Wyrok NSA z dnia 19 października 2022 r., sygn. II OSK 1504/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 19 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. A. i M. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 746/20 w sprawie ze skargi K. A. i M. A. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 4 lutego 2020 r. znak DOA.7110.316.2019.KAW w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek M. S. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 stycznia 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 746/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. A. i M. A. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2020 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną decyzją Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: GINB) utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] czerwca 2019 r. stwierdzającą nieważność decyzji Prezydenta Miasta T. z [...] lipca 2002 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej K. A. i M. A. (dalej: skarżący) pozwolenia na budowę pawilonu handlowego wraz z przyłączem wodno-kanalizacyjnym, na dz. nr ewid. [..], obr. ewid. [..], przy ulicy K. w T.
W uzasadnieniu decyzji GINB wskazał, że pozostaje związany oceną prawną wyrażoną w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2 marca 2018 r., sygn. akt: VII SA/Wa 1083/17, którym uchylono decyzję GINB z [...] marca 2017 r., utrzymującą w mocy decyzję Wojewody [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta T. z [...] lipca 2002 r. W wyroku tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że w dacie składania wniosku o pozwolenie na budowę (24 czerwca 2002 r.) upłynął termin ważności decyzji z 4 maja 2001 r. dotyczącej warunków zabudowy, a tym samym decyzja Prezydenta Miasta T. została wydana z rażącym naruszeniem prawa materialnego, tj. art. 32 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 34 ust. 4 Prawa budowlanego w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania tej decyzji. Poza tym GINB wskazał, że w wyroku z 2 marca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził również, że realizację zamierzenia inwestycyjnego (budowę pawilonu - II etap inwestycji) uzależniono od wykonania I etapu inwestycji określonej w decyzji z [...] lutego 2012 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę skarżącym dla zamierzenia inwestycyjnego obejmującego budowę parkingu wraz z modernizacją wjazdu od ul. K. do projektowanego pawilonu handlowego branży przemysłowej, budowę przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej do projektowanego pawilonu handlowego branży przemysłowej oraz przełożenie istniejącego przyłącza wodociągowego do istniejącego budynku mieszkalnego, przełożenia gazociągu do istniejącego budynku mieszkalnego, przełożenie - podwieszenie kabla teletechnicznego do istniejącego budynku mieszkalnego na działkach nr ewid. [..] obręb [..] przy ul. K. w T. Decyzją z [...] listopada 2016 r. Wojewoda [...] stwierdził nieważność decyzji Prezydenta Miasta T. z [...] lutego 2002 r. w części dotyczącej pozwolenia na modernizację wjazdu na działce nr [...] obręb [..] w T. od ul. K. do projektowanego pawilonu handlowego branży przemysłowej. W konsekwencji, w ocenie Sądu, skuteczne wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji Prezydenta Miasta T. z [...] lutego 2002 r. w powyższej części uczyniło brak możliwości realizacji II etapu inwestycji.