Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. IV SA/Wr 387/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom Sędziowie: Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2024 r. w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. C. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2023 r. nr 965/2023 w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego okresy służby pełnionej w szczególnych warunkach oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 28 IV 2023 r. (nr 965/2023), Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu (dalej jako "KWP"), po rozpatrzeniu zażalenia D. C. (dalej jako "skarżący"), utrzymał w mocy postanowienie Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze (dalej jako "KMP") z 16 II 2023 r. (nr 1/2023) odmawiające wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie przez skarżącego służby w Policji w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu w okresach od 14 X 1999 r. do 14 X 2000 r. oraz od 20 XI 2000 r. do 28 I 2020 r., uprawniających do podwyższenia emerytury.

Powyższe postanowienie wydano w następujących okolicznościach sprawy:

Wnioskiem z 15 VI 2022 r. skarżący zwrócił się do KMP o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pełnienie przez niego służby w Policji w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu w okresach od 14 X 1999 r. do 14 X 2000 r. i od 20 XI 2000 r. do 28 I 2020 r. Wskazał przy tym, że służbę w warunkach szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu pełnił w okresie od 14 X 1999 r. do 14 X 2000 r., jako kursant Oddziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, podczas której m.in. brał udział w zabezpieczeniach imprez masowych, ochronie obiektów KGP i konwojowaniu poczty specjalnej MSWiA. Podkreślił, że w świadectwie służby z 14 X 2000 r. w pkt 6 stwierdzono, że służba ta była świadczona w szczególnym charakterze. Z kolei w okresie od 20 XI 2000 r. do 28 I 2020 r. pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, podczas której podejmował interwencje w celu ochrony osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego, uczestniczył w fizycznej ochronie osób i mienia, a od 2009 r. brał udział w stałym wypełnianiu zadań w zakresie ochrony i opieki nad osadzonymi, co stanowiło dla niego szczególne zagrożenie zdrowia i życia. W tym czasie miał regularny kontakt z osobami zatrzymanymi, które były agresywne, pod wpływem alkoholu lub innych substancji, chorowały na choroby zakaźne (przykładowo: żółtaczkę, czy HIV), często z zaburzeniami psychicznymi. Podczas pełnienia służby był tylko jeden oddział zbiorczy dla wszystkich kategorii zatrzymanych. Miejsce pełnienia służby, z uwagi na fakt, że nie spełniało wymogów sanitarnych, było warunkowo dopuszczone do użytku. Wspomniana służba była wykonywana poniżej poziomu gruntu i miała charakter stały. Brak wentylacji narażał go na wdychanie oparów środków chemicznych po dokonywanych dezynfekcjach. Dodatkowo skarżący podał, że do jego zadań należało wyprowadzanie zatrzymanych poza celę, przykładowo do toalety (z uwagi na uwarunkowania techniczne placówki), w tym z cel wieloosobowych, w ograniczonym składzie osobowym po stronie funkcjonariuszy, a czasem nawet we współpracy jedynie z pracownikiem cywilnym, z którego strony nie można było wymagać stosownego wsparcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00