Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 września 2022 r., sygn. II SA/Wr 274/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Protokolant: asystent sędziego Sławomir Mirowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 września 2022 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2022 r. nr 91/2022 w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zgodności budowy wentylacji w lokalu gastronomicznym oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

M. T. (dalej: skarżąca, strona skarżąca) złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, (dalej DWINB, organ II instancji) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zgodności budowy wentylacji w lokalu gastronomicznym. Z przedłożonych przez organ akt administracyjnych wynika, że skarga została wywiedziona w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Pismem z dnia 26 sierpnia 2021 r. skarżąca wystąpiła do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bolesławcu, (dalej - PINB, organ I instancji) żądając pilnej kontroli w związku z wydobywaniem się z sąsiedniego lokalu uciążliwych zapachów i zanieczyszczeń oraz hałasu powodowanego przez wyrzutnię powietrza umiejscowioną na ścianie budynku.

W dniu 7 września 2021 r. organ nadzoru budowlanego przeprowadził kontrolę lokalu gastronomicznego zlokalizowanego przy ul. [...] w B., w trakcie której stwierdził, że w części kuchennej, nad płytą kuchenną zamontowany był stalowy, mechaniczny wyciąg wentylacyjny o wymiarach 263/42/80 cm. Wyciąg wyprowadzony był poprzez dwa stalowe przewody o przekroju kołowym do poziomej wyrzutni powietrza zlokalizowanej w ścianie zewnętrznej budynku. Wyrzutnia zakończona była kratką wentylacyjną o wymiarach 40 cm x 40 cm. Poniżej wyrzutni istniało okno kuchenne o wymiarach 130/60 cm położone około 71 cm poniżej poziomej wyrzutni. Wyrzut powietrza kierowany był na działkę [...], równolegle do działki nr [...]. Wyrzutnię ścienną wykonano w odległości około 11,40 m od okien budynku mieszkalnego. Wobec stwierdzenia niezgodności ustalonego stanu faktycznego z § 152 ust. 9 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2020 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r., poz. 1065 t.j.) inwestor złożył deklarację rozbiórki wyrzutni i montażu nowej wyrzutni wyprowadzonej nad poziom połaci dachu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00