Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.156.2023.2.AW
Nie będą dla Wnioskodawcy ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązaymi z działalnością gospodarczą: 1. płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości wynajmowanej od Wspólników na cele działalności medycznej; 2. wynagrodzenie za usługi medyczne świadczone przez Wspólnika na rzecz Spółki; 3. wydatki na Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
1. płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą;
2. wynagrodzenie za usługi świadczone przez Wspólnika będzie dla Wnioskodawcy tzw. ukrytym zyskiem lub wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą;
3. wydatki na Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 czerwca 2023 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Uwagi ogólne
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnikami Wnioskodawcy są wyłącznie osoby fizyczne (dalej: Wspólnicy). W 2022 r. Wnioskodawca wybrał opodatkowanie tzw. ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28c-28t ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej, a w szczególności:
- kompleksowa opieka lekarska w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a także kardiologii,
- opieka fizjoterapeutyczna,
- prowadzenie specjalistycznego ośrodka chirurgii,
- sprzedaż wyrobów ortopedycznych.
Korzystanie z Nieruchomości
Wnioskodawca prowadzi placówkę medyczną, która aktualnie umiejscowiona jest w kilku oddalonych od siebie lokalizacjach, tj. w odrębnych budynkach zlokalizowanych pod różnymi adresami. Przykładowo blok operacyjny jest zlokalizowany w miejscowości innej niż siedziba Wnioskodawcy. Jednocześnie część Wspólników wspólnie posiada nieruchomość zabudowaną wielokondygnacyjnym budynkiem (dalej: „Nieruchomość”), którą odpłatnie udostępniają Wnioskodawcy. Nieruchomość nigdy nie stanowiła własności Wnioskodawcy. Wspólnicy nabyli Nieruchomość jeszcze przed wybraniem przez Wnioskodawcę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Obecnie na terenie Nieruchomości Wnioskodawca prowadzi prace związane z przebudową budynku i zagospodarowaniem terenu dla potrzeb działalności medycznej. Po zakończeniu prac modernizacyjnych Nieruchomość ma posiadać infrastrukturę niezbędną do pełnienia funkcji placówki medycznej. We wskazanym budynku ma mieścić się niepubliczny zakład opieki zdrowotnej prowadzony przez Wnioskodawcę, w którym mają być świadczone na rzecz pacjentów Wnioskodawcy usługi medyczne wraz ze wszystkimi czynnościami pomocniczymi. Tym samym po zakończeniu prac budowlanych ma nastąpić konsolidacja działalności Wnioskodawcy w jednym budynku. Wnioskodawca planuje zrezygnować z korzystania ze wszystkich lub części aktualnie wykorzystywanych lokalizacji, innych niż Nieruchomość. Możliwość korzystania z Nieruchomości jest kluczowa dla prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę. Dotychczasowy sposób działalności wiąże się bowiem z szeregiem niedogodności. Rozproszone lokalizacje skutkują świadczeniem usług medycznych w różnych, oddalonych od siebie budynkach, co utrudnia prowadzenie efektywnego biznesu oraz świadczenie specjalistycznych usług medycznych. Wnioskodawca posiada ruchome składniki majątku niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej. W szczególności Wnioskodawca posiada wartości materialne i prawne oraz środki trwałe (np. sprzęt medyczny) niezbędne do świadczenia usług w zakresie specjalistycznej opieki medycznej.
Usługi Wspólnika
Wspólnik Wnioskodawcy posiadający uprawnienia lekarskie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz Wnioskodawcy usługi medyczne. Docelowymi odbiorcami usług Wspólnika są pacjenci Wnioskodawcy. Za świadczone usługi Wspólnik otrzymuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie. Nabycie usług przez Wnioskodawcę jest niezbędne dla jego funkcjonowania i nie jest powiązane ze sprawami wewnętrznymi Wnioskodawcy. W szczególności nabycie usług podyktowane jest celami gospodarczymi, a nie wewnątrzkorporacyjnymi. W przypadku, gdyby Wnioskodawca nie nabywał usług od Wspólnika, powstałaby konieczność zawarcia analogicznej umowy z innymi specjalistami świadczącymi usługi medyczne. Wspólnik świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie zaś na podstawie umowy spółki ani uchwały wspólników Wnioskodawcy. Warunki na jakich świadczone są usługi Wspólnika, a w szczególności wysokość wynagrodzenia, zostały ustalone na warunkach analogicznych jak w przypadku pozostałych członków personelu Wnioskodawcy wykonujących czynności zbliżone do usług wspomnianego Wspólnika oraz z uwzględnieniem poziomu wykształcenia, stażu pracy oraz doświadczenia zawodowego Wspólnika.
Spotkania biznesowe oraz Wydarzenia branżowe
Zarząd Wnioskodawcy odbywa wewnętrzne robocze spotkania w gronie członków zarządu, a także odbywa spotkania z obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami Wnioskodawcy, np. dostawcami materiałów medycznych (dalej: Spotkania Biznesowe). W zależności od przedmiotu Spotkań Biznesowych może w nich brać udział również kluczowy personel Wnioskodawcy. Spotkania Biznesowe mogą mieć miejsce w biurach Wnioskodawcy, w innych lokalizacjach, w tym lokalach gastronomicznych, a także w miejscowościach innych niż siedziba Wnioskodawcy, np. w miejscowości, w której znajduje się blok operacyjny Wnioskodawcy. Niezależnie od Spotkań Biznesowych, członkowie zarządu lub kluczowy personel Wnioskodawcy bierze udział w krajowych i zagranicznych konferencjach, szkoleniach, warsztatach lub branżowych targach (dalej: Wydarzenia Branżowe). Uczestnicy Wydarzeń Branżowych biorą w nich udział w charakterze przedstawicieli Wnioskodawcy. Wydarzenia Branżowe są ściśle związane z usługami świadczonymi przez Wnioskodawcę i mają na celu przedstawienie sposobu wykonywania specjalistycznych usług medycznych świadczonych przez Wnioskodawcę lub pozyskanie wiedzy na temat dalszego poprawienia jakości wskazanych usług. W związku ze Spotkaniami Biznesowymi oraz Wydarzeniami Branżowymi Wnioskodawca może ponosić koszty transportu ich uczestników, wydatki na usługi gastronomiczne lub hotelarskie, a także opłaty za udział w Wydarzeniach Branżowych. Wydatki związane ze Spotkaniami Biznesowymi oraz Wydarzeniami Branżowymi nie mają charakteru wystawnego i nie są głównym elementem danego spotkania lub wydarzenia. Celem ponoszonych wydatków jest zapewnienie niezbędnej obecności uczestników danego spotkania lub wydarzenia, w szczególności w przypadku Spotkań Biznesowych odbywających się w miejscowości, w której zlokalizowany jest blok operacyjny (tj. innej niż siedziba Wnioskodawcy). Celem ponoszonych wydatków nie jest stworzenie pozytywnego wizerunku Wnioskodawcy, lecz przede wszystkim umożliwienie dyskusji nad bieżącymi sprawami związanymi z działalnością Wnioskodawcy, omówienie planów strategicznych, przekazanie istotnych informacji o kierunkach rozwoju Wnioskodawcylub negocjacje i ustalenie zasad współpracy z kontrahentami (w przypadku Spotkań Biznesowych), bądź nawiązanie strategicznych dla Wnioskodawcy kontaktów biznesowych lub podnoszenie kwalifikacji przez personel Wnioskodawcy z zamiarem dalszego zwiększenia jakości usług świadczonych pacjentom Wnioskodawcy (w przypadku Wydarzeń Branżowych). Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe nie mają charakteru spotkań integracyjnychczłonków personelu Wnioskodawcy.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:
1. Spółka nie posiada nieruchomości stanowiących jej własność.
2. Odrębne budynki zlokalizowane pod różnymi adresami, w których Spółka obecnie prowadzi działalność, są przez Spółkę wynajmowane/wydzierżawiane. Spółka wynajmuje /wydzierżawia nw. budynki:
- Budynek 1 (blok operacyjny) od podmiotów niepowiązanych – od dnia 2 kwietnia 2007 r. oraz (pomieszczenie rezonansu magnetycznego) od podmiotów niepowiązanych – od dnia 1 grudnia 2018 r.
- Budynek 2 od podmiotów niepowiązanych – od dnia 18 kwietnia 2013 r.
- Budynek 3 od podmiotów niepowiązanych – od dnia 20 grudnia 2018 r.
- Budynek 4 od części Wspólników Wnioskodawcy – od dnia 1 maja 2021 r.
3. Podstawowym przedmiotem działalności ww. Wspólników jest działalność w zakresie wynajmu nieruchomości. Jeden ze Wspólników prowadzi również działalność w zakresie sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach. Wspólnicy wynajmują nieruchomości na rzecz podmiotów powiązanych oraz niepowiązanych.
4. Odpłatność za udostępnienie ww. nieruchomości jest ustalona na warunkach rynkowych, z uwzględnieniem wysokości czynszu lokali na analogicznym rynku, zbliżonym stanie technicznym oraz o tożsamej specyfice (tj. możliwości realizacji usług medycznych).
5. Powiązania stron nie mają wpływu na warunki zawartej umowy. Wskazane warunki zostały ustalone na zasadach rynkowych (tj. takich, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane), z uwzględnieniem lokalizacji analizowanej nieruchomości, jej stanu technicznego, specyfiki oraz prac jakie Wnioskodawca podejmuje w celu umożliwienia realizacji usług medycznych na terenie nieruchomości.
6. Wspólnik świadczący usługi medyczne na rzecz Wnioskodawcy, świadczył je w takim samym zakresie i na podobnych warunkach na długo przed wyborem przez Wnioskodawcę opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Wspólnik, o którym mowa powyżej świadczy usługi medyczne na rzecz Wnioskodawcy od początku istnienia Spółki.
7. Wynagrodzenie za usługi medyczne, nabywane od Wspólnika, zostało ustalone na warunkach rynkowych (tj. takich, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane), z uwzględnieniem zakresu usług Wspólnika, jego poziomu wykształcenia, stażu pracy oraz doświadczenia zawodowego.
8. Wspólnik nie świadczy usług medycznych na rzecz innych podmiotów.
9. Spółka nabywa usługi medyczne również od innych podmiotów niepowiązanych. Warunki współpracy z kontrahentem, a w szczególności jego wynagrodzenie, są każdorazowo ustalane m.in. na podstawie zakresu jego usług, poziomu wykształcenia, stażu pracy oraz doświadczenia zawodowego.
10. Powiązania stron umowy o usługi medyczne, zawartej ze Wspólnikiem nie miały wpływu na warunki jej zawarcia. Wskazane warunki zostały ustalone na zasadach rynkowych (tj. takich, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane), z uwzględnieniem zakresu usług Wspólnika, jego poziomu wykształcenia, stażu pracy oraz doświadczenia zawodowego.
11. Członkowie personelu Wnioskodawcy jako przedstawiciele Spółki uczestniczyli w spotkaniach biznesowych oraz wydarzeniach branżowych organizowanych w podobnym zakresie, również przed wybraniem przez Wnioskodawcę opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Uczestnictwo w ww. spotkaniach i wydarzeniach było i nadal jest niezbędne dla prawidłowego prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę.
Pytania
1. Czy płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą?
2. Czy wynagrodzenie za opisane usługi świadczone przez Wspólnika będzie dla Wnioskodawcy tzw. ukrytym zyskiem lub wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą?
3. Czy wydatki na Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1. Zdaniem Wnioskodawcy płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości nie będą tzw. ukrytymi zyskami, ani wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.
Ad 2. Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie za opisane usługi świadczone przez Wspólnika nie będzie tzw. ukrytym zyskiem, ani wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą.
Ad 3. Zdaniem Wnioskodawcy wydatki na Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe nie będą tzw. ukrytymi zyskami, ani wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Ad 1-3. Brak związku świadczeń z prawem do udziału w zysku
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 oraz 3 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) oraz wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
Z kolei zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu od dochodów spółek jest zatem, co do zasady, efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wynika, że dochód z tytułu ukrytego zysku obejmuje świadczenia, które są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane. Ukrytym zyskiem nie są zatem świadczenia podjęte (wykonane) bez wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia. Ocena takiego wpływu powinna uwzględniać w szczególności fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji miedzy podmiotami niepowiązanymi).
Powyższe stanowisko zaakceptował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.751.2022.1.AK: „Ocena, czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych”.
Ad 1. Korzystanie z Nieruchomości uzasadnione biznesowo
Jak zostało to wskazane w opisie stanu faktycznego (i zdarzenia przyszłego – przyp. Organu), po zakończeniu prac modernizacyjnych na Nieruchomości ma być zlokalizowany niepubliczny zakład opieki zdrowotnej prowadzony przez Wnioskodawcę. Tym samym Nieruchomość z perspektywy biznesowej jest kluczowa dla Wnioskodawcy, a korzystanie z niej wynika z realnych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy i nie jest podyktowane powiązaniami ze Wspólnikami. W przypadku, gdyby Wnioskodawca nie miał dostępu do Nieruchomości i nie miał możliwości jej dostosowania do swoich potrzeb, powstałaby konieczność najmu lub dzierżawy innego budynku spełniającego wstępne kryteria niezbędne do świadczenia usług medycznych. Wskazana konieczność wiązałaby się z ryzykiem braku dostępności lokalizacji spełniającej wymogi do prowadzenia specjalistycznej działalności Wnioskodawcy. Z tego powodu Wnioskodawca odpłatnie korzystałby z nieruchomości nawet w przypadku, gdyby w transakcji nie uczestniczyły podmioty powiązane. Tym samym płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości nie będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami.
Ad 2. Usługi Wspólnika uzasadnione biznesowo
Jak zostało to wskazane w opisie stanu faktycznego (i zdarzenia przyszłego – przyp. Organu), Wspólnik w ramach wykonywanych czynności świadczy usługi medyczne, czyli usługi będące podstawowym rodzajem działalności Wnioskodawcy. Nabycie usług przez Wnioskodawcę jest zatem niezbędne dla jego funkcjonowania. W przypadku, gdyby Wnioskodawca nie nabywał usług od Wspólnika, powstałaby konieczność zawarcia analogicznej umowy z innymi specjalistami, świadczącymi usługi medyczne. Taka okoliczność mogłaby się natomiast wiązać z brakiem możliwości znalezienia specjalisty o doświadczeniu i wiedzy porównywalnej z doświadczeniem i wiedzą Wspólnika. Warunki na jakich świadczone są usługi Wspólnika, a w szczególności wysokość wynagrodzenia, zostały ustalone na warunkach analogicznych jak w przypadku pozostałych członków personelu Wnioskodawcy wykonujących czynności zbliżone do usług wspomnianego Wspólnika oraz z uwzględnieniem poziomu wykształcenia, stażu pracy oraz doświadczenia zawodowego Wspólnika.
Ad 3. Spotkania biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe uzasadnione biznesowo
W opisie stanu faktycznego (i zdarzenia przyszłego – przyp. Organu) wskazano, iż zarząd Wnioskodawcy odbywa Spotkania Biznesowe oraz bierze udział w Wydarzeniach Branżowych wraz z kluczowym personelem. W związku z powyższym Wnioskodawca może ponosić koszty związane z transportem ich uczestników, a także wydatki na usługi gastronomiczne lub hotelarskie oraz opłaty za udział w Wydarzeniach Branżowych. Udział członków zarządu oraz kluczowego personelu Wnioskodawcy w Wydarzeniach Branżowych jest niezbędny do rozwoju biznesowego, pozwala nawiązać strategiczne kontakty oraz poszerzać wiedzę pracowników Wnioskodawcy, polepszając tym samym jakość usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Co zaś tyczy się Spotkań Biznesowych, ich odbywanie jest nieodłącznym elementem procesu zarządzania Wnioskodawcą. W trakcie spotkań omawiane są m.in. plany strategiczne Wnioskodawcy i warunki współpracy z przyszłymi lub obecnymi kontrahentami. Organizacja Spotkań Biznesowych oraz udział w Wydarzeniach Branżowych bezpośrednio przyczyniają się do osiągnięcia przychodów Wnioskodawcy oraz zabezpieczenia ich źródła. W przypadku, gdyby Wnioskodawca nie brał udziału w Spotkaniach Biznesowych oraz Wydarzeniach Branżowych, jednocześnie nie byłby w stanie efektywnie pozyskiwać nowych kontaktów biznesowych oraz poprawiać jakości świadczonych usług medycznych o wysokim stopniu specjalizacji (w przypadku Wydarzeń Branżowych), wydajnie zarządzać, planować strategicznie oraz utrzymywać i pozyskiwać kontrahentów (w przypadku Spotkań Biznesowych).
Ad 3. Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe jako wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Jak to zostało wskazane powyżej, Zarząd Wnioskodawcy odbywa Spotkania Biznesowe z potencjalnymi kontrahentami oraz Wspólnicy Wnioskodawcy wraz członkami personelu biorą udział w Wydarzeniach Branżowych. W związku z powyższym, Wnioskodawca może ponosić koszty związane z transportem ich uczestników, a także wydatki na usługi gastronomiczne lub hotelarskie oraz opłaty za udział w Wydarzeniach Branżowych. Wyżej wymienione wydatki są bezwzględnie powiązane z wykonywaniem obowiązków służbowych. Wydarzenia Branżowe oraz Spotkania Biznesowe nie mają charakteru integracyjnego, tym samym służą wyłącznie celom służbowym. Ponoszone wydatki są ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Pozostają niezbędne dla potrzeb z nią związanych, gdyż przyczyniają się do zwiększania przychodów Wnioskodawcy, podtrzymywania i nawiązywania relacji handlowych z obecnymi oraz przyszłymi kontrahentami. W przypadku nieponoszenia wyżej wymienionych wydatków, organizacja Spotkań Biznesowych oraz udział w Wydarzeniach Branżowych okazałaby się niemożliwa.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.276.2022.2.AK: „Z opisu sprawy wynika, że w ramach bieżącej działalności Wnioskodawca ponosi szereg wydatków, w tym m.in. wydatki związane z odbytymi podróżami służbowymi, np. koszty transportu (bilety na pociąg, samolot oraz faktury zakupowe za paliwo), wydatki noclegowe oraz gastronomiczne ("Koszty Podróży"). Koszty Podróży nie będą stanowić ukrytych zysków, ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie będą zatem podlegać opodatkowaniu ryczałtem. Jak wskazali Państwo we wniosku są to bowiem niezbędne wydatki dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, przyczyniają się do podtrzymania relacji handlowych z kontrahentami Spółki oraz do stałego zwiększania jej przychodów. W świetle powyższego, skoro Koszty Podróży są związane z uczestnictwem w spotkaniach z kontrahentami i są wykonywane w ramach obowiązków służbowych, to w takim przypadku wydatki takie nie będą stanowić ukrytych zysków, ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.
Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości, wynagrodzenie za opisane usługi świadczone przez Wspólnika, wydatki na Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe nie będą tzw. ukrytymi zyskami, ani wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W świetle art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Natomiast, zgodnie z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:
Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,=
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:
Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).
W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.
Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.
Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.
Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca jedynie w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT doprecyzował, że wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą są wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości m.in. od samochodów osobowych, które są wykorzystywane w celach mieszanych.
Przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W związku z powyższym podczas określania czy dany wydatek lub koszt stanowi wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą można pomocniczo posiłkować się praktyką podmiotu jak również bogatym orzecznictwem sądów administracyjnych, w zakresie kwalifikacji wydatków oraz kosztów do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi.
Ryczałt od dochodów spółek będący alternatywną formą opodatkowania dedykowaną podatnikom podatku CIT, nie posługuje się takimi pojęciami jak koszty uzyskania przychodów czy koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek dokonuje wyliczenia oraz zapłaty podatku w oparciu o przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT.
Ad 1
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jaka wynika z pytania 1 jest kwestia ustalenia, czy płatności z tytułu korzystania z Nieruchomości będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.
Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej.
Wnioskodawca prowadzi placówkę medyczną, która aktualnie umiejscowiona jest w kilku oddalonych od siebie lokalizacjach. W celu konsolidacji działalności w jednym budynku Wnioskodawca planuje zrezygnować z korzystania ze wszystkich lub części aktualnie wykorzystywanych lokalizacji i prowadzić niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w wyremontowanym budynku należącym do części Wspólników Wnioskodawcy, który jest odpłatnie udostępniany Wnioskodawcy na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych. Nieruchomość ta nigdy nie stanowiła własności Wnioskodawcy. Wspólnicy nabyli Nieruchomość jeszcze przed wybraniem przez Wnioskodawcę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Spółka nie posiada nieruchomości stanowiących jej własność, przy czym Wnioskodawca posiada ruchome składniki majątku niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej.
Podstawowym przedmiotem działalności Wspólników jest działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, którzy wynajmują nieruchomości na rzecz podmiotów powiązanych oraz niepowiązanych.
Zatem uznać należy, że w analizowanej sytuacji nie powstanie ukryty zysk, bowiem ww. Nieruchomość jest wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy i konieczność korzystania z niej wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Ponadto odpłatność za udostępnienie ww. nieruchomości jest ustalona na warunkach rynkowych, a powiązania stron nie mają wpływu na warunki zawartej umowy.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, a także dokonaną wykładnię przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że wynagrodzenie wypłacane Wspólnikom z tytułu korzystania z Nieruchomości nie będzie tzw. ukrytym zyskiem ani też wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad 2
Z kolei wątpliwość Wnioskodawcy w zakresie pytania 2 dotyczy ustalenia, czy wynagrodzenie za usługi świadczone przez Wspólnika będzie dla Wnioskodawcy tzw. ukrytym zyskiem lub wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą.
Jak wynika z opisu sprawy, Wspólnik Wnioskodawcy posiadający uprawnienia lekarskie, świadczy na rzecz Wnioskodawcy usługi medyczne. Docelowymi odbiorcami usług Wspólnika są pacjenci Wnioskodawcy. Za świadczone usługi Wspólnik otrzymuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie.
Co istotne – Wspólnik świadczył usługi medyczne w takim samym zakresie i na podobnych warunkach od początku istnienia Spółki i na długo przed wyborem przez Wnioskodawcę opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Wynagrodzenie za te usługi zostało ustalone na warunkach rynkowych. Powiązania stron umowy o usługi medyczne zawartej ze Wspólnikiem nie miały wpływu na warunki jej zawarcia. Spółka nabywa takie usługi również od innych podmiotów niepowiązanych. W przypadku, gdyby Wnioskodawca nie nabywał usług od Wspólnika, powstałaby konieczność zawarcia analogicznej umowy z innymi specjalistami świadczącymi usługi medyczne.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, a także dokonaną wykładnię przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że wynagrodzenie wypłacane Wspólnikowi z tytułu świadczenia przez niego usług medycznych nie będzie tzw. ukrytym zyskiem ani też wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2 również należało uznać za prawidłowe.
Ad 3
Następną wątpliwość Wnioskodawcy powziął w zakresie pytania 3 dotyczącego ustalenia, czy wydatki na Spotkania Biznesowe oraz Wydarzenia Branżowe będą dla Wnioskodawcy tzw. ukrytymi zyskami lub wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.
Jak wynika z opisu sprawy, zarząd lub kluczowy personel Wnioskodawcy odbywa wewnętrzne robocze Spotkania Biznesowe w gronie członków zarządu oraz z obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami, np. dostawcami materiałów medycznych. Niezależnie od Spotkań Biznesowych, członkowie zarządu lub kluczowy personel Wnioskodawcy bierze udział w krajowych i zagranicznych konferencjach, szkoleniach, warsztatach lub branżowych targach w charakterze przedstawicieli Wnioskodawcy. Wydarzenia Branżowe są ściśle związane z usługami świadczonymi przez Wnioskodawcę i mają na celu przedstawienie sposobu wykonywania specjalistycznych usług medycznych świadczonych przez Wnioskodawcę lub pozyskanie wiedzy na temat dalszego poprawienia jakości wskazanych usług. W związku ze Spotkaniami Biznesowymi oraz Wydarzeniami Branżowymi Wnioskodawca może ponosić koszty transportu ich uczestników, wydatki na usługi gastronomiczne lub hotelarskie, a także opłaty za udział w Wydarzeniach Branżowych. Co istotne – członkowie personelu Wnioskodawcy jako przedstawiciele Spółki uczestniczyli w spotkaniach biznesowych oraz wydarzeniach branżowych organizowanych w podobnym zakresie, również przed wybraniem przez Wnioskodawcę opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, a także dokonaną wykładnię przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że wydatki na Spotkania Biznesowe i Wydarzenia Branżowe nie będą tzw. ukrytymi zyskami ani też wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Skoro koszty te są związane z uczestnictwem w spotkaniach i wydarzeniach wykonywanych w ramach obowiązków służbowych, to wówczas wydatki takie nie stanowią ukrytych zysków, ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3 także należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).