Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 września 2023 r., sygn. II SA/Rz 357/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Piotr Godlewski /spr./ AWSA Karina Gniewek - Berezowska Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2023 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia 12 stycznia 2023 r. nr N-VI.7581.2.18.2022 w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości - skargę oddala -

Uzasadnienie

II SA/Rz 357/23

U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem skargi DS jest decyzja Wojewody Podkarpackiego z 12 stycznia 2023 r. N-VI.7581.2.18.2022 dotycząca ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że Starosta [...], po rozpatrzeniu wniosku A. S.A. z siedzibą w [....], decyzją z 24 października 2022 r. nr GN.6821.55.2022 ograniczył sposób korzystania z nieruchomości położonej w obrębie [...], gm. [...], oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 2.0200 ha, stanowiącej współwłasność DS, BS, KS i DS1, przez udzielenie wnioskodawcy zezwolenia na zajęcie tej nieruchomości w celu realizacji inwestycji polegającej na przebudowie napowietrznej linii elektroenergetycznej WN 110 kV relacji [...], tj. rozbiórce istniejącej linii elektroenergetycznej oraz założeniu i przeprowadzeniu nowej linii elektroenergetycznej. Przedmiotowym ograniczeniem objęty został obszar o powierzchni [...] m2.

W odwołaniu od powyższej decyzji DS podniosła, że brak było negocjacji w rozpatrywanej sprawie, a podane przez inwestora informacje, że jej synowie BS, KS i DS1 nie odebrali korespondencji, nie uwzględnia okoliczności, że nie mieszkają oni, ani nawet nie są zameldowani w Polsce. Decyzja jest niekorzystna dla odwołującej, bo powoduje obniżenie wartości nieruchomości. Starosta na etapie prowadzonego postępowania nie uwzględnił procedury wynikającej z przepisów regulujących sprawy dotyczące wywłaszczenia nieruchomości oraz nie ustalił odszkodowania w zaskarżonej decyzji. Odwołująca się zaakcentowała, że zgodnie z procedurą wywłaszczeniową wszczęcie postępowania powinno być poprzedzone rokowaniami o nabycie prawa w drodze umowy przeprowadzonymi miedzy starostą, a właścicielem lub użytkownikiem nieruchomości (na które prawo przewiduje dwa miesiące). Dopiero po upływie tego terminu można przerwać rozmowy i rozpocząć procedurę wywłaszczeniową. Natomiast ustalenie wysokości odszkodowania powinno nastąpić po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego określającego wartość nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00