Powołanie nauczyciela na dyrektora bez jego zgody - Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 stycznia 2024 r., sygn. VII SA/Wa 2364/23
Powierzenie nauczycielowi obowiązków dyrektora szkoły w trybie określonym w art. 63 ust. 13 Prawa oświatowego bez jego zgody jest sprzeczne z prawem, gdyż narusza art. 11 Kodeksu pracy wymagający zgodnych oświadczeń woli obu stron stosunku pracy oraz konstytucyjną wolność wyboru, wykonywania zawodu i wyboru miejsca pracy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), Sędzia WSA Grzegorz Rudnicki, Asesor WSA Michał Podsiadło, Protokolant specjalista Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi D. J. S. na zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora szkoły stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi D. J. S. ("skarżąca") jest zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy D. ("Burmistrz") Nr [...] z dnia [...] czerwca 2023 r., wydane w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora szkoły, w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Burmistrz Miasta i Gminy D. zarządzeniem Nr [...] z dnia [...] czerwca 2023 r., wydanym na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm., dalej: "u.s.g.") oraz art. 63 ust. 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 900) powierzył skarżącej od dnia [...] czerwca 2023 r. pełnienie obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej w Ł. do czasu powierzenia stanowiska dyrektora tej jednostki, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Jednocześnie określił, że zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia. W uzasadnieniu zarządzenia Burmistrz wskazał, że zarządzeniem Nr [...] z dnia [...] czerwca 2023 r. Burmistrz Miasta i Gminy D. uchylił zarządzenie Nr [...] w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej w Ł. Przywołał treść art. 63 ust. 1, ust. 1 i ust. 13 ustawy Prawo oświatowe. Podał też, że w przedmiotowej szkole podstawowej nie ma stanowiska wicedyrektora, w związku z czym powierza się skarżącej pełnienie obowiązków dyrektora jako nauczycielowi w tej szkole.