dojeżdżają na miejsce wydarzeń samochodami służbowymi lub prywatnymi (w ramach podróży służbowych oraz jazd lokalnych). Spółka ponosi koszty zwrotu poniesionych przez pracowników opłat za parkowanie samochodu w miejscu odbywającego się wydarzenia oraz opłat za autostrady. Ponoszone przez pracowników opłaty za parking udokumentowane są paragonem lub fakturą, natomiast opłaty za autostrady udokumentowane są pokwitowaniem.
6. Zwrot kosztów za przejazd prywatnym samochodem („kilometrówka”)
Jak zostało wskazane powyżej, pracownicy Wnioskodawcy - w ramach pełnionych obowiązków służbowych - biorą udział w wydarzeniach związanych prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, na które dojeżdżają samochodami służbowymi lub prywatnymi (w ramach podróży służbowych oraz jazd lokalnych).
W przypadku wykorzystania przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych, Spółka dokonuje na jego rzecz zwrotu kosztów przejazdu w podróży służbowej / jeździe lokalnej w wysokości wynikającej z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r., Nr 27, poz. 271 ze zm.; dalej: „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury”).
Niezależnie, Wnioskodawca ponosi wydatki związane ze zwrotem kosztów podróży osób współpracujących ze Spółką, tj. aktorów i celebrytów, którzy - na podstawie umów zawieranych przez Spółkę na produkcję serialu / programu lub umowy na konkretne działania aktora / celebryty - mają zagwarantowany zwrot kosztów podróży i noclegu. W przypadku dojazdu aktorów / celebrytów na miejsce realizacji obowiązków wynikających z zawartej ze Spółką umowy prywatnym samochodem, Spółka dokonuje zwrotu kosztów dojazdu zgodnie z ww. Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (tj. również, jak w przypadku pracowników, na podstawie tzw. „kilometrówki”).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Wnioskodawca poniżej precyzuje, że co należy rozumieć pod pojęciami „upominki dla kontrahentów bez logo Spółki” oraz „koszty spotkań biznesowych” wskazanymi w stanie faktycznym złożonego wniosku.
Wnioskodawca przekazuje kontrahentom upominki następującego rodzaju:
- bukiety kwiatów,
- karty podarunkowe,
- artykuły spożywcze: herbaty, miody, sery, słodycze,
- inne gadżety bez logo: artykuły biurowe, artykuły sportowe.
Wnioskodawca precyzuje, że wydatki te nie mają charakteru luksusowego i nie wiążą się z istotnym obciążeniem finansowym dla Wnioskodawcy. Wydatki są jedynie dodatkiem do trwającej lub inicjowanej współpracy z kontrahentem mającym na celu zacieśnić i utrwalić więzi gospodarcze, a w konsekwencji - przełożyć się na utrzymanie lub wzrost przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę.
Wydatki te mają najczęściej charakter okolicznościowy i sporadyczny. Ponoszone są przy okazji ważnych dla Wnioskodawcy lub jej kontrahentów wydarzeń, na przykład w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Wnioskodawca precyzuje, że wskazane w stanie faktycznym wniosku „spotkania biznesowe”, to spotkania odbywane w celu:
- przeprowadzenia rozmów, dokonania ustaleń co do warunków umów z obecnymi lub przyszłymi kontrahentami (zainicjowanie współpracy z nowym kontrahentem, omówienie jej zakresu i warunków finansowych lub renegocjacja warunków trwającej już współpracy lub zmiana jej zakresu) - działania te mają zmaksymalizować przychody Wnioskodawcy poprzez sukcesywne zwiększanie liczby kontrahentów i zakresu świadczonych usług,
- omówienie i podsumowanie dotychczasowej współpracy poprzez prezentację wyników z brokerem usług reklamowych oraz domami mediowymi - działania te dążą do przedstawienia ekonomicznych podstaw trwającej współpracy i korzyści z niej wynikających dla obu stron stosunku,
- podtrzymanie dobrych relacji z dystrybutorami licencji filmowych oraz dostawcami usług - działania te podejmowane są w celu utrzymania i zwiększania oferty produktowej Wnioskodawcy jako telewizji świadczącej usługi nadawcze i reklamowe.
Spotkania biznesowe, o których wspomina Wnioskodawca w stanie faktycznym, odbywają się głównie w kawiarniach, restauracjach lub innych lokalach o podobnym charakterze.
W konsekwencji, poprzez „koszty spotkań biznesowych” należy rozumieć koszty wspólnego posiłku i napojów, które towarzyszą organizacji spotkania w danym miejscu.
Wnioskodawca precyzuje, że może się zdarzyć, że podczas tych spotkań zostanie podany alkohol, jednakże wydatki związane ze spotkaniami biznesowymi w części, w której dotyczą one alkoholu, Wnioskodawca opodatkowuje ryczałtem od dochodów jako wydatek niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wydatki te nie są przedmiotem zapytania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Odpowiadając na drugą część wezwania Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wnioskodawca wskazuje poniżej na bezpośrednie powiązanie wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą:
a)kosztów podróży służbowych Prezesa Zarządu,
b)kosztów obsługi prawnej i opłat sądowych,
c)najmu powierzchni parkingowej,
d)kosztów parkingu,
e)kosztów opłat za autostrady.
Ad a)
O bezpośrednim związku kosztów podróży służbowych Prezesa Zarządu Spółki z podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy świadczy okoliczność, że podróże te odbywane są w celu uczestnictwa Wnioskodawcy (reprezentowanego w osobie Prezesa Zarządu) w wydarzeniach związanych z branżą filmowa i branżą nadawczą (usług telewizyjnych), a więc tematycznie odpowiadającymi rodzajowi działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę (którym jest produkcja i nadawanie programów telewizyjnych).
W stanie faktycznym wniosku Wnioskodawca wskazał, że takimi wydarzeniami są na przykład międzynarodowe targi branży (...) oraz konferencje branżowe organizowane przez (...).
Uczestnictwo w takich wydarzeniach jest niezbędne dla działalności Wnioskodawcy z kilku, niżej wymienionych, względów.
Charakter szkoleniowy i edukacyjny - podczas tych wydarzeń Prezes Zarządu pozyskuje informacje o nadchodzących trendach i zmianach w otoczeniu prawno-biznesowym branży filmowej i nadawczej. Pozwala to Zarządowi z wyprzedzeniem podejmować działania o charakterze dostosowawczym (zarówno w zakresie oferty produktowej jak i organizacji wewnętrznej) w celu maksymalizacji zysków przedsiębiorstwa i spełnienia oczekiwań odbiorców usług świadczonych przez Wnioskodawcę.
Charakter reklamowy i wizerunkowy - Wnioskodawca jest znanym w kraju dostawcą usług telewizyjnych, wobec czego - w celu utrzymania rozpoznawalności marki i pozycji rynkowej - Wnioskodawca pojawia się na tego rodzaju wydarzeniach. Jak wskazano w stanie faktycznym wniosku, Prezes Zarządu podczas tych wydarzeń uczestniczy w panelach dyskusyjnych, czym podkreśla odpowiedzialność Wnioskodawcy za sytuację przedsiębiorców na rynku usług nadawczych i telewizyjnych.
Charakter biznesowy - jak wskazano w stanie faktycznym wniosku, podczas tych spotkań Prezes Zarządu nawiązuje kontakty biznesowe i odbywa spotkania z przedstawicielami i dystrybutorami wytwórni filmowych, mające na celu zawarcie kontraktów na zakup licencji programowych. Z uwagi na jednoosobową reprezentację Wnioskodawcy wynikającą z umowy spółki, tylko Prezes Zarządu jest osobą uprawnioną do zawierania umów i podpisywania kluczowych dokumentów.
Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe okoliczności dostatecznie wskazują na bezpośredni związek ponoszonych kosztów podróży służbowych Prezesa Zarządu z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.
Ad b)
W stanie faktycznym wniosku Spółka wskazała, że w toku prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, występują sytuacje, w których Spółka obciążana jest karami pieniężnymi na podstawie wydawanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) decyzji.
Zdaniem Wnioskodawcy, kary te nie zawsze są nakładane słusznie i w wysokości adekwatnej do zarzucanego Wnioskodawcy czynu. W celu obrony swoich praw, tj. uchylenia lub zmiany niekorzystnych dla Wnioskodawcy decyzji oraz uniknięcia obowiązku poniesienia kosztów związanych z zapłatą kar pieniężnych, Wnioskodawca wszczyna postępowania odwoławcze w tych sprawach.
W celu zabezpieczenia toku postępowania odwoławczego i maksymalizacji szans na uzyskanie korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia, Wnioskodawca korzysta z usług profesjonalnych pełnomocników (kancelarii prawnych).
Spółka ponosi również koszty opłat sądowych, których uiszczenie jest niezbędne do wszczęcia postępowania. Bez poniesienia wydatków na pokrycie niezbędnych opłat sądowych Wnioskodawca nie mógłby złożyć skutecznego odwołania lub skargi do sądu administracyjnego.
Wymienione powyżej wydatki są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, ponieważ pozwalają one Spółce minimalizować koszty, które byłaby zobowiązana ponieść na skutek utrzymania w mocy wydanych wobec Wnioskodawcy wadliwych decyzji administracyjnych. Wydatki te służą zatem zabezpieczaniu źródła przychodów Spółki.
Ad c)
Wnioskodawca w stanie faktycznym wniosku wskazał, że parking (kilkadziesiąt miejsc parkingowych) wynajmowany jest od podmiotu niepowiązanego. Wnioskodawca precyzuje, że wynajmuje parking od tego samego podmiotu, od którego wynajmuje powierzchnię biurową, w której posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej.
Decyzja o wynajmie parkingu od podmiotu, od którego Wnioskodawca najmuje także lokal, w którym Wnioskodawca ma siedzibę, jest umotywowana gospodarczo – celem było to, aby wynajmowany parking był zlokalizowany w tym samym miejscu, w którym jest siedziba spółki.
Możliwość zaparkowania pojazdu bezpośrednio przy siedzibie Wnioskodawcy jest istotne zarówno z perspektywy kontrahentów Spółki przyjeżdżających do siedziby Spółki na spotkania biznesowe, jak również dla pracowników Wnioskodawcy.
W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ponoszone przez niego wydatki pozostają w ścisłym i bezpośrednim związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Ad d) i e)
Wnioskodawca wskazał w stanie faktycznym wniosku, że mimo, iż siedziba spółki zlokalizowana jest w Warszawie, to faktyczne wykonywanie części czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywa się także poza siedzibą.
Rozmaite wydarzenia - eventy firmowe, szkolenia, plany zdjęciowe odbywają się w różnych miejscowościach Polski. Ma to miejsce w przypadku programów transmitowanych na żywo, czy miejsc
realizacji danych produkcji (planów zdjęciowych), akcji promocyjnych, czy też miejsca tworzenia spotów reklamowych.
Aby Wnioskodawca mógł realizować powyższe czynności, konieczny jest dojazd pracowników i współpracowników Wnioskodawcy do danej destynacji, w której odbywa się wydarzenie . Na miejsce, w którym odbywają się ww. działania, pracownicy i współpracownicy Wnioskodawcy docierają samochodami służbowymi lub swoimi samochodami prywatnymi.
Wnioskodawca ponosi wszystkie wydatki związane z dotarciem pracowników (wykonującymi polecenia służbowe) lub współpracowników (w celu wykonania przez nich obowiązków wynikających z umowy zawartej ze Spółką) na miejsce, w którym odbywa się dane wydarzenie (event, szkolenie, plan zdjęciowy, audycja telewizyjna na żywo) - wśród tych wydatków znajdują się, między innymi, wydatki związane z koniecznością zaparkowaniem pojazdu w pobliżu miejsca wydarzenia (opłaty za parking) oraz z dojazdem do tego miejsca (opłaty za autostrady).
W konsekwencji, nie pozostawia wątpliwości fakt, że wydarzenia, które generują po stronie Spółki koszty w postaci opłat parkingowych oraz opłat za autostradę, mają ścisły i bezpośredni związek z działalności gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę.
Pytania
1.Czy koszty opisane w stanie faktycznym w pkt 1, tj. związane z podróżami służbowymi Prezesa Zarządu Spółki (koszty przelotu, zakwaterowania, opłaty za uczestnictwo w wydarzeniu) stanowią dochód z tytułu ukrytego zysku lub wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT?
2. Czy koszty opisane w stanie faktycznym w pkt 2, tj. wydatki reprezentacyjne związane z działaniami podejmowanymi przez pracowników Spółki (upominki dla kontrahentów bez logo Spółki, spotkania biznesowe w restauracjach) stanowią wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?
3. Czy wydatki opisane w stanie faktycznym w pkt 3, tj. koszty usług prawnych i opłat sądowych związanych z obsługą decyzji KRRiT stanowią dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?
4. Czy koszty opisane w stanie faktycznym w pkt 4, tj. związane z najmem powierzchni parkingowej znajdującej się w pobliżu siedziby Spółki, stanowią dochód z tytułu ukrytego zysku lub wydatek niezwiązany z działalnością, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT?
5. Czy koszty opisane w stanie faktycznym w pkt 5, tj. związane ze zwrotem kosztów podróży pracowników (opłaty za parkingi oraz opłaty za autostrady) stanowią dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?
6. Czy wydatki opisane w stanie faktycznym w pkt 6, tj. związane ze zwrotem kosztów podróży odbytych przy wykorzystaniu prywatnych samochodów pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką (celebrytów i aktorów), stanowią dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?
7. Czy w przypadku uznania przez tut. Organ, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 4 i/ lub 5 i/lub 6 jest nieprawidłowe, Spółka powinna 50% wydatków związanych z najmem parkingu, zwrotem kosztów za opłaty za parking oraz opłat za autostrady oraz zwrotem kosztów podróży odbytych przy wykorzystaniu prywatnych samochodów pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką (na podstawie tzw. „kilometrówki”) zakwalifikować jako wydatek niezwiązany z działalnością, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka stoi na stanowisku, że w żadnej z opisanych w stanie faktycznym sytuacji nie powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków lub dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, w konsekwencji czego żaden w ww. wydatków nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający:
1) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) - pkt 2 ww. przepisu;
2) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą) - pkt 3 ww. przepisu.
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi,
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a. fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b. trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W ocenie Wnioskodawcy, wydatki Spółki związane z podróżami służbowymi Prezesa Zarządu, będącego jednocześnie jedynym udziałowcem Spółki, nie stanowią podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jako dochód z tytułu ukrytych zysków.
Wnioskodawca zwraca uwagę, że wskazana powyżej definicja ukrytych zysków zawiera szczególną przesłankę, jaką musi posiadać dane świadczenie, aby zostało uznane za ukryty zysk - mianowicie świadczenie to musi być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku.
W kontekście powyższego podkreślenia wymaga, że w przedstawionym stanie faktycznym Prezes Zarządu uczestniczy w wydarzeniach branżowych i spotkaniach nie w związku z faktem posiadania udziałów w Spółce, lecz w związku z faktem pełnienia określonej funkcji (reprezentacyjnej) w Spółce.
Opisane we wniosku działania (udział w konferencjach, festiwalach i wydarzeniach branżowych ściśle związanych z działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę) Prezes Zarządu i tak by podjął, nawet gdyby nie był jednocześnie udziałowcem Spółki.
W konsekwencji, nie sposób uznać, że koszty związane z uczestnictwem Prezesa Zarządu w wydarzeniach branżowych są ukrytym zyskiem w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu od dochodów spółek ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Przepisy rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić, jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z nieodłącznych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Jak wskazuje Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. wydany przez Ministerstwo Finansów: „Sposób kwalifikacji tego dochodu [z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - przypis Wnioskodawcy] uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie "wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą" nie jest tożsame z pojęciem "wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów", jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter".
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, celem odbywania podróży służbowych Prezesa Zarządu jest uczestnictwo w panelach, dyskusjach oraz spotkaniach, podczas których poruszane są kluczowe tematy związane z branżą (...).
Ponadto - jak również zostało wskazane w opisie stanu faktycznego - celem podróży Prezesa Zarządu są również spotkania z przedstawicielami i dystrybutorami wytwórni filmowych, które mają na celu zawarcie kontraktów na zakup licencji programowych (co bezpośrednio wpływa na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy).
A zatem uznać należy, że ponoszone przez Spółkę wydatki związane z uczestnictwem Prezesa Zarządu wydarzeniach i spotkaniach bezsprzecznie mają związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki związane z odbyciem podróży służbowych Prezesa Zarządu Spółki nie będą również podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jako dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki, ponieważ są to niezbędne wydatki ponoszone w celu prowadzenia przez Spółkę podstawowej działalności oraz zwiększania jej przychodów.
Twierdzenia Spółki znajdują oparcie także w utrwalonej praktyce interpretacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - np. w interpretacji indywidualnej z dnia 10 listopada 2022 r., nr 0111- KDIB1-2.4010.276.2022.2.AK oraz interpretacji indywidualnej z dnia 23 marca 2023 r., nr 0111- KDIB1-3.4010.110.2023.1.JG.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 2.
W zakresie stanowiska do pytania nr 2 Spółka odstępuje od ponownego przytaczania podstaw prawnych, ponieważ do wszystkich pytań zadanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej znajdują zastosowanie te same przepisy ustawy o CIT.
W ocenie Spółki, wydatki związane z uczestnictwem pracowników Wnioskodawcy w spotkaniach biznesowych oraz wydatki na upominki dla kontrahentów bez logo Spółki są ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego - spotkania biznesowe służą pozyskiwaniu nowych klientów, utrzymywaniu dobrych relacji biznesowych z obecnymi kontrahentami, a także negocjowaniu i ustalaniu warunków współpracy Spółki z kontrahentami.
Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska nr 1, kategoria wydatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest tożsama z kategorią wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z art. 28h ust. 1 ustawy o CIT, spółki opodatkowane ryczałtem nie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych podatku dochodowego od osób prawnych - tym samym wydatków ponoszonych przez Spółkę nie można oceniać przez pryzmat tego, czy w przeszłości (przed wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) mogły stanowić koszt uzyskania przychodu, czy podlegały wyłączeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydatki ponoszone przez Spółkę na spotkania jej pracowników z kontrahentami oraz wydatki na upominki dla kontrahentów bez logo Spółki nie będą stanowiły wydatków niezwiązanych z działalnością w rozumieniu art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Twierdzenia Spółki znajdują odzwierciedlenie w praktyce interpretacyjnej tut. Organu podatkowego - np. w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.156.2023.2.AW oraz interpretacji z dnia 31 stycznia 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.231.2022.1.AP.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 3.
W zakresie uzasadnienia stanowiska do pytania nr 3 Spółka odstępuje od ponownego przytaczania podstaw prawnych, ponieważ do wszystkich pytań zadanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej znajdują zastosowanie te same przepisy ustawy o CIT.
W ocenie Spółki, wydatki, które ponosi na usługi prawne oraz opłaty sądowe związane z obsługą decyzji KRRiT mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadkach bowiem, gdy - nie zgadzając się z treścią decyzji KRRiT - Wnioskodawca wstępuje na drogę postępowania odwoławczego - Spółka zabezpiecza swoje przychody i majątek, zapobiegając jego uszczupleniu na skutek konieczności zapłacenia kar finansowych.
Warto w tym zakresie przywołać korzystną praktykę interpretacyjną i sądowoadministracyjną, w której zarówno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jak i sądy administracyjne stawały na stanowisku, że nawet kary umowne i koszty z nimi związane mogą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów spółek (por. m.in. interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.257.2023.1.END, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 10 maja 2023 r., sygn., I SA/Łd 252/23).
We wskazanych rozstrzygnięciach podkreślano, że związek z prowadzoną działalnością niektórych wydatków przejawia się w podtrzymaniu i zachowaniu rentowności Spółki i podejmowaniu wszelkich działań prowadzących do ograniczenia niekorzystnych skutków finansowych oraz, że ponoszenie pewnego rodzaju kar umownych jest niejako wpisane w prowadzenie działalności gospodarczej w danej branży.
Podsumowując, wydatki na usługi prawne oraz opłaty sądowe związane z obsługą decyzji KRRiT, w ocenie Wnioskodawcy, są niewątpliwie związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (zapobiegają zmniejszeniu przychodów Spółki) i nie powinny stanowić podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 4.
W zakresie stanowiska nr 4 Spółka odstępuje od ponownego przytaczania podstaw prawnych, ponieważ do wszystkich pytań zadanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej znajdują zastosowanie te same przepisy ustawy o CIT.
Zdaniem Spółki, koszty związane z najmem powierzchni parkingowej nie stanowią dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, ani dochodu z tytułu ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
W zakresie najmu miejsc parkingowych wskazać należy, że transakcja ta realizowana jest w wyniku umowy zawartej z podmiotem niepowiązanym - tym samym wydatek nie podlega ocenie w kategorii dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Z miejsc parkingowych korzystają zarówno klienci, kontrahenci przybywający na spotkania w siedzibie Spółki, jak również Prezes Zarządu oraz pracownicy Spółki. Ponoszone wydatki bezwzględnie pozostają zatem w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.
Bez wpływu na powyższe pozostaje okoliczność, że z miejsca parkingowego może korzystać również Prezes Zarządu - dokonuje tego bowiem wyłącznie w celach związanych z pełnieniem obowiązków służbowych, a zatem nie otrzymuje tym samym od Spółki świadczenia w związku z prawem do udziału w zysku, w konsekwencji czego nie dochodzi w tym zakresie do powstania ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
W korzystny dla podatników sposób wypowiedział się tut. Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej z dnia 4 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.95.2023.1.MC, która również dotyczyła m.in. wydatków na najem miejsc parkingowych.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 5.
Zdaniem Spółki, koszty związane ze zwrotem kosztów podróży pracowniczych (opłat za parking oraz opłat za autostrady) nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Wnioskodawca ma świadomość, że zgodnie z w art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zalicza się 50% wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Niemniej, w przedstawionym stanie faktycznym - w ocenie Spółki - nie mamy do czynienia z wydatkami związanymi z używaniem samochodów osobowych, lecz ze zwrotem wydatków związanych z podróżą służbową - Wnioskodawca zwraca bowiem pracownikom opłaty za parkingi oraz opłaty za autostrady na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2190; dalej: „Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej”).
W myśl § 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej:
1. Pracownikowi, który w czasie podróży krajowej lub podróży zagranicznej poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, zwraca się je w udokumentowanej wysokości.
2. Wydatki, o których mowa w ust. 1, obejmują opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży krajowej lub podróży zagranicznej.
Na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej opłaty za przejazd autostradami oraz parkowanie kwalifikowane są zatem jako wydatki związane z podróżą służbową.
Ponadto, w przypadku korzystania przez pracowników z samochodów prywatnych do odbycia podróży służbowej / jazdy lokalnej nie sposób mówić o niewykorzystywaniu samochodu osobowego wyłącznie na cele działalności gospodarczej - prywatny samochód pracownika „naturalnie” przeznaczony jest do celów prywatnych pracownika. W konsekwencji, w takiej sytuacji nie dochodzi do ponoszenia przez Spółkę wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, lecz z typowym zwrotem kosztów poniesionych przez pracownika w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych.
Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zwrot pracownikom ponoszonych przez nich opłat parkingowych oraz opłat za autostrady nie stanowi wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, w związku z czym nie stanowi podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 6.
W zakresie stanowiska do pytania nr 6 Spółka odstępuje od ponownego przytaczania podstaw prawnych, ponieważ zastosowanie znajdują te same przepisy ustawy o CIT, które zostały przytoczone w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 5.
W ocenie Wnioskodawcy, wydatki związane ze zwrotem kosztów podróży dla pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką na podstawie zawieranych przez Wnioskodawcę umów (celebrytów i aktorów) nie stanowią dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Zgodnie z § 3 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej lub podróży zagranicznej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy - w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż wysokość określona w odpowiednich przepisach.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka dokonuje na rzecz pracowników zwrotu kosztów dojazdu zgodnie z powyżej wskazaną zasadą w wysokości określonej przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury (na podstawie tzw. „kilometrówki”).
Również osoby współpracujące ze Spółką (celebryci i aktorzy) wykorzystują do realizacji umowy łączącej ich ze Spółką prywatne samochody osobowe - w tych przypadkach Spółka także dokonuje zwrotu kosztów za dojazd na plan zdjęciowy / wydarzenia w wysokości kalkulowanej na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury (tzw. „kilometrówka”).
Wnioskodawca nie ponosi zatem wydatków związanych z używaniem samochodów, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalnością gospodarczej (a które - w myśl art. 28m ust. 4a pkt 2 w 50% stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą), lecz zwraca pracownikom oraz osobom współpracującym ze Spółką koszty podróży, które odbyły się z wykorzystaniem prywatnych samochodów służbowych tych osób w związku wypełnianiem przez nich obowiązków służbowych / obowiązków wynikających z łączącej ze Spółką umowy.
Analogicznie zatem jak w przypadku zwrotu pracownikom opłat parkingowych oraz opłat za autostrady, o których mowa w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 5, zwrot kosztów podróży pracownikom oraz osobom współpracującym ze Spółką w związku z dojazdem na wydarzenia, w których uczestnictwo jest obowiązkiem służbowym (w przypadku pracowników) lub obowiązkiem wynikającym z łączącej ze Spółką umowy (w przypadku osób współpracujących z Wnioskodawcą) nie stanowi wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, w związku z czym nie stanowi podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, żadnego z wydatków opisanych w niniejszym wniosku o interpretację, które ponosi Spółka, nie należy kwalifikować jako ukrytego zysku lub wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą, wobec czego - w opisanych we wniosku stanach faktycznych nie dojdzie do powstania podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 7.
Tak jak zostało wskazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy do pytań nr 4-6, w ocenie Spółki, wydatki związane z najmem parkingu, ze zwrotem kosztów za opłaty za parking oraz opłat za autostrady a także ze zwrotem kosztów podróży odbytych przy wykorzystaniu prywatnych samochodów pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką (na podstawie tzw. „kilometrówki”) nie stanowią ukrytych zysków lub wydatków niezwiązany z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT.
Jeżeli natomiast tut. Organ uznałby stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 4 i/lub 5 i/lub 6 za nieprawidłowe, Spółka stoi na stanowisku, że wydatki te podlegałyby opodatkowaniu jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą stanowiące wydatki związane z używaniem samochodów, które - w przypadku gdy samochody osobowe nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej - na mocy art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w 50 procentach.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko spraw będących przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”)
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Z kolei art. 28m ust. 5 ustawy o CIT, stanowi, że:
W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a oraz ust. 4a pkt 1, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;
Zgodnie z treścią powołanego wyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.
W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Przykładowe wyliczenie wskazane w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje również na kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi albo akcjonariuszowi lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem albo akcjonariuszem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT). W tym przypadku brak jest odwołania do rynkowych warunków transakcji pożyczki.
Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotu powiązanego przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.
Ocena, czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.
W relacji spółka - podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy. Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.
Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.
W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.
Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków.
Przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Jak wskazuje ww. Przewodnik do ryczałtu: „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.
Ustawa nie zawiera definicji pojęcia ,,wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą”. Tutaj, jednakże, w pewnym stopniu pomocny może być wydany przez Ministerstwo Finansów „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r., w którym zaznaczono, iż „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter”.
Biorąc powyższe pod uwagę, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jak wskazano powyżej, należy się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.
Powyższe przepisy świadczą o wysokim stopniu podobieństwa obu przedmiotów opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Potwierdza to również treść Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. str. 41 poz. 63, w którym znajduje się informacja, że: Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków. Przykłady mogą częściowo pokrywać się z tymi, które dotyczą dochodów z tytułu ukrytych zysków (…). Jednak w przypadku wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Powyższy fragment Przewodnika wskazuje, że ustawodawca wprowadzając przepisy o ryczałcie od dochodów spółek zakładał, że niektóre kategorie wydatków i kosztów mogą być rozpatrywane zarówno z perspektywy ukrytych zysków jak i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, jednoznacznie wynika, że ukryte zyski to świadczenia których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (...). Jedyny udziałowiec jest jednocześnie Prezesem Zarządu. Od 1 stycznia 2023 r. Spółka wybrała jako formę opodatkowania ryczałt od dochodów spółek.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka ponosi koszty:
- koszty podróży służbowych Prezesa (wydatki na transport, zakwaterowanie, koszty akredytacji związane z uczestnictwem w wydarzeniach np. targach, konferencjach, festiwalach);
- wydatki o charakterze reprezentacyjnym (bukiety kwiatów, karty podarunkowe, artykuły spożywcze, gadżety tj. artykuły biurowe, artykuły sportowe);
- koszty obsługi prawnej i opłat sądowych;
- najem powierzchni parkingowej;
- koszty parkingu oraz opłat za autostrady ponoszone podczas podróży służbowych lub jazd lokalnych;
- zwrot kosztów za przejazd prywatnym samochodem („kilometrówka”).
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy wydatki związane z podróżami służbowymi Prezesa Zarządu Spółki nie stanowią dochodów z tytułu ukrytego zysku lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT.
Jak wynika z wniosku koszty podróży Prezesa wynikają z uczestnictwa w krajowych i międzynarodowych targach, konferencjach, wydarzeniach i festiwalach związanych z branżą (...). Prezes Zarządu uczestniczy w panelach, dyskusjach dotyczących branży (...). Celem podroży są również spotkania z przedstawicielami i dystrybutorami wytwórni filmowych, mających na celu zawarcie kontraktów na zakup licencji programowych. Spółka ponosi wydatki związane z podróżami Prezesa zarządu tj. wydatki na transport (bilety lotnicze), wydatki związane z zakwaterowaniem Prezesa na miejscu wydarzenia (koszty hotelu), a także koszty samego uczestnictwa w wydarzeniu. Uczestnictwo w takich wydarzeniach jest niezbędne dla działalności Spółki, ze względu na ich charakter szkoleniowy i edukacyjny, charakter reklamowy i wizerunkowy oraz charakter biznesowy.
W świetle powyższego wydatki związane z podróżami służbowymi Prezesa Zarządu Spółki nie stanową ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Nie stanowią również wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Wydatki te niewątpliwie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Tym samym nie ma podstaw do uznania ich za świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy wydatki reprezentacyjne związane z działaniami podejmowanymi przez pracowników Spółki nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Wskazać należy, że Spółka ponosi wydatki o charakterze reprezentacyjnym. Pracownicy Spółki podejmują działania mające na celu pozyskanie nowych klientów oraz utrzymanie i zacieśnienie aktualnych relacji biznesowych. Spółka posiada faktury potwierdzające poniesienie tych wydatków. Spółka przekazuje upominki kontrahentom w postaci bukietów kwiatów, kart podarunkowych, artykułów spożywczych, czy gadżetów bez logo, tj. artykuły biurowe lub artykuły sportowe. Wydatki te mają charakter okolicznościowy i sporadyczny. Spotkania biznesowe odbywają się w celu przeprowadzenia rozmów, dokonania ustaleń co do warunków umów z obecnymi lub przyszłymi kontrahentami, omówienie i podsumowanie dotychczasowej współpracy poprzez prezentację wyników, podtrzymanie dobrych relacji z dystrybutorami licencji filmowych oraz dostawcami usług. Koszty spotkań biznesowych to koszty wspólnego posiłku i napojów, które towarzyszą organizacji spotkania w danym miejscu.
W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy wynika, że wydatki reprezentacyjne związane z działaniami podejmowanymi przez pracowników Spółki nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia czy wydatki ponoszone na koszty obsługi prawnej i opłat sądowych nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Jak już wcześniej wskazano, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter.
W świetle powyższego koszty, które nie służą realizacji podstawowego celu prowadzonej działalności gospodarczej jakim jest osiąganie zysków, lecz są efektem ubocznych działań zmierzających do osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów (np. niektóre z kosztów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT), mogą być uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Zatem, wydatki ponoszone na koszty obsługi prawnej i opłat sądowych nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków. Natomiast wydatki te będą stanowiły dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Wynika to z faktu, że wydatki te nie są ukierunkowane na osiągnięcie przychodu, a wynikają z „negatywnych” działań Spółki.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3, w części dotyczącej uznania, czy wydatki ponoszone na koszty obsługi prawnej i opłat sądowych nie będą stanowiły:
- dochodu z tytułu ukrytych zysków - jest prawidłowe;
- wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - jest nieprawidłowe.
Powzięli Państwo wątpliwość w zakresie ustalenia czy wydatki ponoszone na najem powierzchni parkingowej nie będą stanowiły dochodów z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Jak przedstawili Państwo we wniosku Spółka wynajmuje od podmiotu niepowiązanego kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Parking jest wynajmowany od tego samego podmiotu co i lokal, w którym Spółka ma siedzibę. Możliwość zaparkowania pojazdu bezpośrednio przy siedzibie Spółki jest istotne zarówno z perspektywy kontrahentów Spółki jak i pracowników Spółki. Spółka z tego tytułu ponosi koszty czynszu udokumentowane fakturą.
W świetle powyższego, stwierdzić należy, że wydatki ponoszone na najem powierzchni parkingowej nie będą stanowiły dochodów z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 należało uznać za prawidłowe.
Jak wynika z wniosku Spółka ponosi również koszty związane ze zwrotem podróży pracowników (opłaty za parkingi, opłaty za autostrady). Wynika to z faktu, że poza siedzibą Spółki odbywają się różne eventy firmowe, szkolenia i inne wydarzenia, w których uczestniczą pracownicy Spółki realizując swoje obowiązki służbowe. Pracownicy Spółki dojeżdżają na miejsce wydarzeń samochodami służbowymi lub prywatnymi. Tym samym Spółka ponosi koszty zwrotu poniesionych przez pracowników opłat za parkowanie samochodu w miejscu odbywającego się wydarzenia oraz opłat za autostrady. Wszystkie ponoszone wydatki udokumentowane są paragonem, fakturą, lub jak w przypadku opłaty za autostrady - pokwitowaniem. W przypadku wykorzystania przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych Spółka dokonuje na jego rzecz zwrotu kosztów przejazdu w podróży służbowej w wysokości wynikającej z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli, motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2022 nr 27 poz. 271 ze zm.). Również Spółka ponosi wydatki związane ze zwrotem kosztów podróży osób współpracujących ze Spółką tj. aktorów i celebrytów, którzy w wyniku zawartej umowy mają zagwarantowany zwrot kosztów podróży i noclegu. Rozliczenie odbywa się tak jak w przypadku pracowników, na podstawie tzw. „kilometrówki”.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że wydatki ponoszone na zwrot kosztów podróży pracowników (opłaty za parkingi oraz autostrady) oraz zwrot kosztów podróży odbytych przy wykorzystaniu prywatnych samochodów pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką (tzw. kilometrówki) nie stanowią dochodów z tytułu ukrytych zysków ani dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT. Wydatki te są ponoszone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i mają wpływ na wysokość osiągniętego przez Spółkę przychodu.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5 i 6 należało uznać za prawidłowe.
W związku z faktem, że Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 4, 5 i 6 zostały ocenione jako prawidłowe, a odpowiedzi na pytanie nr 7 oczekują Państwo w sytuacji, gdy odpowiedź na pytanie nr 4 i/lub 5 i/lub 6 jest nieprawidłowa, odstępuję od udzielenia odpowiedzi na pytanie nr 7.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji i wyroku sądu administracyjnego należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach, w odmiennym stanie faktycznym i nie mogą być wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację. Obowiązkiem organu interpretacyjnego jest wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym. Organu nie obciąża jednak obowiązek polemiki z powołanymi we wniosku o wydanie interpretacji orzeczeniami oraz interpretacjami.
Podkreślenia wymaga fakt, że pełna weryfikacja okoliczności ponoszenia, zasadności i związku z prowadzoną działalnością wymienionych przez Państwa we wniosku wydatków możliwa będzie w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest bowiem uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right