Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Po 807/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Jan Szuma (spr.) Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi I. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2021 r., [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (zwane dalej "Kolegium"), po rozpatrzeniu odwołania I. G., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy W. (zwanego dalej "Burmistrzem"), którą ten ostatni organ uchylił częściowo, to jest za okres od [...] maja 2016 r. do [...] sierpnia 2016 r. – decyzję własną z dnia [...] sierpnia 2016 r., [...] ustalającą prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko J. W. G. i zarazem odmówił za ten okres świadczenia wychowawczego na wymienionego syna.
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Wnioskiem z dnia [...] maja 2016 r. I. G. wystąpiła o ustalenie na jej rzecz prawa do świadczenia wychowawczego na okres lat [...] na rzecz pierwszego dziecka J. G.. W skład rodziny zaliczyła siebie, syna V. G. oraz wskazanego syna J. .
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2016 r., [...] Burmistrz przyznał wnioskodawczyni świadczenie wychowawcze na rzecz syna J. G. na ustawowo określony okres od [...] kwietnia 2016 r. do [...] września 2017 r. w kwocie [...]zł miesięcznie.
Dla jasności dalszego wywodu, w tym także na potrzeby sprawozdania stanu sprawy, Sąd przypomina, że w dacie wniosku i jak i w dacie wydania powyższej decyzji znajdowały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195, dalej "u.p.p.w.d.") w pierwotnym brzmieniu, uzależniającym świadczenie wychowawcze na rzecz pierwszego dziecka od kryterium dochodowego. Ustawa ta w tym zakresie została później fundamentalnie znowelizowana ustawą z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 924), jednakże w sprawach świadczeń wcześniej przyznanych stosuje się przepisy dotychczasowe. Tak jest też w tej sprawie – do świadczenia wychowawczego przyznanego I. G. za okres [...] stosować się będzie u.p.p.w.d. w pierwotnym brzmieniu i to pomimo, że decyzje w trybie wznowieniowym (opisane poniżej i dotyczące go retrospektywnie) w 2021 r.