Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Bd 846/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi "M B. na decyzję Wojewody z dnia [...] lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu od zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej spółki 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydenta M. B., działając na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia [...] lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 2351 ze zm., zwanej dalej "Prawem budowlanym") decyzją z [...] maja 2022 r. wniósł sprzeciw wobec złożonego przez [...] Sp. z o.o. (tj Skarżącą) zgłoszenia z [...] kwietnia 2022 r. o zamiarze przystąpienia do robót budowlanych obejmujących montaż oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych o wydajności do 2,4 mł/dobę na nieruchomości przy ul. [...] w B. (dz. o nr ew. 7/24 w obrębie 0132).

Prezydent wskazał, że przedstawiony projekt nie spełnia warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ł. - P. T. w B., zatwierdzonego uchwałą Nr [...] Rady M. B. dnia [...] września 2005 r. (publ. Dz. Urz Woj. Kuj. – Pom z 2005 r. Nr 123, poz. 2090 ze zm., zwany dalej "m.p.z.p. Ł. - P. T."), który określa konieczność odprowadzenia ścieków do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

W odwołaniu od powyższej Skarżąca wskazała, że zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie mogą być intepretowane w oderwaniu od innych przepisów, w szczególności od przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2021 r., poz. 888). Z art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wynika, że w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, właściciel nieruchomości zapewnia wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone przepisach odrębnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00