Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 października 2022 r., sygn. III SA/Wa 2902/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Zaorska, Sędziowie asesor WSA Kamil Kowalewski (sprawozdawca), sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 października 2022 r. sprawy ze skargi O. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za maj 2020 r. 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] ; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz O. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 580 zł (słownie: pięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] października 2021 r., wydanym po rozpatrzeniu zażalenia O. Sp. z o.o. z siedziba w W. (dalej też jako "Spółka" lub "Skarżąca") Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: "DIAS" lub "Dyrektor IAS") utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej też jako "NUS" lub "Naczelnik US") w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu na rachunek bankowy Spółki nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 za maj 2020 r.

Jak wynika z akt sprawy w dniu 25 czerwca 2020 r. do Naczelnika US wpłynęła korekta deklaracji VAT-7 za maj 2020 r., w której Spółka wykazała kwotę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni w wysokości 337.596,00 zł. Termin dokonania zwrotu przypadał na 24 sierpnia 2020 r.

W wyniku wstępnej analizy zebranych danych organ podatkowy stwierdził, że zasadność zwrotu wykazanego w korekcie deklaracji VAT-7 za maj 2020 r. wymaga dodatkowego zweryfikowania – w analizowanym okresie Spółka dokonała bowiem nabyć przekraczających 75% wszystkich zakupów od kontrahentów z wysokim poziomem ryzyka, tj. od O. Sp. z o.o., M. Sp. z o.o. oraz J. Sp. z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00