Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 29 kwietnia 2022 r., sygn. II SAB/Op 17/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z skargi W. J. i W. J. na bezczynność Prezydenta Miasta O. w przedmiocie usunięcia ogrodzenia postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 listopada 2015 r. W. J. i W. J. (zwani dalej: "skarżącymi") wystąpili do Urzędu Miejskiego w O. o zobowiązanie A. J. do odsunięcia od ściany ich garażu ogrodzenia, jakie postawił na działce znajdującej się przy ul. [...] w O. Skarżący wyjaśnili, że ogrodzenie to uniemożliwia im dostęp do tylnej ściany garażu. Ponadto wskazali, że doszło do zniszczenia ich garażu z powodu wybudowania na tylnej ścianie suszarni drzewa.

Doprowadziło to do obniżenia fundamentów z tyłu garażu i jego przełamie. Wprawdzie po wizycie inspektora nadzoru budowlanego suszarnia została rozebrana, jednak ogrodzenie dochodzące do garażu nadal pozostawiono.

Pismem z dnia 20 listopada 2015 r. Prezydent Miasta O. przekazał powyższe pismo według właściwości do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O.

W piśmie z dnia 5 grudnia 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. poinformował skarżących oraz Prezydenta Miasta O. o sposobie załatwienia wniosku z dnia 14 listopada 2015 r. Wyjaśnił, że w ramach posiadanych uprawnień wynikających ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.), przeprowadził kontrolę. W jej trakcie stwierdzono, że ogrodzenie zlokalizowane na posesji przy ul. [...] w O. przy garażu skarżących, której właścicielem jest Gmina O., stanowi ogrodzenie tzw. "wewnętrzne" wydzielające część działki. Zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 3 Prawa budowlanego ogrodzenie to nie podlega obowiązkowi uzyskania zgody organu administracji architektoniczno-budowlanej, gdyż jego wysokość nie przekracza 220 cm wysokości. Tym samym inwestor mógł wykonywać te roboty bez konieczności dokonania zgłoszenia. Ustalenia dokonane w trakcie kontroli nie wykazały naruszenia przepisów Prawa budowlanego, a zatem brak jest podstaw do dalszej ingerencji nadzoru budowlanego. Prawo budowlane nie reglamentuje bowiem tak zwanego prawa sąsiedzkiego (tj. zakłócania korzystania z nieruchomości lub naruszania własności) o którym mowa w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Sprawy te jako sprawy cywilne mogą być rozstrzygane na drodze cywilno-prawnej przed właściwym rzeczowo i terenowo sądem powszechnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00