Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 października 2022 r., sygn. II SA/Go 288/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Jarosław Piątek Sędzia WSA Krzysztof Rogalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 6 października 2022 r. sprawy ze skargi P. Spółki z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z [...] r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej P. Spółki z o.o. kwotę 500 (pięćset) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2022 r., Nr [...] Burmistrz odmówił ustalenia na rzecz P. Spółki z o.o. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zabudowie produkcyjnej (budowa farmy fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą) na działce nr [...] położonej w obrębie [...].

W uzasadnieniu organ podał, iż teren przeznaczony pod planowaną inwestycję – działka nr [...] oznaczony jest w ewidencji gruntów jako grunty rolne ŁIV o pow. 0,4642 ha, znajduje się na obszarze, gdzie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a planowana zmiana zagospodarowania terenu należy do inwestycji, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm., dalej jako u.p.z.p.) i stosownie do art. 59 ust. 1 tej ustawy wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.

Planowana inwestycja to instalacja o mocy przekraczającej 100 kW, do której nie ma zastosowania art. 61 ust. 3 u.p.z.p. i w związku z tym wymagane jest dokonanie analizy spełnienia wymogów określonych w art. 61 ust. 1 pkt. 1-5 up.z.p. Ponadto zgodnie z art. 2 pkt. 20a i art. 10 ust. 2a u.p.z.p. jeżeli na obszarze gminy przewiduje się wyznaczenie obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy zainstalowanej większej niż 500 kW, a także ich stref ochronnych związanych z ograniczeniami w zabudowie oraz zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu, w studium ustala się ich rozmieszczenie, z wyłączeniem wolnostojących urządzeń fotowoltaicznych, o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1000 kW zlokalizowanych na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas V, VI, VIz i nieużytki – w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ponieważ planowana inwestycja o mocy do 1 MW jest zlokalizowana na gruntach klasy ŁIV, to konieczne jest aby spełniała wymagania określone w art. 61 ust. 1 u.p.z.p. Przeprowadzona zaś analiza wykazała, że warunek wynikający z art. 61 ust. 1 pkt. 1 u.p.z.p. nie został spełniony, z uwagi na brak kontynuacji funkcji zabudowy w przyjętym do analizy obszarze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00