Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 września 2022 r., sygn. II SA/Bd 72/20

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 6 września 2022 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] kwotę 1000 (tysiąc) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] września 2018 r. [...] sp. z o.o. w Bydgoszczy (inwestor) zwróciła się o zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na budowę dla inwestycji polegającej na rozbiórce 5 budynków i budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wbudowanym garażem wraz z instalacjami wewnętrznymi: wod-kan, c.o., wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektryczną oraz instalacjami zewnętrznymi: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, energetyczną i układem komunikacyjnym, przy ul. [...] w B. (działki o numerach ewid. [...] w obrębie [...]).

Decyzją z 26 lutego 2019 r. nr 152/2019, Prezydent Miasta Bydgoszczy zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę powyższej inwestycji.

Po rozpoznaniu odwołania Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w B., decyzją z 19 czerwca 2019 r. nr WIR.VIII.7840.1.88.2018.JB, Wojewoda Kujawsko-Pomorski uchylił powyższe rozstrzygnięcie i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Organ odwoławczy wskazał, że Prezydent nie wziął pod uwagę, że zlokalizowane na parterze projektowanego budynku gabinety są pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi trwający minimum 2 godziny, toteż winien zostać względem tych pomieszczeń spełniony warunek nasłonecznienia opisany w § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r., poz. 1065 – dalej "rozporządzenie"). Wojewoda stwierdził, że obowiązkiem organu I instancji będzie zobligowanie inwestora do usunięcia ww. nieprawidłowości i ponowne ocenienie projektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00