Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 września 2022 r., sygn. II SA/Kr 772/22

Dnia 28 września 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Sebastian Pietrzyk (spr.) Sędziowie: WSA Joanna Człowiekowska WSA Agnieszka Nawara-Dubiel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 września 2022 roku sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 5 kwietnia 2022 roku znak: SKO.ZP/415/577/2021 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] w K. kwotę 997 (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2022 roku, znak: SKO.ZP/415/577/2021 utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 10 listopada 2021 nr AU-2/6730.2/678/2020 o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji pn.: "Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego (dwa segmenty na wspólnym garażu podziemnym) z instalacjami wewnętrznymi i zagospodarowaniem terenu na działkach nr [...], [...], [...] obr. 34 Podgórze przy ul. [...] w Krakowie".

Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach.

W dniu 3 lipca 2020 roku pani D. G. złożyła wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla wskazanej wyżej inwestycji. We wniosku wskazano, że inwestycja zakłada obiekty kubaturowe na dz. nr [...] i [...] obr. 34 Podgórze w Krakowie. Przy czym wjazd na teren inwestycji będzie odbywał się z dz. nr [...] obr. 34 Podgórze w Krakowie poprzez działkę nr [...] obr. 34 Podgórze w Krakowie.

W toku postępowania została sporządzona analiza urbanistyczno – architektoniczna. Jak wskazano w analizie, w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu działek nr [...], [...], [...] obr. 34 Podgórze wyznaczono obszar analizowany. Obszar ten wyznaczono zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania terenu (Dz. U. nr 164 poz. 1588), w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem i nie mniejszej niż 50 m. Ponadto zaznaczono, że "W przedmiotowym postępowaniu należy odstąpić od wyznaczenia obszaru analizowanego na podstawie wielkości części działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywać się będzie główny wjazd lub wejście na działkę, w tym wypadku ok. 25,5 m, gdyż prowadziłoby to do zawężenia granic obszaru analizowanego, które wokół głównej części terenu przebiegałyby w odległości (min. 76,5 m) mniejszej nawet niż jedna szerokość terenu inwestycji (ok. 78 m). Wniosek lokalizuje planowaną inwestycję w większości w głębi terenu inwestycji, na działce nr [...], o zdecydowanie większej szerokości. Teren objętych wnioskiem działek ma kształt nieregularny, przy czym w pasie zbliżonym do działki drogowej znajduje się jego najwęższa część (o szerokości ok. 25,5 m), na której planowana jest lokalizacja mniejszego zakresu inwestycji kubaturowej. Natomiast za terenem działki nr [...], w głębi zakresu inwestycji i w zdecydowanym odsunięciu od drogi ulicy P. , teren inwestycji zdecydowanie się rozszerza od ok. 64 m do ok. 78 m. Zamierzenie budowlane o wnioskowanym programie (przedstawione m.in. w formie załączników do wniosku) położone może być w bardzo dużym zakresie w tej rozszerzonej części wnioskowanego terenu. Zatem uwarunkowania przestrzenne i lokalizacyjne inwestycji w istniejącym ładzie przestrzennym muszą zostać objęte analizą uwzględniającą zakres terenu, na którym faktycznie może być usytuowane zamierzenie inwestycyjne, tj. najszerszą wynoszącą ok. 78 m część terenu objętego wnioskiem. Szerokość frontu terenu działek nr [...], [...], [...] obr. 34 Podgórze wynosi ok. 78 m (taka jest szerokość terenu ww. działek od strony działki drogowej nr [...] obr. 34, z której planowany jest główny wjazd i wejście na teren), zatem minimalny zakres obszaru analizowanego wynosi 3x78=234m. W związku z powyższym wyznaczono granice obszaru analizowanego w odległości min. 234 m od granic terenu działek nr [...], [...],[...] obr. 34 Podgórze. W tak wyznaczonym obszarze analizowanym przeprowadzono analizę funkcji, parametrów, wskaźników i cech zabudowy oraz zagospodarowania terenu reprezentatywnych dla tej strefy miasta Krakowa." (k. 354 a.a. organu I instancji). Następnie opisano istniejące w obszarze analizowanym funkcje oraz cechy istniejącej zabudowy, co następnie pozwoliło na ustalenie warunków zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00