Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Po 948/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w [...] na interpretację indywidualną Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Burmistrza Miasta i Gminy [....] na rzecz skarżącej spółki kwotę [...],- zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] czerwca 2021 r. firma "A" Sp. z o.o. wystąpiła do Burmistrza Miasta i Gminy o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

Prezentując we wniosku stan faktyczny, spółka wskazała, że w związku z realizowaną nową inwestycją zamierzała skorzystać z pomocy regionalnej udzielanej przez Gminę [...] na podstawie przepisów Uchwały Rady Miejskiej we [...] Nr [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. w sprawie: wprowadzenia "Programu pomocy regionalnej udzielanej przedsiębiorcom inwestującym na terenie Gminy [...]" (dalej: "uchwała RMW"). W tym celu spółka przed rozpoczęciem realizacji nowej inwestycji dokonała odpowiedniego zgłoszenia zamiaru skorzystania z pomocy regionalnej na podstawie § 4 ust. 1 uchwały RMW. Zgodnie ze zgłoszeniem z dnia [...] czerwca 2014 r. spółka zamierzała skorzystać z pomocy na wspieranie nowej inwestycji. Spółka nie zgłosiła zamiaru korzystania z pomocy na utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

Na tle tak sformułowanego opisu stanu faktycznego wnioskodawczyni zwróciła się do organu z pytaniem, czy w świetle niezgłoszenia zamiaru i nie korzystania z pomocy na utworzenie nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją, spółka w świetle przepisu § 10 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. z 2008 r., Nr 146, poz. 927 ze zm. – dalej: "rozporządzenie RM") obowiązana jest utrzymać utworzone miejsca pracy przez okres 5 lat od dnia ich utworzenia?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00