Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-26
Data publikacji: 2024-02-26

PIT 2024: Dwa miliony zeznań przez Twój e-PIT od 15 lutego

Usługa Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) to jeden ze sposobów na rozliczenie PIT za ubiegły rok. Od 15 lutego podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 2 mln deklaracji za 2023 rok, z czego najwięcej deklaracji PIT-37. Resort finansów zachęca do korzystania z usługi oraz logowania się za pomocą login.gov.pl. Można wówczas korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-US i zweryfikować status zwrotu podatku.

PIT 2024: Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 rok >>>

Rozliczenie dochodów zagranicznych - jak wypełnić PIT/ZG >>>

Jak zalogować się do e-US i usługi Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Dzięki temu można korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-US. Można m.in. sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia z urzędem, zweryfikować status zwrotu podatku, lub zapłacić podatek, także za pomocą systemu płatności BLIK.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi autoryzującymi, podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 r.,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2023 r. (np. z PIT‑11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2022 r.

Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej.

W usłudze Twój e-PIT oprócz formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, dostępne są trzy nowe deklaracje:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,

  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,

  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

W udostępnionym zeznaniu podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni dane dotyczące:

  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L)
  • składek na ubezpieczenie społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • ulg i odliczeń.

 

Ważne

Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie są automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT (trzeba je uzupełnić i zaakceptować).

e-korespondencja w e-Urzędzie Skarbowym

Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie skarbowym. Resort finansów podkreśla, że funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. Ponad 1,5 mln z nich już wyraziło zgodę na e-korespondencję z administracją skarbową.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

Źródło: www.podatki.gov.pl

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00