Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Kr 1112/22

|Sygn. akt I SA/Kr 1112/22 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 stycznia 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący - Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek, WSA Michał Niedźwiedź (spr.), Protokolant: starszy referent Kinga Bryk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2023 r., sprawy ze skarg B. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 lipca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.290.2022.1.AW nr 0111-KDIB1-1.4010.288.2022.1.ŚS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżone interpretacje indywidualne, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 1394 zł (słownie: tysiąc trzysta dziewięćdziesiąt cztery złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.1. Wnioskiem nr 1 z 28 kwietnia 2022 r. B. sp. z o.o. z siedzibą w K. – nazywana dalej "Spółką", zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny.

W 2021 r. osoby fizyczne wniosły należące do nich udziały w B.1 sp. z o.o. do wnioskodawcy. W zamian otrzymali udziały w jego kapitale zakładowym. Obecnie wnioskodawca rozważa podział spółki B.1 na kilka podmiotów. Podział zostanie dokonany jako podział przez wydzielenie w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Podział odbędzie się w ten sposób, że ze spółki dzielonej wydzielone zostaną trzy nowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach podziału, spółka dzielona przeniesie na każdą z nowych spółek część swojego majątku, która będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie wnioskodawca zakłada, że majątek, który pozostanie w spółce dzielonej również będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wobec tego, że wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem w spółce dzielonej, to wskutek podziału przez wydzielenie otrzyma udziały w nowych spółkach. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów w nowych spółkach objętych w wyniku podziału przez wydzielenie. Wnioskodawca, spółka dzielona oraz nowe spółki posiadają lub będą posiadać siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, a więc są lub będą polskimi rezydentami podatkowymi, podlegającymi w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00