Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 194/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: SWSA Tadeusz Kiełkowski (spr.) Sędziowie : SWSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko SWSA Katarzyna Marasek-Zybura po rozpoznaniu w dniu 7 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 13 grudnia 2022 r. znak SKO.GN/4160/118/2022 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie postanowieniem z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. akt SKO.GN/4160/118/2022, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "k.p.a.") oraz art. 2 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 570) i § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U. z 2003 r. nr 198 poz. 1925), po rozpatrzeniu zażalenia J. P. na postanowienie Wójta Gminy L. z dnia 31 października 2022 r., znak: [...], odmawiające wszczęcia z urzędu postępowania rozgraniczeniowego w sprawie ustalenia granic pomiędzy położonymi w R. działkami nr [...] i nr [...] – utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji.

Powyższe postanowienie, które jest przedmiotem skargi, zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Postanowieniem z dnia 31 października 2022 r., znak: [...], wydanym na podstawie art. 61a § 1 k.p.a. po rozpatrzeniu wniosku J. P., Wójt Gminy L. odmówił wszczęcia z urzędu postępowania rozgraniczeniowego w sprawie ustalenia granic pomiędzy położonymi w R. działkami nr [...] i nr [...]. W uzasadnieniu tego postanowienia organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 6 lipca 2022 r. wpłynął wniosek o rozgraniczenie działki nr [...] (własność wnioskodawczyni) z działkami nr [...] (we władaniu Gminy) i nr [...] (własność innej osoby fizycznej – KW nr [...]). Organ ustalił, iż działka nr [...] stanowi drogę, która od strony północnej graniczy z działką nr [...] (własność wnioskodawczyni), a od strony południowej m.in. z działką nr [...] (własność innej osoby fizycznej). Działka nr [...] nie ma wspólnych punktów granicznych z działką nr [...]. Następnie organ wyjaśnił, że w myśl art. 30 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (dalej: "u.p.g.k.") zasadą jest wszczynanie postępowania na wniosek (uprawnionym do złożenia wniosku jest każdy, kto posiada tytuł prawny do nieruchomości, której granice stały się sporne), natomiast wnioskodawczyni nie wykazała istnienia "potrzeb gospodarki narodowej" lub "interesu społecznego", które uzasadniałyby przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu. W ocenie organu "interes społeczny" nie istnieje, bo wniosku nie przedstawił szerszy krąg podmiotów, np. grupa mieszkańców korzystających z drogi na działce nr [...]. Na koniec organ stwierdził, że wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego z urzędu w sytuacji innej niż scalenie gruntów podlega swobodzie uznania organu i żaden przepis prawa nie pozwala osobom trzecim wymusić na organie wszczęcia tego postępowania z urzędu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00