Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Lu 936/21

Zasada niezwiązania sądu administracyjnego granicami skargi kształtuje zarówno granice rozpoznania skargi przez wojewódzki sąd administracyjny, jak i granice jego orzekania.

Sąd administracyjny jest władny do skorzystania z uprawnień określonych w art. 135 p.p.s.a., jeżeli jest to niezbędne dla końcowego załatwienia sprawy, a objęty kontrolą akt wydany został „w granicach danej sprawy”.

W sprawie nie budzi wątpliwości, że postanowienie o wstrzymaniu budowy z art. 48 p.b. jest aktem wydanym w granicach sprawy dotyczącej decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego wydawanej na podstawie art. 49e prawa budowlanego. Oba te rozstrzygnięcia wydawane są ramach tej samej sprawy, której przedmiotem pozostaje legalizacja samowoli budowlanej. Postanowienie o wstrzymaniu budowy jest pierwszym z aktów wydawanych w razie stwierdzenia rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę lub bez wymaganego zgłoszenia (pomimo wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia), przy czym jego wydanie warunkuje możność późniejszego wydania decyzji rozbiórce obiektu budowlanego.

W sytuacji, gdy to postanowienie o wstrzymaniu budowy wyznacza rodzaj i zakres prowadzonego następnie postępowania legalizacyjnego, w tym także warunkuje możność wydania decyzji nakazującej rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, uznać należy, że dokonanie kontroli takiego postanowienia jest niezbędne dla końcowego załatwienia sprawy w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części.

Z tych też względów uznać należało, że postanowienie o wstrzymaniu budowy z art. 48 p.b. jest aktem wydanym w granicach sprawy dotyczącej decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego wydawanej na podstawie art. 49e prawa budowlanego i jako takie może być objęte kontrolą i rozstrzygnięciem sądu w sprawie ze skargi na decyzję nakazującą rozbiórkę obiektu.

Prowadząc postępowanie organy powinny kierować się aktualnie obowiązującą treścią ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w tym w szczególności prowadzić postępowanie legalizacyjne na podstawie obecnie obowiązujących przepisów rozdziału 5a "Postępowanie w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ustawy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00