Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 maja 2022 r., sygn. III SA/Wr 23/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Makowska - Hrycyk, Sędziowie Sędzia WSA Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Katarzyna Borońska, Protokolant starszy specjalista Monika Tarasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu realizacji Programu rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013 uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B. S. (dalej: skarżący, strona) jest decyzja Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR we W. z dnia (...) października 2020 r. nr (...)- wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 265 ze zm. – dalej K.p.a.) oraz art. 10 ust. 1 i 2 oraz art. 29 ust. 1,2 i 8 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1505 ze zm. – dalej ustawa o Agencji) - uchylająca decyzję Kierownika ARiMR w B. z dnia (...) czerwca 2020 r. nr (...)i ustalająca kwotę nienależnie pobranych płatności z tytułu realizacji Programu Rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013 w wysokości 21.559 zł.

Z akt administracyjnych wynika, że na kierunek wydanego rozstrzygnięcia miało wpływ wydanie decyzji wobec B. S. (poprzednio S.) (dalej: następny dzierżawca gruntów) w wyniku której uznano, że przejęcie przez nią zobowiązania rolnośrodowiskowego na działkach na których realizował zobowiązanie skarżący nie jest skuteczne. Organ wskazał, że dnia 31 maja 2017 r., następny dzierżawca gruntów wystąpił z wnioskiem o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej na 2017 rok do części gruntów o powierzchni 15,87 ha, zlokalizowanych na działkach ewidencyjnych nr (...),(...),(...) położonych w obrębie N. oraz nr(...),(...),(...),(...),(...) położonych w miejscowości P., na których skarżący realizował w latach 2013-2016 zobowiązanie rolnośrodowiskowe. Rozpatrując wniosek oraz załączniki dostarczone przez następnego dzierżawcę gruntów, organ stwierdził, że w analizowanym przypadku przejęcie zobowiązań nie jest skuteczne, bowiem podstawą przeniesienia posiadania działek rolnych powinna być umowa od tej samej osoby od której następuje przekazanie działek rolnych i zobowiązania. Organ podkreślił, że w sprawie grunty rolne zostały przejęte – na podstawie przedłożonej przez następnego dzierżawcę gruntów pisemnej umowy dzierżawy od P. S. (dalej: następny właściciel gruntów), natomiast zobowiązanie rolnośrodowiskowe zostało przejęte od skarżącego, który na tych gruntach realizował to zobowiązanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00