Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. III SA/Lu 524/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie: Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Sędzia WSA Anna Strzelec po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. K. na postanowienie Komisja Lekarska z dnia [...] lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia bezskuteczności odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 28 lipca 2022 r. Komisja Lekarska stwierdziła bezskuteczność odwołania R. K. od orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej Nr [...] w L. z dnia 15 maja 1996 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej E – "trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej".

Zaskarżone postanowienie wydane zostało w następującym stanie sprawy.

Skarżący R. K. pismem z dnia 29 czerwca 2022 r. wniósł odwołanie od orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej Nr [...] w L. z dnia 15 maja 1996 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i jednocześnie wniósł o przywrócenie terminu do złożenia odwołania.

Skarżący wyjaśnił m.in., że przedmiotowe orzeczenie komisji lekarskiej nie zostało mu doręczone i nie rozpoczął swojego biegu termin do wniesienia odwołania. Skarżący wskazał, że nigdy nie zapoznał się z dokumentacją medyczną, na podstawie której wydano sporne orzeczenie. Podkreślił, że w dniu wydania orzeczenia jak i teraz, nie spełniał i nie spełnia przesłanek do ustalenia i określenia kategorii E.

Wojewódzka Komisja Lekarska stwierdziła bezskuteczność wniesionego odwołania argumentując, że stanowisko o braku doręczenia orzeczenia komisji lekarskiej pozostaje w sprzeczności z brzmieniem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.). Przepis ten przewidywał, że orzeczenie rejonowej komisji lekarskiej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień na piśnie wraz z uzasadnieniem. Powyższe oznacza, że orzeczenie zostało doręczone odwołującemu w dniu 15 maja 1996 r. Zatem termin do wniesienia odwołania upływał z dniem 29 maja 1996 r. Tymczasem odwołanie zostało wniesione do Wojskowego Centrum Rekrutacji w L. w dniu 6 lipca 2022 r. (po upływie przewidzianego prawem terminu). Warunkiem skuteczności czynności procesowej jaką jest wniesienia odwołania jest natomiast zachowanie ustawowego terminu do jej dokonania. Ponadto, argumentacja zawarta we wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, nie uprawdopodobniła, że uchybienie terminowi nastąpiło bez winy skarżącego. W tej sytuacji rozpatrzenie wniesionego odwołania przez organ II instancji w trybie zwyczajnym jest niedopuszczalne, naruszałoby bowiem zasadę trwałości decyzji określoną w art. 16 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00