Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.71.2024.1.AS

Ustalenie źródła przychodu dla wspólnika z tytułu wynagrodzeń za prowadzenie spraw spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 24 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani wspólniczką spółki X z siedzibą w Y, zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS (...), NIP: (...). Spółka partnerska X na mocy umowy spółki zawartej w dniu (...) listopada 2023 r. Wspólnikami spółki są A. A oraz B. B . B. B dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą B, NIP: (...), gdzie rozlicza się metodą podatku liniowego. A. A nie prowadzi jednoosobowej działalności.

Zgodnie z umową Spółki każdy wspólnik upoważniony jest do samodzielnego reprezentowania Spółki. Umowa spółki przewiduje, że wspólnicy spółki otrzymują wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki. Wspólnicy zamierzają, na podstawie umowy Spółki oraz uchwały podjętej na podstawie umowy spółki, pobierać wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki.

(...)

Pomiędzy Spółką i wspólnikami nie została, ani nie zostanie zawarta żadna dodatkowa umowa (umowa o pracę, umowa o świadczenie usług, umowa cywilnoprawna) odnosząca się do materii prowadzenia spraw spółki czy reprezentowania Spółki. Wynagrodzenia dla wspólników za prowadzenie spraw spółki będzie wypłacane wyłącznie na podstawie umowy spółki partnerskiej i uchwały wspólników.

Pytanie

Jak należy określić źródło przychodów wspólnika, który otrzymuje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia spraw spółki partnerskiej, jeśli otrzymuje je zgodnie z umową spółki i nie ma na tę okoliczność podpisanej odrębnej umowy stanowiącej podstawę do wypłaty przedmiotowego wynagrodzenia?

Pani stanowisko w sprawie

Wypłata wynagrodzenia Wspólnikowi spółki partnerskiej za prowadzenie spraw spółki, jeśli podstawą do jej wypłaty jest sama umowa spółki oraz uchwała Wspólników i nie zawarto ze Wspólnikiem odrębnej umowy na zarządzanie spółką (np. o pracę, cywilnoprawnej), stanowi przychód z tzw. innych źródeł przychodów, o których mowa w art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na brak podpisanej odrębnej umowy o zarządzanie Spółką (oraz fakt, że wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki wynika z umowy spółki partnerskiej), przychodów jakie Wspólnik osiągnie z tego tytułu nie można kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są m.in. określone w pkt 2, 3, 7 i 9 tego przepisu:

działalność wykonywana osobiście,

pozarolnicza działalność gospodarcza,

kapitały pieniężne i prawa majątkowe,

inne źródła.

W myśl postanowień art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. wymienione w pkt 7, 8 i 9 tego przepisu przychody:

-otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

-z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

1)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

2)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

3)przedsiębiorstwa w spadku

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9,

-uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Wobec powyższego, art. 13 pkt 7-9 ww. ustawy nie będzie miał w przedstawionym stanie faktycznym zastosowania. Wymienione czynności nie będą także stanowiły pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określono w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; takim przychodem nie będzie wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki przyznane wspólnikowi spółki partnerskiej na mocy umowy spółki.

Zgodnie z powyższym wypłata wynagrodzenia Wspólnikowi spółki partnerskiej za prowadzenie spraw spółki, której podstawą jest jedynie umowa spółki partnerskiej, stanowi przychód z tzw. innych źródeł przychodów. Przychody z innych źródeł są opodatkowane na zasadzie skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych. Jest to 12% podatku lub 32% po przekroczeniu kwoty pierwszego progu. Bez znaczenia dla sprawy pozostaje przy tym fakt, że Wspólnik/Wspólnicy inne przychody (przychody z działalności gospodarczej) rozlicza według podatku liniowego. Podobną opinię wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lipca 2021 r. (0115-KDIT1.4011.367.2021.1.MR).

Co prawda wskazana interpretacja odnosi się do komplementariusza spółki komandytowej, tym niemniej zarówno spółka komandytowa, jak i spółka partnerska to spółki osobowe zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Niniejsze uzasadnia odpowiednie stosowanie wymienionych przepisów do wszystkich spółek osobowych, w tym spółki partnerskiej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Pani stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja skierowana jest wyłącznie do Pani i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Pani, nie dotyczy Pani wspólnika.

W odniesieniu do powołanej przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i tylko w niej jest wiążąca.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00