Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Op 251/22
Powszechny obowiązek obrony; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi M. D. na orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Opolu z dnia 14 lipca 2022 r., nr [...] w przedmiocie uznania za zdolnego do czynnej służby wojskowej 1) uchyla zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Miasta Opola z dnia 26 maja 2022 r., nr [...], 2) zasądza od Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Opolu na rzecz skarżącego M. D. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez M. D., zwanego dalej również skarżącym, jest orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Opolu, zwanej dalej także organem odwoławczym, z dnia 14 lipca 2022 r., nr [...], utrzymujące w mocy orzeczenie Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Miasta Opola, zwanej dalej także organem pierwszej instancji, z dnia 26 maja 2022 r., nr [...]. W swoim orzeczeniu organ pierwszej instancji uznał skarżącego za zdolnego do czynnej służby wojskowej, przyznając kategorię zdolności "A".
Skarżący - w ramach ciążącego na nim obowiązku - zgłosił się na wezwanie w sprawie oceny zdolności do odbycia czynnej służby wojskowej. Opisanym wyżej orzeczeniem organ pierwszej instancji uznał skarżącego za zdolnego do czynnej służby wojskowej, przyznając mu kategorię zdolności "A". Organ ten stwierdził schorzenie określone w § 62 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2018 r. poz. 258) oraz w "Wykazie chorób i ułomności przy ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej oraz do pełnienia takiej służby poza granicami państwa" stanowiącym załącznik nr 2 do tego rozporządzenia. Skarżący odwołał się od tego orzeczenia do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Opolu. Do odwołania dołączył kopie wyników badań [...] oraz [...] oraz [...]. Skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego orzeczenia poprzez stwierdzenie, iż nie jest zdolny do czynnej służby wojskowej trwale lub ewentualnie czasowo i o przyporządkowanie do adekwatnej kategorii. W uzasadnieniu wskazał, że przedłożył dokumentację medyczną, z której wynika, iż od ponad dwóch lat leczy się [...]. Podkreślił, że od listopada 2020 r. cierpi na [...]. Zdarza się to co kilka tygodni i trwa od jednego do kilku dni. W trakcie dolegliwości w zasadzie każdy [...]. W trakcie dolegliwości stosuje lek o nazwie [...]. Zwrócił także uwagę, że w przedłożonym Komisji zaświadczeniu lekarza [...] wskazano rozpoznanie następujących schorzeń: [...], [...], [...], [...]. Przypisana kategoria jest niezgodna ze schorzeniami wynikającymi z przedstawionego zaświadczenia. Organ odwoławczy utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu uznał za prawidłową kwalifikację schorzenia dokonaną przez organ pierwszej instancji i stwierdził, że "Stwierdzone schorzenia mają wpływ na zdolność do służby wojskowej. W związku z powyższym Wojewódzka Komisja Lekarska nie znalazła podstaw do zmiany kategorii zdolności".