Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 października 2022 r., sygn. II SA/Bd 639/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Sędzia: Sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu [...] w B. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

W następstwie rozpatrzenia wniosku [...] sp. z o.o. w B. (dalej powoływanej też jako "spółka", "wnioskodawca", "inwestor") z dnia [...] czerwca 2021 r. (data wpływu - [...] czerwca 2021 r.) o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 8 MW (z możliwością realizacji w etapach o łącznej mocy nieprzekraczającej 8 MW) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na części działki nr [...], położonej w miejscowości G., obręb G., gmina K., Burmistrz K. decyzją z dnia [...] kwietnia 2022 r. nr [...] odmówił ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, ze względu na jej niezgodność z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 503, dalej powoływanej jako "upzp").

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że planowane przedsięwzięcie należy oceniać jako zakład produkcyjny przedsiębiorstwa energetycznego, gdyż służyć będzie wytwarzaniu energii elektrycznej. Tym samym organ uznał, że planowana inwestycja nie stanowi urządzenia infrastruktury technicznej, a także – wbrew stanowisku wnioskodawcy - instalacji odnawialnego źródła energii w rozumieniu art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, co w związku z tym wiąże się z wymogiem spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 pkt 1 i 2 upzp, a wniosek nie zawiera koniecznych w tym przedmiocie informacji. Organ podniósł również, że nie mógł przeprowadzić prawidłowej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, bowiem do wniosku załączono mapę w skali 1:1000, która nie obejmuje obszaru trzykrotności szerokości frontu działki objętej wnioskiem. Stwierdził ponadto, że choć dopuszczalne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla terenu obejmującego część działki ewidencyjnej, to jednak możliwe jest to, gdy teren ten można jednoznacznie wyodrębnić i przedstawić na załączniku graficznym do decyzji, tymczasem w sprawie taka sytuacja nie ma miejsca, gdyż wnioskodawca wskazał we wniosku "swobodnie" wyrysowany obszar inwestycji, bez podania jakichkolwiek wymiarów czy odniesienia do granic ewidencyjnych działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00