Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 475/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 kwietnia 2022 r. w Wydziale IV sprawy ze skargi: A S.A. z/s w W. przy udziale: E. P. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej: oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją D Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. utrzymał w mocy orzeczenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia 23 grudnia 2020 r. stwierdzające chorobę zawodową – nowotwór złośliwy, powstały w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy uznanych za rakotwórcze u ludzi – nowotwór skóry, rak podstawnokomórkowy powieki dolnej oka lewego (poz. 17 pkt 4 wykazu chorób zawodowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych) u zmarłego R. P.

Jak wynikało z akt sprawy R. P. był zatrudniony w Spółce A ( Skarżąca), od dnia 29 września 1961 r. do dnia 28 lutego 1984 r. w Zakładzie nr 1 V. - jako ślusarz, ślusarz remontowy urządzeń hutniczych w brygadzie piecowni i piecosortowni (naprawiał i konserwował maszyny, urządzenia piecowni oraz sortowni – podczas ruchu, awarii i postoju) oraz w brygadzie węglopochodnych. Z ww. okresu pracy wyłączono czas odbywania służby wojskowej. Nadto obowiązki pracownicze wykonywał w zakładzie nr 2 "C.", od dnia 1 stycznia 1984 r. do dnia 25 czerwca 2000 r. - jako ślusarz remontowy wózków jezdniowych w warsztacie mechanicznym, a w razie potrzeby w miejscu ich awarii, na ternie wszystkich zakładów koksowniczych. Od 2000 r. do 2005 r. pracownik przebywał na rencie, a potem na emeryturze.

W dniu 13 stycznia 2020 r. D. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Oddział W. zgłosił do organu I instancji podejrzenie choroby zawodowej Pracownika – nowotwór skóry. W następstwie organ zawiadomił strony (Pracownika i Skarżącą) o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00