Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 września 2022 r., sygn. II SA/Wr 599/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 września 2022 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia 6 października 2021 r. nr 1081/2021 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie automatu przechowującego przesyłki (paczkomatu) oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wywiedzionej przez B. K., (dalej – skarżąca, strona) jest decyzja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, (dalej - DWINB), utrzymująca w mocy rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie automatu przechowującego przesyłki. Oprotestowana skargą decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Burmistrz S. wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie wałbrzyskim (dalej – PINB) z żądaniem podjęcia działań zgodnie z kompetencjami w związku lokalizacją paczkomatu na działce nr [...] przy ul. [...] w S.
Zawiadomieniem z dnia 21 lipca 2021 r. organ nadzoru budowlanego zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie i wyznaczeniu oględzin na dzień 26 sierpnia 2021 r. Pismem z dnia 5 sierpnia 2021 r. I. Sp. z o.o. z siedzibą w K. poinformowała, że paczkomat został usunięty, w związku z czym postępowanie stało się bezprzedmiotowe.
W dniu 25 sierpnia 2021 r. PINB wydał decyzję nr 27/2021, którą przyjmując w podstawie prawnej art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, dalej – k.p.a.) umorzył postępowanie w sprawie automatu przechowującego przesyłki (paczkomatu) wybudowanego na nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako dz. nr [...] (obr. [...]) przy ul. [...] w S. bez wymaganego zgłoszenia. Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji podał, że działka nr [...] przy ul. [...] w S. jest położona na obszarze wpisanym do rejestru zabytków miasta S. (decyzja z dnia [...] grudnia 1977 r., nr [...]). Znowelizowany ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 471) art. 29 ust. 2 pkt 28 ustawy Prawo budowlane, który wszedł w życie z dniem 19 września 2020 r., stanowi, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie. Z kolei z treści art. 29 ust. 7 pkt 2 wynika, że roboty budowlane, o których mowa w ust. 1-4, wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków - wymagają dokonania zgłoszenia - przy czym do zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.