Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 października 2022 r., sygn. II SA/Bk 610/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Lemańska, sędzia WSA Marek Leszczyński, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 października 2022 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi B. M. na postanowienie P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku przedłożenia dokumentów dotyczących rozbudowy budynku mieszkalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego

w B. (dalej jako: "organ I instancji") w dniu [...] czerwca 2019 r. wszczął postępowania administracyjnego w sprawie nieprawidłowości w budynku mieszkalnym jednorodzinnym zlokalizowanym na działce nr [...] przy ul. W. w B. m.in. w zakresie zmiany i powiększenia facjatki od strony ul. W.

W trakcie przeprowadzonych w dniu [...] stycznia 2021 r. oględzin stwierdzono, że dach budynku od strony ul. W., na szerokości około 5 m jest podniesiony ponad połać główną dachu. Szerokość pomieszczenia pod podniesioną częścią dachu wynosi około 4,93 m. Pomieszczenie to ma dwa okna w ścianie pod podniesioną połacią od strony ulicy W. Obecny właściciel przedmiotowej nieruchomości, B. M. (dalej jako: "skarżący") oświadczył, że nie wie kto dokonał rozbudowy budynku, a on nie mieszkał w tym budynku od 1975 r.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku mieszkał w nim jego nieżyjący brat,

a do 2006 r. jego matka. Od 2006 r. budynek ten nie jest stale użytkowany. W 2015 r. skarżący wymienił pokrycie dachu, wymienił okna, pokrył elewację sidingiem

i rozebrał ganek.

Następnie na podstawie fotografii wykonanej w 1966 r. załączonej do akt postępowania, organ ustalił, że kształt i wielkość połaci daszku nad facjatką sugerują, że szerokość tej facjatki odpowiadała szerokości jednego przeciętnego okna. Opisany wyżej stan jest zupełnie inny od stanu obecnego. Obecnie część nadbudowana posiada płaski dach ze spadkiem w kierunku ul. W. i zajmuje około 2/3 szerokości dachu. Ortofotomapa z 1996 r. nie jest szczegółowa, lecz organ powiatowy uznał, że obraz ten jest wystarczający, by wskazać kalenicę główną oraz kalenicę daszku nad facjatką - wyróżniające się z różnymi odcieniami, połacie daszku nad facjatką oraz widoczny na ul. W. wąski cień facjatki. Opis ten odpowiada widokowi tego budynku na fotografii z 1966 r. Na ortofotomapie z 2008 r. widoczna jest, w ocenie organu I instancji, nadbudowana część. Zdaniem organu, wyżej przedstawione ustalenia dowodzą, że rozbudowę tego budynku wykonano w okresie od 1996 do 2008 r., w okresie obowiązywania ustawy z dnia [...] lipca 1994 r. Prawo budowlane. Organ I instancji stwierdził, że w tym okresie rozebrano starą facjatkę i część połaci dachu oraz wykonano ściankę kolankową z dwoma oknami przez co nadbudowano poddasze w pasie szerokości około 5 m, w wyniku czego nieużytkowe poddasze zostało przekształcone w poddasze użytkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00