Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Gl 1374/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Asesor WSA Piotr Pyszny (spr.), Sędzia WSA Anna Rotter, Protokolant specjalista Magdalena Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi N. z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 sierpnia 2023 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.242.2023.2.GK UNP: 2037222 w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w zaskarżonej części; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 24 sierpnia 2023 r., znak 0114-KDIP1-2.4012.242.2023.2.GK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako organ, DKIS), w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług za prawidłowe stanowisko N. z siedzibą na Malcie (dalej jako Spółka, skarżąca) w zakresie uznania za eksport towarów ze stawką 0% w przypadku posiadania dokumentu wydanego przez administrację celną państwa innego niż Polska, potwierdzający wywóz towarów poza obszar celny UE, a w pozostałym zakresie za nieprawidłowe.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka, której maltańskie prawo właściwe dla jej siedziby przyznaje osobowość prawną, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowego odzieżą, obuwiem i dodatkami odzieżowymi, specjalizując się w sprzedaży towarów nowych (nieużywanych), lecz wycofanych ze sprzedaży w sieciach handlowych należących do międzynarodowych marek odzieżowych. Towary są przechowywane w magazynie logistycznym położonym na ternie Polski, który obsługuje niezależny od Spółki, wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny. Ten operator logistyczny odpowiedzialny jest w szczególności za przyjęcie towarów do magazynu, ich przechowanie, jak również wydanie towarów przewoźnikom. Sprzedaż jest realizowana na warunkach Incoterms EXW (ex works), co oznacza, że własność towarów przechodzi na klientów w momencie wydania towarów przewoźnikom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00