Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 października 2022 r., sygn. II OSK 3893/19

Dnia 18 października 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 18 października 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 2816/18 w sprawie ze skarg J. S., J. B., A. K., O. K. i E. R. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 października 2018 r. nr 164/P/2018 w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 czerwca 2019 r., VII SA/Wa 2816/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skarg J. S., J. B., A. K., O. K. i E. R. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z 9 października 2018 r., nr 164/P/2018, w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, oraz zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz skarżących. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego Starosta G. (dalej: organ I instancji, Starosta) postanowieniem Nr 207/18 z 10 kwietnia 2018 r. wezwał E. S.A. z/s w W. (inwestor, Spółka) do uzupełnienia brakującej dokumentacji w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Mimo wezwania, inwestor nie złożył decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz uzgodnienia projektu zagospodarowania działki z Państwowym Gospodarstwem Wodnym (dalej: PGW) Wody Polskie. Starosta wskazał, że oddziaływanie pól elektromagnetycznych projektowanej wieży telekomunikacyjnej wraz ze stacją bazową dotyczy nie tylko terenu oznaczonego w planie miejscowym symbolem terenu rolnego, przeznaczonego pod zabudowę zagrodową, gdzie można wznosić siedliska z budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi i inwentarskimi, ale także terenu oznaczonego symbolem M (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna), gdzie ustalono maksymalną wysokość zabudowy do 12 m. Szczegółowa analiza zasięgu oddziaływania została zawarta w analizie środowiskowej dołączonej do projektu budowlanego. W ocenie organu I instancji niezbędne jest w tej sprawie przedłożenie decyzji środowiskowej, gdyż z MPZP wynika, że istnieją miejsca dostępne dla ludności, oznaczone symbolem R2 i M, gdzie właściciel nieruchomości może w przyszłości pobudować budynek mieszkalny o wysokości do 12 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00